۲۹ آبان
۱۳۸۴

بخش اول
پس از خاتمه مرحله اول روزانه یک بار به سطل یا قرابه‌ای که مایع را در آن نگهداری می‌کنید را سرکشی کنید. مخزن را تکان بدهید تا در پروسس تخمیر تسریع شود. در این مرحله از وسیله‌ای که در مقابل می‌بینید و آنرا برای جلوگیری از نفوذ هوا در داخل مخزن استفاده کردیم می‌توانید تحول داخل مایع را زیر نظر داشته باشید. (اگر کسی نام این وسیله را می داند لطف کند به من هم بگوید). . ویدئو یک دقیقه‌ای که این پروسه را نشان می‌دهد (این ویدئو چند سال بعد از نسخه اولیه این نوشته به متن اضافه شده)
بعلت اینکه درب مخزن کاملا بسته است گازهای تولید شده بر اثر عمل تخمیر از وسیله یاد شده خارج می‌شود و معمولا در روزهای اول زمانی که تخمیر آغاز شده باشد هر دقیقه 30 تا 60 بار در دقیقه وسیله مربوطه قل قل می کند و گازهای اضافی از مخزن خارج می‌شود با شمارش تعداد این قل‌قل‌ها می‌توانید نتیجه بگیرید که هنوز عمل تخمیر به پایان نرسیده است. معمولا پس از یک تا دو هفته (زمان آن بستگی دارد به شرایط تخمیر و مقدار قند موجود در مایع، و درجه حرارت میحط کار، نگران طول مدت تخمیر نباشید) وقتی زمان تخمیر به پایان برسد تعداد قل‌قل کردن وسیله نامبرده به صفر خواهد رسید و شما به این وسیله می‌توانید نتیجه بگیرید که عمل تخمیر به پایان رسیده.
دقت کنید در تمام این مدت از باز کردن در مخزن بجز یک مرتبه در روز برای هم زدن جدا خودداری کنید در غیر اینصورت با نفوذ هوا به داخل مخزن شراب شما خراب خواهد شد.
پس از خاتمه تخمیر، در این مرحله وسیله هواگیر را بردارید در سطل یا مخزن را باز کنید و بوسیله یک ظرف استریل شده مقدار کمی از شراب را نمونه برداری کنید و نمونه را در ظرف هیدرومتر بریزید و هیدرومتر را در آن شناور کنید. مثل شکل مقابل مقدار وزن مخصوص آنرا یادداشت کنید. این وزن مخصوص و وزن مخصوصی را که در مرحله اول اندازه گرفیم را یادداشت کنید تا بعدا با استفاده از این نتایج و استفاده از جدولی درجه الکل شراب را محاسبه کنیم. درضمن از عدد بدست آمده از این آزمایش آخری می‌توان نتیجه گرفت که تخمیر به پایان رسیده یا نه. معمولا این عدد باید کمتر از یک باشد. من معمولا وقتی تخمیر شراب را پایان یافته می‌دانم که مقدار این عدد برابر با 0.995 یا حتی کمتر باشد.
پس از پایان دوران تخمیر در مخزن را ببندید و مخزن را چند مرتبه بشدت تکان بدهید تا گازهای موجود در مایع خارج شود. اکثر شراب های خانگی را که در ایران خورده‌ام از این مشکل‌ها دارند و شراب‌ها گاز دار است. شراب نباید گاز داشته باشد. من معمولا عمل تخلیه گاز را چند بار انجام می‌دهم و هر بار چند دقیقه مخزن را به شدت تکان می‌دهم تا گازهای موجود کاملا خارج شود، بین هر بار عمل تخلیه گازها یکی دو ساعت صبر کنید و مجددا تکرار کنید، دقت کنید هربار که ظرف را تکان می دهید روی آن کف می‌کند که این نشانه وجود گاز است سعی کنید گازهای موجود به خوبی تخلیه شوند. پس از این مرحله اگر مواد شیمیایی برای متوقف کردن عمل تخمیر در اختیار دارید می‌توانید با افزودن آن به مایع عمل تخمیر را به کلی متوقف کنید اگر چنین مواد شیمیایی را در دسترس ندارید نگران نباشید کافی است دو سه روز شراب را در مکان سردی نگاه دارید تا عمل تخمیر بطور کلی متوقف شود فقط دقت کنید در این مرحله هم در شراب را ببندید و وسیله هواگیر را روی آن قرار بدهید و آب هم در وسیله هواگیر بریزید تا از نفوذ هوا به داخل مخزن جلوگیری کنید.
پس از این مرحله مخزن شراب را روی میز یا یک مکان بلند قرار بدهید و سه تا چهار روز آن را اصلا تکان ندهید تا لردهای شراب ته نشین کند. پس از این مرحله با لوله پلاستیکی با احتیاط به صورتی که لردهای ته نشین کرده وارد لوله نشوند شراب را به بطری منتقل کنید.
در این مرحله می توانید برای جلوگیری از ورود لرد به بطری‌ها از پنبه بعنوان فیلتر استفاده کنید یا اگر فیلتر دیگری در اختیار دارید برای این کار استفاده کنید. بلافاصله پس از پر کردن بطری‌ها در بطری ها را بوسیله چوب پنبه استریل شده ببندید تا از نفوذ هوا به داخل بطری ها جلوگیری کنید.
برای اینکه شراب شما قابل آشامیدن شود باید حداقل پنج تا شش ماه آنرا در مکان خنکی نگه داری کنید. زیر زمین منزل جای خوبی برای نگهداری شراب است. در ایران دیده‌ام که حرفه‌ای‌ها بطری های شراب را توی باغچه خانه شان زیر گل می‌کنند، دقت کنید اگر خواستید بطری‌ها را در باغچه خاک کنید سر بطری‌ها را با پلاستیک خوب بپوشانید تا از نفوذ باران و آب به داخل بطری ها جلوگیری کنید.
بخش پایانی: اندازه گیری (محاسبه) الکل موجود. الکل موجود در شراب باید حتما بیشتر از 10% باشد تا بتوان قابل قبول دانست. یک شراب خوب معمولا دارای درصد الکلی بیشتر از 12% است. پس دقت کنید تا حتما انگور شما به اندازه کافی شیرین باشد و همچنین مدت تخمیر آن اندازه طولانی باشد تا حتما مقدار الکل موجود کمتر از 10% نشود و سعی کنید حتی بیشتر از 12 درصد باشد در این صورت شراب خوبی خواهد بود.
برای محاسبه از اعدادی که در آخرین تولید شراب خودم بدست آوردم برای محاسبه استفاده می‌کنم.
وزن مخصوص مایع قبل از شروع تخمیر را برابر بود با 1.080 (در جدول با رنگ آبی مشخص شده) از جدول عدد 80 را یادداشت می‌کنیم.
همین وزن مخصوص را پس از پایان تخمیر برابر با 0.995 بدست آوردم (در جدول با رنگ آبی مشخص شده) از این جدول عدد منهای پنج را یادداشت می‌کنیم.
مقدار تغییر وزن مخصوص در پروسس تهیه شراب من برابر خواهد بود با 85 (از منهای 5 به 80 رسیده که تغییر آن می شود 85).
عدد 85 را در جدول در ردیف عمودی (مقدار تخمیر) پیدا می‌کنیم (با رنگ قرمز مشخص شده) در مقابل این عدد در همان ردیف (مقدار الکل موجود در شراب) را می‌توانیم بخوانیم (با رنگ قرمز مشخص شده) این عدد برابر است با 11,3 درصد. این عدد درصد الکلی است که من در آخرین تولیدم بدست آوردم.
پس از این محاسبه نتیجه می گیرم که هر چقدر مقدار قند انگور شما هنگام شروع تخمیر بیشتر باشد مقدار درصد الکل تولید شده شما در عمل تخمیر بیشتر خواهد شد. درنظر داشته باشید که شراب قرمز را معمولا زمانی که وزن مخصوص آن به مقدار 0.995 رسید عمل تخمیر را متوقف می‌کنند.

اگر نمی خواهید دردسر محاسبه را به خود بدهید از این ماشین حساب مخصوص این کار استفاده کنید!
توضیح دیگر اینکه مقدار وزن مخصوص مایعی که از له کردن انگورها بدست آوردم کمتر از عدد 1.080 بود و در نتیجه مقداری شکر را با مایع مخلوط کردم تا نتیجه مطلوب بدست آید. اگر شما هم انگوری داشتید که قندش کافی نبود می‌توانید با افزودن شکر به مایع قبل از شروع عمل تخمیر نتیجه بهتری بدست بیاورید، گرچه معمولا در ایران می توان انگورهایی پیدا کرد که مقدار قند موجود در آن برای تهیه شراب کافی باشد.


نوش جان

لینک های جالب در باره شراب
راز شراب شیراز

 1. اون بلای صفحه نوشته لینک مرحله اول هست

 2. سلام
  مرحله اول شراب سازی از کجا باید بخونم تو این صفحه نبود

 3. اگر آب اضافه می کنید باید جوشانده شده و سرد شده باشد که حامل باکتری های مزاحم نباشد

 4. سلام. من ۳۰ کیلو انگور سیاه رو بعد از له کردن کامل، ۲۰ ۲۵ قاشق شکر با ۱ لیوان آب ولرم حل و مخلوط مایه کردم. آب شراب رو خراب میکنه؟

 5. شرابی که 5 ماه در بشکه بوده اگر الکل نداشته باشد خراب شده یقینا و اگر خراب نشده این خودش نشانه وجود الکل است

 6. سلام . ضمن تشکر و خسته نباشید شراب من بعد از صاف کردن تفاله حدود 5 ماه در بشکه بوده حالا که میخواستم به شیشه منتقل کنم هم تلخ و هم شیرین است و الکلی ندارد چکار باید انجام بدهم….ممنون از لطف شما

 7. سلام من از یکی از دوستان پرسیدم
  گفتن بعد از همزدن شراب با دلر نیازی نیست درش بسته بشه
  ایا این حرف درسته؟


  پاسخ
  شراب در هر شرایطی باید در آن بسته باشد و قفل هوا داشته باشد تا زمانی که به بطری منتقل شود

 8. سلام من مدت ۸ روزه شراب آلبالو انداختم برای بار اول و درب اون پام کردم و قفل هوا رو زدم بهش الان یک روزه که دیگه قفل هوا قل قل نمیکنه تا الانم باز نکردم درب اون رو بزارم بیشتر بمونه یا اینکه باز کنم صاف کنم شراب رو از روز اولم جای تاریک بود و در دمای ۲۴ درجه چکار کنم الان باز کنم درب اون رو یا بزارم بیشتر بمونه چون دیگه قفل هواش قل قل نمیکنه متوقف شده ممنون میشم توضیح بدید

 9. سلام من یک هفته میشه شراب آلبالو برای اولین بار انداختم وقفل هوا رو از روز اول زدم الان یک روز از یک هفته گذشته و دیگه قفل هوا قل قل نمیکنه از روز اولم درب بشکه پلم بوده تا الانم بازش نکردم الان موقع صاف کردنش هستش یا بزارم بیشتر بمونه در صورتی که گفتم دیگه قفل هوا استپ کردهو قل قل نمیکنه ممنون میشم راهنمای کنید

 10. سلام عرض ادب خدمت شما یه سوال داشتم برای شراب آلبالو و گیلاس که کیفیتش و درصد اون خوب باشه از چه مخمری استفاده کنم یا چه چیزی میشه جا گذینه مخمر کرد لطف کنید کامل توضیح بدید ؟در ضمن من مقداری برای تست اولین بار شراب انداختم مدت یک هفته هستش از روز اول قفل هوا که گذاشتم و دبه رو پلمب کردم و قلقل قفل هوا یک روزی هست تمام شده با ساعت ها تاخییر یکی دوبار قل قل میکنه دقت کردم بعد یه هفته مشکلی نداره باز کنم دبه رو و باید چکار کنم چه موقع باز کنم صاف کنم شراب رو مرسی ممنون میشم توضیح بدین

 11. همان یک بسته 10 گرمی برای 25 لیتر کافی است خود باکتری ها در عرض مدت یکی دو روز بسیار باز تولید خواهد شد

 12. با سلام و احترام و تشکر و آرزوی سلامتی و شادی برای شما عزیزان. من یک سوال دارم در صورت امکان راهنمایی فرمایید : میزان مصرف مخمر چقدر باشد تا بهترین نتیجه (تبدیل قند به الکل ) حاصل شود ، مصرف زیاد مخمر چه عواقبی دارد ، همچنین کم بودن آن ؟
  با سپاس مجدد

 13. اگر شراب شیرین است و گیرایی ندارد دلیل آن این است که پروسه تخمیر کامل نشده یا همانگونه که خودتان نوشتید سکته کرده

 14. سلام رفیق من شرابمو از اولین روز تا به امرز ۴۵ روز شده صافش کردم مزاش تلخ شیرن شده سالهای قبل اینطوری نبود گس بود شیرینم نبود حتی اولین روزشم خوردم تاثیر داشت امسالی خوردم تاثیری نداشت بمونه اوکی میشه یا سکته کرده ممنون میشم جواب بدی مرسی

 15. با سلام مجدد
  یادم رفت بگم که انگور شانی ای که من استفاده کردم شیرینیش کم بود و در مرحله تخمیر اولیه قند کاملا به الکل تبدیل شده بود. بخاطر کم بودن شیرینی انگور شانی دوتا شراب رو با هم مخلوط کردم.

 16. با سلام
  من با تمشک شراب درست کردم.نسبت اب به شکر کم بود(ترسیدم زیاد اب اضافه کنم)بعد از تخمیر اولیه شراب شیرین شد.من هم با شراب انگور شانی(بعد تخمیر اولیه)مخلوت کردم ولی مرحله دوم تخمیر خوب نبود و قفل هوا فعال نشد(کمی حباب از داخل شراب بالا میامد).ولی شراب هنوز شیرینه گیرایش بد نیست شیرینش دلو می زنه.لطفا راهنمایی کنید.

  —-
  پاسخ:
  اگر مخمری در شراب نباشد نمی توان آنرا فعال کرد. یا باید مخمر به آن اضافه کنید یا اگر شکر داخل شراب به الکل تبدیل نشود راه دیگری برای از بین بردن شیرینی شراب وجود ندارد

 17. درود
  دوست عزیز من 100 کیلو انگور بی دانه سفید گذاشتم
  نزدیک 30 روز ی روز در میون یا هر روز هم زدم وبغیر زمان هم زدن درب دبه بسته بودم. تا بعد 30 روز بست فلزی دبه رو بستم بیست روز کامل باز نکردم
  بعد بیست روز هنوز مقداری تفاله روی آب مونده وکمی شیرین هست الکلش هم بنظرم کم میاد.
  جاش هم نسبتا خنک و تاریک بوده توی حمام .
  یکی از دوستان حرفه ای میگه مخمر خمیر نان و پنج کیلو نبات رو خورد کن بریز توش که عملیات تخمیر دوباره شروع بشه
  درسته ؟ اصلا خراب شده شرابم ؟

  ———-
  پاسخ:
  بطور کلی مخمر نان برای شراب سازی مناسب نیست.
  هر سخن جایی و هر نکته مکانی دارد.
  در مورد اینکه شراب خراب شده اگر کپک نزده خراب نشده. گیرم که الکل آن کم باشد باز هم قابل استفاده است.

Spam protection by WP Captcha-Free