۴ بهمن
۱۳۸۳

ملیت: ایرانی
masbademjon1.jpg

مواد لازم:
● بادمجون 4 عدد
● یک عدد پیاز
● یک چهارم سیر (دو تا سه بچه سیر)
● یک لیتر ماست (تقریبآ یک کیلو)
● روغن زیتون به اندازه کافی
● نمک و فلفل

ظروف و وسایل لازم:
فر، ماهی تابه، کاسه

طرز تهیه:

masbademjon2.jpg
بچه که بودم مادرم چهار پنج تا بادمجان با یک سکه 5 زاری (پنج ریالی) می‌داد دستم و می‌گفت برو سر کوچه دکون نونوایی محمد آقا بده این بادمجون‌ها رو تنوری کند. اروپا که اومدم دکان نانوایی نبود که بشه بادمجون تنوری ازش خواست به همین خاطر راهی برای درست کردن ماست و بادمجون باید پیدا می‌کردم وگرنه مزه عرق خوری از کجا گیر بیاورم!؟ به همین منظور این روش را ابداع کردم.
یک طرف بادمجون‌ها رو با چنگال سوراخ کنید تقریبا ده پانزده تا سوراخ کافی است بیچاره‌ها را سوراخ سوراخ نکیند ها! سوراخ‌ها فقط برای آن ایجاد می‌شوند که بادمجون نترکد. فر را بر روی بالاترین درجه تنظیم کنید و پس از گرم شدن بادمجون‌ها را در سینی فر بگذارید و آنها را وسط فر قرار بدهید.
زمان تنوری کردن بادمجون‌ها تقریبا یک ساعت و نیم است ولی یکی دو بار در بین کار آنها را کنترل کنید که زیاد در فر نمانند و بسوزند یا زیاد خشک بشوند.
masbademjon3.jpg"

پس از اینکه بادمجون‌ها خوب تنوری شدند به این شکل که تقریبا پوستشان خشک شده آنها را از داخل فر خارج کنید و بگذارید خنک شوند. بعد آنها را پوست بکنید برای اینکار کافی است آنها را به دو نیم تقسیم کنید و محتویات آنرا خارج کنید.
پیاز و سیرها را خورد کنید و پیاز داغ بگیرید زمانی که پیازها طلایی رنگ شدند سیر را هم به آن بیفزاید و بهم بزنید سیر نباید زیاد بماند وگرنه تلخ می‌شود. در مدتی که پیاز سرخ می‌شود بادمجون‌ها را با کارد یا ساطور ساطوری کنید (خوب خورد کنید) پس از سرخ شدن پیاز، بادمجون‌های خورد شده را داخل ماهی تابه بریزید و همراه پیاز داغ ده تا پانزده دقیقه با حرارت کم سرخ کنید.
پس از سرخ شدن بگذارید سرد شود وقتی کاملا سرد شد ماست را به آن اضافه کنید نمک و فلفل بزنید و خوب مخلوط کنید.

images/masbademjon4.jpg

نوش جان کنید!

 1. دستتان درد نکنه همه عالی

 2. سمیرا جان تا حسن آقا بیاد من یه چیزی بگم ،،،موسیر‌هات را حتما ۲ روز خیس کن و در این مدت چند بار آبش را عوض کن ..بعد هم اگر نمیخواهی زیر دندونت بید بریز با ۲ قاشق ماست در خورد کن و حسابی‌ ریزش کن .من همیشه این کار را می‌کنم و یک روز در یخچال میزارم که ماست هم کمی‌ مزه موسیر‌ها را بگیر ،امتحان کن این بار امید ورم که بهتر بشه.(;

 3. tarze tahiyeye mast mousiretoun aslan khob nabod. man dorost kardam hamash mousirha koroch koroch mikardan zire dandounam. ye rozam tou yakhchal bod. mousirharo bayasyt mipokhotam behtar mishod

 4. سلام حسن اقا شما طریقه درست کردن ماست موسیر را میتوانید یاد بدهید
  ——-
  پاسخ:
  حتما در آینده وقتی تابستان شد، ماست موسیر برای تابستان بهتر است تا زمستان

 5. به جای سبزی کلم پلو از چه چیزی می تونم استفاده کنم ؟

Spam protection by WP Captcha-Free