۲۴ شهریور
۱۳۹۲

ملیت: حوزه دریای مدیترانه
توضیح: این یک نوع ترشی به اون شکل نیست بیشتر یک چیزی شبیه به خیار شور خودمان است، فقط بجای خیار از فلفل‌های سیگاری استفاده می‌کنند، در زبانهای اروپایی به این نوع فلفل می‌گویند pepperoni sigaretta.
images/pepperoni-sigaretta_1.jpg

مواد لازم:
● ۶٠٠ گرم فلفل سیگاری یا انواع دیگر
● ۲ تا ۴ عدد فلفل هندی (چیلی)
● ۲ لیتر آب
● نیم لیتر سرکه (من سرکه شراب قرمز استفاده کردم)
● ۲ تا ۴ قاشق چایخوری نمک
● ۳ تا ۴ حبه سیر
● مقدار کمی تخم گشنیز یا یکی دو شاخه ترخان

ظروف و وسایل لازم:

یک قابلمه ۴ تا ۵ لیتری تعداد شیشه مربا

طرز تهیه:

images/pepperoni-sigaretta_2.jpg
امسال بهار تعداد زیادی بوته فلفل از گونه‌های مختلف تولید کردم. حجم تولیدات چنان زیاد شده است. هرچه توی سالاد و غذاهای دیگر استفاده کردم تمامی نداشت. به همین دلیل حالا که آخر فصل است باید همه را یک جا بچینم، در نتیجه راهی بجز ترشی درست کردن از آنها نداشتم!
این نوع ترشی شور را بیشتر من همراه با مشروب سرو می‌کنم. یک چیزی در مایه مزه خودمان. زیاد نترسید ها! اینکه نامش فلفل است اصلا تند نیست و بیشتر هم مزه فلفل دلمه‌ای است.
قبل از شروع شیشه‌های مربا یا ظروف دیگری از این دست را برای نگهداری ترشی آماده کنید. من از شیشه‌های مربا استفاده می‌کنم و آنها را برای استریل شدن اول می‌شویم بعد برای مدت یک ساعت در حرارت ۱۵۰ درجه داخل فر می‌گذارم.

برای شروع همه فلفل‌ها را چند مرتبه بشویید، آب آنرا خوب تخلیه کنید. نیازی به خشک کردن ندارد چونکه آنها را در مخلوط سرکه و آب بعدا می‌خواهیم بجوشانیم.
فلفل‌ها را به قطعات یک سانتیمتری خرد کنید. نیازی نیست تخمک‌های آنرا خارج کنید، بیشتر آنها هنگام جوشاندن خارج و در آب شناور خواهند شد. وقتی که همه فلفل ها را خرد کردید ۲ لیتر آب و نیم لیتر سرکه را داخل یک قابلمه بریزید. نمک را بیفزاید و آنرا روی اجاق بگذارید تا جوش بیاید. سپس فلفل‌ها را داخل محلول بریزید. سیرها را هم پوست بکنید و داخل آب بیندازید. چیلی یا همان فلفل هندی را اگر دوست دارید ترشی تان تند شود خرد کنید تا همراه با فلفل‌ها بجوشند. اگر زیاد تند دوست ندارید آنها را درسته داخل محلول بریزید. اگر باز هم کمتر تند دوست دارید همان یکی یا دو عدد بیشتر استفاده نکنید یا حتی اگر اصلا تند دوست ندارید استفاده نکنید.
مواد را برای مدت ۵ تا ۷ دقیقه بجوشانید. من معمولا ۵ دقیقه بیشتر نمی‌جوشانم ولی بعضی آنرا بیشتر نرم دوست دارند، من بیشتر دوست دارم ترشی کمی زیر دندان مقاوم باشد.
وقتی ترشی آماده شد، داغ داغ آنرا داخل شیشه‌ها بریزید تخم گشنیز یا ترخون یا هر دو را اگر دوست دارید به آن بیفزاید و سر آنها را محکم کنید. من نصف مواد را آبکش می‌کنم و داخل شیشه می‌ریزم و روی آن بجای محلول بالا روغن زیتون می‌ریزم.

یک توضیح دیگر: من این همه شیشه را در چند مرحله درست کردم، از همان مایع اولیه استفاده می‌کنم، نیازی نیست برای هر بار محلول جدید درست کنید.
images/pepperoni-sigaretta_3.jpg

نوش جان کنید

 1. من هم امسال فلفل زیاد داشتم و به یک روش بدوی و ساده، روش سرکه ریختم و گذاشتم ترشی بشه. بد هم نشد واقعا. فقط تلخی فلفل اذیت می کنه. با این روش شما تلخی فلفل از بین می ره یا می مونه توش؟

  —–
  پاسخ: دلیل نکرده فلفل تلخ باشه! فلفل های من فقط تند بودند و نه تلخ

 2. سلام عزیزم
  مرسی از وبلاگ قشنگ و دستور خوبت
  من هم یه وبلاگ آشپزی دارموخوشحال میشم بهم سربزنی و اگه افتخار بدی همدیگه رو لینک کنیم

 3. سلام. این ترشی ها میگن حال شما خوبه.خدا را شکر. من هم ترشی فلفل درست می کنم ولی نه به خوبی شما. فلفل ها رو کمی در آب و نمک می پزم و بعد در آبکش می ریزم و در ظرف با سرکه و نمک و سیر و جعفری و یا ترخون مخلوط می کنم که بعد از 2 روز مزه دار و قابل خوردنه. منتظر کارهای بعدی شما هستم.

  —–
  پاسخ: مرسی لطف دارید

Spam protection by WP Captcha-Free