- چنچنه - http://chenchene.com -

کیک شکلاتی

Posted By Hasanagha On تیر ۲, ۱۳۸۶ @ ۱۰:۱۱ ق.ظ In شیرینی‌ها,غذاهای خارجی | 34 Comments

توضیح: من این کیک را “ایرنه” نام گذاشته‌ام. واقعا نام نروژی آنرا نمی‌دانم، شاید هم نامی نداشته باشد. دلیل اینکه آنرا کیک شکلاتی ایرنه می‌نامم این است که سالها پیش یک خانم نروژی این دستور را به من داد، نام آن خانم هم “ایرنه” هست، بهمین خاطر هم من آنرا به این نام می‌نامم.
این کیک را می‌توانید برای میهمانی‌های بزرگ تهیه کنید و بعد آنرا به قطعات تقریبی (٢ در ۴) یا (٣ در ٣) یا بزرگتر یا به هر شکلی که خواستید در آورید و در سینی بگذارید و سرو کند. معمولا در نروژ اینگونه کیک‌ها را با خود به میدان‌های ورزشی یا به جشن مدارس یا در جشن تولدها می‌برند، چون برای تهیه آن وقت زیادی صرف نمی‌شود، همزمان مقدار آن زیاد است و می‌توان آنرا تقریبا تا 30 قسمت یا بیشتر تقسیم کرد.
ملیت: نروژی

مواد لازم برای کیک:
● ۴ عدد تخم مرغ
● ۵٠٠ گرم شکر
● ۴۵٠ گرم آرد
● ٣ دسی لیتر شیر
● ٣٠٠ گرم کره
● ٣ قاشق چای خوری بیکن پودر
● ٢ قاشق چای خوری شکر وانیل
● ٣ قاشق چای خوری پودر کاکائو
مواد لازم برای تزئین:
● ٢٠٠ گرم پودر قند
● ٢ قاشق چای خوری شکر وانیل
● ١ قاشق سوپ خوری پودر کاکائو
● ۴ قاشق سوپ خوری قهوه مایع (قهوه، همان گونه که برای آشامیدن تهیه می‌کنید)
● ۴ قاشق سوپ خوری کره آب شده
● مقداری نارگیل خورد شده

ظروف و وسایل لازم:
سینی فر(سینی گود) تقریبا ۴٠ در ٣٢ سانتیمتر، هم زن دستی یا ماشین مخلوط کن آشپزخانه
توضیح: اگر اندازه سینی فر شما به این اندازه نیست و اندازه آن زیاد با این اختلاف دارد، باید مواد مورد استفاده را نسبت به اندازه سینی تنظیم کنید.

طرز تهیه کیک:

در این قسمت فقط از موادی که برای خود کیک در نظر گرفته‌ایم استفاده می‌کنیم.
کره‌ای را که برای خود کیک در نظر گرفته‌ایم آب می‌کنیم و می‌گزاریم سرد شود. کره را وقتی بعدا می‌خواهیم با تخم مرغ و دیگر مواد مخلوط کنیم نباید زیاد داغ باشد، در غیر این صورت تخم مرغ ها را خواهند پخت.
تخم مرغ ها را در ظرف هم زن بشکنید و شکر را به آن بیفزاید و خوب با همزن مخلوط کنید.
حالا تمام پودرهایی را که برای خود کیک در نظر گرفته‌ایم (آرد، بیکن پودر، شکر وانیل و کاکائو) را با هم مخلوط می‌کنیم، بعد از مخلوط کردن آنها را همراه با شیر به مخلوط تخم مرغ و شکر که قبلا زده‌ایم را مخلوط می‌کنیم و مواد را خوب مخلوط می‌کنیم (با هم زن خوب می‌زنیم) تا یک دست بشود بعد هم روغن را که سرد شده کم کم به مخلوط بیفزایید و مخلوط کنید. برای دیدن درجه غلظت خمیر به این تصویر [1] نگاه کنید.
وقتی مخلوط آماده شد، سینی فر را با کمی روغن چرب کنید تا کیک به آن نچسبد. حالا مخلوط را داخل سینی فر بریزید و فر را که تا ٢٠٠ درجه سانتیگراد گرم کرده‌اید بگذارید و کیک را به مدت ٢٠ تا ٢۵ دقیقه بپزید. برای اطمینان از اینکه مغز کیک پخته است با یک قطعه چوب شبیه به چوب کبریت (کمی بلندتر و کمی کلفت تر) را داخل کیک فرو کنید و بیرون بکشید، اگر خمیر کیک به چوب چسبید به این معنی است که کیک شما هنوز آماده نیست و مغز کیک نپخته.
کیک را پس از اتمام از فر خارج کنید و بگذارید سرد شود.
روش تزئین کیک:
در این قسمت فقط از موادی که برای تزئین تهیه کرده‌ایم استفاده می‌کنیم.
قهوه مایع و کره آب شده را با هم مخلوط کنید و بعد کم کم پودر قند، کاکائو و شکر وانیل را به آن بیفزاید و هم بزنید تا خوب مخلوط و یک دست شود.
وقتی کیک آماده و سرد شد مخلوط تزئین را با قاشق روی آن پهن کنید، سعی کنید خوب صاف شود. پس از صاف شدن، پودر نارگیل را روی آن بپاشید.
بگذارید کیک و مواد تزئینی خوب سرد شود بعد آنرا به قطعاتی که نیاز دارید برش بدهید .
اگر خواستید می توانید این کیک را پس از برش دادن در فریزر هم نگهداری کنید و وقتی نیاز داشتید یکی دو ساعت قبل از مصرف از فریزر خارج کنید بدون اینکه آنرا گرم کنید مصرف کنید.

نوش جان کنید

Tweet [2]

Article printed from چنچنه: http://chenchene.com

URL to article: http://chenchene.com/?p=88

URLs in this post:

[1] این تصویر: http://chenchene.com/images/ir_kake2.jpg

[2] Tweet: https://twitter.com/share

Copyright © 2010 چنچنه. All rights reserved.