۲۳ اردیبهشت
۱۳۸۶

ملیت: ایرانی

مواد لازم:
● ١ کیلوگرم آرد (مقدار تقریبی است)
● ٧ دسی لیتر آب ٢٠ درجه سانتیگراد
● هفت ،هشت گرم مایه خمیر Yeast تقریبا اندازه دو عدد پسته
● دو تا سه قاشق چای خوری نمک
● کنجد یا سیاه دانه به مقدار دل خواه

ظروف و وسایل لازم:
مقداری سنگ ریز به اندازه‌های تقریبی پسته یا کمی بزرگتر، سنگ‌ها باید گرد و صاف باشند، یک قطعه چوب سنگین و بزرگ برای کوبیدن و صاف کردن سنگ ها، یک چوب به شکل پارو یا چیزی مشابه آن برای پهن کردن نان و یک چوب بلند (دسته جارو!!) برای خارج کردن نان (تصویر).
طرز تهیه:

یک توضیح قبل از شروع:
این دستور من درآوردی است و تنها از قوه تخیل خُسن آقا سرچشمه می‌گیرد و هیچ منبع علمی یا تاریخی یا … ندارد پس اگر کسی در بین شما هست که نانوا بوده یا پدر یا پدر بزرگش یا عمو یا همسایه‌ای نانوا یا رفاقتی با نانوای سر کوچه دارد لطف کند و این روش را اصلاح کند. از هر نوع نقد و راهنمایی سازنده به شدت استقبال می‌شود.

چرا به این روش نان سنگک را تهیه کردم؟:
اگر از طرز تهیه نان بَگِت آگاه باشید، می‌دانید که برای تهیه خمیر نان بَگِت هم از همین روش (خمیر چند مرحله ای و خمیرترش) استفاده می‌شود و خمیر ترش مورد استفاده را یک شبانه روز قبل از استفاده درست می‌کنند. بطور کلی هرچه طول مدت تخمیر خمیر نان طولانی‌تر باشد، کیفیت نان بهتر می‌شود. حالا چرا نان بَگِت را برای شروع انتخاب کردم، به این دلیل است که نانی است با پوسته سخت و شکننده و ترد. همین خاصیت را هم کم و بیش در نان سنگک مشاهده می‌کنیم. همان گونه که می‌دانید نان سنگکی که خوب طبخ شده باشد، دارای پوسته‌ای سخت است ولی داخل آن نرم. در ضمن بسیار ترد است. البته خمیر نان سنگک بسیار شل‌تر است، دلیل قهوه‌ای رنگ بودن نان سنگک هم همین شل بودن خمیر آن است. چون مقدار آب زیاد داخل خمیر باعث می‌شود که نان هنگام طبخ یکنواخت‌تر برشته شود.
متاسفانه نان‌های ایران در حال انقراض هستند و گویا هیچ کس هم به فکر نگهداری این قسمت از فرهنگ ایرانی نیست. اکثر نانوایی‌ها در ایران یکی یکی ماشینی شده‌اند و دیگر نان‌ها با روش سنتی طبخ نمی‌شود(فردا احمدی نژاد می‌آید پیام می‌گذارد که دم در منزل ما نان سنگگ خشخاش زده برشته دست ساز به قیمت مفت و مجانی به فروش می‌رسد!!). ای کاش کسی در ایران باشد تا این بخش از فرهنگ غنی ایرانی را حفظ کند. نان‌های ایرانی یکی از پیچیده ترین نوع نان‌ها در دنیا هستند و قدمتی هزاران ساله دارند، حیف است که این فرهنگ غنی محو شود. فرانسوی‌ها خیلی به این نان بگت خود می‌نازند ما اما غافلیم از نان سنگگ که به مراتب سخت‌تر و هنرمندانه تر تهیه می‌شود. تجسم کنید وقتی نان را از نانوا می‌گرفتید یک سرش در دستان شما بود سر دیگر آن نزدیک به زمین، بعضی از آن نان‌ها به طول یک متر می‌رسید. این کار چیزی نیست بجز هنر طبخ استاد شاطر ایرانی. هنر فقط موزیک یا نقاشی نیست، این هم خود هنری است که متاسفانه به آن ارجی گذاشته نمی‌شود.
:: برای تهیه نان سنگک اول از همه باید از قوه تخیل خود استفاده کنید، چشمانتان را ببندید و بخاطر بیاورید روزهایی را که توی صف نانوایی برای خرید نان سنگک می‌ایستادید، البته منظورم آن نانوایی‌های قدیمی است نه نانوایی‌های ماشینی دست پخت حکومت الله.
کنار دیوار بقل تنور سه تا چوب بلند وجود داشت. اولی یک چوب بلند بود که یک تیکه چوب مکعب مستطیل شکل سنگین بزرگ به یک سر آن نصب شده بود. این چوب را نانوا برای صاف کردن سنگ‌های داخل تنور استفاده می‌کرد. به این صورت که با یک قطعه صابون خشک روی چوب می‌مالید و بعد چوب را داخل تنور می‌کرد و با کشیدن آن روی سنگ‌ها، آنها را صاف و یکنواخت می‌کرد (مثل اطو روی سنگ‌ها می‌کشید تا صاف و یکنواخت شوند). این کار به این منظور انجام می‌شد که سنگ‌ها کمتر به خمیر بچسبند.
چوب دیگری که یک سر آن به شکل پارو بود را برای پهن کردن خمیر بر سطح سنگ‌های داخل تنور استفاده می‌کرد. چوب آخر هم یک چوب باریک و بلند بود که هنگام خارج کردن نان از داخل تنور استفاده می‌شد و با قرار دادن آن زیر نان و تکان تکان دادن آن باعث می‌شد که سنگ‌ها تا آنجایی که امکان داشت از نان پخته شده جدا شوند و بعد بوسیله همان چوب آنرا خارج می‌کرد.
مرحله اول تهیه خمیر ترش:
برای تهیه نان سنگک به چیزی بنام خمیر ترش نیاز داریم. خمیر ترش با مایه خمیر یا Yeast یک کم فرق می‌کنه به این صورت که برای تهیه خمیر ترش از مقدار کمی مایه خمیر (Yeast) استفاده می‌کنیم.
خمیر ترش را باید 24 ساعت قبل از تهیه خمیر نان سنگک تهیه کنید و بگذارید در یخچال یا یک جای خنک بماند.
برای تهیه خمیرترش از سه تا چهار گرم مایه خمیر را با 150 گرم آرد و 2 دسی لیتر آب استفاده می‌کنیم (2 دسی لیتر تقریبا همان لیوان که در تصویر می‌بینید هست و همان گونه که مشاهده می‌کنید سر لیوان تقریبا نیم سانتیمتر خالی است).
آب را تا 20 درجه سانتی گراد گرم کنید و بعد مایه خمیر را در آن خوب حل کنید. وقتی خوب حل شد آرد را کم کم به آن بیفزاید و خوب با میکسر هم بزنید تا یکنواخت شود. وقتی خمیرترش آماده شد، ظرف را با پلاستیک خوب بپوشانید یا در ظرف را ببندید، فقط در نظر داشته باشید که به علت فعل و انفعالات شیمیایی درون خمیر ترش حجم آن زیاد خواهد شد، پس هم ظرف را به اندازه‌ای انتخاب کنید که جای رشد کردن خمیر ترش را داشته باشد و هم با جسم تیزی سوراخی در سر ظرف یا پلاستیکی که استفاده می‌کنید تعبیه کنید تا گازهای تولید شده در خمیرترش از آن خارج شود.
علت استفاده کردن از خمیر ترش بجای مایه خمیر (همان گونه که در بالا توضیح دادم) این است که خمیر شما از کیفیت بهتری برخوردار خواهد شد.
مرحله دوم تهیه خمیر نان سنگک:
من برای تهیه خمیر از ماشین آشپزخانه (میکسر) استفاده می‌کنم ظرف ماشین به اندازه کافی بزرگ است. باقیمانده آب (5 دسی لیتر) را تا 20 درجه گرم کنید و همراه با باقیمانده آرد (850 گرم) و نمک با هم‌زن خوب مخلوط کنید. دقت کنید وقت کافی برای مخلوط کردن بگذارید خیلی مهم است که مواد به خوبی مخلوط شوند. پس از مخلوط شدن ظرف را با پارچه یا پلاستیک بپوشانید و بگذارید نیم ساعت بماند. (این بخش از خمیر کمی سفت است نگران نباشید بعد با باقی مانده که مخلوط شود شل خواهد شد یا بعدا آنرا تنظیم خواهیم کرد)
مرحله سوم تهیه خمیر سنگک:
3 گرم مخمر (Yeast) باقی مانده را با چند قاشق آب ولرم (20 درجه) مخلوط کنید بعد همراه با خمیر ترش به خمیری که در مرحله دوم تهیه کردید با ماشین میکسر خوب مخلوط کنید. وقتی خمیر یک دست شد و خوب مخلوط شد، آنرا برای دو نیم تا سه ساعت بگذارید بماند. روی آنرا با پارچه یا پلاستیک بپوشانید تا خمیر خشک نشود. سعی کنید خمیر را در جای گرم نگهداری نکنید دما نباید بیشتر از 20 درجه نباشد. دقت کنید این خمیر بسیار شل تر از خمیرهای دیگر است، به صورتی که وقتی می‌خواهید چانه‌های آنرا بردارید از روی دست شما به راحتی خواهد ریخت نه به شلی آش ونه به سفتی خمیر نان معمولی یک چیزی بین این دو.
مرحله چهارم طبخ نان سنگک:
سنگ‌ها را قبل از شروع این مرحله در ظرف یا سینی فر قرار دهید (ظرف فر من تقریبا 4 سانتیمتر عمق دارد که آنرا پر از سنگ کرده‌ام) و داخل فر قرار بدهید و بگذارید خوب گرم شود. دقت کنید سنگ‌ها باید کاملا داغ شده باشند. درجه فر را روی 250 درجه سانتی گراد یا حتی بیشتر تنظیم کنید. وقتی سنگ ها داغ شدند و خمیر هم آماده شد (هماهنگ کنید تا هر دو هم زمان اتفاق افتد) از وسیله‌ای به شکل پارو یا همان چوب نان پزی که در بالا توضیح دادم استفاده کنید و سطح آنرا با آب خوب خیس کنید، دستان خود را هم خوب خیس کنید و با دو دست مقداری خمیر را روی سطح ساف قرار دهید و با پنجه‌ها به آن فرم دهید (فراموش نکنید مثل شاطرهای ایران قمبل مبارکتان را هم کمی با ریتم تکان تکان بدهید، هم صواب دارد و هم نان شما بهتر از آب در خواهد آمد!!).
دقت کنید خمیر به اندازه کافی شل است در نتیجه هنگامی که آنرا بر روی سنگ‌ها در فر قرار می‌دهید کمی کش می‌آید و طول نان بزرگتر خواهد شد (باید با هنرنمایی و حرکات آکرباتیک مخصوص آنرا کش بیاورید). اگر به خاطرات خود مراجعه کنید وقتی که نانوا آنرا در بیرون از تنور شکل می‌داد خمیر هنگام شکل دادن طول زیادی نداشت و هنگام قرار دادن آن روی سنگ داخل تنور با حرکتی معجزه آسا آنرا به طول دلخواه کش می‌آورد. این یک هنر است و نمی‌توان آنرا توضیح داد، از قوه تخیل خود استفاده کنید و فرم دلخواه را به آن بدهید. قبل از اینکه خمیر را روی وسیله صاف قرار بدهید اگر می‌خواهید از سیاه دانه یا کنجد استفاده کنید دانه‌ها را روی وسیله پخش کنید بعد خمیر را روی آن پهن کنید، به این صورت کنجد یا سیاه دانه‌ها روی نان قرار خواهد گرفت. اگر این کار مشکل است می‌توایند بلافاصله بعد از قرار دادن خمیر روی سنگ‌ها، مقداری کنجد یا سیاه دانه روی آن بپاشید. هنگام طبخ از شعله بالایی فر استفاده کنید. فر من برقی است و اِلمان‌های (Element) برقی برای کباب کردن در قسمت بالایی دارد، من از آنها استفاده می‌کنم.


نوش جان کنید

 1. salam man nane sangak dorost kardam ama khamiresh badjori be sanga michasbe va kandanesh kare hazrate file shoma baraye inke sanga ziyad be khamir nachasbe chikar mikonid mamnon misham age rahnamaim konid

  پاسخ:
  باید از صابون برای نچسبیدن روی سنگ ها استفاده کنید همچنین قبل از شروع سنگ ها را خوب تخت و مسطح کنید

 2. سپاسگزارم بخاطر اظهار لطف شما

 3. من این نون را درست کردم با اینکه نونهای زیادی درست میکنم ولی این یکی عرق به پیشونیم نشوند درست مثل یک شاطر زحمتکش ولی وقتی نون را در دستم گرفتم میخواست اشکم در بیاد خیلی ممنون برای دستور این نون خوشمزه.

 4. اگر خمیر بیش از اندازه سفت است آب خمیر را کمی بیشتر کنید . هنگام پهن کردن خمیر روی پارو حتما مقدار زیادی آب روی پارو بمالید تا از چسبیدن خمیر جلو گیری شود.

 5. سلام خسته نباشید ممنون از اینکه زحمت میکشید و اطلاعاتی در اختیار هموطن قرار میدهید.
  سوالی دارم ممنون میشم اگر لطف بفرمایید جواب بدید
  هر کار میکنم خمیری که روی پارو برای نان سنگک پهن کرده ام به پارو میچسبد و برای قرار دادن کف تنور از پارو جدا نمیشود
  چه کنم که خمیر به پارو نچسبد؟
  متشکرم

 6. با درودوسپاس میخواستم اگر ممکنه روش تهیه سمنو وریزه کاریهای ان بخصوص سمنوی شیراز-شهریار-قم واصفهان (شهرضا)ونیز سوهان قم را اموزش دهید

 7. سلام حسن آقا خیلی ممنون از دستور پختن نان سنگک من نفهمیدم چه صابونی باید بخرم که خوردنش ضرر نداشته باشه درضمن من در نیویورک هستم.

  پاسخ:

  من نمی دانم این ققط دستوری است که در ایران استفاده می شود

  می تونید بدون صابون هم نان را بپزید.
  کمی کره بجای صابون استفاده کنید

 8. سلام
  من شاطر نون سنگک هستم وبه کارم هم علاقه دارم .باوجود اینکه فارغ التحصیل دانشگاه هستم ولی کارمو دوست دارم وبه اون ادامه میدم.
  اگه در مورد نون سنگک سوالی داشتید با جان و دل جوابگو هستم.درضمن من اهل شیرازم .اینم ادرس میل من
  ali_delgosha60@yahoo.com
  تو فیس بوکم به نام ghasemi ali میتونید منو پیدا کنید.قربون همتون…….

  ————-
  پاسخ:
  ای کاکو همین که به ما بگی کجاهای کار رو اشتباه رفتیم یقینا کمک شایان توجهی خواهد بود. من این نون رو خودم بدون داشتن دستور درست کردم پس یقینا اصلا با نان سنگک واقعی همخوانی ندارد!

 9. خوبه والله یک چیزی هم از قرار معلوم بدهکار شدیم!
  برادر جان این قوانین وبلاگی رو که فرمودید از کجا آوردید؟

 10. اقای محترم همین امروز یکی از دوستان لینک وبلاگتون رو برا من گذاشته بود چون کامنتی مربوط به سایت من رو اینجا دیده بود و من اولین بار هست که وبلاگتون رو زیارت میکنم .

  فکرنمیکنم لزومی داشته باشه ( چه جزو ایرانی جماعت باشی چه جزو خارجی جماعت )وقتی چیزی رو خودت درست میکنی و زحمتش رو میکشی حتما و الزاما بیای و بنویسی که از کجا یاد گرفتیش

  چون اگر بر این قرار باشه دستور نیمرو هم بخوای بزاری باید بنویسی که از کی یاد گرفتی ..

  شما هم اگر دوست نداری کسی از دستوراتتون استفاده نکنه برای چی اونها رو اینجا گذاشتید ؟

  اگر به قوانین وبلاگ نویسی اشنا باشید حتما متوجه این موضوع خواهید شد . اگر تا به امروز نشدید اون مشکل من نیست.
  حتی اگر هر دستور اشپزی رو از هر کسی که باشه فقط 6 درصد تغییرشون بدی میتونی اون دستور رو بنام خودت چاپ کنی و ثبتش کنی. یعنی من میتونم با کم و زیاد کردن مواد این دستور اون رو به نام خودم کنم.

  در ضمــــــــــن من از روی شما چیزی درست نکردم من از این لینک دستور رو پیدا کردم جناب اســـــــــــــتاد

  http://shirinipaz.akairan.com/shirinipazi/nan1/13053.html

  بهتره ما ایرانی هاا ” همونیهایی که شما مد نظرتون بود” قبل از خوردن حق دیگران یاد بگیریم که پیش داوری هم نکینم .

  جناب پرویز یارو و باحال هم خودتی
  من توی وبلاگم چیزی با عنوان حق نداشتم برای استفاده از دستوراتی رو که میگذارم رو ننوشتم و ننوشتم حتما بعد اینکه از دستوراتم استفاده کردید بیایید ازم تقدیر و تشکر کنید . استفاده و برداشتن عکس های شخصی حالا هر چیزی باشه مثل اشپزی غیر قانونی هست نه رسیپی هـــــــــــــــا .. بهتره ما ایرانی ها کمی بر اطلاعاتمون هم اضافه کنیم 🙂

  عزت زیاد

 11. دوست عزیز ما ایرانی ها در خوردن حق دیگران بس مهارت داریم! متاسفانه انگاری ماشاالله ماشاالله در این کار اشتهایمان سیری ندارد.
  این وبلاگ نویس محترم نه تنها از من کپی برداری کرده بلکه از خیلی های دیگر هم کپی برداری کرده اگر سبک نوشتن ها و خصوصا عکس ها را نگاه کنید خواهید دید که در این کار بسیار هم ایشان استاد هستند!

 12. حسین آقا این یارو از رو دست شما کپی‌ کرده، بعد خودش از دیگران خواسته که کپی‌ نکنند. عجب مردم باحالی‌ هستیم ما.

  http://yemalilar.blogspot.com.au/2011/07/blog-post_19.html

 13. حسن اقا کارت درسته ادامه بده

 14. دو نکته اول این که دست شما درد نکنه ممنون از ابتکارتون. هرچند ظاهر نان شما شباهت فوق العاده ای به نان سنگک هایی که می گویید قد آدم بود ندارد اما برای کسی که در خارج است به این چیزها دسترسی ندارد خوب است. اما نکته دیگر این که شما یه دستور نان می خواهی بدهی کلی نقد سیاسی و بحث ایدئولوژیک می کنی. عزیزجان ول کن سیاست رو ما دلمون خوشه با این کارها یه ذره از فضای سیاسی بیاییم بیرون تو دوباره چرت ما رو پاره می کنی! از این ها که بگذریم من هم نان درست می کنم اما ابتکار شما جالب بود.

 15. I live in America. I am having a hard time finding Khamir troosh to use. How do you make it from scratch. I have yeast. Thank you.

  —-
  پاسخ:
  با دقت بخونید در متن توضیح داده شده

 16. tozihatetun kheyli mahshar bud.albate man hanooz dorostesh nakardam bebinam chetori mishe ,faghat mikhastam ghablesh az in hame zerafate tabetun tashashakor konam.faghat ye chize dige ham begam ,be nazare man baraye rafee moshkeleparu,mishe az takhte gushte ashpazkhune ham estefade kard.intor nist?

 17. تجربیات سنگک در غربت
  هیچوقت از سنگهای تزئینی که در گلفروشی ها هست استفاده نکنید که این سنگها روغن اندود هستند و نه تنها بوی روغن و دود را در آشپزخانه راه می‌اندازد بلکه سنگها هم با صدای مهلکی شروع به ترکیدن می‌کنند.
  ارد سنگک با آرد نان معمولی متفاوت است . در اصطلاح آرد تهیه شده در اسیاب سنگی است و سبوس آن نگرفته شده . برای رفع این مشکل ۲۰ تا ۳۰ در صد سبوس به آن اضافه کنید در نروژ به نام کروس کاکلی در فروشگاه هست.
  ۱.برای سنگک از یست خمیری ۵۰ گرمی به ازا هر ۵۰۰ گرم استفاده کنید.
  بسته کاغذی آبی رنگ گه در قفسه شیر و لبنیات است و خودشان به آن یر به وزن در می گویند دفت کنید تاریخ ان نگذشته باشد. برای اینکه یست خوب عمل کند یک قاشق چایخوری شکر در یک پیمانه آب ۴۰ درج گرما تا حدی که دست را بگزد.
  ۲-برای صاف کردن سطح سنگ ها از ماله چوبی استفاده کنید و قبلا سطح ان را با صابون بدون عطر چرب کنید و با دستکش اشپزی را به دست کرده و سنگ ها در داخل فر صاف کنید اگراین کار را نکنید سنگها به نان می چسبد.
  ۳ – برای پهن کردن خمیر در روی سنگها از پاروی پیتزا استفاده کنید.و روی ان را خوب خیس کنید والا خمیر از رویش یه هو می افتد روی سنگهاو
  در فر را باز کنید و صفحه وسط که سینی مشکی حاوی سنگها رویش است را نصفه بیرون بکشید و بعد از پهن کردن سریع در فر را به بنندید بعد از ۱۵ دقیقه نان را سرو ته کنید.
  باور کنید یک کورس یک هفته ای را طلب می‌کند

 18. دستت خیلی درد نکنه! ما درست کردیم و خیلی خوشمزه شد!

 19. سلام. واقعا ممنون. فقط یه سوال. آرد نون سنگک باید سبوس دار باشه دیگه، نه؟
  ————-
  پاسخ:
  راستش را بخواهید این نان سنگکی که من درست کردم م در آوردی است ولی مزه آن درست مثل مزه نان سنگک می شود من از آرد دمعولی استفاده می کنم

 20. سلام میشه بفرمایید مخمر یا yeast رو از کجا تهیه کنیم؟
  ———-
  پاسخ
  اگر در اروپا هستید اکثر سوپر مارکت ها دارند و اگر ایران هستید می تونید به نانوایی ها مراجعه کنید. اگر گیر نیاوردید می توانید از پودر آن استفاده کنید آن هم معمولا در سوپرمارکت ها یا داروخانه پیدا می شود

 21. salam man vaqan az in ka mibinam ka yk dost khob ashpaz payda kardam khosh halam mikhastam bagam man hamish non toy khonah mipazam vali man to shirine mshkal daram mesha komakam konid faqat shirini iarane tashakor

 22. سلام خیلی ممنون که جوابم را دادید ولی من هنوز مشکل پارو را دارم اخه من دوست نجار از کجا پیدا کنم؟
  ———–
  خودتون درست کنید یک دسته جارو و یک تیکه چوب 30 سانتمیتر در 40 سانتیمتری و دو سه عدد میخ.
  همان کاری که من خودم کردم.

 23. اول سلام دوم خسته نباشید سوم اینکه من خیلی دوست دارم نون سنگگ درست کنم ولی اون پارو را ندارم باید چی کار کنم بعدش می شه مواد لازم را به انگلیسی بنویسید با تشکر
  ———
  پاسخ:
  برای پارو باید خودتان درست کنید همان طور که من خودم درست کردم، دست به دامن یکی از دوستانتان که کمی نجاری بلد است بشوید.
  مواد لازم رو هم متوجه نمی‌شوم چی را به انگلیسی می‌خواهید بدانید!؟ اگر اندازه هاست که من متاسفانه بلد نیستم
  اگر نام هاست که فقط کافی است بدانید که آرد گندم همان Flour و مخمر نان هم که نوشته‌ام Yeast
  آب هم که مشالله ماشالله در همه دنیا به وفور وجود دارد!

 24. salam
  age bekham jaaye maayeye khamir poodre khamir torsh estefaade konam baraaye dorost kardane noon sangak in 7_8 geram maayeye khamiri ke migi moaadele che ghadr poodre kamir torshe, aaghaa damet garm
  ++++++
  یک نوک قاشق چای خوری کافی است. معمولا اگر مثل پاکت های اینجا باشد یک بسته آن معادل 50 گرم خمیرمایه است.
  البته فراموش نکنید که باید پودر را یک ساعت قبل از استفاده در آب ولرم بریزید تا فعالیت آن شروع شود.
  توصیه من این است که از خمیرمایه استفاده کنید.

 25. salam.man iek be zoodi iek tolid konandeie nan dar ostane khorasan khaham bood..vali etelaate kafi nadaram..age mishe az tarighe mail ba man dar tamas bashid..say daram arezooii ke goftid ra dar hefze in sonat amali konam..khoda ghovvat

 26. salam kako joon.
  namidunam dasture koofte badenjoon be dasset resid ya na halo man mifressam baray ehtiat.koofte badenjoon eyne khoroshe badenjoone pokhtanesh vali bejoy gooshte tekke goosht charkhi be soorate ghelgheli dar miari pirizi toosh.be goosht charkhi piaze rande shode,namak zardchoobeh,felfel mizani baad ke khub varzesh dadi ghelgheli mikoni andazash taghriban 2 barabare koofteye kalam polo beshe .baad kooftehare sorkh mikoni baad ba badenjoona ke sorkh kerdi ghablan va robe gorje mizari bepazeh.abb yadet nare amoo.yay chi tooppi mishe ka nagoo.ma mamoolan ba noon mikhordim….albete ba polo ham mishe….asleshe goftam digeh halo shomo zahmat bekesh baray mellat kamleshe binvis….bebakhshida man fonte farsi nadaram…man hanu harvaght ash sabzi mipazam yadetamaaa…emru chaishe khisondam ke bepazam….ghorbunet felan
  ————
  مرسی کاکو
  من یک چیز دیگه ای درست میکنم تقریبا مثل همین کوفته بادمجون که بهش میگیم شامی بادمجون و گوشت چرخ کرده رو به صورت همبرگر در می اریم. این هم روش تهیه اون:
  http://chenchene.com/2006/04/post_16.html

 27. salam agha hassan mersi baraye saite khobetob.man shab baraye sangek khamir torsh ro dorost kardem ve hajme on 2 baraber shod vali sobh dobare mesle avel shod in eshkal dare ya ne.mersi fariba

 28. ba salam ve teshekor mashghol hastem sangek ro dorost konam vali soali baram pish omad ke 3 geram khamir mayee ro be hameye mavadi ke aval dorost kardim ezafe konim ?.age bale chera neveshtid be andaziy2 peste?yeni hameye khamir torshi ke avel dorost kardim der marhaliye 3 be mavad ezafe mikonim? ba tashekor .
  ———–
  پاسخ:
  شما دو تیکه مایه خمیر نیاز دارید، یک تیکه سه چهار گرمی برای تهیه خمیر ترش و یک تیکه برای خود خمیر در مرحله پایانی

 29. حسن آقو دستت درد نکنه حتما میخوام این نون رو درست کنم. ممنون که طرز تهیه یست رو هم نوشتی .اما در آخر ننوشتی چه مدت باید این نون رو توی فر نگه داشت و بعد درش آورد. در ضمن من هم فکر نوشتن دستورهای غدایی توی کله ام هست…بزودی! هر چند به پای خسن آقو گل گلاب که نمی رسیم! موفق باشی.
  ———-
  مدت آن بستگی به رگمی فر شما دارد باید آنرا زیر نظر داشته باشید تا زمانی که رنگ نان برشته شود.

 30. hosn agho ghorboone dastetoon ye kam ghazahay sea food behemoon yad bedin choon adam hamin joory delesh nemikeshe bekhore masalan laks ba tamoy mokhtalef ya tiger rejer mersy midoonam baladin choon mashallah profesional kar mikonin

 31. salam ve destet vaghen dard nakone modethast ke donnbale saiti hastem ke sangek ro amozesh bedeh .shaer mige (ab der koze vo ma gerde jahan miigerdim)mersi khili sakht ast vali dorost mikonam. Roya

 32. حسن اقا مرغ یا ماهی یا گوشتی که بدون برنج خورده میشه البته همراه با سبزیجاتی که نام بردم، برای مزه آن بعد از آماده شدن رویش مایعی میریزند که اسمش را نمیدوانمشاید همان گارتین باشد

 33. صدف خانم آدرس میل من مشکلی نداره، ممکن است آدرس را اشتباه نوشته‌اید، لطفا مجددا ارسال فرماید. آدرس من هات میل هست با این نام agha_hasan بعلاوه هات میل.
  درضمن متوجه نشدم منظور شما را از سوس مرغ و ماهی چیست، مخصوصا وقتی که نوشتید با لوبیا سبز و هویج و سیبزمینی. اگر منظور شما گارتین هست که با سوس فرق می‌کند.

 34. salam hosn agha man baraton email zadam va dastore kooftey bademjoon ro neveshtam vali bargasht khord mese einke emailetoon kar nemikone, zemanan mishe lotf konin hamoontor ke shirin khanom goftan sosharo behemoon yad bedin hamintor ein soshaye ke too skandinavy hamrah ba bøf mikhoran, mesle brun sous behmoon yad bedin?

 35. سلام حسن آقا میشه خواهش کنم توی فرصتی سسهایی که برای مرغ ماهی و گوشت که به صورت سرخ یا گریل شده همراه با سبزیجات مثل لوبیا سبز هویج بروکلی سیب زمینی استفاده میشه رو بفرمائید

 36. صدف خانم من چیزی بنام کوفته بادمجون نشنیده‌ام. اگر شما دستور چنین غذایی را بلد هستید لطفا برایم توضیح بدهید خیلی خوشحال می‌شوم

 37. daset dard nakone hasan agho. migam yeki az ghazahoy asile shirazi yadet rafte yad bidi, kooftey bademjoon

 38. کنجکاو جان اون مکعب همان هست که شما نوشتی (شاگردک) من توی شیراز آن را از جنس چوب دیده‌ام

 39. “یک تیکه چوب مکعب مستطیل شکل سنگین بزرگ به یک سر آن نصب شده بود” = پارو نانوایی.
  یک ابزاری هم هست آهنی در همان اندازه ها که برای جابه جا کردن و پهن کردن سنگ ها به کار گرفته می شود که آن هم شاگردک نامیده می شود.
  کنجکاو پادوِ نانوا

 40. وای حسن آقا خجالت بخوریم یا نان سنگک ….واقعا شما لطف رو به نهایت رسوندید…اگه میدونستم اینقدر زحمت داره هیچوقت تقاضا نمیکردم ….واقعا دستتون درد نکنه ……اما یه چیز به شما بگم شاید خستگی از تنتون بیرون بره…. من این دستور نان رو بیشتر برای پدرم که الان ۱۵ ساله دانمارکه و امکان ایران رفتن هم نداره میخواستم …میخوام یه روزبراش نان سنگک درست کنم و براش ببرم….ممنون که این امکان رو برای نه فقط من بلکه همه ایرانیها فراهم کردید….باور میکنید من در گوگل همه جا رو گشتم و حتی یه دستور هم از نان سنگک پیدا نکردم…چند روز پیش در وبسایت رادیو زمانه ( که من بعضی اوقات گوش میدم) کتابی معرفی شده بود در مورد نان سنگک
  که یکی به نام شاطر داوود نوشته ….این هم لینکش
  http://www.radiozamaneh.org/literature/2007/05/post_277.html
  نان سنگک بهترین نان دنیاست …و این دستور شما هم بهترین دستوری که من تا حالا دیدم و باور کنید که زیاد گشتم پس بهترین که میگم واقعیه….دستتون درد نکنه و بهترینها رو براتون آرزو میکنم …به همه آرزوهات برسی همشهری با معرفت

 41. ووی کاکو حسن آقو ما هنوز درد و زجر ساعت پنج صبح با داد و فریاد بابامون بلند شدن و رفتن تو صف دکون نون سنگکی از یادمون نرفته شمو میخویی ای نون سنگکو را خودمون درست کنیم.؟ ما همونجو کله سحر تو صف نونویی همونجوری با زیر شلواری و کفشک ایستاده بودیم و چرت میزدیم تا صدوی مش کاظم که میگفت ای دو آتیشه برشته خشخاشیو را بده به پسر خلیل آقو، از خواب بیدارمون میکرد. بذار تو چرت خودمون خوش باشیم …. خیلی سخته حسن آقو درست کردنش… منو برگردونید به اون روزا حاضرم هر روز صبح ساعت پنج صبح بیدارم کنن .. اصلا خودوم نیم ساعت زودتر از خواب پا میشم …. ولی از شوخی گذشته حسن آقو خیلی جالب بود.

Spam protection by WP Captcha-Free