- چنچنه - http://chenchene.com -

سالاد سزار

Posted By Hasanagha On مرداد ۱۹, ۱۳۸۶ @ ۷:۲۴ ب.ظ In سالادها,غذاهای خارجی,غذاهای گیاهی,پیش غذا | 21 Comments

توضیح: من چنان عاشق این سالاد هستم که اگر هر روز هم بخورم سیری ندارم. یادم می آید در یکی از سفرها به فرانسه هر روز نهار سالاد سزار می‌خوردم، عاقبت سرور رستوران طاقت نیاورد و به من گفت “ما غذاهای دیگری هم داریم ها!”
روش تهیه این سالاد را بعد از سالها بدست آوردم، آن هم به هزار حقه بازی و کارآگاه بازی و خلاصه با هزار مشقت. منظورم سوس آن هست، خود سالاد که مشکل نیست، سوس آن است که مشکل است، البته اگر روش تهیه آنرا ندانیم (منظور آن سوسی است که اصل است نه سوس‌های مشابه و تقلبی).
به نظر من این چیزها نباید مثل مسائل امنیتی نگه داری شوند، بعضی آشپزها دستور غذاهای خود را مثل کیمیا نگه‌داری می‌کنند و دستور را به هیچ کس نمی‌دهند، به همین دلیل هم گاهی اوقات بعضی از دستور غذاها همراه آشپزها به گور می‌روند. مثل اون کتلت موسیو توی شیراز. یقینا دیگر هیچ کس بلد نیست آن کتلت فوق العاده را درست کند و یقینا دستور تهیه آن مثل یک راز مگو همراه با موسیوی بیچاره به گور رفت. من برعکس سعی می‌کنم هر غذایی را درست می‌کنم یا بلدم یاد دیگران هم بدهم تا اگر روزی به لقاالله پرتاب شدم راز آنها را با خود به گور نبرم. این دستور را از یک آشپز لهستانی یاد گرفتم.
ملیت: آمریکایی، البته گمان می‌کنم آمریکایی باشد، من بیشتر فرانسوی آنرا خورده‌ام.

مواد لازم برای سالاد (مواد برای سه نفر است):
● ٢ سینه مرغ (سینه یک مرغ)
● ١ کاهو (سالاد)
● ٢ عدد گوجه فرنگی رسیده
● مقداری کروتونگ (توضیح می‌دهم)
● ١ پر سیر
● مقدار کمی ریحان تازه
● مقدار کمی پنیر پرمزان
● مقداری کمی روغن برای سرخ کردن

مواد لازم برای سوس سالاد:
● ١ پر سیر
● ١ عدد لیمو
● ١ قاشق چای خوری خردل
● ١ تخم مرغ
● نیم دسی لیتر روغن زیتون
● ٣ ، ۴ عدد آنشوا (یک نوع ماهی کوچولو است به این شکل [1])
● نمک و فلفل به اندازه دلخواه

ظروف و وسایل لازم:
یک هم زن آشپزخانه، یک ظرف سالاد

روش تهیه سوس:

سیر را پوست بکنید و خرد کنید. آب لیمو را بگیرید. حالا همه مواد سوس را داخل ماشین هم زن آشپزخانه بریزید و بزنید تا خوب مخلوط شود. دقت کنید سوس خوب زده شود در غیر این صورت روغن می‌اندازد، یعنی روغن از دیگر مواد جدا می‌شود و زیاد خوب نیست.

روش تهیه سالاد:
اول کروتن ها را آماده می‌کنید. کروتن مکعب‌های نان سفید است که در یک مخلوط سیر و مقداری ریحان همراه با مقداری روغن سرخ می‌کنند. برای این کار اول نان های سفید را به شکل مکعب‌های ١ سانتیمتری برش بدهید. ریحان و سیر را در ماشین آشپزخانه خوب خرد کنید. روغن در ماهی تابه بریزید مخلوط ریحان و سیر را در آن بریزید و مخلوط کنید. حالا مکعب‌های نان را در آن بریزید و سرخ کنید تا برشته شود بعد آنها را روی یک سینی بگذارید تا خشک شود.
مرغ را به اندازه‌های نیم سانتیمتر در نیم سانتیمتر در دو سه سانتیمتر برش بدهید و آنها را در روغن سرخ کنید.
کاهو (سالاد) را بشوید و به قطعات نه زیاد بزرگ نه کوچک خرد کنید. سپس قطعات کاهو (سالاد) را در یک کاسه بزرگ با سوس مخلوط کنید.
این سالاد را بهتر است برای هر نفر جداگانه در یک پیشدستی آماده کنید و سر میز ببرید چون تزئین آن مهم است. برای این منظور مقداری از سالاد را که با سوس مخلوط کرده اید را در کف پیشتدستی بریزید و با مقداری کروتُنگ و مرغ تزئین کنید، بعد چند قطعه گوجه فرنگی را در اطراف آن بچینید و مقدار کمی پنیر پرمزان را روی آن رنده کنید، زیاد پنیر استفاده نکنید زیرا پنیر پرمزان مزه قوی دارد.

نوش جان کنید

Tweet [2]

Article printed from چنچنه: http://chenchene.com

URL to article: http://chenchene.com/?p=90

URLs in this post:

[1] به این شکل: http://chenchene.com/images/sezar_salad0.jpg

[2] Tweet: https://twitter.com/share

Copyright © 2010 چنچنه. All rights reserved.