۱۳ آبان
۱۳۸۵

توضیح: اگر تا حالا نقش فردین را بازی نکرده‌اید حالا زمان آن فرا رسیده است! این آبگوشت را که درست کردین مثل فردین توی فیلم گنج قارون بنشینید بغل دست مادر و گوشت را با ابهت بوسیله یک دستگاه گوشت کوب بکوبید و بعد نوش جان کنید. پختن این آبگوشت بسیار ساده است. من قدیم‌ها که دانشجو بودم دیگ آبگوشت را می‌گذاشتم روی آتش بسیار ملایم بخاری و می‌رفتم دانشگاه ظهر که بر می‌گشتم آبگوشت حاضر بود برای بلعیدن.
ملیت: ایرانی

bozbash11.jpg
مواد لازم برای ٣ تا ۴ نفر:
● ۷۵۰ گرم گوشت گردن یا سردست گوشت گردن برای آبگوشت بهتر است
● ۵٠٠ گرم تره و جعفری
● ۲ تا ۳ قاشق سوپخوری شنبه لیله
● ۲ لیوان لوبیا سفید
● ١ عدد پیاز
● ٣ عدد لیمو عمانی
● ١ قاشق چای خوری زردچوبه
● نمک و فلفل به اندازه دلخواه
● ١ لیتر آب سرد
● بعضی ٢ تا ٣ عدد سیبزمینی هم استفاده می‌کنند من استفاده نمی‌کنم

ظروف و وسایل لازم:
یک قابلمه تقریبا ۵ تا ۶ لیتری

طرز تهیه:
bozbash21.jpg
١. سبزی ها را تمیز کنید.
٢. پیاز را پوست بکنید و به پنج شش قطعه تقسیم کنید.
٣. گوشت، لوبیا و سبزی‌ها را توی قابلمه بریزید
۴. آب را روی آن بریزید.
۵. پیاز، زردچوبه و فلفل و نمک را بیفزاید
۶. لیمو عمانی‌ها را با یک ضربه کاراته بشکنید (خورد نکنید) و داخل قابلمه بیندازید.
٧. قابلمه را روی حرارت بسیار ملایم قرار بدهید در آنرا هم ببندید بگذارید مثل برنج دم بکشد. نیازی ندارد با شدت بجوشد کافی است با حرارت کم ملایم بپزد. بهترین روش برای آبگوشت درست کردن همین است. گذارید آبگوشت تقریبا دم بکشد، البته فراموش نکنید که با این روش زمان زیادتری نیاز دارید برای اینکه هم گوشت و هم لوبیا بپزد.
بعد از اینکه آبگوشت بزباش حاضر شد آب آنرا توی یک کاسه بریزید و گوشت و لوبیا و دیگر مخلفات را با هم به کمک گوشت کوب بکوبید تا خوب نرم شود.
حتما همراه انواع آبگوشت نان، سبزی خوردن و ترشی هم سرو کنید.
نوش جان کنید

 1. salam babaxshid man esme shoma ra nemidonam vali az in karhaton xiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiili khosham omad yaani bavareton nemishea baraton sad ta doaayea bea kheair kardam man 4 mahea omadam alman vali dokhtaram mariz shodea az dastea ashpazihaea man va khodam khayli afsordea shodam be khoda hazeram har kari bekonam ta dokhtaram khob shea az shoma khili mamnonoam kea in karo kardin dastea shoma dard nakonea dokhtarhaton hamishea mahfoz bashan fadaton beasham

 2. سلام کاکو شیرازی یا کاکا / آبگوشت بز باش را با ترخون وقیسی وکمی تره وپیاز چه ونعنا داغ درست میکنند کشک هم به آن دال نمیکنند ترخون تازه اگر که؟؟؟؟ گیر بیاد بهرت است موفق باشید

 3. وای حسن آقا دستت درد نکنه …من مدت‌ها بود که دنبال این دستور غذا می‌گشتم ،،،حسابی‌ خوش حال شدم چون که این آبگوشت را فقط در خانه خدا بیامرز مادر بزرگم میخوردم که با دیدن این دستور همه خاطره هم تازه شد این آخر هفته حتما می‌زنیم .مرسی‌

 4. touye norvej ke sabziye tareh peyda nemishe chi kar konam??

 5. من نفهمیدم چرا این را بز باش می نامید .این همان آبگوشت معمولی است. کرمانی ها به چیز دیگری میگویند آبگوشت بزباش. که سرشار از پیاز داغ و سیر داغ و کشک.من طرز طبخش را بلد نیستم ولی خورده ام و می دانم که بزباش قطعا این نیست.
  ++++++++++
  پاسخ:
  مریم خانم آمدی و نسازی ها!
  اول شما با تعریف از بزباش کرمانی آب از لب و لوچه ما راه می‌اندازی! بعد هم می‌گویی این بزباش نیست!!؟
  بهتر بود شما دستور آن بزباش را برای ما می‌نوشتید تا ما خودمان قضاوت کنیم.
  از شوخی که بگذریم من هیچ ادعایی به اینکه تمام غذاهای ایرانی را می‌شناسم ندارم، بلکه اینهایی که می‌نویسم تنها غذاهایی است که در خانه ما طبخ می‌شده است و من نه تحصیلات آشپزی دارم و نه حتی یک کتاب آشپزی خوانده‌ام. اینها را همه از حافظه خودم به روی کاغذ (اینترنت) می‌آورم
  نکته‌ی را که باید در نظر داشته باشید این است که ایران سرزمین بسیار بزرگی است و فرهنگی بسیار غنی دارد در نتیجه اینکه اگر غذایی در کرمان به یک نام نامیده شود و در جایی دیگر با نامی دیگر یا به روشی دیگر تهیه شد نباید تعجب زده بشوید.

 6. in ghaza ro doost nadaram , mishe tosh shena kard , On mogheha man hamsihe ghargh mishodam 🙂

 7. جای شما خالی ما دیشب آبگوشت میل کردیم.
  البته هنوز دستور شما را نخوانده بودم ها. از هنر خودم بود آبگوشت دیشب!
  حالا هی نگید هنر نزد مردان است و بس
  ————-
  نوش جان!
  حقیر غلط بکنم بگم هنر نزد مردان است خانم جان.
  هنر نزد ایرانیان است و بس!

 8. این آبگوشت فوق العاده است ، البته من توش سیب زمینی میریزم به خاطر اینکه گوشت کوبیده خیلی فرم بهتری میگیره .

 9. سلام علیک‌ام برادر حسن آقا.
  والله من گیاه‌خوار هم از خوندن و دیدن این‌ها دهن‌ام آب افتاد – به‌تره به روری نشون ندم. 🙂
  راستی حسن آقا جالبه که می‌بینم کس دیگری هم به جز مادر و پدرم توی آب‌گوشت گوجه یا رب نمی‌ریزه. این مدل شیرازیه یا اصولا” آب‌گوشت بزباش حال‌اش اینه؟
  ++++++++++++
  هاله جان توی خونه ما معمولا فقط توی آبگوشت دیزی گوجه می‌ریختند و باقی آبگوشت‌ها مثل آبگوشت لوبیا یا بزباش یا آبگوشت نخود یا عدس همه اینها بدون گوجه طبخ می‌شد. البته این فقط توی خانواده ما بود که اینگونه بود جاهای دیگر را نمی‌دانم.

 10. مرسی خسته نباشید . حتما در هفته آینده بایداین آبگوشت رو درست کنم چون میدونم که حتما خیلی خوشمزه ست . سبز باشید.

Spam protection by WP Captcha-Free