۱ دی
۱۳۹۱

ملیت: نروژی
توضیح: این شیرینی یکی از هفت هشت تا شیرینی‌هایی است که نروژی‌ها برای کریسمس و سال نو میلادی درست می‌کنند. این یکی چنان قدیمی است که مجبور به گرفتن کمک شدم. این شیرینی را یک خانم ۷۹ ساله نروژی از یک کتاب قدیمی به زبان نروژی پشت کوه‌های نروژ استخراج کرده دستور این شیرینی در حقیقت در کتابی بوده که در دوران مدرسه خانه داری ایشان تدریس می‌شده یعنی قبل از جنگ دوم جهانی و به حقیر به ارث رسیده. برای اینکه اشتباهی در طبخ آن رخ ندهد از کمک‌های این خانم نروژی استفاده شده. با سپاس از ایشان و زحمتی که کشیدند.

sandnotter1.jpg

مواد لازم:
● ٢۵٠ گرم کره یا مارگارین
● ٣ دسی لیتر شکر (٣٠٠ گرم)
● ٢ تخم مرغ
● ۶ دسی لیتر آرد سیب زمینی
● ۶ دسی لیتر آرد گندم
● ١٢ قطره وانیل مایعاگر وانیل مایع ندارید از وانیل معمولی استفاده

ظروف و وسایل لازم:
سینی فر، یک ورق کاغذ قنادی

طرز تهیه:
sandnotter2.jpg
اول از همه کره و شکر را با همزن آشپزخانه خوب بزنید تا سفید رنگ شود. بعد یکی یکی تخم مرغ‌ها را در آن بشکنید و همزدن را ادامه دهید. حالا آرد سیب زمینی را هم کم کم به خمیر بیفزاید. وقتی همه آرد سیب زمینی را مخلوط کردید، نوبت آرد می‌شود. نصف آرد را کم کم داخل ظرف بریزد و با همزن آشپزخانه هم بزنید. حالا مقداری از آرد را روی میز بریزید و خمیر را از داخل ماشین آشپزخانه خارج کنید و روی آرد بریزید و با دست ورز بدهید و کم کم آرد باقی مانده را به آن بیفزاید و ورز بدهید. این کار را ادامه دهید تا خمیر شما دیگر به میز نچسبد. معمولا باقیمانده آرد مصرف خواهد شد، اگر کمی زیاد آمد یا کم تنظیم اش با خود شماست، نیازی نیست همه آرد را مصرف کنید یا شاید مقدار بیشتری نیاز داشتید. تشخیص با خودتان است فقط دقت کنید خمیر زمانی آماده است که به میز نچسبد.
sandnotter3.jpg
خمیر آماده شده را برای مدت ۲۴ ساعت با نایلن بپوشانید و در یخچال قرار دهید تا روز بعد.

پس از ۲۴ ساعت خمیر را خارج کنید و قطعه‌هایی به شکل سوسیس از آن درست کنید، بعد با چاقو به اندازه یک گردو ببرید و آنها را گرد کنید و روی سینی فر قرار بدهید.

فر را قبل از شروع تا ۲٠٠ درجه گرم کنید. وقتی سینی از شیرینی پر شد آنرا داخل فر قرار دهید و برای مدت تقریبی ١۵ دقیقه طبخ کنید. یکی از شیرینی‌ها را بلند کنید وزیر آنرا نگاه کنید رنگ زیر شیرینی باید طلایی رنگ باشد. وقتی رنگ زیر شیرینی طلایی رنگ شد شیرینی آماده است. دقت کنید روی شیرینی نباید تیره رنگ شود، رنگ این شیرینی وقتی آماده شد سفید است.

sandnotter4.jpg

نوش جان کنید

  1. سلام. خسته نباشید.

    باید شیرینی خوشمزه ای باشه. ممنون بابت اطلاعات در مورد این شیرینی و رسیپی اون

    شاد باشید

    منتظر نظراتتون هستم.

Spam protection by WP Captcha-Free