۱۶ بهمن
۱۳۸۴

ملیت: ایتالیایی

مواد لازم برای خمیر (روش اول، دو پیتزا هر کدام برای چهار نفر):
● نیم لیتر آب
● 1 کیلو آرد سفید (تقریبآ 11 دسی لیتر)
● 50 گرم مایه ی خمیر (یا پودر آن، مایه ی خمیر بهتر است)
● 2 قاشق چایخوری نمک
● 3 قاشق سوپ خوری روغن (روغن زیتون بهتر است)

مواد لازم برای خمیر(روش دوم، 7 پیتزا هر کدام برای یک نفره):
● نیم لیتر آب
● 1 کیلو آرد سفید
● 3 تا 5 گرم مایه‌ی خمیر
● 10 تا 15 گرم نمک
مواد لازم برای سوس(هر دو روش):
کنسرو گوجه فرنگی یک قوطی یا به همان مقدار گوجه تازه
یک عدد پیاز
دو پر سیر

مواد لازم برای روی پیتزا:
پنیر پیتزا موزارلا (Mozarella)، یا هر نوع پنیر پیتزا که دوست دارید
قارچ به مقدار لازم
ژامبون به مقدار لازم

ظروف و وسایل لازم:
ماهی تابه، سینی فر یا سنگ برای کف فر، ماشین همزن اگر ندارید با دست هم می‌توانید هم بزنید.
طرز تهیه:
برای تهیه پیتزا مهم ترین قسمت خمیر آن است. اگر خمیر آنرا درست تهیه کنید باقی قضایا فقط یک نوع سلیقه است و می‌توان آنرا با سلیقه‌های مختلف تهیه کرد. بعد از خمیر سوس پیتزا ست که مهم است. آنرا هم می‌توان با روش‌های مختلف درست کرد و نتایج مختلفی از آن گرفت برای دراز نشدن مبحث توضیح کوتاهی می‌دهم و باقی قضایا را به عهده سلیقه دوستان وامیگذارم.
طرز تهیه روش اول:
این روش بیشتر شبیه به پیتزاهای آمریکایی است و نمی‌توان آنرا اصیل نامید، مثل دیگر چیزهای آمریکایی، بزرگ و بی خاصیت است و بیشتر برای سیر کردن شکم باید از آن مصرف کرد، مدل (Fast food). در عوض روش دوم ایتالیایی است و از فرهنگی غنی برخوردار است و در نتیجه زحمت بیشتری دارد یا حداقل وقت بیشتری نیاز دارد.
برای تهیه خمیر آن می‌توانید از همان روشی که برای نان بربری قبلا توضیح دادم استفاده کنید و بعد خمیر آنرا به دو قسمت تقسیم کنید و از هر کدام یک پیتزای بزرگ درست کنید. برای سوس و مخلفات روی آن هم می‌توانید از روش دوم که در پایین توضیح می‌دهم استفاده کنید.
طرز تهیه روش دوم:

در این روش مدت تهیه خمیر بسیار طولانی تر می‌شود دلیل این کار مصرف کمتر مایه خمیر است. در این روش با به تاخیر انداختن مدت تخمیر، خمیری با کیفیت بهتر بدست می‌آوریم و همچنین اینکه برای هر پیتزا مقدار خمیر بسیار کمتری استفاده می‌کنیم و در نتیجه نان پیتزا نازک تر می‌شود و همچنین توصیه می‌شود که آنرا روی سنگ بپزید. برای این کار سنگی به اندازه یک سینی فر باید داشته باشید و آنرا در کف فر قرار بدهید تا شباهت به فرهای پیتزا پزی پیدا کند.
برای تهیه خمیر این روش آب را تا 30 درجه گرم کنید و مایه خمیر را در آن حل کنید، نمک بزنید، ماشین همزن را به کار بیندازید و با افزودن کم کم آرد به آن هم بزنید تا خمیر آماده شود. در این کار عجله نکنید بگذارید خمیر خوب هم بخورد (به فارسی به آن ورز دادن خمیر می‌گویند و هرچه خمیر بهتر ورز بخورد بهتر می‌شود البته زیاده روی نکنید)
پس از آماده شدن خمیر روی آنرا با پلاستیک بپوشانید و آنرا تا پنج شش ساعت به حال خود رها کنید. زمانی خمیر آماده است که حجم آن دوبرابر شده باشد.
وقتی خمیر آماده شد روی میز آشپزخانه مقداری آرد بریزید و خمیر را روی آن برگردانید، آنرا به هفت قسمت مساوی تقسیم کنید و با آنها گلوله‌هایی درست کنید،مقداری آرد روی میز بریزید و چانه‌های خمیر را روی آرد روی میز بچینید. روی آنها را با پلاستیک بپوشانید و برای 15 تا 20 دقیقه به حال خود رها کنید. در این مدت وقت دارید مواد دیگر روی پیتزا را آماده کنید.
برای تهیه سوس یک قوطی کنسرو گوجه فرنگی یا به همان مقدار گوجه تازه پوست کنده را با ماشین هم زن آشپزخانه خوب خورد کنید تا به صورت مایع درآید. نمک و فلفل بزنید. یک پیاز و دو پر سیر را هم پوست بکنید و در ماشین آشپزخانه خوب خورد کنید. مقدار روغن در ماهی تابه بریزید و اول کمی پیاز و سیر را در آن سرخ کنید نیازی نیست پیاز داغ بگیرید یعنی نیازی نیست پیاز زیاد سرخ بشود همین که دو سه دقیقه روی آتش ملایم قرار بگیرد کافی است. بعد از آن گوجه‌های خورد شده را در آن بریزید مقدار یک قاشق سوپخوری Oregan، یا Oregano یا گمان می‌کنم به فارسی به آن (آبشن) می‌گویند بیفزاید، اگر ریحان هم در اختیار دارید مقداری هم ریحان تازه خورد شده به آن بیفزاید و آنرا روی آتش ملایم قرار بدهید بگذارید مایع از حالت مایع در آید و سوس سفت شود البته نه به آن اندازه که زیاد سفت شود. سوس را می‌توانید به سلیقه خود به روش‌های دیگر هم درست کنید این فقط یک نمونه آن بود.
برای مخلفات روی پیتزا هم بستگی به نوع پیتزایی که می‌خواهید درست کنید مواد آنرا آماده کنید. یک نوع آنرا برای نمونه توضیح می‌دهم.
مقدرای قارچ را بشویید و آنها را به صورتی ورق ورق کنید که ضخامت آن از سه میلیمتر بیشتر نشود. مقداری ژامبون را هم خورد کنید

برای آماده کردن پیتزا اول خمیر را بوسیله دست روی میز کمی پهن کنید سپس آنرا از روی میز بردارید و بوسیله دست پهن کنید هرچه این نان نازک تر شود نتیجه بهتر می‌شود، معمولا من آنرا تا دو میلیمتر نازک می‌کنم. برای خمیرچانه‌های توضیح داده شده در روش دوم قطر خمیر پیتزای آماده شده معمولا 25 تا 30 سانتیمتر باید بشود.
پس از آماده شدن خمیر اول مقداری از سوس را روی آن بریزید و با ته قاشق روی آن پخش کنید و همه سطح آنرا بپوشانید. سپس پنیر پیتزا را که رنده کرده‌اید روی خمیر بریزید و روی پنیر هم مقداری قارچ و ژامبون بریزید. این پیتزا ها را من معمولا دوتا دوتا آماده می‌‍کنم و می‌گذارم قبل از در فر قرار دادن کمی بمانند بعد آنها را توی فر می‌گذارم. فر باید بسیار گرم باشد معمولا 270 درجه به بالا بستگی دارد به فر شما تا چند درجه قابل گرم کردن باشد. فر من فقط 300 درجه دارد در نتیجه آنرا روی درجه 300 می‌گذارم و آنرا تا 300 درجه گرم می‌کنم بعد پیتزا را در آن می‌گذارم. اگر سنگ صافی در اختیار دارید آنرا قبل از گرم کردن فر در کف فر قرار بدهید تا همراه با فر گرم شود. اگر سنگ ندارید پیتزا را روی سینی فر قرار بدهید و داخل فر بگذارید. برای پختن پیتزا ها آنها را در کف فر قرار بدهید چون مهمترین قسمت پیتزا خمیر آن است که باید خوب پخته شود. وقتی نان پیتزا برشته شد پیتزا آماده است. من معمولا روی سنگ پیتزا ها را بین 6 تا 8 دقیقه طبخ می‌کنم. اگر دقت کرده باشید پیتزاهایی که بوسیله آشپزهای ایتالیایی درست می‌شود حتی قسمتی از کناره‌های خمیر پیتزا سوخته است. پس دقت کنید خمیر پیتزای شما خوب برشته شده باشد.
این هم تصویر یک پیتزا به روش آمریکایی

نوش جان کنید

 1. salam arz shod ba tashakor az mohebateh shoma keh ghazahaieh irani hichvaghat az yademon nareh ,baz ham mamnoonam ,,sara

 2. با سلام و تشکر
  پیتزا در فر بهتر میشه یا در تنور نانوایی؟
  +++++
  تنور نانوایی از کجا بیاوریم قربان!؟
  یقینا پیتزا هم مثل نان در تنور بهتر می شود ولی همه کس که در خانه تنور نانوایی ندارند که بتوانند پیتزا را در تنور بپزند که قربان!

 3. باسلام وخسته نباشید به شما دوست خوش سلیقه من نوشته های شما را در مورد پخت غذاهای گوناگون می خوانم واستفاده می کنم فقط تلفظ بعضی کلمات را با همان لهجه شیرازی می نویسیددر مورد ابشن باید بگویم همان اویشن شیرازی خودتان می باشد

 4. zoor sopas berizim
  li kurdistan

 5. salam aghayi arjmand
  az shoma teshakur mikonim bi khatir
  en hami zahmat
  qorbanitan.c
  az iraq i

 6. با سلام خسته نباشید سنگی که برای پیتزا انتخاب میکنیم جنسش باید چه باشد؟ سنگ مرمر؟ سرامیک؟ کاشی ….متشکر از راهنمایی شما
  ———-
  پاسخ:
  اینجا یک سنگ‌های مصنوعی هست که برای این کار در نظر گرفته شده می‌توان از مغازه‌هایی که وسائل منزل می‌فروشند خرید، ولی بطور کلی هر سنگی که کمی زبر باشه و همچنین در مقابل حرارت مقاوم باشه را می توانید استفاده کنید.

 7. salam ashpazbashiye ba zogh va honarmand.mishe adrese emeiletoon ro baram send konid.kheyli mamnoon misham ghorbane you: sara

 8. با عرض ادب ممنون از کار زیبایی شما کمی توضیحات قاطی است لطفا کتابی تر بنویسید
  قربان you
  ————
  قربانت گردم همین که می‌نویسم خودش معجزه‌ای است! بیچاره مادرم سالها منتظر یک نامه یک صحفه‌ای از من بود هنوز هم چنین نامه‌ای دریافت نکرده. دلیلش هم این است که من آدم نویسنده‌ای نیستم همین ها را هم که می‌نویسم با هزار زجر است قربانت گردم

 9. ba sal;am be shoma dost aziz
  khili mamnon hastam ke shoma khili zahamt mikeshid.man ashpazi ra na az madaram ke az dostan ya saite haye mokhtalef yadgereftam emroz man khili narahat bodam chon mikhastam khamir piza amadeh konam vali balad nabodama vajoz piza ham sham degari nemitonestam dorost konam.vaghti dastor amadeh kardan khami ra dedam khili khoshal shodam omidvaram movafag bashid man dar keshvar holland hastam va vaghan bazi vaghta az inkeh ghaza dorost konam be gham foro miram vali ba dashtan sate shoma degeh …………byeeeee
  ++++++++++
  لطف دارید صدف خانم امیدوارم که مورد قبول واقع بشه

Spam protection by WP Captcha-Free