۱۸ دی
۱۳۸۴

kalampolo1.jpg Ingredienser:
ملیت: ایرانی (صد درصد شیرازی)
توضیح: در وصف این غذا همین بس که در دوران نوجوانی فک بدنده شکسته بود و دهان مرا به وسایلی کاملا بسته بودند و برای تغذیه فقط می‌توانستم مایعات مصرف کنم. روزی رفته بودم خانه خاله، این دم پخت را پخته بود، بعد از چهل روز مقاومت و نخوردن غذاهای لذیذ مادر در مقابل این غذا مقاومت من از بین رفت و با باز کردن کش‌هایی که فک بالایی را با فک پایینی بهم بسته بود مخفیانه اقدام به خوردن دم پخت کلم پلو کردم. خاله بیچاره‌ام وقتی صحنه را دید با دو دستش زد توی سرش و گفت، خاک تو سرم چرا من این غذا را درست کردم که تو تحریک بشوی و کش‌های دهانت را باز کنی! عاقبت کار هم به بیمارستان کشید و خلاصه نزدیک بود این دم پخت کار دست من بدهد.
تقدیم به دوستانی که از دست غذاهای گوشت دار حقیر ذله شده‌اند. این غذا کاملا بدون دخالت گوشت تهیه شده.
dampokht_kalampolo2.jpg
مواد لازم برای 5 نفر:
● * نیم کیلو سبزی کلم پلو: تره، ریحون، ترخون، شیوید.
● ١ کیلوگرم کلم برگ. ۵۰۰گرم سرخ شده
● ٢ لیوان برنج باسماتی.
● ١ لیوان سر خالی عدس
● ٢ عدد هویج
● ١ عدد پیاز متوسط
● نصف لیوان آب لیمو.
● روغن به مقدار کافی.
● ٢ قاشق چای خوری زردچوبه.
● نمک به اندازه کافی (یک مشت نمک زبر برای پلو).
● ۴ لیوان آب یا به اندازه نیاز، مقدار را پایین تر توضیح می‌دهم

ظروف و وسایل لازم:
قابلمه (تقریبا ٨ تا ١٠ لیتری)، آب کش، پارچه برای دم‌کش کردن دم پخت
dampokht_kalampolo3.jpg

طرز تهیه:
* یک توضیح: اگر سبزی تازه در اختیار ندارید یک لیوان و نیم مخلوطی از سبزی‌های خشک شده بالا را استفاده کنید.
یک توضیح بسیار ضروری: لطفا این پلو را با عشق و علاقه بپزید اگر علاقه چندانی به غذا پختن ندارید بروید یک همبرگر سرخ کنید بخورید نه این غذای معجزه آسا را خراب کنید نه وقت خودتان را.
آماده کردن کلم: کلم را به صورتی که در تصویر می‌بینید خورد کنید و آنرا در قابلمه بریزید، یک قاشق چای خوری زردچوبه را روی آن بپاشید، یک قاشق چای خوری نمک نرم بیفزاید، روغن و آب لیمو را هم به آن بیفزاید و قابلمه را روی آتش متوسط قرار بدهید. در قابلمه را بگذارید و پس از چند دقیقه‌ای در را بردارید (تقریبا ۵ دقیقه) وقتی که کلم‌ها شروع به نرم شدن کردند سر قابلمه را بردارید و کلم را زیر نظر داشته باشید و هر از چند دقیقه‌ای خوب بهم بزنید این کار را ادامه دهید تا کلم سرخ شود و رنگ آن قهوه‌ای روشن و ملایم شود.
قبل از شروع به پختن دم پخت اگر از سبزی تازه استفاده می‌کنید سبزی‌ها را تمیز و بعد خرد کنید. هویج‌ها را پوست بکنید و به قطعات کوچک تقسیم کنید.
تهیه دم پخت: برنج را قبل از پخت با اب گرم بشوید. قبل از جوشاندن آب را کاملا خالی می‌کنم.
عدس را من معمولا جداگانه می‌پزم چون گاهی اوقات اگر عدس را با دیگر مواد بپزید یا له می‌شود یا نپخته می‌ماند و نتیجه مطلوبی بدست نمی‌آید، برای جلوگیری از این مساله عدس را جداگانه بپزید به صورتی که نه له بشود و نه زیاد سفت باشد.
dampokht_kalampolo4.jpg

تمام مواد بغیر از عدس را در قابلمه بریزید و به آن آب بیفزاید و روی آتش ملایم بجوشانید. من معمولا برنج باسماتی استفاده می‌کنم و برای این نوع برنج چهار لیوان آب به مواد اضافه می‌کنم، برنج‌های نوع دیگر مقدار آب مورد استفاده کمتر یا بیشتری نیاز دارند. اگر شک دارید یک لیوان آب کمتر بریزید و در وسط کار اگر دیدید که آب تمام شده و برنج هنوز سفت است یک لیوان دیگر به آن بیفزاید. اگر آب زیاد باشد دم پخت واقعا دم پخت می‌شود (شیرازی ها به برنجی که خیلی له شده باشد دم پخت می‌گویند) با اینکه نام این غذا دم پخت است باید از له شدن برنج جلوگیری کرد. پس از اینکه آب تقریبا تمام شد عدس را هم به آن بیفزاید و آنرا هم بزنید. حالا دور قابلمه را بالا بکشید یعنی برنج و مواد دیگر را بصورت تپه‌ای وسط قابلمه جمع کنید و در قابلمه را با دم کشک ببندید، شعله را کم کنید تا از سوختن ته دیگ جلوگیری شود و دم پخت را به مدت یک ساعت و حتی یک ساعت و نیم روی شعله بسیار ملایم دم کنید.
پیاز داغ روی دم پخت:
پیاز را خورد کنید و در مقداری روغن سرخ کنید شعله را کم نگاه دارید تا پیاز نسوزد و خوب سرخ شود وقتی پیاز سرخ شد آنرا از داخل روغن با صافی یا آبکش کوچکی خارج کنید و پیازداغ را روی یک ظرف پهن کنید تا خشک شود وقتی خواستید دم پخت را سرو کنید پیاز داغ را روی برنج بریزید هم تزئین زیبایی می‌شود و هم خیلی خوشمزه.
dampokht_kalampolo5.jpg

نوش جان

  1. mamnunam dooste aziz..khundane tak take jomelaate shomaa waqe’an lezat bakhshe..hataa age nashe hameye qazaahaa ro dorost kard baaz man oost daram bekhunam dasturat ro ….kheili baa hese makhsuse aashpazi neweshte shode ke in zoq o hese ro be maa ham ham be
    montaqel mikonid!!! qazaahaaye shirazi ham

  2. man taze aroosam dast pokhtamam ziyad bad nist ama vaghti in sito didam kheyli khoshhal shodam akhe ashpazio kheyli dost daram kheyyyli mamnon ba in saliighatoon

  3. salam agar be jaye berenje basmati az berenje indian Gate, estefade mikardid vaghean bahal mishod. behtarin berenji ke touye norvej peyda mishe va hameye iraniha estefade mikonan , esmesh hastesh indian gate. hatman bekharid

  4. salam rastesh manham shiraziam va in dampokhtro dorost mikonam vali ba gooshte ba ostokhan emtehan konid vaghean bi nazire tosie mikonam age doost dashtid ba torshi meil konid ya ba mast

  5. salam.ghazatoon kheyli mofid bood.makhsoosan vase man ke ye shiraziye door az vatan hastam.mamnoon

Spam protection by WP Captcha-Free