۲۹ آبان
۱۳۸۴

بخش اول
پس از خاتمه مرحله اول روزانه یک بار به سطل یا قرابه‌ای که مایع را در آن نگهداری می‌کنید را سرکشی کنید. مخزن را تکان بدهید تا در پروسس تخمیر تسریع شود. در این مرحله از وسیله‌ای که در مقابل می‌بینید و آنرا برای جلوگیری از نفوذ هوا در داخل مخزن استفاده کردیم می‌توانید تحول داخل مایع را زیر نظر داشته باشید. (اگر کسی نام این وسیله را می داند لطف کند به من هم بگوید). . ویدئو یک دقیقه‌ای که این پروسه را نشان می‌دهد (این ویدئو چند سال بعد از نسخه اولیه این نوشته به متن اضافه شده)
بعلت اینکه درب مخزن کاملا بسته است گازهای تولید شده بر اثر عمل تخمیر از وسیله یاد شده خارج می‌شود و معمولا در روزهای اول زمانی که تخمیر آغاز شده باشد هر دقیقه 30 تا 60 بار در دقیقه وسیله مربوطه قل قل می کند و گازهای اضافی از مخزن خارج می‌شود با شمارش تعداد این قل‌قل‌ها می‌توانید نتیجه بگیرید که هنوز عمل تخمیر به پایان نرسیده است. معمولا پس از یک تا دو هفته (زمان آن بستگی دارد به شرایط تخمیر و مقدار قند موجود در مایع، و درجه حرارت میحط کار، نگران طول مدت تخمیر نباشید) وقتی زمان تخمیر به پایان برسد تعداد قل‌قل کردن وسیله نامبرده به صفر خواهد رسید و شما به این وسیله می‌توانید نتیجه بگیرید که عمل تخمیر به پایان رسیده.
دقت کنید در تمام این مدت از باز کردن در مخزن بجز یک مرتبه در روز برای هم زدن جدا خودداری کنید در غیر اینصورت با نفوذ هوا به داخل مخزن شراب شما خراب خواهد شد.
پس از خاتمه تخمیر، در این مرحله وسیله هواگیر را بردارید در سطل یا مخزن را باز کنید و بوسیله یک ظرف استریل شده مقدار کمی از شراب را نمونه برداری کنید و نمونه را در ظرف هیدرومتر بریزید و هیدرومتر را در آن شناور کنید. مثل شکل مقابل مقدار وزن مخصوص آنرا یادداشت کنید. این وزن مخصوص و وزن مخصوصی را که در مرحله اول اندازه گرفیم را یادداشت کنید تا بعدا با استفاده از این نتایج و استفاده از جدولی درجه الکل شراب را محاسبه کنیم. درضمن از عدد بدست آمده از این آزمایش آخری می‌توان نتیجه گرفت که تخمیر به پایان رسیده یا نه. معمولا این عدد باید کمتر از یک باشد. من معمولا وقتی تخمیر شراب را پایان یافته می‌دانم که مقدار این عدد برابر با 0.995 یا حتی کمتر باشد.
پس از پایان دوران تخمیر در مخزن را ببندید و مخزن را چند مرتبه بشدت تکان بدهید تا گازهای موجود در مایع خارج شود. اکثر شراب های خانگی را که در ایران خورده‌ام از این مشکل‌ها دارند و شراب‌ها گاز دار است. شراب نباید گاز داشته باشد. من معمولا عمل تخلیه گاز را چند بار انجام می‌دهم و هر بار چند دقیقه مخزن را به شدت تکان می‌دهم تا گازهای موجود کاملا خارج شود، بین هر بار عمل تخلیه گازها یکی دو ساعت صبر کنید و مجددا تکرار کنید، دقت کنید هربار که ظرف را تکان می دهید روی آن کف می‌کند که این نشانه وجود گاز است سعی کنید گازهای موجود به خوبی تخلیه شوند. پس از این مرحله اگر مواد شیمیایی برای متوقف کردن عمل تخمیر در اختیار دارید می‌توانید با افزودن آن به مایع عمل تخمیر را به کلی متوقف کنید اگر چنین مواد شیمیایی را در دسترس ندارید نگران نباشید کافی است دو سه روز شراب را در مکان سردی نگاه دارید تا عمل تخمیر بطور کلی متوقف شود فقط دقت کنید در این مرحله هم در شراب را ببندید و وسیله هواگیر را روی آن قرار بدهید و آب هم در وسیله هواگیر بریزید تا از نفوذ هوا به داخل مخزن جلوگیری کنید.
پس از این مرحله مخزن شراب را روی میز یا یک مکان بلند قرار بدهید و سه تا چهار روز آن را اصلا تکان ندهید تا لردهای شراب ته نشین کند. پس از این مرحله با لوله پلاستیکی با احتیاط به صورتی که لردهای ته نشین کرده وارد لوله نشوند شراب را به بطری منتقل کنید.
در این مرحله می توانید برای جلوگیری از ورود لرد به بطری‌ها از پنبه بعنوان فیلتر استفاده کنید یا اگر فیلتر دیگری در اختیار دارید برای این کار استفاده کنید. بلافاصله پس از پر کردن بطری‌ها در بطری ها را بوسیله چوب پنبه استریل شده ببندید تا از نفوذ هوا به داخل بطری ها جلوگیری کنید.
برای اینکه شراب شما قابل آشامیدن شود باید حداقل پنج تا شش ماه آنرا در مکان خنکی نگه داری کنید. زیر زمین منزل جای خوبی برای نگهداری شراب است. در ایران دیده‌ام که حرفه‌ای‌ها بطری های شراب را توی باغچه خانه شان زیر گل می‌کنند، دقت کنید اگر خواستید بطری‌ها را در باغچه خاک کنید سر بطری‌ها را با پلاستیک خوب بپوشانید تا از نفوذ باران و آب به داخل بطری ها جلوگیری کنید.
بخش پایانی: اندازه گیری (محاسبه) الکل موجود. الکل موجود در شراب باید حتما بیشتر از 10% باشد تا بتوان قابل قبول دانست. یک شراب خوب معمولا دارای درصد الکلی بیشتر از 12% است. پس دقت کنید تا حتما انگور شما به اندازه کافی شیرین باشد و همچنین مدت تخمیر آن اندازه طولانی باشد تا حتما مقدار الکل موجود کمتر از 10% نشود و سعی کنید حتی بیشتر از 12 درصد باشد در این صورت شراب خوبی خواهد بود.
برای محاسبه از اعدادی که در آخرین تولید شراب خودم بدست آوردم برای محاسبه استفاده می‌کنم.
وزن مخصوص مایع قبل از شروع تخمیر را برابر بود با 1.080 (در جدول با رنگ آبی مشخص شده) از جدول عدد 80 را یادداشت می‌کنیم.
همین وزن مخصوص را پس از پایان تخمیر برابر با 0.995 بدست آوردم (در جدول با رنگ آبی مشخص شده) از این جدول عدد منهای پنج را یادداشت می‌کنیم.
مقدار تغییر وزن مخصوص در پروسس تهیه شراب من برابر خواهد بود با 85 (از منهای 5 به 80 رسیده که تغییر آن می شود 85).
عدد 85 را در جدول در ردیف عمودی (مقدار تخمیر) پیدا می‌کنیم (با رنگ قرمز مشخص شده) در مقابل این عدد در همان ردیف (مقدار الکل موجود در شراب) را می‌توانیم بخوانیم (با رنگ قرمز مشخص شده) این عدد برابر است با 11,3 درصد. این عدد درصد الکلی است که من در آخرین تولیدم بدست آوردم.
پس از این محاسبه نتیجه می گیرم که هر چقدر مقدار قند انگور شما هنگام شروع تخمیر بیشتر باشد مقدار درصد الکل تولید شده شما در عمل تخمیر بیشتر خواهد شد. درنظر داشته باشید که شراب قرمز را معمولا زمانی که وزن مخصوص آن به مقدار 0.995 رسید عمل تخمیر را متوقف می‌کنند.

اگر نمی خواهید دردسر محاسبه را به خود بدهید از این ماشین حساب مخصوص این کار استفاده کنید!
توضیح دیگر اینکه مقدار وزن مخصوص مایعی که از له کردن انگورها بدست آوردم کمتر از عدد 1.080 بود و در نتیجه مقداری شکر را با مایع مخلوط کردم تا نتیجه مطلوب بدست آید. اگر شما هم انگوری داشتید که قندش کافی نبود می‌توانید با افزودن شکر به مایع قبل از شروع عمل تخمیر نتیجه بهتری بدست بیاورید، گرچه معمولا در ایران می توان انگورهایی پیدا کرد که مقدار قند موجود در آن برای تهیه شراب کافی باشد.


نوش جان

لینک های جالب در باره شراب
راز شراب شیراز

 1. سلام.
  بعد از صاف کردن شراب مقداری عسل با شراب خام مخلوط کردم و بهش اضافه کردم.
  بعد از یکروز خروج گاز شدت گرفت و رنگ مایع شراب از قرمز ب سفید تبدیل شده و خیلی کدر هست وگاز شدیدی خارج میشه از قفل هوا.آیا خراب شده یا طبیعیه؟؟
  باتشکر

  ——-
  پاسخ: مگه میشه شراب قرمز سفید بشه!؟ اگر منظورتان این است که روی آن لایه‌ای سفید زده! پاسخ مثبت است و شراب باکتری زده و دیگر قابل خوردن نیست.

 2. سلام اگه بعداز دو روز تولید گاز و حباب زدن فعالیت قطع بشه و ناشی از مردن مخمرا باشه برای اینک دوباره گاز از قفل هوا خارج بشه میتوان مخمر اضافه کرد یا خیر؟

  ——-
  تنها مخمر کافی نیست باید دلیل مردن مخمرها را پیدا کنید. آیا کمبود قند در مایع دلیل این اتفاق هست یا شراب خراب شده.
  اگر قند مایع تمام شده باید قند اضافه کرد.

 3. سلام، برای بار دوم هست که شراب میزارم . اینبار بعد از چهارده روز که شراب رو صاف کردم همه چی عالی بود بوی الکل و رنگ و … بعد صاف کردن توی دبه ریختم و مقداری نبات اضافه کردم اما فرداش که بهش سر زدم از تخمیر و گاز هیچ خبری نبود و ی مقدار بوی ترشی میداد! ممکنه در این مرحله شراب تبدیل به سرکه بشه؟ اگر بله دلیلش چی میتونه باشه؟

 4. سلام
  آیا بعد از ته نشین شدن شراب، میشود برای مزه شیرین تر شدن آن باز هم نبات به آن اضافه کرد یا نه
  ممنون میشم جواب دهید

 5. سلام.خسته نباشید
  شرابی که انداختم عالی در اومد.خیلی عالی.
  ولی بعد از 3 روز کم کم همه بطری هام گاز دار شدن.
  چرا آخه؟دلیلش چیه؟

 6. باسلام
  یه سوال داشتم اینکه من شرابمو صاف کردم و بعد اینکه لرد گیری شد درشو باز کردم که شیشه کنم اما روی شراب یه لایه چربی مانند دونه دونه ریز پوشونده یه اندکی هم بوی ترشی میده اینها نشونه چیست؟اما بوی الکل خوبی داره وطعم الکلم توش زیاده,

 7. باسلام تو مرحله تخمیر ثانویه اگه قفل هوا نزنیم مشکلی برا شراب پیش میاد یا نه من حدود ١٠روزه شراب و تصفیه کردم و منتقل کردم تو ی بشکه دیگه پلمپ کردم و قفل هوا نزدم بعد از ده روز ی مقدار ساکشن کردم ببینم چجوری شده دیدم هنوز لرد ته نشین نشده و تو مایع شراب وجود داره چقدر زمان برای ته نشین شدن لرد میخواد ممنون میشم جواب بدید

 8. با سلام
  خواستم سوال کنم ما یک هفته است که مایع شراب دا درست کردیم.
  مزه الکل احساس میشه ولی شیرینی ان کمه و به ترشی می زنه.هنوز ته نشین نشده
  الان که تخمیر شروع شده میشه شکر اضافه کرد؟

 9. سلام دوستان من شراب انگور قرمز انداختم اولش همه چیز خوب بود رنگ و بوی عالی الان بعد از ۱۱ روز رنگش تیره و قهوای شده تفاله ها هم داخلش هست چکار کنم که از دست نره هروز هم باز کردم هم زدم

 10. سلام ، ببخشید یه سوال داشتم اگه لرد شراب گرفته نشه، چه اتفاقی برای شراب میافته. چون من مسافرتم و دسترسی بهش ندارم. ممنون

  پاسخ:
  اتفاقی نمی افته فقط شراب شما شفاف و خوش خوراک نخواهد شد.
  شراب باش شفاف باشد

 11. با سلام
  ۸ روز از مدتی که ۴دبه شراب انداختم گذشته ۲ تا از دبه هام از روز چهارم دیگه خروج گاز نداشت و مزشم تلخ و با شیرینی کم و الکل دار هست و ۲ تای دیگه تقریبا الان دیگه خروج گازش تموم شده مزشم کامل شیرینه و الکلشم کمتره
  آیا همهرچیز نرماله و الان دیگه میتونم وارد مرحله دوم بشم و پوسته و هسته هارو جدا کنم یا باید مخمر یا شکر اضافه کنم؟
  ممنون میشم راهنمایی کنید

  ——
  پاسخ:
  این بتسگی دارد به اینکه آیا الکلی تولید شده یا نه. اگر الکل تولید شده دلیل متوقف شدن یا مرگ مخمر هاست که این یا می تواند به علت زیادی الکل باشد یا به علل دیگر. مشکل بتوان از راه دور بدون آزمایش دستور صادر کرد ولی در هر صورت اگر الکل در محلول‌ها هست تخلیه تفاله و ادامه پروسس بدون اشکال است.

 12. با سلام
  بنده چند باری شراب گذاشتم.و همیشه هم خوب بوده.با شرایط و امکانات کم من مجبورم در تراست درست کنم.از دوستانی که تجربه دارن میخواستم بدونم با توجه به سرد شدن زود رس هوا و نوسان دما بین ۹ تا ۲۴ درجه ایا مشکلی در تخمیر یا خراب شدن پیش میاد؟من با دیر شدن تخمیر مشکلی ندارم.اما میخوام کامل انجام شه.چند روز تخمیر اولیه بذارم.با این نوسان دما.ممنون

  ———
  پاسخ:
  برای تخمیر حتما حرارت باید بالای 22 درجه و کمتر از 26 باشد

 13. سلام دوست عزیزو سپاسگذار از راهنمایی شما
  من یک هفته است که طیق دستور شما ۶۰کیلو انگور شانی داخل ۴تا دبه شراب انداختم که البته چون شیرینی انگور بد نبود و انگورم پکتین هم داشت فقط چند قاشق شکر و بدون مخمر داخل هر دبه حل کردم. برای دو تا از دبه هام همچنان گاز خروجی از قفل هوا مشاهده میشه ولی برای دو تا دبه دیگه با اینکه چند روز اول خروج گاز وجود داشت ولی بعد از گذشت یک هفته دیگه گازی مشاهده نمیشه که وقتی در دبه هارو باز کردم هیچ نوع فرایند تخمیری ندیدم
  پوسته انگورا به همون شکل روزها اول بالا امده بود و اب انگور در پایین بود ضمن اینکه کمی بوی الکل هم میده و با توجه به اینکه من طی این یک هفته اصلا انگورهارو هم نزدم الان باید چیکار کنم
  نمیدونم سکر یا مخمر اضافه کنم یا کار دیگه ای انجام بدم
  اگه قراره سکر و مخمر اضافه کنم لطفا برای هر دبه که حدود۱۰ لیتر انگور داخلش هست مقدارشو بفرمایید
  بازم ممنون از راهنمایی های شما

  ———
  پاسخ
  پیشتر به اینگونه سوالها پاسخ داده شده لطفا پیام های قبلی را مرور کنید

 14. آگر حرارت بیشتر از حد معمول باشه می تونه باعث مردن مخمرها بشه در نتیجه پروسه متوقف میشه
  دلیل دوم می تونه اتمام قند باشه مزه کنید ببیند شراب شما هنوز شیرین است یا ترش. اگر زیاد ترش باشد نشان از این دارد که قند محلول پایان یافته و فعالیت مخمر ها متوقه شده است
  دلیل دم می تواند باز بودن در بشکه یا به نوعی منفزی باعث نشت و خروج گاز می شود در نتیجه شما آنرا مشاهده نمی کنید.

 15. با سلام.اولین باره که شراب درست میکنم.روز دوم خروج گاز خوب بود ولی بعد اولین هم زدن دیگه خروج گاز نداشتم و بوی شراب هم حس میشه.لطفا راهنماییم کنید که چیکار کنم تا خروج گاز مجددا انجام بگیره.و به نظرتون شراب خراب شده یا نه.ممنون از همکاریتون

 16. سلام
  ده روز میشه ک شراب انگور شاهانی انداختم
  از روز اولم کمی مخمر زدم
  شیرینی شرابم خوبه
  قفل هوا هم زدم،منتها از اول خروج گاز رو ندیدم.الانم کپک نزده ترش نشده و … بوی الکلشم کمی میشه حس کرد.ظرفم ۴٠ لیتری بود و تقریبا ٣۶ لیترشو پُر کردم.
  فقط الان ک مزه میکنم شیرینی هنوز و مشکل اینکه خروج گاز رو نمیبینم هست.

 17. 60کیلو انگور گذاشتم تو ۳تا بشکه ۲۵لیتری
  زیاد شیرین نیستن یکم ترش هستن البته خیلی کم خواستم بدونم چه مقدار نبات اضافه کنم؟و چه موقع اضافه کنم؟تشکر از شما راهنمایی کنید

 18. سلام من به شرابم مخمر زدم مخمر نان فرانسوی ولی از ساعت اول شروع کرده به قول قول کردن الان روز 3وم هست که داره یک سره قول میزنه به وقط خراب نمیشه؟؟؟

 19. سلام
  آیا دستگاه پرس دستی برای زمان صاف کردن انگور در ایران وجود دارد که بشه خرید؟
  صاف کردن با کیسه پارچه ای خیلی سخته و دس تنها نمیشه

 20. سلام استاد گرامی
  بنده 18روز است که شراب انگور قرمز انداختم (حدوداً 80کیلو)، از روز دوم هم زدم(روزی یکبار). هنوز مقداری تفاله روی شرابم هست، سوالم اینه که تخمیر اولیه هنوز ادامه داره یا نه
  سپاس

  ——-
  پاسخ:
  این موارد هم در متن و هم در پیامهای قبلی توضیح داده شده لطفا به متن و پیامهای پیشین مراجعه فرمایید

 21. سلام وقت بخیر من شراب انداختم مراحل هم تد شیشه کردن انجام دادم ولی الان درب شیشه ها رو که باز میکنم شرابم گاز دار شده و گاز داره ۲۰ روز هم نشده شیشه کردم

  —–
  پاسخ:
  اگر مخمر زنده در شراب باشه و قند داخل شراب تمام نشده باشد وقتی شما شراب را شیشه کردید پروسه ادامه می یابد به همین دلیل در داخل شیشه کاز بوجود می آید و حتی اگر فشار گاز زیاد شود شیشه خواهد ترکید.

 22. سلام, من یه هفته س شراب انداختم الان روز هفتمه که قل قل خروجی هوا قطع شده یعنی الان باید صافش کنم؟

  پاسخ:
  آره دیگه اگر پروسه تموم شده حداقل باید تفاله ها خارج شود و برای زلال شدن نهایی در بشکه بریزد.

 23. درود به شما من چند روزی هست که انگور سفید ریختم قفل هوا رو هم گذاشتم ولی بعد از نه روز صدایی نشنیدم ولی به خوبی هم میزدم بعد از ۹ روز مخمر اضافه کردم( چون یه جا خونده بودم که اگر گاز خارج نشد شراب سکته میکند ولی می‌توان مخمر اضافه کرد البته بعد از سه روز نه بعد از ۹ روز چون پکتین انگور سفید کم است باید مخمر اضافه کرد ) ولی نه خراب شده نه کپک زده حال میتوان استفاده کرد گرچه من از صافی رد کردم و گذاشتم تا دو ماه بمونه قبلا انگور مشکی انداخته بودم فرایند به خوبی طی شد و جاتون خالی الان یک سال گذشته و شراب دبشی شده الان باید چه کرد؟ ممنون میشم پاسخ گویی باشید

  ——
  پاسخ:
  متوجه نشدم اگر مخمر را بعد از 9 رزو اضافه کرده این بی دلیل نیست که در شراب فعالیتی نبوده.
  مخمر را باید حتما از همان اول افزود. اگر دستور های شراب سازی مرا و دیگران را بدقت خوانده باشید همه این را توصیه می کنند.
  اگر شرابی باشد که بعید می دانم یقینا قابل استفاده است ولی با این توضیحاتی که شما دادید یقینا شرابی درکار نیست مگر اینکه درب ظرف شما کاملا بسته نبوده و گاز فعل و انفعالات بدون جلب توجه خارج شده اند.

 24. سلام استاد عزیز خسته نباشی من 12روز پیش 35کیلو انگور شاهانی خریدم و دونه کردم و نبات زدم و خلاصه امادش کردم الان رنگش قرمز قرمز شده و تلخ میخواستم ببینم برای بیشتر شدن الکلش چیکار کنم و کی اقدام کنم برای صاف کردنش و شنیدم که اگر برای بیشتر شدن الکلش میشه یه ذره شکر داخل شیشه بریزم و بعد شرابی رو که صاف کردیم بریزیم توی شیشه میخواستم ببینم این که شنیدم درسته یا نه میخواستم ببینم با این حرکت شیشه نمیترکه

  —-
  پاسخ:
  هرچه قند انگور بیشتر باشد مقدار اکل هم بیشتر می شود ابلته این تا اندازه ای امکان دارد بعد از اینکه مقدار الکل زیاد شد بسته به نوع مخمری که استفاده کرده اید، مخمر خواهد مرد و فعل و انفعالت متوقف خواهد شد.
  معمولا الکل شراب نباید بیشتر از 13 تا ماکزیموم 14 درصد باشد. بیشتر از آن تبدیل می شود به اپرتیو یا شراب های اشتها آور

 25. اگه دستور مرا خوانده باشید هیچ اثری از عسل یا داریچین نمی بنید اگر دستور خود را از جای دیگری پیدا کرده اید باید با همان روش عمل کنید من چندان اطلاعی از این شیوه شراب سازی ندارم.
  بطور کلی قند افزودنی در شراب برای آن است که اگر میوه مورد استفاده به اندازه کافی شیرین نباشد قند مورد نیاز تامین شود.
  وگرنه اگر میوه شما شیرین باشد نیازی نه به شکر است و نه شرین کننده دیگر

 26. الان این دوتا سوال مغز منو درگیر کرده
  اول میشه بعداز یک هفته عسل ونبات و دارچین رو اضافه کرد به شاه توتدوم ایا من سه الی چهار روز یکبار درش رو باز کردم و تکون دادم مشگلی نداره
  من شراب شاه توت انداختم و شنیدم سگ جون تره از انگور و اکسید شدنش سخت ترهممنون از پاسخگویی شما دوست گلم

 27. سلام من شراب شاه توت انداختم فقط یادم رفت نبات و عسل رو اضافه کنم بت با دارچین الان یک هفتس ایا میشه درش رو باز کنم و اضافه کنم در ضمن من هر سه روز یک بار درش رو باز میکردم و تکون میدادم قربونت خواهشن جواب منو بده نگرانم خراب کاری نشه شاه توت هم گرونه و حستس

 28. در متن اصلی توضیح کافی داده شده.
  مقدار شکر بستگی به مقدار قند موجود در آب انگور شما دارد

 29. سلام بعد از چند روز و به چه تناسبی باید شکر اضافه کرد ممنون میشم جواب بدین

 30. سلام من مدت ۴ ماهه شراب از انگور شانی انداختم صاف کردم و تو شیشه ریختم بوی و رنگ عالی داره درصد الکلش کمه ولی فکر کنم با مرور زمان زیاد بشه فقط مزش دارهترش میشه چجوری میتونم ترش بودنشو از بین ببرم میشه تو شیشه شکر اضافه کنم شیشها ۲لیتری هستن ممنونم اگه جوابو ایمیل کنی ممنونت میشم یه دنیا

  ========
  پاسخ: بارها توضیح داده ام در این باره افزودن قند اشکالی ندارد ولی نه به این دیری وقتی تقریبا شراب کامل پروسس اش انجام شده

 31. درود بر شما . من الان سه ماهه شراب از انگوربش سیاه شانی کردستان انداخته ام و الان در مرحله دوم پروسه میباشد (به از صافی ) مقداری را امتحان کردم خیلی شیرین است در ضمن فکر میکنم خواب اور هم هست . میخواستم نظرتون و بدونم و راهنمایی کنید. و ایا میشه اونو دبش کرد و مقدار شیرینی را کمتر کرد . در ضمن رنگ بسیار عالی دارد حتی از نمونه خارجی هم خوش رنگ تره .

  —–
  پاسخ:
  بطور کلی تا زمانی که قند در محلول هست و مخمر تحمل الکل موجود را دارد پروسه ادامه خواهد یافت. اگر پروسس متوقف شده یقینا به این دلیل است که یا مخمر از نوع ضعیف بوده یا اینکه مقدار قند موجود چنان زیاد بوده که باز هم پس از تخمیر کامل مقداری قند در محلول باقی مانده.
  از راه دور هم نمی توان حکم صادر کرد. امیدوارم پاسخ قانع کننده باشد

 32. چرا شراب من خواب آور شده . خوردی سریع خواب میگیرد.
  دوم اینکه میشه الکل از داروخونه بگیریم اصافه کنیم

  ——-
  پاسخ:
  خواب آور بودن یکی از هنرهای شراب است.
  الکل به شراب بزنید برای چی!؟ اگر منظورتون از شراب خوردن الکل خوردن است خوب خود الکل رو سر بکشید و شراب رو هم خراب نکنید.

 33. سلام من شرابی دارم که از صافی عبور دادم تقریبا آماده ی مصرفه .آیا میتونم اونو زیر خاک بذارم خراب نمیشه؟اگر این کار شدنی باشه باید شراب رو تو بطری پلاستیکی بذارم یا شیشه ای لطفا راهنمایی کنید

  —–
  پاسخ
  این رسم خاک کردن شراب در شیراز خصوصا مرسوم شده و آن هم به گمانم برای دو هدف بوده
  اول نگهداری آن در شرایط خنک در نتیجه باید آنرا در عمقی از خاک نگهداری کرد که دمای آن کمتر از 11 درجه باشد حتی در تابستان گرم شیراز
  دوم برای دور نگاه داشتن از چشم نامحرم(بسیج و دیگر اراذل حکومتی)

  پاسخ شما مثبت است البته حتما شیشه استفاده کنید و نه پلاستیک. بطور کلی پلاستیک چیز خوبی نیست برای نگهداری مواد خوردنی

 34. درود بر شما
  نام اون وسیله قفل هواست.
  با سپاس از شما

 35. عزیزم من هنوز منتظر جواب شما هستم.ممنون میشم بگین چه کنم.

 36. سلام من انگور سفید گذاشتم صاف کردم ولی الان گاز دار شده چه کار کنم

  پاسخ
  انگور سفید یا قرمز فرقی نمی‌کند برای خروج گاز باید چند روزی قبل از فیلتر کردن بشکه را به شدت تکان بدهید بعد بگذارید گاز از راه سیفون تخلیه شود.
  دقت کنید سیفون را نباید برداشت وگرنه شراب اکسید می شود

 37. سلام استاد به محض ورود به مرحله دوم یعنی صاف کردن شراب متوجه لایه سفید رنگ بر روی شراب شدم آیا امکان دارد مخمر باشد؟یا مشکلی برای شراب پیش آمده.ممنون از راهنمایی شما دوست عزیز.

 38. ممنون از جوابتون ولی میخواستم بدونم بعد از صاف کردن شکر الکل میندازه که اضافه کنم.

 39. سلام من 14 روز هست شراب رو انداختم ولی حس میکنم بویه الکل کم هستش.آیا برایه انداختن الکل بعد از صاف کردن میشود شکر اضافه کرد.اگر میشود به چه اندازه برای 18 کیلو شراب

  —–
  پاسخ:
  همانگونه که پیش تر بازها تکرار کرده ام مقدار شکر بستگی به شیرینی انگور دارد ولی نباید در افزودن شکر اصراف کرد. شراب خوب آن است که خود انگور شیرین باشد نه به زور شکر شیرن شده باشد.
  معمولا برای این مقدار اگر انگور شما شیرین باشد 1 کیلو کافی است.

 40. سلام ممنون از راه نماییتون .اجرتون با ….
  30 کیلو انگورو با چند کیلو شکر قاطی کنم؟البته انگورم همون انگوراییه ک شما نشون میدینورنگ خوده داخل انگور سفیده ولی پوست خییلی خوشرنگی داره ک شرابو باید خوش رنگ کنه.
  انگورو بعد از له کردن با ی قاشق سوپ خوری مخمر ک برای شیرینی پزی استفاده میکنن(جوش شیرین نه) قاطی کردم ب اضافه ی 5 ق سوپخوری عسل و حدود نیم کیلو شکر ولی بعدش از دوستان شنیدم ک شکر کم ریختم ک برای 2 روز بعدش یک کیلو دوباره اضافه کردم شکرو. الان تخمیر میشه و انگورا خوب له شدن ولی بوی سرکه گرفته ولی جالبه ک بوی سرکه قطع شد بعد 2 الی 3 روزک بوی سرکه میداد .نمیدونم چی شد اخرش.13روزه ک گذشته از خوابوندن انگورا.میشه بگید این الان شرابه یا سرکه؟؟لطفا.بازم سپاس 🙂

  —–
  پاسخ:
  من که علم غیب ندارم که باید چشید دید سرکه هست یا شراب.
  اگر شراب باشد شما را مست می کند اگر سکه باشد خوب یقینا نه

 41. درود بر شما
  من سه روز هست هفت کیلیو انگور قرمز تقریبا شیرین(متوسط)داخل خمره ی سفالی انداخته ام.سوال،آیا امروز که روز سوم هست با چوب هم بزنم؟مخمر یا شکر و عسل و غیره ضروری ست اضافه کنم؟بعد از هم زدن حتمن باید از قفل هوا استفاده کنم؟اگر نکنم چه اتفاقی می افتد؟سپاس

  پاسخ:
  همه این مراحل در متن توضیح داده شده و یقینا ضروری است وگرنه ذکر نمی شد.

 42. هواگیری اگر نکنید شراب اکسیده می شود و آنگاه این سرکه هست که تحویل می گیرید نه شراب.
  توجه داشته باشد که روش سرکه درست کردن و شراب درست کردن یکی است یکی را با هوا مخلوط می کنند می شود سرکه آن دیگری را از نفوذ اکسیژن مسون می دارند که می شود شراب

 43. باسلام ممنون از مطالب خوبتون عالی بودن فقد یه سوال من حواسم نبود 1کیلوشکرو با 1لیتر اب جوشیده شده ک گذاشتم خنک شد بعد به انگورای له شده اضافه کردم کار درستی کردم یاخیر ممنون میشم جواب بدید

  روش شما درست هست ولی مقدار آن 1 کیلو از چه جهت است! این مقدار باید نسبت به حجم کل شراب مشخص شود چون ننوشته بوید حجم انگور شما چه مقدار بوده اگر 20 کیلو بوده یقینا باید شکر را دوبرابر می کردید.

 44. سلام. اولین بار شراب گذاشتم 10 روز شده هواگیر نصب نکردم آیا مشکلی داره ؟ و بعد از چند روز باید صافی کنم ؟

  پاسخ:
  اگر شراب قرمز هست بعد از 10 دوازده روز وقتی رنگ قرمز شد باید صاف کنید

 45. سلام، مطالب شما عالی وکامل بود جهت رعایت قانون جبران شما را به کباب بلدرچین در شهریار دعوت میکنم اگر در ایران هستید از دیدارتون خوشحال میشم، براتون آرزوی شادی بی سبب دارم، به امیددیدار

 46. من حدود چهار هفته است که شراب انگور انداختم ولی هنوز نمیدونم باید چه موقع صافش کنم حس میکنم باید خ قرمز تر بشه یه ذره قرمز شده اخه ولی هنوز حس میکنم به تخمیر نرسیده چون باید شکل کپک بگیره اما نه که کپک بزنه حالا بهم بگید چیکارش کنم چیزایی هم که گفتید رعایت میکنم و گازشو میگیرم

  ————-
  پاسخ:
  درجه تیرگی رنگ مربوط می شود به نوع انگور. بعضی انگورها روشن تراند و بعضی تیره تر معمولا ده دوازده روز برای شراب قرمز کفایت می کند

 47. سلام عرض میکنم خسته نباشید چهار روز پیش شراب انداختم در روز دوم خروجی گاز عالی بود و با بوی الکل اما از روز سوم بو عوض شد و خروجی گاز کمتر ولی منظم آیا شراب خراب شده

  ——-
  پاسخ:
  نه شراب دلیل نداره خراب بشه. وقتی تخمیر ادامه داره یقینا بعد از چند روز از مقدار گاز کم می شه چون قند موجود در شراب در حال تمام شدن هست

 48. نه. اگر شراب را باز کردید باید نوشیده شود در غیر این صورت اکسیده خواهد شد

 49. باسلام.مقدار سی چهل لیتر شراب چهار پنج ساله دارم که داخل بطریهای پلاستیکی کرده بودم.ایا الان میشه بطری هارو با شیشه جایگزین کنم؟ یعنی از بطری پلاستیکی بریزم به شیشه؟امکان خراب شدن داره؟باتشکر

Spam protection by WP Captcha-Free