۲۳ خرداد
۱۳۸۷

خوراک مرغ
توضیح: این یک دستور غذای من درآوردی است و به همین دلیل هم نامی برای آن ندارم. اگر نامی به نظر شما می‌آید که پسندیده این غذا ست لطف کنید پیشنهاد کنید تا نامگذاریش کنم.
ملیت: ایرانی
خوراک مرغ Khorak morgh

مواد لازم:
● ١ عدد مرغ
● مقداری دنبل (تروف Truffe) (اگر در دسترس دارید!)
● 6 تا 7 عدد قارچ بزرگ
● ١ عدد پیاز
● ٢ پر سیر
● ١ عدد لیمو بزرگ یا ٢ عدد کوچک
● ٢ قاشق چای خوری ادویه مورد علاقه
● ٢ قاشق چای خوری نمک
● ٢ قاشق چای خوری فلفل
● ٢ تا ٣ قاشق سوپ خوری روغن زیتون
● مقداری کم زعفران

ظروف و وسایل لازم:
یک ظرف از جنس کوزه، اگر ندارید یک ظرف پیرکس استفاده کنید

طرز تهیه:
خوراک مرغ Khorak morgh
مدت طبخ 2 ساعت تا دو ساعت و نیم (مدت بستگی دارد به وزن مرغ، مرغی که من استفاده کردم بیشتر از 2 کیلو وزن داشت)
اول سیرها را تمیز کنید و آنها را به قطعات باریک ببرید بصورتی که بتوان قطعات را داخل گوشت مرغ فرو کرد. حالا با کمک یک چاقوی کوچک و تیز در نقاط مختلف مرغ سوراخ هایی ایجاد کنید و سیرهای بریده شده را داخل این سوراخها فرو کنید.
قارچ ها و دنبل را هم تمیز کنید و به قطعات بزرگ خورد کنید (هر قارچ را به چهار قسمت و هر دنبل را به هشت قسمت تقسیم کنید) همچنین پیاز را پوست بکنید و به قطعات بزرگ تقسیم کنید.
با یک قاشق روغن زیتون، ظرف طبخ را چرب کنید، ادویه‌های مورد علاقه را با هم مخلوط کنید و روی تمام سطح مرغ بپاشید. زعفران را در این مرحله استفاده نکنید، بهتر است زعفران را آخر طبخ به مرغ بیفزاید تا عطر آن در مدت طبخ از بین نرود.
مرغ را در وسط ظرف طبخ قرار دهید و اطراف و داخل آنرا با قارچ، دنبل و پیاز پر کنید. آب لیمو و باقیمانده روغن زیتون را با هم مخلوط کنید، نمک و فلفل را هم به آن بیفزاید و مایع را روی تمام سطح مرغ بریزید. در ظرف را ببندید و ظرف را در وسط فر که از قبل گرم کرده‌اید قرار دهید. درجه حرارت فر را روی ١٧٠ تا ١٨٠ درجه سانتی گراد تنظیم کنید و مرغ را برای مدت دو ساعت بپزید. بعد از دو ساعت آنرا خارج کنید و با یک کارد میوه خوری در قسمت ران یا سینه آن فرو کنید، اگر مایعی که از سوراخ ایجاد شده خارج شد رنگ خون داشت به این معنی است که مرغ هنوز نپخته، در غیر این صورت مرغ یقیبا آماده است. حالا زعفران را با کمی آب گرم مخلوط کنید و روی سطح مرغ بپاشد و مرغ را برای نیم ساعت دیگر در فر قرار بدهید.
معمولا این نوع مرغ را می‌توان با باقله پلو یا حتی با چلو ساده سرو کرد.
خوراک مرغ Khorak morgh
پ.ن.:
زیتون خانم توی پیام گیر سوال کردند:
فقط من نفهمیدم دنبل یا تروف چیه؟
پاسخ: دنبل یک نوع قارچ است که در زیر زمین در کوهستان رشد می‌کند شباهت به سیب زمینی دارد و تیره رنگ است، فرانسوی‌ها نوعی از آنرا ترفل می‌گویند. بسیار خوش بوست و بسیار بسیار گران قیمت. تا آنجایی که من می‌دانم در کوه‌های اطراف شیراز فقط در بهار یافت می‌شود.

  1. lsalam khaste nabashin.man mikhastam begam shoma hich fekri baraye booghalamoon nakardin tooye sitetoon?man harchi migardam hichi peida nemikonammishe lotfan chanta dastoorolamal bezarin baraye tahiiash?dastetoon dard nakone.ghazahatoon aaliehbyesa

  2. salam mibakhsid donbal chiye?? khosh hal misham age javab bedin. mer30

  3. salam
    man ke fekr mikonam in yeki khili khoshmazast

Spam protection by WP Captcha-Free