۲۷ اسفند
۱۳۸۶

ملیت: چه عرض کنم!؟
توضیح: گوشتی که برای بیف یا بیفتک یا استک مورد استفاده قرار می‌گیرد گوشت معمولی نیست و معمولا این گوشت برای مدت چند روز آویزان شده تا نرم شود. نروژی‌های یک فرمول خوبی برای نرم کردن گوشت دارند که به آن می گویند ۴٠ درجه شبانه روز، به این معنی که شما برای مدت چند روز باید گوشت را آویزان کنید و این مدت بستگی دارد به درجه حرارت محیطی که گوشت در آن آویزان شده. مثلا اگر آنرا در یک یخچال که ۵ درجه حرارت دارد آویزان کنید، باید گوشت برای هشت شبانه روز آویزان شود (۴٠=٨x۵) اگر محل نگهداری ١۰ درجه حرارت داشته باشد باید آنرا برای چهار شبانه روز آویزان کنید (۴٠=۴x١۰). با این روش گوشت شما آماده و نرم خواهد شد. البته دقت کنید گوشتی که برای استیک یا بیف استفاده می‌شود باید یا راسته یا فیله باشد. معمولا گوشتی را که برای استیک از قصاب محل می‌خرید باید گوشت نرم شده باشد و نیازی به این ندارد که شما خود آنرا نرم کنید.
beef1.jpg

مواد لازم برای 4 نفر:
● ١ قطعه بیف تقریبا ٢۰۰ تا ٢۵۰ گرم برای هر نفر
● ١۵۰ گرم قارچ
● ١ عدد پیاز
● ٢ پر سیر
● مقداری جعفری و ریحان
● ٢ دسی لیتر خامه مایع یا کرم فرش
● روغن زیتون به اندازه نیاز

ظروف و وسایل لازم:
یک قابلمه تقریبا ٣ یا ۴ لیتری و یک ماهی تابه یا صفحه مخصوص استیک

طرز تهیه:
اول سوس را درست می‌کنیم، چون بیف نباید بماند و سرد شود، هیچ چیز بدتر از بیف یا استیک سرد شده نیست و حتی پیشنهاد می‌کنم قبل از سرو کردن، بشقاب مورد استفاده را گرم کنید تا وقتی بیف را در آن می‌گذارید گرم باشد و باعث شود بیف دیرتر سرد شود.
برای درست کردن سوس اول ریحان و جعفری را پاک کنید و آب بکشید و خوب خورد کنید، سیر را هم خورد کنید. قارچ ها را هم تمیز و به قطعات کوچک خورد کنید. اینها را کنار بگذارید تا بعد.
پیاز را پوست بکنید و خورد کنید با کمی روغن پیازداغ بگیرید وقتی طلایی رنگ شد، قارچ‌های خورد شده را هم به آن بیفزاید و سرخ کنید. کمی قبل از آخر سر هم ریحان و جعفری خورد شده را به آن بیفزاید و کمی سرخ کنید، سیرها را هم در آخر کار به آن بیفزاید و یک چرخ بدهید و بعد خامه مایع یا کرم فرش را به آن بیفزاید بگزارید چند دقیقه بجوشد.
beef2.jpg
ضخامت استیک یا بیف‌ها نباید از ١٫۵ تا ۲ سانتیمتر بیشتر باشد. استیک‌ها را با چکش استیک یا اگر ندارید با کف دست خوب بکوبید تا ماهیچه‌ها از هم باز شوند. این کار باعث می‌شود که ماهیچه ها از هم باز شوند و گوشت راحت تر سرخ شود و سفت نشود. ماهی تابه یا صفحه مخصوص استیک را روی حرارت بگذارید و خوب گرم کنید، ماهیتابه باید خیلی داغ باشد، دلیل این است که بیف در حقیقت باید توی ماهی تابه کباب شود. مقدار بسیار کمی روغن داخل ماهی تابه بریزید و بگذارید روغ خوب داغ شود وقتی داغ شد، گوشت را داخل آن قرار بدهید. معمولا استیک یا بیف را سه مدل تهیه می‌کنند، یا بمدت بسیار کم سرخ می‌کنند که به آن به زبان فرانسوی “سنیان” یعنی خونی می‌گویند، یا مدت سرخ کردن متوسط است یا طولانی. اینکه می‌گویم طولانی منظور چند دقیقه است نه بیشتر. دقت کنید استیک هیچوقت نباید زیاد سرخ شود در غیر این صورت خشک می‌شود و زیاد مطبوع نخواهد بود. من استیک را متوسط دوست دارم یعنی تقریبا ۲ دقیقه برای هر طرف آن، حتی طرف دوم آنرا می‌توانید کمتر سرخ کنید. فراموش نکنید که حرارت ماهی تابه بسیار بالاست در نتیجه مدت زیادی برای سرخ کردن نیاز نیست. مخصوصا دقت کنید استیک آب نیندازد در غیر اینصورت پخته می‌شود و خوب نیست.
وقتی استیک را سرخ کردید آنرا در پیش دستی قرار بدهید و مثل تصویر با مقداری از سوسی که در بالا تهیه کردید تزئین کنید. من معمولا مقداری برنج یا سیبزمینی سرخ کرده همراه با سالاد سرو می‌کنم.
نوش جان کنید

 1. lotfan desere monaseb ba ghazaya gushti be man moarefi konin va salade monaseb . lotf mikonin agar dast bejonbunin. keili mersi

 2. وقت بخیر 2 روز دیگه یه مهمونی دو نفره دارم که برام مهمه . اگر ممکنه میخواستم یه منوی شام شیک با دو سه غذا به من پیشنهاد کنین . اگر این لطف رو میکنین ممنون میشم که شامل پیش غذا دو سه غذا غیر ایرانی نوشیدنی و سالاد و دسر مناسب باشد . مرسی اگر بموقع این کامنت رو جواب بدید . دنبال منوی تازه ای هستم غیر از اونچه که تا بحال داشتم
  ———–
  پاسخ:
  سامانه عزیز منو باید بر اساس ذایقه میهمان تهیه شود.
  من چه منویی به شما پیشنهاد کنم که قابل مصرف برای میهمانی باشد که نمی شناسم!؟

 3. میان چارقاچ های لیمو ترش می توانید خیلی خیلی کم زرد چوبه و سیاه دانه بریزید . میشه لیمو ها را خیلی نازک برش زد هر لیمو ترش سبز کوچک را 5 الی 6 تکه برید و ادویه را به آبلیمو زد . حتما باید در جای خنک نگهداری شود . بعد از یک هفته تا ده روز هم آماده است . از ترشی سرکه سالم تر است و از نظر تغذیه سالم تر .

 4. سلام مرد هنرمند . در مورد اشتباه شدن اسم باید بگم که اشتباهی نشده . کسی به من اشتباهی گفت . ممنون

 5. ok بدین و اگر نباید اینکار را می کردم متاسفم و این چند مورد رو ندیده بگیر .

 6. وقت بخیر مرد هنرمند . من سمانه هستم .کامنت های من به اسم های دیگه ای تو ی سایت میان .در قسمت خوراک جگر با رب انار من یه مطلب کوچک براتون گذاشتم ( ساندویچ جگر و جوانه گندم ) و در سس سفید ( سس سفید با خامه ) و چند جای دیگه . دقت نکرده بودم امروز متوجه شدم . و اگر می تونم مطالب کوچک اینطوری را کامنت کنم توی سایت شما

 7. تر شی لیمو برای سرو با غذاهای گوشتی بسیار مناسب و لذیذ است . تهیه آن هم بسیار راحت است کوتاهش اینه که لیمو ترش را چارقاچ کنید ولی طوری که از انتها از هم جدا نشوند میان لیمو ی چارقاچ شده کمی نمک و خیلی کم کاکوتی ریخته و لیمو ها را در شیشه روی هم چیده و آبلیمو روی آنها بریزید + کمی نمک و کاکوتی و کمی هل . میشه خیلی کم ( برای یک شیشه حدود یک قاشق مربا سرکه ) سرکه هم ریخت ولی در صورتی که طعمش ر ا بپسندید میتونید کمی درست کنید و اگر مطمئن بودید این مزه را دوست دارید درمقیاس بیشتر تهیه کنید . این ترشی لیمو برای کنا راستیک فوق العاده است ضمن اینکه هضم گوشت رو آسان میکند و باعث میشه آهن گوشت بیشتر در بدن جذب بشود بخاطر ویتامین ث و طعم مطبوعی با گوشت دارد و ظاهر خوبی هم برای دکور بشقاب غذای شما ایجاد میکند

 8. Salam merci az shoma

 9. The nationality of this steak is Cuban.
  In USA, specially in Miami this beefteck is famous as Cuban Steak. Instead of the white sauce they use chopped onions and parsley on the top. They have a machine that flattens and makes holes in this steak, when you buy it from a supermarket.
  The side dish for this food is white rice and black beans.
  The word beef in USA means cow meat or GOOSHT-e- GAAV. that is why we have beef steak, roast-bee, meatloaf or beef stroganoff.
  In Iran/Tehran, we have this steak too and it is called beefteck which must be short for beef-steak. we use no sauce but only lemon juice/salt and pepper. Dahanam aab oftad!
  Merci

 10. بابا شیوا خانم این که نوشتم درست هست، هشت روز هم ننوشتم نوشتم “چهل درجه شبانه روز” یعنی هرچه درجه حرارت بیشتر باشه مدت باید تقلیل پیدا کنه.
  این یک فرمولی هست که برای نرم کردن گوشت استفاده می‌شه.
  اگر سوات نروژی داشتی این آدرس رو برات می‌فرستادم تا همه چیز رو در باره گوشت بدانی.
  http://www.animalia.no/upload/Filer%20til%20nedlasting/KT%20pdf/KT%202001%20artikkeldel.pdf
  در فصل پنجم این نوشته همه چیز را در رابطه با نرم کردن گوشت توضیح می‌دهد.
  در اینجا (نروز) همه چیز بر خلاف ایران از روی تحقیق و مطالعه بدست می‌آید و هیچ چیز شکمی و از روی فتوا بدست نمی‌آید.

 11. من نمیدونم چطور ممکنه گوشت 8 روز بمونه و خراب نشه !!!!! اینا رو جدی میگی یا قصد انداختن امت اسلام توی مستراح و بیمارستان به دلیل مسمومیت داری ؟ آخه گوشت رو کی بیرون آویزون میکنه اونم چند روز تا نرم بشه ؟ خراب میشه که !!!!!!!!!!!

 12. سمیرا خانم نیازی نیست کف سینی رو روغن بزنید. چونکه مواد داخل فلفل‌ها مقداری آب دارند درنتیجه از سوختن و خشک شدن فلفل‌ها جلوگیری می‌شود.

 13. حسن آقا من یه سوالی داشتم که شاید احمقانه به نظر بیاد ولی واقعاً نمی دونم!…در مورد ِ غذای ِ دلمه فلفل هست. وقتی فلفل ها رو می ذاریم توی ِ سینی ِ فر، کف ِ سینی باید روغن بریزیم؟ یا خشک باید باشه؟…مننون از دستور ِ غذاها

 14. nemishe in ghazahaye khoshmazeh ro kemipazin badesh postesh konin dame khooneye ma?