۱۵ دی
۱۳۸۶

توضیح: اینکه این سالاد واقعا ایتالیایی است یا نه من دقیقا نمی‌دانم، نروژی ها به این سالاد می‌گویند سالاد ایتالیایی.
ملیت: گاسم ایتالیایی (گاسم به لهجه شیرازی یعنی شاید!)

مواد لازم:
● مقداری کلم برگ (تقریبا ١٠٠ تا ١۵٠ گرم)
● یک تا دو عدد هویج
● ١٠٠ تا ١۵٠ گرم ژامبون اگر ندارید کالباس استفاده کنید
● ٣٠٠ گرم مایونز
● ١ فنجان خامه مایع
● نمک و فلفل

ظروف و وسایل لازم:
قابلمه کوچک، رنده، آبکش مثل اونی که توی تصویر می‌بینید یک کاسه شیشه‌ای

طرز تهیه:
اول کلم را بشویید و به صورتی که در تصویر می‌بینید خورد کنید، به شکلی که قطعات آن به قطر یکی دو میلیمتر شود و طول آن هم یک تا یک و نیم سانتیمتر شود (نیازی به خط کش و متر و وسایل مهندسی نیست، ابعاد تقریبی است، به ضخامت چوب کبریت). هویج را بشویید و پوست بکنید و با رنده خورد کنید. ژامبون یا کالباس را هم به صورتی که در تصویر می‌بینید خورد کنید.
قابلمه را پر از آب کنید و بگذارید آب جوش بیاید بعد کلم‌های خورد شده را در آب کش بریزید و آنرا داخل آب جوشان بگذارید و حرارت زیر قابلمه را خاموش کنید، بگذارید کلم کمی نرم شود، نیازی به جوشاندن کلم در آب نیست، همین که کلم در آب گرم بماند کافی است. بعد از چند دقیقه کلم را خارج کنید و بگذارید آبش خوب بریزد.
حالا همه مواد را در کاسه شیشه‌ای بریزید. مایونز را در یک ظرف جداگانه بریزید و کم کم خامه را به مایونز بیفزاید و با چنگال خوب هم بزنید تا خوب مخلوط شود. دقت کنید این سوس زیاد شل نشود، باید کمی سفت باشد، یک چیزی مثل ماست. نمک و فلفل بزنید و بعد آنرا با دیگر مواد مخلوط کنید. وقتی کار تمام شد ظرف را بگذارید در یخچال تا خوب سرد شود. این سالاد را در نروژ روی نان می گذارند و می‌خورند یا برای تزئین و مزه با ساندویچ های دیگری مصرف می‌کنند، یا اگر خواستید می‌توانید کنار غذاهای دیگر هم سرو کنید.

نوش جان کنید

 1. بعله. این یکی رو ما بدجوری پایه ایم حسن آقا!!!

 2. سلام خسته نباشید
  این سالد که شما یاد دادید یه خاصیت داره و اونم اینه که هزارتا مواد لازم نداره مختصر و مفید و فوری هم درست میشه . مرسی خیلی ممنون توی فنلاند هم این سالاد رو درست میکنن اما توش کشمش میریزن جالب نمیشه راستی آبلیمو میخواد یا نه ؟
  ممنون از اینهمه وقتی که میذارید موفق باشید
  ——-
  نه نیازی به آبلیمو ندارد

 3. سلام
  عدس پلو رو امتحان کردم اگر چه کمی شفته شد اما قابل خوردن بود با اجازه تون یه پیشنهاد داشتم (از پیشنهادات مادر بود) این بار که عدس پلو رو درست می کنید کمی هم کشمش رو روی کار بریزید همراه با خرماهایی که درون آنها از گردو استفاده شده خیلی خیلی خوشمزه می شود.
  این سالاد رو هم امتحان می کنم
  پایدار باشید

 4. bist mesle hamishe

Spam protection by WP Captcha-Free