۲ فروردین
۱۳۸۵

توضیح: این غذا رو من خودم فقط یکی دوبار بیشتردرست نکرده‌ام ولی وقتی داستان پدید اومدن و اسمش رو شنیدم چنان خندیدم که داشتم از روی صندلی میفتادم. حالا هم با وضعی که امام امت با آن گرفتار شده دیدم بهترین موقع برای نوشتن این دستور غذا ست و مراقب باشید این دستور غذا بسیار سیاسی عبادی است.
حالا داستان این غذای ترکی: ترک‌ها عقیده دارند که دلیل نام گذاری این خوراک این هست که ملایی به خواستگاری یک دختر ثروتمند می‌ره و بعد از اینکه پدر عروس ملا رو به عنوان داماد می‌پذیره، پدر عروس که یک تاجر زیتون بوده 12 خمره روغن زیتون به عنوان جهیزیه به دخترش می‌ده در ضمن زن ملا آشپز خوبی بوده و برای ملا هر روز غذاهای خوشمزه‌ای درست می‌کرده یکی از این غذا ها هم همین امام بایلدی بوده. ملا بقدری از این غذا خوشش می‌آمده که از زن می‌خواد که هر روز از همین غذا درست کنه زن هم هر روز از این غذا درست می‌کرده تا اینکه بعد از مدتی وقتی ملا برای نهار می‌اید خونه می‌بینه که زنش بجای امام بایلدی براش یک غذای دیگه درست کرده، دلیل این کار رو می‌پرسه، زن حاجی می‌گه که روغن‌های اهدایی باباش تموم شده و از این به بعد اگه امام بایلدی بخواد باید روغن بخره. از این خبر ملای مفتخور چنان از خود بی‌خود می‌شه که غش می‌کنه و ولو می‌شه روی زمین، بهمین خاطر هم هست که نام این غذا رو گذاشتن امام بایلدی که به معنی امام غشی است یا امام ولوشده.
ملیت: ترک
imam_bayildi1.jpg

مواد لازم:
● 2 بادمجون
● 1 پیاز درشت
● 3 تا 4 عدد گوجه فرنگی
● 6 پر سیر خورد کرده (من فقط 2 عدد استفاده کردم)
● جعفری ریحون و شیوید خورد شده
● 1.5 دسی لیتر روغن زیتون
● 1 قاشق چای خوری شکر
● 1 لیمو بزرگ
● نمک و فلفل
● نیم دسی لیتر آب

ظروف و وسایل لازم:
یک قابلمه کوچک یک ظرف پیرکس برای چهار نصفه بادمجان سعی کنید ظرف درست اندازه باشد یا حداقل زیاد بزرگ نباشد

طرز تهیه:
بادموجون‌ها رو از درازا نصف کنید و روشون نمک بپاشید بزراین 20 تا 30 دقیقه بمونه ، بعد عرقش رو با دستمال کاغذی خشک کنید.
بادمجون‌ها را توی ظرف پیرکس یا هر ظرفی که بتونید توی فر بزارید قرار بدین، سعی کنید ظرف درست جا برای بادمجونها داشته باشه تا بادمجونها خوب بهم بچسبن و چپ نشن.
حالا با چاقو برش‌های عمیقی در بادمجون بوجود بیارید بدون اینکه آنها را سوراخ کنید دقت کنید پوست آن سوراخ نشود. برشها را به صورت ضرب دری ایجاد کنید.
فر را تا 200 درجه گرم کنید در ضمن پیاز را خورد کنید و گوجه‌ها را در آب جوش فرو کنید و پوس آنرا بکنید بعد به قطعات کوچک خورد کنید.
سیر و سبزیجات را هم خوب خورد کنید. دقت کنید من به علت گرانی و کمبود سبزیجات مقدار آنرا بسیار کم استفاده کردم ولی شما اگر به این نوع سبزیجات دسترسی دارید مخصوصا ریحان مقدار بیشتری از آن استفاده کنید. بعد همه مواد خورد شده را به غیر از بادمجان‌ها با هم با کمی نمک، فلفل و یک کمی روغن و آب لیمو خوب قاطی کنید و روی بادمجون ها قرار بدهید روی ظرف را با کاغذ آلومینیوم بپوشانید و بعد اونو توی فر بزارید.
باقیمانده روغن را با نیم دسی لیتر آب و یک قاشق چای خوری شکر قاطی کنید. پس از 20 دقیقه بادمجان را از داخل فر خارج کنید و مقداری از مخلوط آب و روغن را روی آن بریزید و با چنگال کمی مواد را فشار بدهید تا کمی وارد بادمجان شود این کار را سه چهار بار در طول طبخ انجام بدید و ظرف رو توی فر قرار بدید این غذا تقریبا بین 1.5 تا دو ساعت باید در فر بپزد.
فراموش نکیند هر بار که بادمجان را با مخلوط روغن و آب آبیاری می‌کنید با چنگال مواد را به داخل بادمجان فشار بدهید تا وقتی که بادمجان‌ها پخت و تمام شد باید مثل شکل زیر به صورت یک ملای غش کرده کف ظرف ولو بشن.
این غذا را می‌توانید یا به عنوان پیش غذا یا حتی به صورت تنها سرو کنید، اگر خواستید تنها استفاده کنید می‌توانید آنرا با نان سرو کنید.
imam_bayildi2.jpg
نوش جان

Spam protection by WP Captcha-Free