۲۰ مرداد
۱۳۹۳

ملیت: من درآوردی

شاید باور نکنید در دوران کودکی حتی یک مرتبه هم از خوردن ماهی لذت نبرده‌ام! دلیلش هم روشن است! شیرازی‌های بیچاره در دوران دراز تاریخی خود دسترسی چندانی به ماهی نداشته‌اند. یادم می‌آید بچه که بودم نزدیک نوروز که می‌شد، مقدار کمی ماهی را با کامیون‌های پر از قالب‌های دراز یخ از جنوب به شیراز می‌آوردن تا شیرازی‌های ماهی ندیده شب نوروز ماهی بخورند.
خانواده ما تنها مادر و یکی از برادران ماهی دوست می‌داشتند و باقی خانواده با شنیدن و استشمام نام و بوی ماهی از خانه فرار می‌کردند.
images/spaghetti_mahi1.jpg

مواد لازم برای دو نفر:
● ٢۵٠ گرم ماهی آزاد
● ١ عدد کدو
● ٢ قاشق سوپخوری پرمزان رنده شده
● ۵٠ گرم کرم فرش (خامه)
● ١ عدد پیاز کوچک
● ١ هبه سیر
● ٢ قاشق سوپ خوری برگ ریحان خرد شده
● ٢ قاشق سوپ خوری تره خرد شده
● چند قاشق سوپ خوری روغن زیتون
● نمک
● فلفل

ظروف و وسایل لازم:

ماهی تابه

طرز تهیه:

کدوها را قطعه قطعه کنید (٢ سانتیمتر مکعب). پیاز داغ بگیرید، وقتی پیاز‌ها طلایی رنگ شدند، سیر خرد کرده را اضافه کنید. پس از یکی دو بار همزدن کدوها را اضافه کنید، سرخ کرده تا کدوها کمی سرخ شوند (تقریبا ١٠ دقیقه).
ریحان و تره خرد شده را به آن بیفزاید یکی دو دقیقه سرخ کنید، سپس خامه مایع را افزوده، هم بزنید نمک و فلفل را هم اضافه کنید. پنیر پرمزان را هم به مخلوط بیفزاید.
مقدار کمی آب اضافه کنید بگذارید روی حرارت ملایم قوام بیاید.
ماهی را به قطعات کوچک دو سانتیمتر مکعب خرد کنید. ماهی تابه را گرم کنید، روغن اضافه کنید. وقتی روغن خوب گرم شد ماهی را در آن بریزد و سرخ کنید. حرارت باید زیاد باشد تا قطعات سرخ شوند. نیاز نیست مدت سرخ کردن زیاد باشد، همین که قطعه‌های ماهی پنج دقیقه‌ای سرخ شد کافی است. مدام ماهی را هم بزیند تا سرخ شدن یکنواخت باشد.
حالا سوس را به ماهی اضافه کنید بگذارید با ملایمت قوام بیاید.
من با این غذا اسپاگتی یا سیب زمینی سرو می‌کنم. همراه این خوراک ماهی یک سالاد گوجه فرنگی و پیاز بهترین گزینه است.

images/khorak_mahi_2.jpg
نوش جان کنید

  1. ایتالیایی‌ها معتقدند که با ماهی‌ نباید پنیر خورد. حتا روی میز هم نمی‌گذرند. اگر شما تمام مخللفاتتون رو با آب لیموی فراوان و کبر Caper درست کنید از نظرِ من بهتر است. امتحان کن

  2. دیشب درست کردم، خیلی‌ خوب شد و همه خوششان آمد. خیلی‌ ممنون

Spam protection by WP Captcha-Free