۲۹ تیر
۱۳۸۶

ملیت: بی‌خیال! نمی‌دونم، من درآوردی. معمولا اکثر اروپایی‌ها از این نوع سیب زمینی استفاده می‌کنند ولی اهالی لیون (Lyon) فرانسه مدعی هستند که اصل این دستور غذا از آن آنهاست! دروغ چرا تا قبر آ آ آ ما که خودمان به چشمان خودمان ندیده‌ایم. در هر صورت این یکی که من درست می‌کنم یقینا من درآوردی است چون در هیچ کجا ندیدم کسی با قارچ و ریحان درست کند

مواد لازم:
● ٧٠٠ گرم سیب زمینی
● ٣٠٠ قارچ
● نیم لیتر شیر یا خامه مایع
● ٢ عدد تخم مرغ
● ١٠٠ تا ١٢٠ گرم پنیر پیتزا رنده شده
● مقدار کمی برگ ریحان (اختیاری)
● یک یا دو پر سیر
● یک تا دو قاشق کره
● نصف قاشق چای خوری هل (پودر)
● نمک و فلفل به دلخواه

ظروف و وسایل لازم:
یک ظرف پیرکس یا ظرف فر

طرز تهیه:
سیب زمینی ها رو پوست بکنید و به دایره‌هایی به ضخامت ۴ تا ۵ میلیمتری قطعه قطعه کنید، قارچ ها را هم پس از شستن به همان شکل خورد کنید. سیر را هم پوست بکنید و با رنده بسیار ریز رنده کنید اگر رنده ندارید با چاقو به قطعات بسیار ریز خورد کنید. ظرف پیرکس را کمی گرم کنید تا کره به راحتی روی آن آب بشود با قاشق یا وسیله‌ای دیگر کره را خوب به ظرف بمالید تا ظرف پیرکس چرب شود سیر را روی آن بپاشید.
حالا نصف سیب‌زمینی‌ها و قارچ‌های گرد شده را در کف ظرف قرار بدهید و با یک سوم پنیر پیتزای رنده شده بپوشانید.
اگر ریحان هم می‌خواهید استفاده کنید نصف ریحان‌ها را هم در سطح روی سیب‌زمینی ها بریزید. باقیمانده سیب‌زمینی‌ها را هم روی مواد قرار بدهید. باقیمانده ریحان‌ها را هم روی آن بپاشید و یک سوم دیگر پنیر را روی آن بپاشید. نمک و فل فل بزنید و با نصف مقدار شیر یا خامه مواد را خیس کنید، یعنی شیر یا خامه را بپاشید تا تمام سطح سیب زمینی‌ها خیس شود.
فر را تا ٢٠٠ درجه تنظیم کنید و ظرف را وسط فر قرار بدهید و آنرا برای مدت ٣٠ دقیقه در فر بپزید.
در این مدت باقیمانده خامه یا شیر را با دو تخم مرغ با چنگال خوب هم بزنید تا مخلوط شود، پودر هل را در داخل آن بریزید، یک سوم باقیمانده پنیر را هم با آن مخلوط کنید. وقتی ٣٠ دقیقه طبخ اولیه تمام شد، ظرف را از داخل فر خارج کنید و مخلوط پنیر، خامه و تخم مرغ را روی آن بریزید و مجددا داخل فر قرار بدهید آنرا برای تقریبا ١۵ دقیقه دیگر یا تا زمانی که سطح گراتن طلایی رنگ شد طبخ کنید و سپس آنرا خارج کنید.
این گراتن را می‌توایند به جای چلو هم با مرغ یا با ماهی و حتی گوشت سرو کنید.
پ.ن.: بعضی دوستان نوشته بودند که سیب‌زمینی خوب نپخته. دلیل این مساله دو نکته است.
نکته اول این است که ذائقه ایرانی‌ها با اروپایی‌ها فرق دارد. به این شکل که ایرانی‌ها همه غذاها را چنان می‌پزند که مثل راحت الحلقوم برود پایین، در صورتی که اروپایی‌ها چنین بلایی سر مواد غذایی نمی‌آورند.
نکته دوم اینکه بعضی سیب‌زمنینی‌ها دیرتر از بعضی می‌پزند، به همین منظور قبل از خارج کردن گراتن از فر حتما کنترل کنید که سیب‌زمینی‌ها به دلخواه شما پخته است. من معمولا 30 بعلاوه 15 دقیقه می‌پزم و خوب هم می‌شود.

نوش جان

  1. سلام. دستور خیلی عالی و با جزئیات دقیق بود. میرم که درست کنم. خیلی ممنون. به قول مادر بزرگم( خدا بیامرزه) همیشه وقتی یه کاری براش انجام میدادیم می گفت: گل باشی وعمر گل نباشی

  2. inja kash nis u mitonid tarz doros kardan kashk ro bdinkhili mamnon mishim ham iranihai mogim inja

  3. خسن آقا جون … عجب چیزی بود این گراتن شما در آوردیتون! به به به به ! خوردیم و بسی لذت بردیم و بسی دعا به جون شما کردیم با این غذاهای لذیذ و راحت! آشپزخونه تون همیشه مستدام و اجاقتون همیشه روشن! *:

Spam protection by WP Captcha-Free