۲ مرداد
۱۳۸۳

ملیت: ایرانی

barbari1.jpg
مواد لازم:
● 1/2 لیتر آب
● 1 کیلو آردسفید (تقریبآ 11 دسی لیتر)
● 50 گرم مایه ی خمیر (یا پودر آن، مایه ی خمیر بهتر است)
● 2 قاشق چایخوری نمک
● 6 قاشق سوپخوری روغن (روغن زیتون بهتر است)
● شاهدانه یا خشخاش (درصورت علاقه)

ظروف و وسایل لازم:
سینی فر یک یا دو عدد، مخلوط کن (خمیر را با دست هم میتوانید ورز بدهید)

طرز تهیه:
barbari2.jpg
آب را تا 37 درجه سانتیگراد گرم نموده آن ار داخل ظرف مخلوط کن بریزید.
مایه خمیر را خورد کرده به آن اضافه کنید.
روغن و نمک را به آب اضافه کرده، مخلوط کن را بکار بیندازید و آرد را کم کم به مایه بیفزاید، این کار را ادامه دهید تا خمیر تقریبآ از حالت چسبندگی خارج شود (هنر نانپزی شما در تشخیص خمیر مشخص میشود، همینجاست که نان خوب یا بد میشود بخاطر همین موضوع هست که باید دقت کنید، خمیر زمانی آماده است که خیلی کم بدست بچسبد و چنانچه اصلآ نچسبد نشانه آن است که آرد آن زیاد است. درهر صورت چنانچه شک دارید بهتر است آنرا کمی چسبنده آماده کنید و در مرحله بعد مقدار بیشتری آرد بر روی میز بریزید و آن را خیلی کم با آرد ورز دهید. خمیر بایستی نرم باشد). مخلوط کردن خمیر معمولآ 10 تا 15 دقیقه وقت لازم دارد، خمیر باید خوب ورز داده شود.
پارچه تمیزی را بر روی ظرف مخلوط کن پهن کرده آن را 45 دقیقه بحالت خود در مکانی که تقریبآ 37 درجه سانتی گراد حرارت دارد نگهداری کنید.
مقداری آرد را بر روی میز آشپزخانه پخش کنید، خمیر را از ظرف مخلوط کن خارج کرده روی آرد(میز) بریزید. دست خود را به آرد آغشته کرده خمیر را 4 قسمت کنید و هر قسمت را بصورت توپ گردی درآورده به روی آرد (میز) بگذارید. پارچه تمیزی را بر روی آن قرار داده و آن را 15 دقیقه بحالت خود رها کنید.
فر خود را روشن کنید. حرارت را روی 250 تا 300 درجه سانتی گراد تنظیم کنید.چنانچه امکان داشته باشید برای حرارت از شعله های بالایی فر استفاده کنید و شعله های پایینی فر را خاموش کنید، با اینکار فر بصورت یک تنور عمل خواهد کرد.
4 قطعه خمیر را با دست پهن کرده آنها را بشکل نان بربری (15×40 سانتیمتر) آماده کنید. دست خود را با آب خیس کرده بوسیله انگشتانتان چند حفره بر روی نان بوجود آورید.
دو و دو آنها را بر روی سینی فر گذاشته در داخل فر قرار دهید، یک یا دوبار به وسیله دوش دستی (بطری) یا قلم مو آغشته به آب روی نانها راخیس کنید. این عمل باعث میشود که نان شما خوشرنگ و برشته شود.
پ. ن.:
بابا و دخترش در باره شکل دان به نان سوالی مطرح کرده بودند که در اینجا توضیح می‌دهم:
در مورد اینکه شکل نان آن طور که در تصویر نمایش داده شده بود نشده به اطلاعتان برسانم که این حاصل سالها نان پزی روزهای شنبه و یک شنبه است البته زودتر از این مدت هم می شود یاد گرفت ولی باید تمرین زیاد بکنید.
خمیر را حمتن با دست شکل بدهید به این صورت که اول آنرا کمی روی میز پهن کنید تا بصورت یک مستطیل (مستطیل گرد البته!!) 15 در 20 تا 23 سانتمیتر درآید بعد آنرا روی دست چپ خود قرار بدهید و با تکان دادن، جابجا کردن و کشیدن بوسیله دست راست آنرا به اندازه دلخواه که تقریبا 15 سانتمیتر در 40 می باشد در آورید مثل این تصویر (دقت کنید اندازه بزرگتر از سینی فر شما نشود) تمرین کنید حتما موفق می شوید من این نان را خودم سرخود یاد گرفته ام بدون دستور و بدون سابقه ناپزی.
پس از این کار فراموش نکنید که با انگشت یا وسیله ای دیگر سوراخهایی روی نان بوجود بیاورید تا نان باد نکند و شکم بهم نزند.

images/barbari3.jpg

نوش جان

پ.ن.:
یکی دو نفر میل فرستاده‌اند، پرسیده‌اند رومال برای نان بربری چگونه تهیه می‌شود!؟ این یک نوع آسان آن است:
طرزتهیه رومال: 2 قاشق آرد در یک لیتر آب حل کنید روی حرارت بگذارید بجوشانید تا غلیظ شود. این هم تصویر با رومال، این هم این هم یکی دیگه.

 1. خوشحالم که عاقبت کسی در نروژ دست بالازده برای نمایش آشپزخانه ایرانی
  امیدوام روزی بیام تروندهایم و از نان ها و شیرینی های شما مزه کنم.
  موفق باشد

 2. با کمی تغییرات در دستور نان بربری شما، من همینجا در نروژ فروشگاه نون آنلاین باز کردم در شهر تروندهایم. ولی باید بگم همه چیز رو مدیون شما هستم. یک دنیا ممنون و سپاس گزارم ازتون.
  آدرس سایت رو میذارم، افتخار بدید دیدن کنید.

 3. سلام . رومالی که من درست می کنم با همین ارد و اب است ولی سفید در میاد مال شما چرا زرد است؟ سایت تر وتمیزی دارین ظاهرا . موفق باشید

  ————
  پاسخ:
  مقداری زعفران کار رنگ آنرا درست می کند.

 4. مرسی ماری گرامی. معمولا برای نان پختن نمی‌توان زمان تعیین کرد. دلیل اصلی آن مقدار آبی است که در خمیر است. کافی است شما کمی بیشتر آب استفاده کنید در آن صورت زمان طبخ افزایش پیدا خواهد کرد. همین طور نزدیکی یا دوری سطح نان از مرکز گرما!
  خلاصه اینکه برای نان باید آنرا تمام وقت زیر نظر داشت تا زمانی که نان به اندازه ی دلخواه برشته شده باشد.

 5. سلام خدمت شما خیلی وقت بود اینجا نیامده بودم تا اینکه به فکر درست کردن نان بربری افتادم دو ساعتی هی گشتم و گشتم البته روی نت تا یک دستور خوب پیدا کنم که فقط دستور نان شما به نظرم خوب و منطقی می امد خلاصه الان دارم درست می کنم خواستم ازتون تشکر کنم و بگم مدت زمان پخت رو هم انگاری ننوشتید من گذاشتم روی یکربع تا ببینم چه از اب در میاید روز یکشنبه خوبی داشته باشید
  ماری

 6. khili hali bod montah koshesh kaned az geram wa gerad astfada nakned
  chon waqti ma name geram ra meshnawem hauran meshem ka ma chetor andaza kanem
  har chez ra ba qashaq wa glass andaza kaned behtar mesha

 7. مرسی

 8. Hosn aaghaa fadaat keh inghdar ensooni o baahaal.
  az to kheili chizaa yaad gereftam, tashakor.

 9. خیلی سایت عالی ای دارید. دست مریزاد. اگه اجازه بدید توی وبلاگم لینکش رو میذارم. اما هنوز هم تلفظ اسمتونو یاد نگرفتم 😀
  با اینکه این پست مال سالهای پیشه اما امیدوارم هنوز هم باشید.

 10. salam
  man jadidam omadam usa banabr in mishe goft taze karam.aghe mishe tarze kashte badamjon ro be man yad bedid. m
  ———-
  بادمجون که حالا فصلش نیست بهار که شد دانه را اول توی یک گلدان بکارید وقتی کمی بزرگ شد توی باقچه بکارید

Spam protection by WP Captcha-Free