۲۶ آبان
۱۳۸۶

این سوپ را یک خانم مجار که همکارم هست به من یاد داده، سوپ بسیار خوشمزه‌ای است و خصوصا فصل زمستان بسیار می‌چسبد.
ملیت: مجار

مواد لازم:
● ۵٠٠ گرم گوشت گردن خوک
● ۵٠٠ گرم گوشت گاو یا گوساله
● نصف سلری روت (Celery) (ریشه یک نوع کرفس!!)
● ٢ عدد هویج
● ۴ عدد سیب زمینی
● ١ عدد پیاز بزرگ
● ٢ قاشق سوپ خوری رب گوجه، اگر از اون مدلی که در تصویر می‌بینید گیر آوردید بهتر است
● ٢ قاشق سوپ خوری پودر فلفل دلمه‌ای
● اگر سوپ را تند و تیز می‌خواهید یک مقدار هم فلفل هندی قرمز استفاده کنید
● ١ قاشق سوپ خوری زیره
● ١٠٠ گرم مارگارین (روغن گیاهی)
● نیم دسی لیتر روغن زیتون
● ۶ تا ٧ لیوان آب سرد
● ١ عدد تخم مرغ
● مقداری آرد
● نمک به اندازه دلخواه

ظروف و وسایل لازم:
یک قابلمه تقریبا ١٠ تا ١٢ لیتری

طرز تهیه:
gulyas_2.jpg
یک توضیح: باز دوباره نیاد بگوید گوشت گردن خوک از کجا گیر بیاوریم ها! اگر گوشت خوک ندارید گوشت گوسفند استفاده کنید، گوشت خوک از این نظر انتخاب شده چون طعم بهتری به سوپ می دهد. حالا که اینو نوشتم یادم افتاد به یک جوکی که سالها پیش در دوران جنگ باطل بر علیه باطل شنیده بودم.
می گن اون دوران بخاطر نبود بعضی از داروها وقتی به داروخانه برای یک دارو مراجعه می شد داروخانه می گفت این دارو را نداریم مشابه آنرا داریم. یک روز یک آخوندی می رود داروخانه داروی ضد سرفه بخرد. صاحب داروخانه در حال خروج از داروخانه به شاگردش می‌گوید این آقا را راه بیداز. می‌رود دنبال کارش وقتی برمی‌گردد می‌بیند آخوند جلو در داروخانه دستش را گرفته به یک درختی و مثل جنازه رنگ باخته و خشک سر جایش تکان نمی‌خورد. صاحب داروخانه می‌رود داخل از شاگردش می‌پرسد چه بلایی سر این بدبخت آوردی!؟ شاگردش می‌گوید داروی سرفه‌ای که می‌خواست نداشتیم بجایش داروی مشابه به او دادم و با خنده یک داروی اسهال را به صاحب داروخانه نشان می‌دهد.
این هم طرز تهیه گولاش:
این مقدار سوپ بسیار زیاد است (تقریبا برای یک لشکر پیاده نظام) من معمولا مقداری از آنرا فریز می‌کنم و روزهای سرد زمستان آنرا استفاده می‌کنم.
پیاز را به قطعات کوچک و هویج را به قطعات یک سانتیمتری خورد کنید و با ١٠٠ گرم مارگارین و نیم دسی لیتر (نصف یک لیوان) روغن سرخ کنید، نیازی نیست پیازها زیاد سرخ شوند، قبل از اینکه قهوه‌ای رنگ بشوند رب گوجه و پودر فلفل دلمه‌ای قرمز را به پیازداغ اضافه کنید و تا ده بشمارید بعد ۶ تا ٧ لیتر آب را به آن بیفزاید. دقت کنید وقتی می‌نویسم تا ده بشمارید برای این است که رب گوجه و پودر فلفل دلمه‌ای نباید بسوزد در غیر این صورت سوپ شما تلخ و تیره رنگ خواهد شد. گوشت‌ها را به قطعات کوچک خورد کنید و داخل قابلمه بیندازید، یک قاشق سوپ خوری زیره را هم به آن بیفزاید.
حالا در قابلمه را بگذارید و با شعله بسیار ملایم بگذارید گوشت بپزد. دقت کنید حرارت زیاد نباشد.
وقتی گوشت کاملا پخت سلری (ریشه کرفس!!) را به قطعات کوچک (نیم سانتیمتر در نیم سانتیمتر در یک سانتیمتر) خورد کنید، همچنین سیب زمینی‌ها را پوست بکنید و به قطعات یک و نیم سانتیمتری خورد کنید وقتی گوشت داخل سوپ پخت سلری و سیب زمینی را به آن بیفزاید و بگذارید اینها هم بپزند دقت کنید سیب زمینی‌ها له نشوند.
گلوله‌های آرد و سلری روت
گلوله‌های آرد:
یک عدد تخم مرغ را با نصفه قاشق چای خوری نمک مخلوط کنید و آرد به آن بیفزاید، مقدار آرد بستگی به اندازه تخم مرغ دارد به تخم مرغ آرد بیفزاید و همزمان ورز بدهید تا خمیری سفتی بدست آید وقتی خمیر آماده شد مقداری آرد را داخل یک بشقاب بریزید و از خمیر بدست آمده گلوله‌های بسیار کوچک تقریبا به اندازه یک O درست کنید. نیازی نیست همه خمیر را استفاده کنید نصف آن کفایت می‌کند، دقت کنید این گلوله‌ها وقتی در سوپ بپزد بزرگ خواهد شد، پس اندازه آنها را واقعا کوچک کنید.
وقتی سوپ آماده شد، گلوله‌های آرد را داخل سوپ بیندازید نمک به اندازه دلخواه بیفزاید و بگذارید چند دقیقه با سوپ بپزد، وقتی گلوله‌ها روی سوپ شناور شدند سوپ شما آماده است.
gulyas_4.jpg
نوش جان

 1. æsj gooshte khouk

 2. b bakhshid u halton bham nmikhore khok mikhorid midoni haram
  ——–
  خیر حالمون بهم نمی خوره چرا بهم بخوره؟ چه فرقی هست بین گوشت خوک و گوسفند یا گاو؟ حرام!؟ کی حرامش کرده محمد عرب؟ به من چه مربوط که محمد عرب تصمیم گرفته گوشت خوک رو حروم کنه؟

 3. با درود
  باری دیگر در کنار هم و همصدا با هم خواهان آزادی مهندس حشمت الله طبرزدی شویم تا بتوانیم با هم وی را از بند استبداد بیرون کشیم لطفا به کمپین آزادی برای مهندس طبرزدی پیوسته و آنرا امضا کرده و معرفی کنید
  کمپین آزادی برای مهندس حشمت طبرزدی
  http://sostabarzadi.wordpress.com/
  لوگوهای آزادی برای مهندس حشمت طبرزدی

 4. آخ فحش نده. اول مواد اولیه رو خوندم بعد بقیشو.
  باشه. گوسفند میریزیم.
  چکار کنم گیج منگولیم

 5. راستی اینجا که من هستم گوشت آخوند نیست. تازه اگرم بود نمی ریختم چون سوپم تلخ میشد.
  ننه مگه ما آشغال خوریم این چیزارو حواله میکنی.

 6. حاجی جون (عمداً گفتم حاجی چون میدونم خوشت میاد) این غذا که گفتی ماله همین ولایتیه که من توش هستم. فقط یه بدبختی اینه که من از گوشت خوک متنفرم. اگه ندونم میخورم ولی اگه بدونم همش یاد اون خوکهای بوگندو میفتم و گلاب به روتون میشه.
  حالا بجای گوشت خوک چی بریزم توش. گوسفند؟ مرغابی؟ بوقلمون؟ هیچی؟
  اصلاً درست نکنم کارد به شکمم بزنم؟ درست کنم ولی نخورم؟ بدم شو شو درست کنه ولی نگه توش خوک داره؟
  ببین هزار تا گزینه واست گذاشتما.
  زت زیاد فعلاً

 7. میگم حسن آقو : حالو اگه تونسی یی غذوی عربی از اونجا ها برامون بینویس. نکنه بیری سوسمار پلو ایی عربا ره برامون بیاری. ولی یی سوالی دوشتم . من بعصی وقتا که ماست دوروس میکنم نمیگیره و بازم شل میشه . میخام بدونم آیا باید بیریزمش دوور یا استفاده دیگه ای میشه ازش کرد. چون ماسووی اینو خوشوم نمیاد و حودوم دوروس میکنم .
  ایی پنیرو هم دوروس کردم با سبزیجات . عامو جات سبز تو کوه با نون و گردو چوویی شیرین خوردیم .
  همه فقط نزیک بود انگشتشونم بوجوئن .ایشالو زنده باشی
  +++++++
  ماست رو اگه شل بود کیسه بینداز تا آبش در بره و سفت بشه

 8. http://www.youtube.com/watch?v=bvorfDIpA4k

 9. I’m wondering if you have sent the recepie of “PAPIOONI”and “KLOOCHEH” to Mahdie. If so please forward it to me as well.
  Thank you

 10. HASSAN AGHAA JOON
  I love you for who you are & for all what you have done & you are doing.
  love
  nad

 11. maybe this can help you more!
  enjoy
  http://www.videojug.com/tag/food-and-drink

 12. حسن آقا جان
  من تو کف اکثر این غذاهای لذیذ ایرانی که تو سایتت نوشتی موندم آخه… به جز جعفری هیچکدوم از سبزی های دیگه که مادر غذاهای ایرانی هستن تو استرالیا پیدا نمیشه!! تخمشون هم اینجا نیست لامسب ها..!!! از ایران هم نمیشه تخمشونو آورد چون استرالیا تو قرنطینه هستش و هیچ گل و گیاه و تخم و مواد غذایی و… را نمیشه آوردش و تو فرودگاه می گیرنشون… حالا من چیکار کنم آخه؟ بد جوری تو کفم :-((

 13. سلام لطفا نان باگت وتست راهم اموزش بدید در ضمن نان شاخ رو درست کردم خوب شد ممنون خسته نباشی

 14. خدا خفت کنه ! انگلیس وقتی بودم , اومدی لندن و منو قال گذاشتی و یه هفته بعد تازه گفتی ایمیلتو دیر گرفتم ! حالا هم دوبی !!!!!!!! میمردی 2 روز زودتر بگی منم بیام دوبی زیارتت ؟؟؟؟؟؟ اه 🙁

 15. زیتون جان توی اون مملکت اسهالی می‌تونید از گوشت آخوند بجای گوشت خوک استفاده کنید.
  شیوا خانم شما باز بامبول در آوردی!؟ گوشتو باید بپزی که قابل خوردن باشه، له بشه واسه چی!؟
  پنیرم برای یک وقت دیگه.
  دارم می‌رم دوبی وقتی برگشتم برات می‌نویسم.

 16. حالا گوشت گوساله و گوسفند از کجا گیر بیاریم؟:))) نزن…
  لابد از قصابی‌ها..
  پولشو از کجا گیر بیاریم؟:))

 17. اوووم .. باید چیز خوبی باشه فقط یه چیزی ! عاقبت این گوشت چی میشه ؟ تکه تکه باید باقی بمونه یا له میشه و پخش میشه ؟ بعد هم اون قسمت خمیرشو من حذف میکنم !!!! اییییی آدم خب ورمیشل میریزه توش دیگه ! بعد هم پس این پنیر مزه دار چی شد ؟ قرار بود پنیر رو بگی نه سوپ !

Spam protection by WP Captcha-Free