۱۲ اسفند
۱۳۸۴

توضیح: شیرازی‌ها می‌گن سُون البته منظور سوهان هست. این سُون را من از بچگی می شناسم و همیشه مادرم و دیگر خانم های شیرازی برای عید نوروز درست می‌کردند. اینکه فقط شیرازی این سوهان را درست می‌کنند یا در نقاط دیگر ایران هم آنرا درست می‌کنند را من هیچ اطلاعی ندارم. اگر کسی اطلاعی دارد خوشحال می‌شوم اطلاعات خود را در پیام گیر در اختیار من بگذارد.
ملیت: ایرانی
sohan1.jpg
مواد لازم (معمولا این مقدار را باید دو یا حتی سه برابر کنید):
● روغن مایع 1 فنجان
● شکر 1 فنجان
● عسل 1 قاشق سوپ خوری
● بادام خلال شده به مقدار لازم (نگاه کنید به تصویر)
● خلال پسته

ظروف و وسایل لازم:
یک قابلمه تقریبا 2 تا 3 لیتری، یک سینی مسی یا نظیر آن

طرز تهیه:
sohan2.jpg
شکر، عسل و روغن را با هم مخلوط می‌کنیم و روی حرارت می‌گذاریم و هم میزنیم تا رنگ مواد طلایی رنگ بشود.
بادام خلال شده را توی مواد می‌ریزیم و حرارت گاز را کم می‌کنیم و مواد را با حرارت کم مداوم هم می‌زنیم تا بادام به رنگ طلایی درآید.
دقت کنید عسلی را که من برای سوهان استفاده کردم رنگش مثل عسل‌های ایرانی نیست (قاطی دارد!) به همین خاطر رنگ سوهان کمی روشن تر شده در اصل اگر عسلی را که استفاده می‌کنید از همان نوعی باشد که معمولا در ایران به فروش می‌رسد رنگ سوهان‌ها کمی تیره‌تر خواهد شد، طلایی رنگ نزدیک به قهوه‌ای روشن.
بعد از اینکه مواد به رنگ دلخواه رسید ظرف را از روی حرارت بردارید و بوسیله قاشق سوپ خوری مواد را روی یک سینی مسی یا نوع دیگری که به راحتی بتوان بعد از سرد شدن سوهان‌ها را به راحتی از سینی جدا کرد می‌ریزیم. دقت کنید برای اینکار باید کمی سریع عمل کنید تا مواد سرد نشود در غیر این صورت اگر مواد زیاد سرد شد کمی آنرا روی آتش گرم کنید تا راحت‌تر بتوان به آنها فرم داد. بعد از اینکه مواد را روی سینی ریختید مقداری خلال پسته روی سوهان‌ها بریزید. سوهان‌ها را بگذارید سرد شوند.
پس از چند دقیقه سوهان‌ها سرد خواهند شد، پس از سرد شدن به وسیله قاشق یا کارد یا کاردک یا هر وسیله‌ای مشابهی که در دسترس دارید سوهان‌ها را از سینی جدا کنید.
sohan3.jpg
نوش جان کنید

 1. salam, mitonam beporsam taghriban in kar taghriban cheghad tol mikeshe? manzoram zamane lazem bara pokhte.

  —–
  پاسخ:
  بستگی به حجم مواد داره باید نگاه کنید رنگ تیره نشه چون اگر رنگ تیره بشه(قهوه ای تیره) سوهان تلخ خواهد شد.

 2. vaghean dasteton dard nakone sayte aliyiye

 3. salam rasty manam ino sorost kardam shekar ba roghan ghaty nashod hammmmmmasho dooooooor rikhtam valy keyke sib ro dorost kardam aaaaaalyyyyyyyyyyyyyy bood mer30

 4. tehrani haye asil ham migan “soun”, shabihe talafoze shoma. weblogetoon fogholaadast.

 5. 2 baar sohan ro emtehaan kardam
  har dafe roghan az shekar joda shod
  ———-
  پاسخ:
  نباید آنرا زیاد از حد هم بزنید. باید فقط مراغب باشید ته نگیرد، درضمن باید حرارت تا درجه‌ای بالا باشد که شکر تبدیل به کارامل شود.

 6. salam mishe bejaye roqen seit bekar biyarim
  ——-
  پاسخ:
  متوجه سوال شما نشدم

 7. salam aghaye chenchene
  daseun dard nakone bekhatere weblogashangee ghashangetun
  man emruz sohan doros kardam ama roghane maye man jazbe shekar nashod
  va aslan in 2a 2ta chize joda budan tu zarfe man khastam beporsam chera intor shod???
  من درست متوجه سوال شما نشدم اگر منظورتون این هست که روغن با شکر مخلو نمی شه نمی دونم چرا این افتاق افتاده ولی اگر مواد لازم رو همون گونه که در دستور توضیح دادم بکار ببرید یقینا مشکلی پیش نخواهد آمد.
  درضمن به خاطر داشته باشید که در این پروسس شکر به کارامل تبدیل میشه به همین خاطر وقتی که شکر حل شد دیگر نباید آنرا زیاد هم زدن در غیر این صورت شکر دوباره کریستالیزه می شود.

 8. ba dorood beh shoma merci az in keh tarighey adas zabz kardan ro neveshtid manam shiraziyam dar danmark zendegi mikonam . pishapish eyd ro beh shoma azizan tabrik migam
  .
  ———-
  مرسی، عید شما هم مبارک همشهری

Spam protection by WP Captcha-Free