۸ دی
۱۳۸۷

ملیت: ایتالیایی
foccacia1.jpg
مواد لازم:
● ١ کیلو گرم آرد
● ١ لیتر آب
● ۵٠ گرم مایه خمیر تازه
● ١ قاشق سوپ خور سر خالی نمک معمولی
● ١ قاشق سر خالی نمک زبر (نمک دریایی)
● کاغذ قنادی برای کف سینی فر
● زیتون به اندازه دلخواه، قطعات سالامی یا پپرونی
● مقداری ریحان خشک
● گوجه فرنگی خشک شده
ظروف و وسایل لازم:
یک ماشین میکسر آشپزخانه، یک سینی فر تقریبا ۳۰x۴٠ سانتیمتر به عمق تقریبی ۳ سانتیمتر
طرز تهیه:
foccacia2.jpg
توضیح این نان را با اضافه کردن مخلفات می‌پزند، مخلفات می‌تواند، زیتون درسته بدون هسته باشد، می توان از گردو و یا حتی سالامی و کاباس و پپرونی هم استفاده کرد. از قوه تخیل خود استفاده کنید و نمونه‌های دیگر آنرا درست کنید اگر ایده جالبی به مغزتان خطور کرد لطفا به من هم بگویید.
آب را ولرم کنید و با مایه خمیر داخل ظرف میکسر بریزید و خوب مخلوط کنید، نمک نرم را به آن بیفزاید حالا ماشین را روشن کنید و کم کم آرد را به آن بیفزاید. خمیر باید خوب مخلوط شود و یک نواخت باشد. این خمیر مثل دیگر خمیر ها سفت نیست و تا اندازه ای شل است که می توان آنرا داخل ظرف ریخت. وقتی خمیر آماده شد آنرا با پلاستیک بپوشانید و در یک جای تاریک و گرم (٣٧ درجه سانتیگراد) استراحت بدهید. پس از ۳۰ تا ۳۵ دقیقه حجم خمیر دوبرابر می‌شود. کاغذ آشپزی را در کف سینی فر پهن کنید بعد خمیر را داخل سینی بریزید. خمیر را خوب در سطح سینی پهن کنید تا یک نواخت شود. حالا مخلفاتی را هم که می خواهید استفاده کنید روی آن بریزید و با نوک یک چنگال قطعات مخلفات را داخل خمیر فرو کنید. روغن زیتون را روی آن بپاشید و نمک زبر را روی سطح خمیر پخش کنید. مقداری ریحان خشک هم روی آن بپاشید و سینی خمیر را در فر بگذارید. فر باید قبل از استفاده ٢۵٠ درجه سانتیگراد گرم شده باشد.
مدت طبخ تقریبا ٢۵ دقیقه است ولی نسبت به ضخامت نان باید مدت تنظیم شود. وقتی سطح نان برشته شد نان آماده است. اگر برای طبخ مدت بیشتری نیاز بود آنرا تا برشته شدن سطح نان در فر نگاه دارید، سعی کنید از سوختن نان جلوگیری شود.
foccacia3.jpg
نوش جان کنید

 1. این اولین بار نیست که از اینجا دزدی می کنند!
  این هم یکی دیگه:
  http://www.sooran.com/learn/cooking/show/971791/

 2. این مردک دستور شما را دزدیده

  http://www.sooran.com/learn/cooking/show/972881

 3. این جوغن هم فکر کنم همون هاون باشه؛
  :)))))))))))

 4. باز تو مردمو گمراه کردی ؟ بذار من بگم چند مورد رو :
  اول به مانا در مورد خشک شدن نون :
  دلیلش این هست که دمای فر بالاست و اینکه کف قالب خیلی نازک هست و نون زود رطوبتش رو از دست میده و سریع برشته میشه و خشک میشه .
  نکته بعد میتونه این باشه که نون در طبقه وسط قرار نگرفته باشه !
  نکته بعد هم میتونه این باشه که خمیر زیادی آرد گرفته باشه و چسبنده نباشه .
  بهترین دما برای پخت نون دمایی هست که همزمان از بالا و پایین فر به نون برسه که مثل تنور عمل کنه در غیر اینصورت نون سفت و خشک میشه ! مدت پخت به این شکل کوتاه میشه و همزمان کف و روی نون پخته میشه و نون به سرعت هم پف میکنه و هم نرم باقی میمونه . بعضی از فرها قابلیت این رو ندارن که هم گریل و هم خود فر همزمان کار کنن . برای همین نون ها خوب نمیشه ! ما مثلن نون تافتون یا لواش رو بخواهیم توی خونه درست کنیم روی ماهیتابه , خشک میشه و مغز پخت نمیشه ولی توی تنور هم رو و هم کف نون پف میکنه و حباب میزنه و مدت پختش هم یک دقیقه ست نهایت !
  نکته اصلی هم همین خمیره . آرد باید اونقدری باشه که خمیر کمی چسبنده باشه . اگه کاملن از دست جدا بشه , نون سفت میشه . من 50 کیلو آرد رو تبدیل به آجر کردم تا یاد گرفتم :))
  چند نکته در مورد این مخلوط کن و فود پروسسور و اینا .
  بابا جان مخلوط کن اون چیزی هست که توش شیر موز درست میکنن ! یعنی یه چیز شیشه ای شبیه پارچ داره که کف اون یه تیغه هست و توش شیر و موز میندازی و روشن میکنی و برات شیر موز میده !
  همزن برقی اونی هست که باهاش کیک درست میکنن . یعنی یه موتور داره و ازش دو تا میله که انتهای میله پره های نازک هست در اومده و اونو توی مایع کیک فرو میکنی و مخلوطش میکه . به این میگن همزن !
  یه چیزی داریم که برای چرخ کردن گوشت بکار میره . یعنی گوشت رو بیفتک میکنه ! بهش میگن چرخ گوشت . یعنی گوشت تکه ای و خرد شده رو از بالا میریزی توش و از پایین بصورت رشته رشته در میاد ! این چرخ گوشت هست !
  یه چیزی داریم که باهاش گوشت برای کوفته و شامی و کتلت درست میکنن . شبیه مخلوط کن هست با این تفاوت که پارچ نداره و یه مخزن کوچک تر روش هست و یه تیغه 2 تایی روش داره . گوشت رو توش میندازن و درشو میذارن و در رو فشار میدن . با سرعت بالا میچرخه و گوشت رو بصورت خمیر در میاره . به این میگن یک دو سه ! یعنی سه سوت گوشت رو له میکنه !
  اما اونی که باهاش خمیر درست میکنن . این تو ایران خیلی کم هست ! موتورش خیلی قوی هست و سر تیغه هاش عوض میشه . حداقل 500 تا یک میلیون تومن هم قیمت داره . من خودم تو ایران ندیدم ! به این میگن خمیر زن . شبیه همون همزن برقی اما بزرگترش هست !
  یک نوع مخلوط کن دیگه هم داریم که براون تولید میکنه و برای درست کردن پوره میخوره و سوپ . یه دسته هست که پایینش گرد و تخت هست . وقتی سوپ درست شد و یا سیب زمینی , اونو توی قابلمه فرو میکنیم و روشن میکنیم و غذا رو بصورت خمیر و پوره در میاره و یا سوپ رو غلیظ میکنه !
  خلاصه اسم این ماشین ها اینه ! فود پروسسور و ماشین آشپزخونه ما نمیگیم !!!!!!!! و نداریم توی زبون فارسی عامیانه خودمون .

 5. خسن آقا باید بگم از این جوقنهایی که میگید اینجا در کشور همسایه ی شما هم به وفور هست. احتمال زیاد در نروژ هم زیاد باید باشد.از این جوقنهای سنگی و یا آهنی کوچک و بزرگ .اما با آوردن اسمش ما را بردید در حس نوستالژی حسابی…من دوران دانشجویی ام رو در شیراز بودم و البته شیراز همیشه شهر دومم به حساب میامد. صاحبخانه ی من در دوره ی دانشجویی ام یک پیرزن فسایی بود که یک جوقن فوقالهاده بزرگ در حیاط کنار حوضش داشت، و هر وقت میخواست آب بنه درست کنه از صبح زود با کوبیدن بنه هایش در جوغن ما دانشجوهای بدبخت را روز تعطیل از خواب بیدار میکرد ..ما هم به تلافی وقتی از خونه میرفت پیش همساده ها : ) به در ختهای پرتقال حیاط شبیخون میزدیم درختهایی که هر چقدر از پرتقالهایشان میچیدی تمامی نداشت و مزه اش هم حرف نداشت …یاد شیراز بخیر!
  +++++
  پاسخ: مهشید خان منظور من هم همون جوغن های گنده سنگی است گمان نمی کنم توی نروژ از اون نمونه ها پیدا بشه.

 6. پاسخ به پریسا:
  روز شما هم خوش. آره پریسا خانم همون فودپروسسور است! آخه زمانی که من ایران بودم از این دستگاه‌های قرتی بازی و مدرن نبود! به همین خاطر هم مام اینها را به فارسی بلد نیستم. فقط یک چیزی مادرم داشت بنام گوشت چرخ کنی و یک چیزی هم داشت بنام جوقن این آخری از اجداد دوران غار نشینی به ارث رسیده بود. جوقن یک چیز سنگی بود گود که با یک دسته جوقن که چوبی بود با قرار دادن مواد در این دستگاه(!!) و کوبیدن بر سر مواد غذایی آنها را له می کردند.

 7. salam, rouzetoun be kheir, machine ashpazkhoune, hamoun” food processor” hastesh.

 8. akheh yeki be mane hamele begeh majburi biyay inja, vali khob man hamin chand daghighe pish ba ejazat az ruye dast pokhte shamit ghaza pokhtam va khordam, hala miram bebinam baraye sham kodum recipe ro bar daram
  ——-
  نوش جان، تازه زن حامله باید بجای دو نفر غذا بخورد

 9. سلام، دو تا سوال راجع به نان درست کردن دارم:
  یکی اینکه نونهایی که درست می کنم، لایة بیرونیشون خیلی خشک می شه و من عملا نمی تونم خوب برششون بدم (مثلا در مورد نون کامل که دستورش رو دارین، نمی تونم مثل نان ساندویچی ببرمشون). چی کار کنم که خشک نشن؟ روشون رو با فویل بپوشونم؟ یا با پیرکس؟
  دومین سوالم اینکه میشه بگین ماشین آشپزخانه به انگلیسی می شه چی؟ من هیچ ایده ای ندارم باید چی بخرم؟ اگه یه لینک ازش در گوگل بگین هم که دیگه خیلی ممنون می شم.
  متشکرم از کمکتون
  ———-
  پاسخ:
  در مورد اینکه نون شما چرا این همه سف میشه که نمی شه برشش داد من نمی دونم چرا چون معمولا این نوع نان خیلی نرم هست و قابل برش دادن.
  ماشین آشپزخونه همون ماشین هایی هست که مخلوط می کنن و یا خورد می کنند نمونه های زیادی یپدا میشه توی بازار کافی است یک سر برید توی مغازه های لوازم آشپزخانه صدها مدلش رو ببینید.

 10. سلام آقای خسن آقا سال جدید میلادی رو بهتون تبریک میگم داشتم توی گوگل دنبال دسری با آرد برنج میگشتم که هنوز پیدا نکردم ولی چشمم افتاد به این لینک که براتون میفرستم دیدم این غذا ها برام آشنا هستند بنا بر این نگاه به دستورات غذایی شما کردم دیدم که دقیقا همان است خیلی از این کار ناراحت شدم چون زحمتی که شما مسگشید ولی بدون ذکر نام شما جای دیگه میبینیم اینم لینکش هست
  http://www.golestantalk.com/t3290-3/
  ———–
  پاسخ: مرسی ماری خانم سال جدید شما هم مبارک.
  در رابطه با کپی کردن مطالب این وبلاگ اولین بار نیست که این کار را می کنند ماری خانم.

 11. حسن آقا جان
  من حسرت به دلم مانده بتونم یه نون رو درست بپزم.راستش مشکلم در انتخاب مایه خمیر هاست همیشه.می شه این دفعه با عکس بگین لطفن؟
  این نون با چی سرو می شه؟
  پزستو از هلند
  ———-
  شما در هر سوپر مارکتی که بپرسید مایه خمیر می دانندچیست. مایه خکیر هم به شکل پودر موجود است هم تازه، تازه آن بهتر ست و بشکل یک معکب کوچک اس و معمولا 50 گرم وزن دارد.
  این نان را هم می توان مثل هر نان دیگری خورد.

 12. به نظر من با smoked bacon + پنیر چدار هم خوب بشه.

 13. من همیشه از دستورای غذایی تو خوشم اومده . فقط غلط دیکته ای هات رو میگیرم :))) وگرنه کارت حرف نداره البته بجز اون کله پاچه و حلیم و این چیزات ! اییییییی

 14. شیوا جان خوشحالم که برای یک بار هم که شده از دستور غذای من خوشت آمد.
  بوس و کلی چیزای دیگه!

 15. سلام عشق من . عالی بود . من پیشنهادم پنیر پارامسان هست که اضافه بشه بهش . سیر خرد شده و 2 دقیقه تفت داده توی کره هم جالبش میکنه . و همینطور موقعی که داری خمیر رو آماده میکنی یکی دو قاشق کنجد سفید بریز توش . خیلی خوش خوراکش میکنه . دستت هم برسه به زری خانم کربلا . فدات بشم من در بست . بازم از این چیزایی که با خمیر درست میشه بگو من میمیرم برای اینا . اسم اینو میذارم نون حسن خدا کش . نوشین بهم یه کلوچه یاد داده تو خونه همه میگن کلوچه نوشین . حالا میریم سر این یکی هاهاهاها . نه نه ! بربری حسن آقا . این بهتره :)))
  بوووووس

Spam protection by WP Captcha-Free