۲۸ بهمن
۱۳۸۵

توضیح: فاستِ لاون نام روز یکشنبه‌ای است که قبل از شروع ماه رمضان مسیحی‌ها (از نوع نروژی آن) واقع شده. در این روز مثل مسلمانها اینها هم یک شکم سیر می‌خورند (البته این داستان قدیمی است این روزها کسی روزه نمی‌گیرد فقط نان خامه‌ای اش را می‌خورد). در این روز نروژی‌ها این شیرینی (یک نوع نان خامه) را درست می‌کنند تا قبل از شروع دوران روزه شکمی از عزا در آورند (این واژه از آلمانی واژه Fasten-Abend گرفته شده). جالب اینجاست که اینها بر خلاف ما هر نکته مثبتی را از دین شان استخراج کرده‌اند و آنرا تبدیل کرده‌اند به یک فرهنگ و مسائل دست و پا گیر مذهب شان را کنار گذاشته‌اند. معمولا بعد از این روز به باید ۴٠ روز روزه بگیرند ولی اینها تنها نان خامه‌ای آنرا می‌خورند و روزه‌اش را می‌گذارند برای ملت فلک زده اسلامی.
عیدی هم فرانسوی‌ها دارند بنام ( Mardi Gras سه شنبه چرب) این روز هم از همین نوع است. فرانسوی‌ها هم خوردنش را نگه داشته‌اند و باقی آنرا به تاریخ واگذار کرده‌اند. آهای ملت شیعه یاد بگیرید. این همه خودتان را زجر ندهید!
ملیت: ایرانی

مواد لازم برای ٢۴ عدد:
● ٣.۵ دسی لیتر شیر
● ١٠٠ گرم کره
● ۵٠ گرم مایه خمیر
● نیم کیلو یا تقریبا یک لیتر آرد
● ١ دسی لیتر شکر
● ١ قاشق چای خوری هل
● ١ عدد تخم مرغ

مواد لازم برای خامه:
● ٢.۵ دسی لیتر خامه مایع
● ٢ قاشق سوپ خوری شکر
● ١ قاشق چای خوری شکر وانیل
● ١ قاشق سوپ خوری پودر قند

ظروف و وسایل لازم:
ماشین هم زن آشپزخانه (اگر ندارید بازوی مبارک را همراه با هم زن دستی استفاده کنید) یک سینی فر

طرز تهیه:
کره را آب کنید بعد از آب شدن آنرا با شیر مخلوط کنید، معمولا حرارت آن باید حدوداً ٣٧ درجه باشد آنرا در ظرف هم زن بریزید، شکر را هم داخل آن بریزید، حالا مایه خمیر را در ظرف خورد کنید و ماشین هم زن را روشن کنید. اول هل را با آرد مخلوط کنید سپس با الک یا یک آب کش کوچک آرد را کم کم به آن بیفزاید. آرد را به این دلیل به کمک الک یا آب کش به آن می‌افزایم تا نان‌های خامه‌ای یک نواخت تر شوند و بهتر پف کند.
وقتی خمیر آماده شد ظرف خمیر را با یک تیکه پلاستیک بپوشانید و آنرا در جای گرمی (حدوداً ٣٧ درجه سانتی گراد) قرار دهید. بگذارید تا حجم خمیر دوبرابر شود (تقریبا ۴۵ دقیقه).
وقتی خمیر آماده شد آنرا به ٢۴ قسمت مساوی تقسیم کنید مقدار خیلی کم آرد روی میز بریزید و قطعات خمیر را با کف دست روی میز کار گرد کنید. سینی فر را با کاغذ قنادی بپوشانید و گلوله‌های خمیر را با فاصله روی آن بگذارید حالا روی گلوله‌های خمیر را با پلاستیک یا پارچه‌ای بپوشانید و آنها را مجددا برای پف کردن به مدت ٢٠ تا ٣٠ دقیقه به حال خود رها کنید.
در این مدت فر را تا ٢٣٠ درجه سانتیگراد گرم کنید وقتی خمیرها آماده شد و فر هم گرم شد تهم مرغ را با چنگاه بزنید و با قلم مو روی خمیرها بزنید و آنها را در وسط فر برای مدت ١٠ تا ١۵ دقیقه بپزید.
وقتی نان خامه‌ای ها آماده شد آنها را بگذارید سرد شود. خامه مایع را همراه با ٢ قاشق سوپ خوری شکر و یک قاشق چای خوری شکر وانیل با ماشین هم زن خوب بزنید تا خامه سفت شود.
وقتی نان خامه ای ها سرد شد آنها را با چاقو نصف کنید و یک قاشق خامه را روی یک طرف آن بگذارید طرف دیگر را روی آن قرار بدهید وقتی همگی آماده شد مقداری پودر قند را با یک الک روی آن بپاشید.
نوش جان کنید

 1. سلام بعنوان یک شاگرد نمونه میخوام بگم که چه دسته گلی به آب دادم. خمیر اینقدر شل بود که مجبور شدم هی آرد اضافه کنم با وجود اینکه مواد را طبق دستور ریختم و دیگه اینکه اصلا خمیر پف نکرد و شیرینی ها شدند مثل نون بهم فشرده 🙁
  البته از رو نرفتم و همونطوری روش خامه ها را ریختم شده مثل نون تافتون که صبحها میخوردیم با سرشیر:)
  ——-
  پاسخ:
  هایده خانم آرد نوع های مختلفی دارد و با هم فرق دارند مثلا آردی را که من در اینجا می‌خرم با آردی که در ایران یا کشور دیگری می‌فروشند فرق می‌کند. حالا برای اینکه شما بتوانید خمیر خوبی بدست بیاورید حداقل نباید از اندازه‌ها به همان شکل که نوشته شده استفاده کنید و آنها را نسبت به سفتی یا شلی خمیر بسنجید و اگر شل بود آرد بیشتری مصرف کنید.
  در مورد پف نکردن هم چند دلیل می‌تواند وجود داشته باشد.
  یکی اینکه مایه خمیر شما خوب نبوده یا اینکه آبی که مصرف کرده‌اید به اندازه کافی (37 درجه سانتیگراد) گرم نبوده . نکته دیگر هم اینکه شاید باید مدت بیشتری برای پف کردن می‌گذاشتید همچنین جایی که خمیر را نگه می‌دارید هم مهم است باید زیاد سرد نباشد. مثلا 25 درجه یا بیشتر باشد.

 2. yeast همان مایه خمیر است
  در مورد وزن مواد مورد استفاده متاسفانه من این مدلی را که شما نامبردید نمی‌شناسم

 3. ageh andazehatoon ro be cup va ttsp va tbs ham bedin mamnoon misham

 4. man mikhastam bedoonam manzoore shoma az maye khamir chie? chon man hamisheh az yeast estefadeh mikonam.

 5. هاله جان این اسکاندیناوها و خصوصا نروژی‌ها برعکس دیگر اروپایی‌ها ادویه جات را بیشتر دوست دارند دلیلش هم این است که اینها زیاد دور دنیا گشته‌اند (بخاطر دریانورد بودنشون)
  درضمن شیرینی پزهای خوبی هم هستند و همچنین برعکس ما ایرانی‌ها اکثرا در خانه‌ها این شیرینی‌ها را می‌پزند

 6. حسن آقا جان دل ما رو این عصر یک‌شنبه‌ای آب کردی. الان از دریا برگشتیم و به قدری گشنه‌ایم که عوض دعا به جان‌ات کردن به خاطر این رسپی کلی فحش‌ات دادم!
  🙂
  جدا” دهن‌مون آب افتاد!
  می‌گم این اسکاندیناوی‌ای‌ها خیلی هل دوست دارند ها! الحق هم همه شیرینی‌هاشون معرکه‌ست تا حال هر کدوم رو امتحان کردم.

Spam protection by WP Captcha-Free