۱۱ اردیبهشت
۱۳۸۴

ملیت: یقینا ایرانی
توجه عکسها از سه نوع مختلف کباب است در آینده آن دو نوع دیگر را هم توضیح خواهم داد.
مواد لازم برای یک نفر:
● 250 گرم گوشت ران یا فیله گوسفند
● 1 پیاز
● 250 گرم ماست
● 1 یا 2 پره سیر
● نمک و فلفل به اندازه کافی

ظروف و وسایل لازم:
یک کاسه (تقریبآ 5 لیتری) برای مخلوط کردن. سیخ، رنده.
طرز تهیه:
گوشت را مثل تصویر بالا قطعه قطعه کنید سعی کنید قطعات یک اندازه باشند تا برای کباب کردن همزمان و یکسان کباب شوند.
پیاز و سیر را رنده کنید و داخل ماست بریزید نمک و فلفل بزنید و خوب مخلوط کنید. گوشت را در مخلوط بریزید و خوب بهم بزنید. سر ظرف را ببندید و آنرا در یخچال برای حداقل 24 ساعت نگهداری کنید. من گاهی اوقات حتی دو تا سه روز آنرا در یخچال نگهداری می کنم تا گوشت بخوبی ترد و نرم بشود.
گوشت ها را به سیخ بکشید و بعد آن را بر روی آتش زغال یا گاز کباب کنید سعی کنید سیخ ها را چند بار بچرخانید تا گوشتها خشک نشوند. سعی کنید قبل از آنکه گوشت خشک شود آنرا از روی آتش بردارید کباب نباید خشک باشد. فراموش نکنید که گوشتی که در ماست خوابانده شده نرم و ترد است و نیازی به کباب کردن طولانی ندارد.
کباب را می توانید همراه کوجه فرنگی کباب شده و چلو یا نان سرو کنید.


نوش جان
پ.ن.:شوخی با دوستان!
والله ما موندیم حیرون این خانم های وبلاگ نویس پاشنه اینجا رو برداشتن و هر روز هم چهارتا سوال دارن! اولندش اینجا رو برای آقایون درست کردم گفتم اون بدبخت ها هستند آشپزی بلد نیستن بلکه گشنگی (گشنگی به لهجه شیرازی یعنی گرسنگی) نخورن!! حالا می بینم خانومها وضعشون از آقایون بدتره!
در مورد سوال زیتون که پرسیده این همه ماست برای یک سیخ والله عزیز جان من برای 12 عدد سیخ یک ظرف ماست یک لیتری استفاده می کنم همین رو تقسیم کردم به چهار نوشتم اینجا حالا اگه شما تونستی مثلا 10 گرم رو مخلوط سه تا چهارتا سیخ بکنی یاد ما هم بده آخه 250 گرم ماست مگه چقدر می شه؟ نصفیش مچسبه به تن و بدن کاسه!! عزیز جان 4 لیتر ماست می شه چهارکیلو از قرار معلوم درس ریاضی هم باید اینجا بدیم!! گوشتها توی تصویر اولی حتی دوتا سیخ هم نمی شود و شما معمولا باید بین 3 تا 4 سیخ برای یک نفر مثل من حساب کنی آخه من خیلی غذا خورم خوبه!!
در مورد اینکه ماست رو قبل از کباب کردن از گوشت پاک کنیم پاسخ (آره/نه) هست معمولا وقتی گوشتها رو به سیخ می کشی دیگه تقریبا فقط کمی ماست روش می مونه و بیشترش می ریزه پایین و نیاز به فعالیت اضافی ندارد، مگر اینکه شما با معجزه این کار رو انجام بدی و ماست روی کباب بمونه که والله ما هنوز برامون اتفاق نیفتاده. نگاهی به تصویر بینداز هنوز مقداری ماست روی گوشتها هست و همین جوری باید کبابش کنی در مورد نمک هم بهتر همون اول بزنی تا بره جسم گوشت. درضمن فقط یک سیخ رو گذاشتم روی تصویر برای زیبایی نمی‌تونستم که تمام سیخ ها را اونجا ردیف کنم که جان من باید مساله زیبایی تصویر را هم در نظر گرفت شما ماشاالله ماشاالله چقدر ایراد می‌گیرید!!
حالا بیاییم سراغ هاله! عزیزجان معمولا زعفران را شما می‌توانید برای هرنوع غذایی برای خوشبو و رنگ کردن استفاده کنی من معمولا برای جوجه کباب از زعفران استفاده می کنم ولی برای این نوع کباب استفاده نمی کنم. اگر در تصویر نگاه کنی مقداری هم جوجه کباب می بینی اونها رو با زعفران درست کرده ام. در مورد سیر هم همین طور اگر روز وسط هفته است بدون سیر جایز تر است ولی اگر روز شنبه است حتما سیر جایز تر است چون هم از نظر سلامت موجود خوبی است و هم غذا را خوش مزه می کند ولی روزهای هفته ممکن است باعث اخراج از کار بشود که اصلا جایز نیست.

  1. آره میشه به شرطی که فر شما المان کباب داشته باشه!

  2. آیا می شه این گوشت رو در فر هم کباب کرد با تشکر

  3. سلام-این نوع کباب در اصل به کباب لاری معروف هست.لاریها از ماست چکیده ترش استفاده میکنند و پیاز و فلفل سیاه

Spam protection by WP Captcha-Free