۱۲ اردیبهشت
۱۳۹۳

تعطیلات پاک رفته بودیم لیسبون. اولین نهاری که خوردم توی رستورانی بود در مرکز شهر لیسبون. پیش غذایی داشت که نظر مرا جلب کرد. وقتی گارسون نام پیش غذا را گفت نفهمیدم چه نوع غذایی است. معمولا برای دست برد زدن به دستور چنین غذاهایی می‌پرسم محتویات غذا چیست! کافی است که طرف محتویات آنرا برملا کند آنوقت خود در منزل یک چیزی شبیه به آن درست می‌کنم. البته اگر از نظر مزه و طعم باب میلم باشد.
images/fish-nugget-1.jpg
وقتی گارسون گفت که ناگت است، پرسیدم توی آن تخم مرغ است یا نه! گفت نه! اینجا بود که کنجکاو شدم بپرسم پس چه طور آن را پفکی می‌کند؟ گارسون جوا ب داد با آبجور درست می‌کند! نزدیک بود شاخ در بیاورم. عجب عجایبی هستند بعضی از این آشپزها! چه معجون‌هایی را قاطی می‌کنند. آبجو از آن نظر جالب است که در آن گاز هست همین گاز ناگت را خیلی پفکی می‌کند.

ملیت: چمی دانم، شاید پرتقالی!
مواد لازم:
● فیله ماهی تورشک (هر نوع ماهی سفید)
● ۲ تا ۳ قاشق سوپخوری آرد
●۱ تا ۲ دسی لیتر آبجو (توضیح می‌دهم!)
● ۱ قاشق چای‌خوری بیکن پودر
● نمک
● کمی فلفل هندی
● روغن مایع به اندازه کافی برای سرخ کردن
● کمی سوس چیلی (اگر دوست دارید!)
fish-nugget-2.jpg

ظروف و وسایل لازم:
همزن، یک ظرف کوچک، یک ماهی تابه

طرز تهیه:
توضیح: من ماهی به این نام استفاده می‌کنم. این یکی از متداول ترین ماهی ها توی نروژ هست. فرقی نمی‌کند هر ماهی که سفید باشد خوب است. یک توضیح دیگر اینکه اگر در ایران آبجو معمولی گران هست یا گیرتان نمی‌آید می‌توانید از آبجو اسلامی استفاده کنید.
آرد را در ظرف همزن بریزید. نمک، فلفل هندی و پودر بیکن پودر را به آن بیفزاید. آبجو را روی آن بریزید و با همزن هم بزیند تا یک مایع یک دست بدست آید. این مایع نباید سفت تر از شیر برنجشاید بهتر بود بنویسم نه سفت تر از فرنی، شیربرنج زیاد از حد سفت است. خلاصه اینکه زیاد سفت نباشد. باشد. مقدار آبجو و آرد را ننوشتم چون این بستگی دارد به مقداری که نیاز دارید در ضمن همه آردها با هم یک سان نیستند در نتیجه مقدار آبجو متفاوت خواهد بود. کافی است خمیر مورد نظر زیاد سفت یا شل نباشد.
ماهی را به قطعات کوچک تقسیم کنید. روغن را داغ کنید، سپس قطعات ماهی را یکی یکی داخل مایع بزنید و در روغن بیندازید. پس از سرخ شدن قطعات ماهی آنها را روی یک دستمال کاغذی بریزید تا روغن اضافه آن جذب شود.
این ناگت ماهی را می‌توانید به عنوان پیش غذا یا مزه سرو کنید. من همراه آن مقداری هم سوس چیلی سرو کردم خیلی خوشمزه شده بود.

images/fish-nugget-3.jpg

نوش جان کنید

  1. یادمه ایران قبل از انقلاب توی یه رستوران میگو خوردیم همنیجوری پفکی. مامانم پرسید از اشپزش اونم گفت ابجو میزنه توش. 30 ساله از این روش استفاده میکنم. البته من سنم کمتر از این حرفاست ها! حالا با ماهی درست میکنم ببینم چی میشه. مرسی

  2. اگر آبجو اسلامی یا غیرِ اسلامی در دست ندارید، میتونید از آبِ گازدار استفاده کنید. من شخصا شیر رو ترجیح میدم

Spam protection by WP Captcha-Free