۱ بهمن
۱۳۸۵

توضیح: دو دستور مختلف برای تهیه میگو توضیح می‌دهم این دو معمولا به عنوان پیش غذا یا مزه استفاده می‌شوند.
ملیت: دومی فرانسوی است اولی من در آوردی
meigo_01.jpg

مواد لازم (نمونه اول):
● ٢۵٠ گرم میگو
● ٢ تا ٣ قاشق سوپ خوری آرد
● ٣ تا ۵ قاشق سوپ خوری نان خشک آرد شده (توضیح می‌دهم)
● ١ عدد تخم مرغ
● ١ عدد لیمو
● فلفل
● روغن به مقدار کافی

مواد لازم (نمونه دوم):
● ٢۵٠ گرم میگو
● ١ تا ٢ قاشق سوپ خوری جعفری خورد شده
● ١ تا ٢ پر سیر
● ١ عدد پیاز
● ١ استکان کوچک کنیاک یا ویسکی
● روغن به مقدار کافی

ظروف و وسایل لازم:
2 عدد پیش دستی، یک کاسه کوچک، ماهی تابه یک قابلمه کوچک

طرز تهیه نمونه اول:
meigo_01.jpg
توضیح: میگو را وقتی ما در نروژ می‌خریم قبل از فروش در کشتی بعد از سید، آنرا با آب دریا می‌جوشانند، به همین دلیل هم هست که رنگ پوست میگو قرمز است، درصورتی که میگو را وقتی از دریا سید می‌کنند خاکستری رنگ است.
آرد نان خشک هم محصولی است که اینجا من معمولا از مغازه تهیه می‌کنم ولی اگر در دسترس شما نیست می‌توانید مقداری نان خشک را با ماشین آشپزخانه خورد کنید نیازی نیست مثل آرد نرم نرم شود و کافی است به اندازه کافی نرم شود.
میگوها را پوست بکنید. آرد را در یک بشقاب بریزید، آرد نان خشک را هم در بشقاب دیگری بریزید. تخم مرغ را با چنگال در کاسه کوچکی خوب بزنید.
قبل شروع مقداری فلفل روی میگوها بپاشید، حالا میگوها را دانه دانه اول در آرد بچرخانید تا آرد روی آنرا خوب بپوشاند بعد آنرا در تخم مرغ بزنید و آخر سر هم آنرا در آرد نان خشک چرخ بدهید. بعد آنرا بگذارید در یک بشقاب بماند. وقتی همه میگوها را در آرد و تخم مرغ و آرد نان خشک غلطاندید بگذارید یک نیم ساعت بماند. بعد از نیم ساعت مقداری روغن را در قابلمه کوچک بریزید و بگذارید روغن داغ شود حالا میگوها را در روغن شناور کنید مواظب باشید میگو اگر زیاد از اندازه سرخ شود سفت می‌شود همین که خوش رنگ شد آنها را با کمک چنگال از روغن خارج کنید و در بشقاب برای سرو کردن قرار بدهید. قبل از سرو کردن روی آنها را مقداری آب لیمو بریزید و سرو کنید.
طرز تهیه نمونه دوم:
meigo_01.jpg
توضیح: اگر کنیاک یا ویسکی ندارید اشکالی ندارد، کنیا یا ویسکی را برای فلامبه (Flambé) کردن استفاده می‌کنیم.
پیاز را خورد کنید به صورتی که قطعات آن کوچک باشد (چهار پنج میلیمتر). مقداری روغن را در ماهی تابه بریزید و پیازها را سرخ کنید دقت کنید زیاد سرخ نشود کافی است رنگ آن طلایی شود چند لحظه قبل از اینکه پیازها آماده شوند سیر و جعفری خورد شده را هم به آن بیفزاید و چند چرخ بدهید تا کمی سرخ شود.
حالا میگوها را با پوست داخل ماهی تابه بریزید و سعی کنید هر دو طرف آنها به مدت یکی دو دقیقه سرخ شود (رنگ آن کمی روشن تر می‌شود) حالا کنیاک یا ویسکی را روی آن بریزید. معمولا اگر روی گاز این کار را انجام دهید الکل موجود آتش می‌گیزد و بعد از چند لحظه خاموش می‌شود من معمولا با فنک یا کبریت اگر شعله ور نشد آنرا روشن می‌کنم به این عمل در آشپزی فرانسوی می‌گویند فلامبه کردن با این کار طعم کنیاک یا ویسکی به میگوها سرایت می‌کند.
حالا می‌توانید میگوها را در بشقاب بریزید و سرو کنید. هنگام خوردن فراموش نکنید پوست میگوها را بکنید!!!
نوش جان کنید

  1. zeitoon joon , nist karaj paris e , oonvaqt hame joz karaj iiya shahrestanian!

  2. اایییی حالم به هم خوررد !! همون روش خودت عالیه . به اینا ما میگیم میگو پفکی .و توی تخم مرغش کمی زعفرون هم اضافه میکنیم و رنگی میشه . بعد هم اون ماشین آشپزخونه نیسست و بهش میگم میکسر یا یک دو سه ! اونم غلط نیست و غلت هست !! اونم آرد نون نیست و ارد سوخاری هست .خردد شدن نیست و پودر شدن هست . از پودر ریزتر میشه آارد . خرد کردن یعنی چند تکه کردن . مردم از دست شما شهرستانی ها . پارسی را پاس بدارید !!!!!!

  3. اولا که اول:)
    دوما که تکلیف اون رگ پشت میگوها چی می شه؟ می دونم رگ نیست و روده ست. من با یه چاقوی دسته کوتاه تیز درش میارم و از بوش حالم به هم می خوره.
    یه بدبختی جدید هم در من ظهور کرده.
    قبلا نیم کیلو هم میگو می خوردم هیچیم نمی شد ولی حالا تا می خورم حالم بد می شه. دوست دارم ها… اما انگار حساسیت پیدا کردم… بدبختی از این بالاتر؟

Spam protection by WP Captcha-Free