۳۰ مهر
۱۳۹۶

توضیح: این نیز یکی از نمونه‌های تاپاس است و شاید معروفترین آن. کروکت سیب‌زمینی یکی از معمول ترین انواع تاپاس است که در رستوران‌های تاپاس سرو می‌شود.
ملیت: اسپانیایی
croqueta-1.jpg

مواد لازم:
● ۵۰۰ گرم سیب‌زمینی
● مقداری پنیر گودا یا هر نوع دیگر پنیر پیتزا
● به مقدار لازم آرد سوخاری
● به مقدار لازم آرد سفید
● ۲ عدد تخم مرغ
● روغن برای سرخ کردن به مقدار لازم
● نمک و فلفل

ظروف و وسایل لازم:
یک ظرف کوچک، سه بشقاب، ماهی تابه، رنده و یک سینی

طرز تهیه:
croqueta-2.jpg

سیب زمینی‌ها را آب‌پز کنید به ترتیبی که بتوان آنرا رنده کرده. مثل زمانی که سیب‌زمینی را برای کوکو آب‌پز می‌کنید.
پوست سیب‌زمینی‌ها را بکنید و با دنده ریز رنده کنید. یک عدد تخم مرغ را همراه با نمک و فلفل با چنگال خوب بزنید سپس سیب‌زمینی را با آن مخلوط کنید.

پنیر گودا(یا پیتزا) را به مکعب‌های ۱ سانتیمتری تقسیم کنید مقداری از آنرا هم به صورت قلمه ۳-۴ سانتیمتری برش بدهید. دلیل اینکه پنیرها را با دو اندازه مختلف برش می‌زنیم این است که می‌خواهیم کروکت‌ها را به دو شکل مختلف تهیه کنیم.
تخم مرغ دوم را در یک بشقاب گود با چنگال بزنید. در یک بشقاب دیگر آرد سفید را روی سطح آن پخش کنید و در بشقاب سوم آرد سوخاری را پخش کنید.
croqueta-3.jpg
حال به مقداری که در تصویر می‌بینید از مخلوط سیب زمینی و تخم مرغ با قاشق بردارید و کف دست آنرا گرد کنید. بزرگی گلوله‌ها باید چیزی در اندازه یک گردو باشد. سپس یک قطعه مکعب پنیر را با انگشت داخل گلوله کروکت فرو کنید و مجددا آنرا گرد کنید به شکلی که پنیر در داخل گلوله قرار بگیرد. گلوله‌ها را در ظرف آرد بگذارید و با احتیاط آنها را داخل آرد بگردانید تا تمام سطح آنها با آرد پوشیده شود. سپس یکی یکی آنها را داخل تخم مرغ بچرخانید و سپس در داخل بشقاب آرد سوخاری قرار بدهید و بگردانید تا سطح آن آغشته به آرد سوخاری شود. کروکت‌ها را یکی یکی در سینی قرار دهید و آنرا برای مدت نیم ساعت تا سه ربع ساعت استراحت بدهید تا سطح آنها خوب شکل بگیرد و تقریبا سرد و خشک تر شود.
حالا با احتیاط یکی یکی آنها را داخل ماهی تابه که در آن روغن را از پیش گرم کرده‌اید سرخ کنید. مقدار روغن داخل ماهی تابه باید به اندازه‌ای باشد که کروکت‌ها داخل روغن غوطه ور شوند و به راحتی یکنواخت سرخ شوند.
اگر دوست داشته باشید می‌توانید همین کروکت‌ها را به شکل سوسیس‌های کوچک هم فرم دهید. برای اینکار با همان روش پیشین عمل کنید.

images/croqueta-4.jpg

نوش جان کنید

  1. اقا من اینو امشب درست کردم با یک شراب جانانه زدم به بدن! عالی بود . مرسی واقعا

Spam protection by WP Captcha-Free