۳۰ مرداد
۱۳۸۴

توضیح: این غذا یکی از خورشت‌های مورد علاقه من است. معمولا زمان تهیه آن در میانه بهار و زمانی است که دسترسی به غوره میسر است. سال‌هایی را که در فرانسه زندگی می‌کردم وقتی می‌خواستیم این خورشت را درست کنیم شب‌ها می‌رفتیم توی باغ‌های انگور غوره دزدی برای روز بعد، آخه غوره توی بازار پیدا نمی‌شد.
joje_o_ghore_o_bademjon1.jpg

ملیت: ایرانی

مواد لازم:
● ۶ عدد بادمجان
● یک عدد مرغ (جوجه) تقریبا ٨٠٠ گرم تا یک کیلو گرم
● ٢ خوشه غوره
● ١ قوطی گوجه فرنگی یا ۵ تا ۶ عدد گوجه تازه، گوجه تازه بهتر است
● ١ عدد پیاز
● روغن برای سرخ کردن به مقدار کافی
● ١ عدد قاشیق چای خوری زردچوبه
ظروف و وسایل لازم:
یک قابلمه ۵ تا ۶ لیتری یک عدد ماهی تابه.

طرز تهیه:
joje_o_ghore_o_bademjon2.jpg

مرغ را تیکه تیکه کنید و قطعه‌ها را خوب بشویید. بادمجان‌ها را پوست بکنید. غوره‌ها را از شوخه جدا کنید و بشویید. پیاز را خورد کنید.
بادمجان‌ها را از درازا نصف کنید و در روغن سرخ کنید.
قابلمه را گرم کنید و همراه مقداری روغن پیازهای خورد شده را در آن بریزید و سرخ کنید. هنگامی که پیازها طلایی رنگ شد قطعات مرغ‌ها را داخل قابلمه بریزید و با افزودن زردچوبه سرخ کنید وقتی سرخ شد گوجه‌ها (اگر گوجه تازه استفاده می‌کنید آنها را ورق ورق خورد کنید) را بر روی آن بریزید، آب به اندازه‌ای که از روی گوشت مرغ رد بشود به آن بیفزاید و سر قابلمه را ببندید، شعله را ملایم کنید. گوشت مرغ معمولا بعد از ٣٠ دقیقه خواهد پخت.
وقتی گوشت مرغ خوب پخت بادمجان‌ها را به آن بیفزاید و غوره را هم داخل قابلمه بریزید. به اندازه یک قاشق چای خوری نمک بزنید و سر قابلمه را ببندید و بگذارید تقریبا ١۵ دقیقه بپزد، شعله اجاق را کم نگه دارید، همیشه برای طبخ گوشت از شعله ملایم استفاده کنید گوشت بهتر است با جوش‌های ملایم و کم پخته شد. قبل از سرو چک کنید که بادمجان‌ها خوب پخته‌اند و نمک به اندازه کافی است.
این خورشت را می‌توانید با چلو یا نان سرو کنید.

joje_o_ghore_o_bademjon3.jpg

نوش جان کنید

  1. mamnoon az amoozeshe mofidetoon.lotfan ghazahaye jadid be listetoon ezafeh konid.

  2. SALAM
    merci vaseh dastour ghazahayeh khoobet
    man ta hala chandtashoon ro dorost kardam harf nadashtand