۱۲ شهریور
۱۳۸۵

skillingsboller1.jpgاین متن در دوران جدال دنیای اسلام با دانمارک نوشته شده بود ولی بعلت دردست نداشتن تصاویر آنرا روی نت نگذاشتم. پس از توضیح زیر شوکه نشوید این توضیح مربوط به آن روزها ست، در هرصورت شیرینی را هروقت از فر درارید تازه است!!
توضیح: دیدم مسلمونا جنگ حیدری نعمتی خستگی ناپذیر با شیرینی دانمارکی راه انداختن و ایام عید هم هست و امت همیشه پشت صحنه!! هم نیاز به شیرینی جایگزین دارند و همچنین امت همیشه در صحنه با نروژی‌ها صلح موقت برقرار کرده‌اند! (البته فعلا)، تصمیم گرفتم یک شیرینی نروژی را آموزش بدم تا بلکه امت همیشه پشت صحنه در این ایام مبارک عبادی سیاسی عید باستانی بی شیرینی نمونند! صلوات!!!
نام این شیرینی، (Shillingsboller) است، بُلر با تشدید روی ل به انواع شیرینی گفته می‌شود که گرد هستند و معمولا با مخمر نان درست می‌شوند. شیلینگ هم واحد قدیمی پول نروژ است. این شیرینی را به این خاطر شیلینگ بُلر می‌گویند چون قدیم‌ها آنرا در مغازه‌ها به یک شیلینگ (واحد قدیمی پول نروژ) می‌فروخته‌اند. (سال 1874 یک کرون معادل 30 شیلینگ بوده)
ملیت: نروژی
skillingsboller2.jpg
مواد لازم:
● نیم لیتر شیر
● ۱۲۵ گرم روغن نباتی
● ۵۰ گرم مایه خمیر
● ۱۲۵ گرم شکر
● ۸۰۰ گرم آرد
● ۱۰۰ گرم کشمش
دارچین به اندازه کافی (توی طرز تهیه توضیح می‌دم)
● ۱.۵ تا دو قاشق چای خوری هل

ظروف و وسایل لازم:
ماشین هم زن آشپزخونه، وردنه، سینی فر ۲ عدد

طرز تهیه:
۱۲۵ گرم روغن را آب کنید، شیر را هم کمی گرم کنید و روغن را با آن مخلوط کنید به صورتی که حرارت مخلوط حدود ۳۷ درجه سانتی گراد بشود.
مایه خمیر (خمیر ترش) را خورد کنید و در ماشین همزن آشپزخانه بریزید مخلوط شیر و روغن را به آن بیفزاید و ماشین را راه بیندازید، حالا شکر را هم به آن بیفزاید و هم بزنید تا مخلوط شود. هل را به آرد بیفزاید و هم زمان که ماشین در حرکت است کم کم آرد را به آن اضافه کنید تا خمیر تقریبا سفت شود به صورتی که تقریبا خیلی کم به دست بچسبد زیاد سفت نشود و زیاد هم شل نباشد.
skillingsboller3.jpgروی ظرف را پلاستیک بکشید و خمیر را برای ۴۵ دقیقه به حال خود رها کنید تا خمیر پف کند و حجم آن دوبرابر شود.
پس از اینکه خمیر آماده شد به مقدار خیلی کم آرد روی میز آشپزخانه بریزید و خمیر را روی آن بریزید و آنرا به صورت تصویر پهن کنید.
دو سه قاشق روغن نباتی رو آب کنید. پس از پهن کردن خمیر با قلم موی آشپز خونه روی خمیر پهن شده کمی روغن بمالید فقط دقت کنید دو سه سانتیمتر لبه بالایی رو روغن نمالید و در عوض هنگام لوله کردن خمیر آب بمالید، آب مالیدن لبه بالایی برای این است که این دو سه سانتیمتر لبه به صورت چسب عمل کند.
حالا مقداری دارچین را روی تمام سطح خمیر (قسمتی که با روغن چرب کردید) بجز آن قسمتی که برای آب زدن هست بپاشید. بعد روی دارچین هم شکر بپاشید و مقداری کشمش را هم روی همین قسمت بپاشید. حالا قسمتی رو که خالی گذاشتید رو با یک قلم موی آشپزی آب بزنید بعد از طرفی که دارچین، شکرو کشمش پاشیدیت شروع به لوله کردن خمیر بکنید، نگران نباشید اگر خمیر کمی به میز چسبیده آنرا جدا کنید و ادامه بدین و بپیچید، آخر سر فرم مورد دلخواه را بدست خواهیم آورد. خمیر را لوله کنید به صورتی که کناره‌ای که آب مالیده‌اید در آخر بصورت چسب تمام لوله خمیر را بهم نگه دارد حالا شما یک لوله خمیر دارید تقریبا به طول یک متر (کمتر یا بیشتر) و به قطر پنج شش سانتیمتر اگر کمی ناصافی دارد آنرا مرتب کنید بعد بوسیله چاقو لوله را به قطعات ۲ تا ۳ سانتیمتری ببرید و آنها را روی سینی فر که از قبل با کاغذ مخصوص فر پوشانده اید بگذارید به صورتی که مقطعی که برش خورده روی کاغذ قرار بگیرد و طرف دیگرش رو به بالا باشد.
سعی کنید آنها را زیاد به هم نزدیک نچینید چون شیرینی‌ها باید بعد از این کار دوباره برای پف کردن به حال خود رها شوند تا مجددا پف کنند. حالا روی آنرا با یک پلاستیک بپوشانید و بگذارید برای 30 دقیقه مجددا پف کند.
پس از 30 دقیقه پلاستیک را بردارید و روی شیرینی ها را کمی شکر درشت اگر در دسترس ندارید شکر معمولی بپاشید و آنرا در وسط فر از قبل گرم شده قرار بدهید.
فر شما باید ۲۲۵ سانتی گراد گرم شده باشد و شیرینی‌ها را ۱۰ تا ۱۲ دقیقه بپزید. پس از اینکه شیرینی‌ها پخت آنها را از فر خارج کنید و بگذارید خنک بشود. اشکالی ندارد آنها را می‌توانید حتی کمی گرم نوش جان کنید. پس از سرد شدن می‌توانید آنهایی را که نمی‌خواهد بلافاصله استفاده کنید در فریزر قرار بدهید و هرگاه خواستید استفاده کنید آنها را خارج کنید و کمی بگذارید توی فر یا مکرو فر و کمی گرم کنید و مصرف کنید دقت کنید اگر آنها را در مکرو فر می‌گذارید مدتش زیاد نباشد در غیر این صورت خیلی خشک و سفت خواهد شد، من ترجیح می‌دهم در فر معمولی گرم کنم.

images/skillingsboller4.jpg
نوش جان کنید

 1. damet garm o delet khosh ,aaliiii shod ,khastegim daromad bvagti natije ro didam

 2. daste shoma dard nakone ,dorost motevajeh shodin ,moge type kardan fagat khate aval ro mibinam o bagieh ro ta submit nashodeh nemitoonam ke bebinam ,vase hamin kheili bad neveshte boodam bebakhshid .

 3. baradsharmandeh ,vali nagofti cheghad ?
  ——–
  سوال شما را متوجه نشدم.اگر منظورتان مقدار مخمر یا همان یست هست. معمولا من اینجا پاکت های 12 گرمی را بجای یک بسته 50 گرم خمیرترش تازه استفاده می‌کنم.

 4. ,salam, momkene be jaye khamir torshe ,yeast ke be sorate gard hast estefadeh konim ? age are , cheghadr bayad berizim?
  ba tashakor
  —–
  پاسخ:
  گمان می کنم در مطالب دیگر این موضوع را توضیح داده ام. مخمرهای پودری هم قابل استفاده است بهتر است یک ساعت قبل از مصرف با آب ولرم مخلوط کنید تا رشد باکتری ها شروع شود.

 5. سلام خسن آقا….دستت درد نکنه به خدا من یکی که اینقدر دعات می کنم که حد نداره…دروغ نگفته باشم آشپزی رو از شما یاد گرفتم…جاتون خالی رفتم ایران براشون یه فسنجون با دستور شما درست کردم دهنشون از تعجب باز مونده بود که منی که موقع نیمرو درست کردن نمیدونستم روغن رو باید اول بریزم یا تخم مرغ اول بشکنم چه جوری دارم فسنجون درست می کنم!!

 6. Salam
  man in shirini ra dorost kardam vali mesle shagerdaye tanbal taghalob kardam va az khamiraye amadeh ke behesh migan pâte feuilletée estefadeh kardam vali sokht, albate ghabele khordan bood.
  khastam in ra begam ta darse Ebrati bashe baraye baghieh:oD
  ———–
  پاسخ:
  دوست عزیز پت فویته (pâte feuilletée) کجا این شیرینی کجا! مثل اینکه شما کله پاچه رو با چلو سرو کنید. آخه تقلب هم حدی دارد عزیز دلم! این که نشد که دیدی حالا!

 7. سلام… برای آقایون راه اندازی کردید،ولی من یکی دست خودم چه جالب که اینجا رونیست و عاشق آشپزی هستم،اونم به این سبکش…این شیرینی رو هم درست کردم و خیلی خوشمزه شد…دست شما درد نکنه

 8. چنچنه جان یک سوال فنی
  حالا نخندی بگی این سایت و برا آقایون برپا کردم. والله ما از همه بدتریم!
  حالا سوالم.ببین وقتی می گی همزمان که ماشین همزن روشن است ارد رو اضافه کنید که نمی شه قربونت. تمام زندگیم پر از گرد آرد شده.
  راه حل بده تا من می رم این آردهارو پلک کنم.
  —————-
  پاسخ:
  همونطور که گفتید این وبلاگ رو برای آقایون راه اندازی کرده ام که کارهای خانه رو از روی دوش خانم ها برداریم حالا شما ول کن نیستید!! حالا این مرتبه رو استثنا قائل میشیم و توضیح می دهیم!!
  در مورد آرد و ماشین آشپزخانه به عرض شما برسونم که حتما شما آرد رو از فاصله یکی دو متری میریزید توی ماشین به همین خاطر پخش می شه اگر سر پاکت آرد رو بزارید درست روی دهانه ماشین و کم کم بریزید پخش نمی شود. درضمن توجه داشته باشید که در ماشین مواد مایع وجود دارد و بلافاصله آرد را به خود جذب می کند و در نتیجه آرد پخش در هوا نخواهد شد مگر اینکه همانطور که در بالا گفتم شما آرد را از فاصله چند متری بریزید اون تو

 9. چنچنه عزیز دستت درد نکنه. مثل همیشه دستورت بینظیر و عالی بود. از این کارها بیشتر بکن.

 10. آخ جون شیرینی …ولی حیف که عکس آخری قابل دیدن نبود نمیدونم چرا ؟ در هر صورت دست شما درد نکنه حتما درست میکنم با دخترم که ببینیم شیرینی نروژی چه مزه ایی داره. این آلمانیها که شیرینیهاشون زیاد تعریفی نداره. سبز باشید.

Spam protection by WP Captcha-Free