۱۶ آذر
۱۳۸۴

dastpich1.jpg
توضیح: برای تهیه دست پیچ مادرم از نان لواش نازک استفاده می‌کرد. وقتی که به اروپا آمده برای تهیه این غذا مجبور شدم دست به دامن معجونی بنام کرپ بشوم، چون این نازک ترین چیزی بود که هم خوردنی بود و هم شباهت به نان لواش داشت. پن کیک یا کرپ را برای دسرهای بسیاری هم استفاده می کنند یا حتی آنرا با کمی مربا یا شکر یا حتی عسل بعنوان دسر استفاده می کنند.
هم کرپ و هم دست پیچ غذای مورد علاقه بچه هاست بهمین خاطر اگر می خواهید جشن تولد بچه هایتان موفقیت آمیز باشد از این غذا برایشان تهیه کنید.
ملیت: راستش را بخواهید نمی‌دانم، آن مدلی را که مادرم درست می کرد یقینا شیرازی است.

مواد لازم:
dastpich2.jpg
● نیم کیلو گوشت چرخ کرده
● ٢٠٠ گرم قارچ
● ١ عدد پیاز
● ١ حبه سیر
● روغن به مقدار کافی
● رب گوجه یا کنسرو گوجه فرنگی به اندازه کافی
● نمک و فلفل به اندازه کافی
● ٢٠٠ گرم پنیر پیتزا گرم
کرپ یا پن کیک

ظروف و وسایل لازم:
ماهی تابه، ظرف پیرکس یا سینی فر

طرز تهیه:
dastpich3.jpg
پیازها را خورد کنید کمی رو غن در ماهی تابه بریزید و با آن پیازداغ درست کنید. قارچ‌ها را بشویید و خورد کنید، سعی کنید قطعات قارچ بزرگ نباشند. وقتی پیازداغ آماده شد سیر را هم خورد کنید و کمی در پیازداغ سرخ کنید. گوشت چرخ کرده را به پیازداغ بیفزاید و بگذارید سرخ شود. قارچ‌ها را به آن بیفزاید و سرخ کنید. رب گوجه یا کنسرو گوجه را به آن بیفزاید نمک و فلفل بزنید بگذارید بجوشد تا آب آن تمام شود.
مخلوط را بگذارید کمی سرد شود. در این مدت پنیر پیتزا را رنده کنید.
حالا یکی یکی کرپ‌ها را در یک بشقاب بگذارید، من همیشه کرپی را که برای این کار استفاده می‌کنم تنها یک طرف آنها را سرخ می‌کنم و وقتی که می‌خواهم دست پیچ‌ها را بپیچم طرف سرخ شده را در داخل دست پیچ قرار می‌دهم و طرفی که سرخ نشده بیرون آن. یک قاشق بزرگ مخلوط گوشت را روی هر کرپ بریزید کمی پنیر پیتزا را روی آن قرار بدهید و بصورتی که در شکل‌های روبرو نمایش داده شده آنها را بپیچید. همه را در ظرفی که می‌خواهید در فر قرار بدهید بچینید، دقت کنید به هم نزدیک نباشند چون مقداری از پنیر از آن خارج خواهد شد و باعث خواهد شد دست پیچ ها به هم بچسبند. اگر می‌بینید در تصویر من همه به هم چسبیده‌اند برای این است که راستش را بخواهید جای کافی نداشتم بهمین خاطر دست پیچ ها تا این اندازه به هم نزدیک چیده‌ام. فر را روی درجه ١٨٠ سانتیگراد تنظیم کنید و ظرف را در وسط فر قرار بدهید. معمولا این برای این مرحله از طبخ ٣٠ دقیقه کافی است ولی قبل از خارج کردن آنها، کنترل کنید که رنگ دست پیچ‌ها طلایی رنگ شده باشند.
دست پیچ‌ها را با سالاد و یا ماست خیار سرو کنید.
من معمولا تعداد زیادی دست پیچ درست می‌کنم و تعدادی از آنرا در فریزر نگهداری می‌کنم برای روزهایی که خسته هستم یا وقت غذا پختن ندارم.
اگر گوشت به اندازه کافی برای تمام کرپ‌ها نداشتید ناراحت نباشید باقی مانده کرپ‌ها را می‌توانید با خامه و مقدار مربای مورد علاقه خود به عنوان دسر استفاده کنید. با کرپ دسرهای بسیاری می‌توان تهیه کرد.

dastpich4.jpg
نوش جان کنید

 1. نه! در مایه کرپ کره هست همون کافی است

 2. salam bebakhshid ruye kerp hatun roghan ham mizanind ya na??
  manun vase tamame dasturatun

 3. shalom inham gaza y nan gerdoee nabod delm havas karde inja az shirini gerdo khabari

 4. salam. thanks for your awesome blog 🙂 I wanted to ask if it is possible to use the mexican tortillas instead of lavash?
  thank you
  ———-
  یقینا شما از هر نوع نانی می توانید برای این کار استفاده کنید فقط بهتر است که این نان ها نازک باشند معمولا تورتیاس کمی کلفت تر از کرپ هست که من در این دستور غذا استفاده کرده ام. معمولا مادر من دست پیچ را با نان لواش که بسیار نازک است استاده می کرد.

 5. سلام.می خواستم بدانم این غذا را می توان بدون فر هم تهیه کرد؟ مزسی
  ———–
  پاسخ:
  آره می‌تونید. یک ماهی تابه با در استفاده کنید و دست پیچ ها رو یکی دو بار بچرخونید تا هر طرف آن سرخ شود. فقط دقت کنید هنگام برگرداندن آنها را خورد و له نکنید.

 6. سلام
  مرسی از این اطلاعات قشنگتون. اما یه سوال . من کرپ رو درست کردم و تو فر گذاشتم اما مثل عکس شکا طلایی نشد !
  ++++++++++
  پاسخ:
  یقینا مدت قرار دادن در فر کم بوده یا درجه فر کم بوده .
  شما برای اینکه رنگ دست پیچ ها خوب و همچنین برشته بشوند باید آنرا تا بدست آوردن نتیجه مطلوب در فر نگاه دارید. امتحان کنید مشکل نیست فقط دقت کنید که نسوزد. چون زمانی که به نقطه پایان رسید به علت اینکه مایعات آن هم کم می شود امکان سوختن آن بیشتر می‌شود

Spam protection by WP Captcha-Free