۴ آبان
۱۳۸۴

ملیت: یونانی

مواد لازم برای ۶ تا ٨ نفر:
● ۶٠٠ گرم گوشت چرخ کرده
● ۵ عدد بادمجان
● ٢٠٠ گرم قارج
● ١ فلفل دلمه ای
● مقداری جعفری
● ٣ عدد تخم مرغ
● ١ عدد پیاز
● ٢ پر سیر
● ٢ قاشق چای خوری نمک
● روغن به مقدار کافی
● ٢ قوطی کنسرو گوجه فرنگی (می‌توانید گوجه فرنگی تازه استفاده کنید)
● سوس سفید یا همان سوس بشامل

ظروف و وسایل لازم:
یک ماهی تابه، یک ظرف پیرکس یا سفالی برای قرار دادن در فر به اندازه کافی بزرگ برای اینکه تمام مواد در آن جا بگیرد

طرز تهیه:
بادمجان ها را پوست بکنید و از نصف کنید سپس آنها را در روغن سرخ کنید.
فلفل دلمه‌ای را بشویید و خورد کنید. قارچ‌ها را هم بشویید و خورد کنید. جعفری را هم خورد کنید.
پیاز را خورد کنید و سرخ کنید سپس سیر را هم خورد کنید به پیازداغ بیفزاید. فلفل دلمه‌ای را به آن بیفزاید و چند دقیقه‌ای سرخ کنید سپس گوشت چرخ کرده را بیفزاید و همراه دیگر مواد سرخ کنید آخر سر هم قارچ جعفری را به آن بیفزاید و کمی سرخ کنید. پس از اینکه همه مواد سرخ شد. گوچه فرنگی‌های را هم خورد کنید به آن بیفزاید نمک و فلفل بزنید بگذارید خوب بجوشد تا آبش تقریبا تمام شود.
یک لایه بادمجان را ته ظرف بچینید و سپس مقداری از مواد تهیه شده (گوشت و قارچ و دیگر مخلفات) را روی آن بریزید همین کار را ادامه دهید تا همه مواد تمام شود، فقط توجه داشته باشید که آخرین لایه باید مخلوط گوشت چرخ کرده و دیگر مخلفات باشد. دقت کنید مقداری جا در ظرف مورد استفاده باید باقی مانده باشد برای سوس بشامل که بعدا به آن خواهیم افزود.

حالا ظرف را اگر در دارد درش را ببندید و اگر ندارد سر آنرا بوسیله ورقه آلومینیوم آشپزخانه بپوشانید و آنرا در فر که قبلا تا ٢٠٠ درجه گرم شده قرار بدهید. طبخ مرحله اول ٣٠ دقیقه کافی است.
پس از ٣٠ دقیقه آنرا خارج کنید، سوس بشامل سرد شده را با سه تخم مرغ خوب مخلوط کنید و روی آن بریزید با قاشق آنرا خوب پهن کنید تا تمام سطح ظرف را یکنواخت بپوشاند. دوباره ظرف را در فر بگذارید، این بار بدون سر یا ورقه آلومینیوم و برای تقریبا ٢٠ تا ٣٠ دقیقه دیگر در فر طبخ کنید دقت کنید روی آن نسوزد.
موساکا را معمولا با نان سرو می‌کنند برای اینکار نان بگت (baguette) یا نان فانتزی انتخاب خوبی است. البته اگر نان بربری هم دارید برای این کار خوب است.

نوش جان کنید

 1. Aga misheh lotfan tarze tahiyeye chiz cakeo ba makrofer amoozesh bedid mamnoon

 2. *دزدیده شده!!

 3. سلام آقا حسن
  اولا دستتون درد نکنه همشهری
  دوما میشه تو این جور غذاها تخم مرغ استفاده نکنیم؟یا حداقل تخم مرغشو کمترکنیم شاید بعضی ها مثل من به تخم مرغ حساسیت داشته باشن.
  ممنون از جوابتون
  ——
  پاسخ:
  متاسفانه برای تهیه موساکا اگر بخواهیم بخش فوقانی آن هم استفاده کنیم مجبور هستیم از تخم مرغ استفاده کنیم ولی می توانید تعدادش را کمتر کنید.

 4. mersi khosn agha jan

 5. مرسی از اطلا عاتی که ارائه میدید.سایتتون عالیه.آموزش آشپزی همراه با عکس به ادم انرژی میده . باز هم سپاسگذارم.

Spam protection by WP Captcha-Free