۱۷ فروردین
۱۳۹۲

ملیت: نروژی
توضیح: این شیرینی را بیشتر برای بردن سر زمین بازی فوتبال بچه‌ها یا در جشن مدارس برای بچه‌ها درست می‌کنند. دلیلش هم این است که با مقدار کمی مواد اولیه می‌توان ٣٠-۴٠ عدد شرینی درست کرد.
boller1.jpg

مواد لازم:
● ۵٠٠ گرم آرد
● ۵.٣ دسی لیتر شیر
● ۵.١ دسی لیتر شکر
● ١٠٠ گرم کره
● ۵٠ گرم خمیرترش (مایه خمیر)
● ١ قاشق چای خوری هل
● ١ عدد تخم مرغ
● ١ تا ٢ پیمانه کشمش

ظروف و وسایل لازم:

همزن، یک ظرف بزرگ، یک ورق کاغذ قنادی

طرز تهیه:
boller2.jpg
کره و شیر را مخلوط کنید بگذارید گرم شود به اندازه‌ای که هم کره آب شود و هم حرارت محلول به ٣٧ درجه سانتیگراد برسد. وقتی محلول گرم شد مایه خمیر را در آن حل کنید. مخلوط را داخل ظرف ماشین همزن بریزید سپس ماشین را به کار بیندازید. آرد، شکر و هل را با هم مخلوط کنید، بعد کم کم آنرا داخل ظرف ماشین همزن بریزد، مدام هم بزنید تا خمیر یکدستی بدست آید. تخم مرغ را هم در این مرحله اضافه کنید و وقتی خمیر شروع کرد از بدنه ظرف جدا شدن به این معنی است که آماده است. اگر آرد کم بود مقدار کافی به آن اضافه کنید تا خمیر به بدنه ظرف نچسبد. آخر سر وقتی خمیر آماده شد قبل از متوقف کردن ماشین کشمش را هم به آن بیفزاید تا مخلوط شود.
روی خمیر را با نایلون بپوشانید و برای ٣۵ تا ۴٠ دقیقه استراحت بدهید تا حجم آن دوبرابر شود.
وقتی خمیر به اندازه کافی پف کرد روی میز آشپزخانه آرد بریزید. خمیر را روی آن قرار بدهید و آنرا به ١۵ بخش تقسیم کنید. هر قسمت را به شکل کوفته گرد کنید، کاغذ قنادی روی سینی فر قرار دهید و خمیر گرد شده را روی آن بگذارید. برای نیم ساعت دیگر گلوله ها را استراحت بدهید در این مدت فر را تا ٢٠٠ درجه سانتیگراد گرم کنید.
وقتی شیرینی‌ها استراحت کردند و فر هم گرم شد با قلم مو مخصوص آشپزخانه روی آنها را با کمی شیر خیس کنید یکی یکی سینی‌ها را داخل فر قرار بدهید و برای مدت تقریبی ١٠ دقیقه بپزید.

boller3.jpg

نوش جان کنید

 1. Mersi,,,,,,,,,,Takk,,,tusen takk fra SKIEN………Så hyggelig å treffe med din web,,,, Lykke til…

 2. Lotfan andazeha to ba gashog begid intori name rahattarand

 3. bache ha chi shode chera hich ki javab nemide man ye modat nabudam mibinam ke dige tatil shode
  chera akhe be khoda man mimiram khob
  saiit avaz kardid be khoda ma gharibe nistima adresesho be ma ham bedid
  mamnun

 4. دوباره که اشتباه کردید: “مقدار آن سه ونیم لیتر است
  “؟ آخه این چه شرابیه که میخورید؟

  من فهمیدم که اشتباه اول از کجاست: در اینترنت اکسپلورر ارقام قبل و بعد از نقطه بر عکس خوانده میشوند: سه ونیم و یک ونیم بترتیب پنج ممیز سه و پنج ممیز یک خوانده میشوند. در فایرفاکس این مشکل نیست. به‌هرحال خیلی‌ ممنون، شیرینیها خیلی‌ خوشمزه شدند و تمام خانواده از آنها تعریف کردند.

 5. مرسی تخم مرغ از قلم افتاده بود تصحیح شد ولی مقدار شیر درست است مقدرا آن سه و نیم لیتر است نه نیم لیتر که شما نوشتی، نمی دانم شما چطور آنرا نیم لیتر خوانده اید
  مقدار شکر هم از قم افتاده بود اضافه شد. گویا وقتی که داشتم دستور را تایپ می کردم زیاد از حد شراب مصرف کرده بودم معمولا من در این زمینه دقت می کنم!
  مجددا سپاسگزارم که گوشزد کردید

 6. مطمئنید مقدار مواد صحیح است؟ نیم لیتر شیر برای نیم کیلو آرد خیلی‌ بنظر میاید.

 7. تخم مرغ را کی‌ باید اضافه کرد؟

 8. “آرد، شکر و هل را با هم مخلوط کنید، …”. در مواد لازم شکر ذکر نشده.

 9. سخت نگیر با دست هم می تونی ورز بدی! هیچ عیبی هم نداره! تازه کالری هایی رو هم که با خوردن این کیک ها جذب خواهی کرد قبل از مصرف با ورز دادن با دست از دست خواهی داد هم فال است و هم تماشا!

 10. عزیز جان من از این همزن های مخصوص ندارم. فقط یه همزن دستی دارم (برقیه). پس بیخودی زل نزنم به این نونا، هان؟

Spam protection by WP Captcha-Free