۱۴ اسفند
۱۳۸۴

عید است و آخر گل و یاران در انتظار
ملیت: نروژی
توضیح: همان گونه که قول داده بودم تصمیم داشتم چند شیرینی نوروزی را آموزش بدم ولی متاسفانه مواد لازم را برای اینکار پیدا نکردم. رفتم سراغ یه مغازه ترک که توی اسلو هست با هزار اشاره و شکلک و قروغمزه توضیح دادم که پودر نخودچی می‌خوام، یارو فروشنده هم با لبخندی دلربا!! رفت یک پاکت آورد داد دستم، به نظر می‌آمد که پودر نخودچی هست، وقتی آمدم خونه دیدم ذلیل شده پودر نخود بهم قالب کرده، خلاصه کلوچه نخود بی کلوچه نخود.
از طرفی دیدم جو نوروز بسیار سیاسی شده، آخه آقایون می‌خوان تعطیلات نوروز رو فاکتور بگیرند و هم زمان جنگ اسلام آخوندی با شیرینی دانمارکی (جنگ کفر علیه باطل!!) در جریان است همچنین نظر به اینکه آمریکا هم به ما مزد می‌ده تا تشویش اذهان بکنیم!! باعث شد لجم دربیاد و بجای کلوچه نخود و کلوچه برنجی (آخه آرد برنج هم گیرم نیومد) یک شیرینی نروژی توضیح بدم، مخصوصا که این شیرینی رو برای نوئل درست می‌کنند و اسمش هم که سرینا است و با “س” شروع میشه و همچنین اسم این کلوچه نروژی هم بفهمی نفهمی کمی تا قسمتی الحادی هم هست و در نتیجه با یک تیرکمون دوتا نشونه رو میزنم هم ستون های دین رو تخریب می‌کنم!! هم عید نوروز رو گرامی می‌دارم و الخ. (خدا قوت بده به این میگن مبارز راه آزادی [زرشک])
serina1.jpg

مواد لازم برای 70 تا 80 کلوچه:
● 250 گرم آرد
● 100 گرم شکر
● 190 گرم روغن یا کره
● 2 عدد تخم مرغ
● نیم قاشق چای خوری بیکین پودر
● نیم قاشق چای خوری شکر وانیل
● مقداری خلال بادام یا پسته یا هر دو
● مقداری شکر دانه درشت برای تزئین

ظروف و وسایل لازم:
یک کاسه تقریبا 4 تا 5 لیتری، یک یا دو عدد سینی فر، چنگال، کاغد قنادی (یک نوع کاغذ که می توان آنرا در فر گرم قرار داد و نسوز است)

طرز تهیه:
serina2.jpg
یک توضیح کوچولو: در این شیرینی یک نوع پودر بجای بیکن پودر استفاده می‌کنند به نام Horn salt یا نمک شاخ (نخند آقاجان! ماه محرمی چیلت کج می‌شه!!) این پودر را از شاخ گوزن‌های قطبی بدست می‌آورند چونکه می‌دانستم که در ایران بجز پودر شاخ آخوند نوع دیگریش پیدا نمی‌شه!! از بیکن پودر استفاده کردم نگران نباشید مشکلی پیش نخواهد آمد.
روغن یا کره را خیلی کم گرم کنید تا نرم شود روغن نباید زیاد گرم شود، نیازی نیست کاملا آب شود کافی است کمی نرم شود تا راحت‌تر بشه مواد رو ورز داد.
آرد، شکر و بیکن پودر و شکر وانیل را داخل کاسه بریزید یک عدد تخم مرغ را هم در آن بشکنید روغن را هم به آن بیفزاید و با دست ورز بدهید وقتی خوب ورز خورد و یکنواخت شد مقداری کمی آرد را روی میز آشپزخانه بریزید و خمیر را روی آن خوب ورز بدهید دقت کنید خمیر نباید زیاد شل باشد مخصوصا نباید به دست بچسبد اگر دیدید به دست زیاد می چسبد کمی دیگر آرد روی میز کار بریزید و خمیر را در آن ورز بدهید تا دیگر به دست نچسبد. اگر به تصویر نگاه کنید می بینید سفتی آن چه اندازه باید باشد. خمیر وقتی آماده است که تقریبا به دست نچسبد.
حالا روی خمیر را با پلاستیک بپوشانید و آنرا داخل یخچال قرار بدهید تا روز بعد.
پس از 24 ساعت اول با کاغذ قنادی سینی فر را بپوشانید.
قبل از شروع فر را روی درجه 180 سانتی گراد تنظیم و روشن کنید تا بعد از اتمام کار آماده سازی شیرینی‌ها گرم شده باشد.
خمیر را از یخچال خارج کنید و قطعه قطعه از خمیر مقداری را بردارید و به صورت یک سوسیس در بیاورید و بعد قطعاتی را از آن جدا کنید و با کف دو دست گلوله‌هایی به قطر تقریبی 1.5 تا 2 سانتیمتر درست کنید و روی کاغذ قنادی روی سینی قرار بدهید پس از اینکه همه را گلوله کردید یک تخم مرغ باقی مانده را در ظرف کوچکی بشکنید و خوب هم بزنید حالا با یک فرم مخصوص یا اگر ندارید چنگال آغشته به تخم مرغ روی گلوله‌های خمیر فشار بدهید به صورتی که کلوچه ها پهن شوند و همچنین شکل بگیرند. اگر فرم مخصوص اینکار را ندارید و از چنگال استفاده می کنید اول چنگال را از یک طرف روی گلوله های خمیر بگزارید و فشار بدهید بعد آنرا بردارید و از یک زاویه دیگر (90 درجه) روی آن فشار دهید به صورتی که یک شکل پنجره مانند روی خمیرها نقش ببندد در ضمن خمیر از حالت گلوله‌ای خارج شود و تقریبا به شکل دایره‌ای به قطر 3 تا 3.5 سانتیمتر در آید (روی تصویر دوم تقه بزنید تا اندازه بزرگتر تصویر را ببینید). ممکن است در این پروسس خمیر کمی به چنگال یا فرم مخصوص بچسبد نگران نباشید آنرا با دست جدا کنید و سرجایش بگذارید. دقت کنید اندازه کلوچه‌ها پس از طبخ بزرگتر خواهند شد پس در این مرحله اندازه آنها نباید زیاد باشد چون پس از طبخ تقریبا دوبرابر خواهند شد، همچنین دقت کنید فاصله‌ها را همانگونه که در تصویر مشاهده می‌کنید رعایت کنید. پس از اینکه همه گلوله‌ها را به شکل دلخواه در آوردید مقداری شکر دانه درشت بعلاوه مقداری خلال بادام یا خلال پسته یا هر دو را روی آن بریزید وقتی فر 180 درجه سانتی گراد گرم شد سینی‌های فر را یکی یکی در وسط فر قرار دهید و به مدت 14 تا 15 دقیقه بپزید، دقت کنید که کلوچه‌ها نسوزند،تمام وقت آنها را زیر نظر داشته باشید، رنگ آنها باید کرم رنگ بشود.
serina3.jpg
نوش جان کنید

  1. اسم آن کاغذهای نسوز شیرینی پزی، کاغذ مومی است. ممنون از دستور غذا های خیلی مفرح تان!