۶ اردیبهشت
۱۳۸۴

ملیت: نمی‌دانم، گمان می‌کنم فرانسوی باشد.

مواد لازم:
● ٢ قاشق سوپ خوری آرد
● ٣ قاشق سوپ‌خوری کره یا روغن نباتی تقریبا ۴٠ تا ۵٠ گرم
● ۵ دسی لیتر(نیم لیتر) شیر
● نیم قاشق چای خوری پودر muscade اگر اشتباه نکنم موسکاد همون جوز هندی خودمونه
● نمک و فلفل، فلفل سفید بهتره

اگر موسکاد ندارید اشکالی ندارد.

یک توضیح: دانه‌هایی را که در تصویر می‌بینید موسکاد هستند، تقریبا مثل فندق می‌مانند و با رنده بسیار ریزی که برای رنده کردن موسکاد استفاده می‌شود آنرا رنده می‌کنند تا تبدیل به پودر شود، البته پودرش هم یافت می‌شود.
ظروف و وسایل لازم:
یک قابلمه تقریبا ۴ تا ۵ لیتری همزن دستی
طرز تهیه:

کره یا روغن را در قابلمه بریزید روی آتش بگذارید تا آب شود. آرد را به آن بیفزاید و هم بزنید تا آرد خوب در روغن حل شود. در حقیقت روغن جذب آرد می شود. با شعله ملایم کم کم شیر را به روغن و آرد بیفزاید و مدام هم بزنید. اگر شیر زیاد بریزید آرد تبدیل به گلوله گلوله می شود و سوس سفید شما خوب نخواهد شد. سوس سفید باید مثل فرنی یک دست باشد. به مرور که شیر جذب مخلوط آرد و روغن می شود به آن شیر بیفزاید تا مایع صاف و یک دست بشود. وقتی که شیر تمام شد نمک، فلفل و جوز هندی را به آن بیفزاید باز به هم زدن ادامه بدهید تا اول مایع کمی سفت شود و همچنین یکی دو جوش بخورد. سوس سفید معمولا مایع نیست و باید مثل فرنی کمی سفت باشد البته نه زیاد. سوس را اگر با قاشق آنرا بریزید باید روان باشد.

 1. salam khaste nabashid ,dasteton dard nakone khodaish khili zahmat mikeshid haaaaaa ,age tarze tahiyeye supharo bishtar konid motashaker misham

 2. khob in soso rou chi berizim bokhorim? lotf konid dastoure sose salad ham bedid. . man saladam hamishe khoshke, be joz ablimo va roghan zeytoun chize digeyi ham mishe zad be salad??

 3. سلام عزیزم این هل نیست جوزهندیه
  البته خودت که واردتری
  ———
  ماری خانم باور بفرمایید من آشنایی چندانی با ادویه‌ها ندارم، منظورم نام آنهاست، اکثرا وقتی استفاده می‌کنم یا نام آنها را به نروژی می‌دانم یا به فرانسه، دلیل آن هم این است که من در ایران زیاد آشپزی نمی‌کردم بیشتر مادر می‌پخت و من می‌خوردم.
  مرسی بخاطر راهنمایی شما
  مطلب را اصلاح کردم

Spam protection by WP Captcha-Free