۲ اردیبهشت
۱۳۸۵

توضیح: این نوع شامی در حقیقت شامی نیست چون شامی را به گونه‌های دیگر درست می‌کنند اما این نوع همبرگر (یا همان شامی که گفتم) را مادرم درست می‌کرد، اینکه آیا کسان دیگری هم این نوع شامی بادمجان را درست می‌کنند یا اینکه نه را واقعا نمی‌دانم. توضیح دیگر اینکه این نوع همبرگر یا شامی را می‌توانید برای موارد دیگری هم استفاده کنید. من گاهی اوقات از آن به عنوان همبرگر استفاده می‌کنم، گاهی اوقات هم آنها را روی آتش کباب می‌کنم و بجای کباب کوبیده به شکم ملت می‌بندم، مخصوصا اگر خواستید به پیک نیک بروید می‌توانید شب قبل آنرا درست کنید و در فریزر منجمد کنید و روز بعد آنرا با خود ببرید تا به مقصد برسید یخ آن آب شده و می‌توانید آنها را روی آتش کباب کنید. من حتی گاهی اوقات مقدار زیادی از آن درست می‌کنم و در فریزر نگهداری می‌کنم و روزهایی که حوصله آشپزی ندارم مصرف می‌کنم. خلاصه مثل آچار فرانسه می‌ماند برای خیلی مواقع قابل استفاده است. یک توضیح دیگر: مامان ایسان سوال کرده بود که چرا دیگر مطلبی نمی‌نویسم. دوست عزیز این گونه کارها حوصله و روح شاد می‌خواهد، وقتی ایران در حال ویران شدن است دیگر حوصله‌ای برای آدم باقی نمی‌ماند.
ملیت: ایرانی
shami_badaemjo1.jpg
مواد لازم:
● ١ کیلو گرم گوشت چرخ کرده
● ٢ عدد پیاز
● ١ کیلو بادمجان
● ١ کیلو گوجه فرنگی
● ١ قاشق چای خوری نمک
● ١ قاشق چای خوری فلفل
● روغن به مقدار کافی

ظروف و وسایل لازم:
یک قابلمه تقریبا ۴ یا ۵ لیتری، ماهی‌تابه، یک قالب (به تصویر نگاه کنید) مقداری پلاستیک

طرز تهیه:
shami_badaemjo2.jpg
اول شامی‌ها (همبرگرها) را توضیح می‌دهم بعد میروم به سراغ خورشت یا شامی بادمجان مربوطه.
پیاز ر پوست بکنید و با رنده یا ماشین آشپزخانه خوب رنده (خورد) کنید و بعد با گوشت چرخ کرده مخلوط کنید، نمک و فلفل بزنید و آنرا در قابلمه روی آتش بسیار ملایم بگذارید و خوب ورز (مخلوط) کنید تا یکدست شود.
همان گونه که در تصویر می‌بینید من برای قالب زدن همبرگرها (شامی‌ها) از سر قوطی استفاده می‌کنم این یک سر قوطی بستنی یک کیلویی است که حالت یک قالب دارد و تقریبا ضخامت همبرگر ٨ تا ١٠ میلیمتر و قطر آن ١٢ سانتیمتر می‌شود اگر قالبی کوچکتر یا بزرگتر هم داشتید اشکالی ندارد فقط نباید زیاد از حد بزرگ یا کوچک یا کلفت و نازک بشود، چیزی در همین حدود خوب است.
حالا یک پلاستیک چهل، پنجاه سانتیمتر عرض و طول که تمیز باشد را روی میز پهن کنید و مقدار تقریبا ١٠٠ تا ١۵٠ گرم (بستگی دارد به اندازه قالب شما) روی پلاستیک قرار بدهید به صورتی که در یک طرف پلاستیک قرار بگیرد بعد طرف دیگر پلاستیک را روی گوشت چرخ کرده قرار بدهید و با قرار دادن قالب روی پلاستیک و فشار دست به گوشت فرم همبرگر بدهید سپس با برداشتن قالب و پلاستیک همبرگر را با احتیاط از روی پلاستیک بردارید و آنرا یا مستقیما در ماهی تابه داغ با کمی روغن برای سرخ کردن قرار بدهید یا اینکه به صورتی که در تصویر می‌بینید آنرا روی پلاستیکی دیگر در داخل یک سینی بچینید تا برای منجمد کردن در فریزر آماده شود بعد از اتمام همه همبرگرها می‌توانید آنها را در فریزر قرار دهید تا منجمد شوند بعد هم می‌توانید آنها را به دلخواه بسته بندی کنید.
اگر می‌خواهید از شامی‌ها شامی بادمجان درست کنید. بادمجان را پوست بکنید و با مقداری روغن سرخ کنید پس از خاتمه، همبرگرها را در قابلمه بچینید و بادمجان‌ها را هم روی آنها قرار بدهید و گوجه‌ها را هم ورق ورق برش بزنید روی آنها بچینید یک لیوان آب به آن بیفزاید نمک و فلفل بزنید و روی آتش ملایم بپزید دقت کنید مدت طبخ فقط برای بادمجان‌ها هست، شامی‌ها از قبل سرخ شده‌اند ونیاز چندانی به پختن ندارند و معمولا بین ١۵ تا ٢٠ دقیقه کفایت می‌کند.
شامی بادمجان را می‌توانید هم با نان سرو کنید هم با چلو و بصورت خورشت.
shami_badaemjo3.jpg
نوش جان کنید

 1. سلام خدا از بزرگی کم نشی من افریقا هستم و هر موقع میخوام اشپزی کنم به چنچنه سر میزنم و خلاصه بعد هم شکمی از عزا در میاورم. بگم خیلی دوستت دارم واقعا اقایی بابا دستت درد نکنه. همه که نباید شیخ (خر) شوند . اشپزی از در س شیخی هم واجب تره .

 2. سلام دوست عزیز من تازه به انگلیس اومدم وزیاد هم غذا بلد نیستم واقعا از شما ممنونم که در مورد برنج باسماتی و پخت آن بیشتر توضییح دهید واینکه خمیر مایه به انگلیسی چی میشه ؟
  ———-
  پاسخ:
  خمیر مایه به انگلیسی yeast گفته می‌شود و معمولا در فروشگاه‌های مواد غذایی یافت می‌شود. البته معمولا دو نوع آن را می‌توانید تهیه کنید، یک نوع آن تازه است که ترجیها بهتر است ولی مدت زیادی نمی توانید آنرا نگهداری کنید، یک نوع هم به صورت پودر است و می‌توانید آنرا برای مدت طولانی نگهداری کنید. البته همانطور که نوشتم نوع تازه آن بهتر است و نتیجه کار بسیار بهتر می‌شود.
  در مورد برنج باسماتی و دیگر برنجها هم توضیح دادن مشکل است چون مدت جوش دادن هر نوع برنج مخصوص همان نوع برنج است و باید خودتان با گرفتن زمان بهترین زمان را برای نوع برنجی که استفاده می‌کنید پیدا کنید.

 3. حسن آقا این کامنت دونی شما چرا با من لج است هیچ کامنتی از من نمی اید. سوالی داشتم . در طرز تهیه خط 5 نوشته اید گوشت را در حرارت بسیار ملایم با دست ورز می دهیم . حسن آقا جان من گیجم یا شما اشتباه لپی کرده اید ؟ ممنون میشوم توضیح بدهید
  ———————
  در باره پیام گیر همانطور که می بینید با شما لج نیست چونکه اگر می بود نباید این یکی را هم منتقل می کرد.
  درباره ورز دادن گشوت چرخ کرده برای تهیه شامی همانطور که نوشتم این در حقیقت یک نوع کباب است که باید آنرا برای یک دست شدن کمی روی حرارت بسیار کم ورز داد درست مثل کباب کوبیده.

 4. سلام حسن اقا اون دستور لوبیا پلو میشه بگین چطوری تکه های گوشت با سرخ شدن و کمی اب پز شدن می پزه؟ من هنوز تو خماری موندم در ضمن ابن همبرگر توی روغن باز نمیشه؟ و ایا باید سرخ شده فریز کرد یا نه ممنونم ببخشید من صفر کیلومترم
  ———————–
  گوشت و لوبیای لوبیاسبز پلو رباید بگذارید بجوشد تا گوشت پخته شود معمولا من در اینجا نیم ساعت گوشت رو می پزم و کفایت می کند البته گوشت گوسفند اینجا خیلی نرم ولطف است.
  در باره همبرگر (شامی نامبرده) نه نیازی به سرخ کردن نیست و بهتر آن هست که نپخته منجمد کنید و هر وقت خواستید درست کنید مستقیم بیندازید توی ماهی تابه یا روی آتش کباب کنید.

 5. Salam va khaste nabashid. Lotfan in jomle ra dar ghesmate Pizza tashih konid (zaheran centimeter bayad be milimeter taghir konad): هرچه این نان نازک تر شود نتیجه بهتر می‌شود، معمولا من آنرا تا دو میلیمتر نازک می‌کنم. برای خمیرچانه‌های توضیح داده شده در روش دوم قطر خمیر پیتزای آماده شده معمولا “25 تا 30 سانتیمتر” باید بشود.
  ———————
  پاسخ:
  دوست عزیز این جان مدنظر من قطر پیتزاست نه زحمات که همان 25 تا 30 سانتیمتر درست است.

 6. به به. چی ساختی… اینو باید با نون سنگک خشخاشی و سالاد شیرازی برداشت برد بالای خواجو نشست شهر را نگاه کرد و لقمه گرفت. دستت درد نکنه که آدمو بد جوری هوایی میکنی