- چنچنه - http://chenchene.com -

مزه، مِزه، تاپاس

Posted By Hasanagha On دی ۱۷, ۱۳۸۵ @ ۶:۰۲ ب.ظ In تاپاس,غذاهای خارجی,پیش غذا | 18 Comments

توضیح: چند سال پیش جشن تولد یکی از دوستان بود ما را دعوت کرده بود به یک رستوران ترکی (ترک ترکیه). وقتی رفتیم رستوران، گارسون به سراغ ما آمد و گفت اگر دوست دارید می توانید بروید کنار بار مِزه بردارید من اول متوجه نشدم که این مِزه چه جور جانوری است وقتی رفتم کنار پیش خوان بار و غذا های به قول گارسون (مِزه) را دیدم تازه دوزاری‌ام افتاد که این مِزه همان مَزه خودمان هست که این ترک‌ها به آن می‌گویند مِزه. چند مدتی هم است که تعدادی رستوران به سبک اسپانیا در اسلو برپا شده بنام تاپاس بار. راستش را بخواهید من هنوز این نوع رستوران را ندیده بودم با اینکه چند بار قبلا به اسپانیا سفر کرده بودم ولی هنوز چیزی بنام رستوران یا بار تاپاس نشنیده بودم. این بار که رفتم بارسلون دیدم‌ای دل غافل گویا این بیماری تاپاس بار یا تاپاس رستوران یک بیماری همه گیر شده. به چند تا از این رستوران‌ها در نروژ سر زده بودم و حالا که در اسپانیا بودم با خودم گفتم باید حتما چندتایی از این رستوران‌ها را امتحان کنم ببینم واقعا این که می‌گویند تاپاس فلان است و بهمان چه معجونی است.
با یک نفر دیگر به چند تا از این رستوران‌ها سر زدیم امان از دست آدم‌های ندید بدید! دیدم بابا این تاپاس هم چیزی نیست بجز همان مَزه عرق خوری خودمان، فقط این ملت قرطی عادت دارند روی هر چیزی یک اسم عجیب غریب بگذارند تا آدم‌های عقب افتاده‌ای مثل حقیر را سرکار بگذارند. به این همراهم که خیلی هم رستوران رو است گفتم می دونی چیه!؟ توی مملکت ما تاپاس می‌سازیم که بیا و ببین. گفت بابا تاپاس اسپانیایی ست، شما از تاپاس چه خبر دارید. گفتم بابا وقتی برگشتیم اسلو تاپاس ایرانی ببندم به نافت‌ات که هیچ وقت نخورده باشی. دیروز تصمیم گرفتم تاپاس راه بیندازم تا هم از فرهنگ ایرانی دفاع کرده باشم و هم روی این اسپانیایی‌ها را کم کرده باشم. سفره زیر نتیجه تاپاس پارتی دیروز بود.
ملیت: نامعلوم (من درآوردی، خُسن آقایی)
tapas1.jpg [1]
مواد لازم برای دو نمونه از تاپاس که در تصویر می‌بینید:
● چند تایی قارچ (به اندازه نیاز)
● یکی دو قاشق سوپ خوری جعفری خرد کرده
● ١ پر سیر
● مقداری روغن زیتون
● کمی پوست رنده کرده لیمو
● نمک و فلفل
● چهار تا پنج ورق نان توست یا به همان اندازه نان بگت (Baguette)
● مقداری روغن زیتون
● ١ پر سیر
● یک تا دو عدد گوجه
● دو قاشق سوپ خوری ریحان خرد کرده
● نمک و فلفل

ظروف و وسایل لازم:
ماهی تابه

طرز تهیه:
معمولا وقتی شما به یک رستوران یا تاپاس بار می‌روید چهار پنج نوع از این نمونه غذا را همراه با شراب یا هر مشروب دیگری که خواستید سرو می‌کنند. در اصل در اسپانیای قدیم رسم بر این بوده که وقتی برای شما مشروبی سرو می‌کردند مثلا شراب، روی گیلاس شراب برای اینکه پشه داخل آن نیفتد یک چیزی مثل پنیر یا سوسیس خشک می‌گذاشتن تا جلو پشه‌های مزاحم را بگیرند این پدیده بعد ها تبدیل شده به یک نوع فرهنگ که همراه با شراب یا هر مشروب دیگری مقدار مختلفی از خوراک‌ها را به شما می‌دادند تا همراه با مشروب نوش جان کنید. در ایران خودمان هم آن قدیم‌ها که آخوندها هنوز قدرت نگرفته بودند توی بارها و رستوران‌هایی که مشروب سرو می‌کردند خوراک‌هایی را در ظروف کوچک به مقدار کم همراه مشروب برای شما سرو می‌کردند که به آنها مَزه عرق یا مزه شراب می‌گفتند.

اول مزه قارچ:
قارچ های کوچک را برای این کار انتخاب کنید هم کیفیت آن بهتر است و هم زیبا تر خواهد شد. قارچ ها را پس از شستن به چهار قسمت تقسیم کنید. جعفری و سیر را هم خرد کنید. مقداری روغن را در ماهی تابه بریزید لیمو را بشویید و با رنده مقدار خیلی کم از پوسته سبز لیمو را داخل روغن رنده کنید و بگذارید روغن گرم شود. رنده کردن پوسته لیمو فقط برای عطر لیمو ست و خاصیت دیگری ندارد. پوست لیمو عطر بسیار مطبوعی دارد که اگر به مقدار کم در این گونه خوراک‌ها استفاده شود کلاس آنرا بالا می‌برد. حالا اول سیر را در روغن داخل ماهی تابه بریزید چند ثانیه بعد قارچ‌ها را داخل ماهی تابه بریزد و با حرارت زیاد سرخ کنید وقتی آب آن خوب تمام شد و تقریبا رنگ انداخت جعفری را به آن بیفزاید و مقداری دیگر سرخ کنید تا سرخ شود، دقت کنید زیاد خشک و له نشود، شکل و شمایل قارچ ها نباید از بین برود.
tapas2.jpg [2]
نان بروسکتا (Bruschetta) این یکی ایتالیایی است:
گوجه فرنگی‌ها را به قطعات کوچک خرد کنید. قطعات هرچه کوچک‌تر باشد بهتر است. ریحان را هم خرد کنید. سیر را هم با ته یک قاشق خوب له کنید تا کاملا له شود همه را با هم در ظرفی مخلوط کنید و یکی دو قاشق روغن زیتون هم با آن بیفزاید نمک و فلفل بزنید و کنار بگذارید. حالا نان‌ها را بصورت ورق ورق به قطر یک سانتیمتری در بیاورید (طول و عرض آن مهم نیست چه اندازه باشد). مقداری روغن زیتون روی نان بریزید و برای چند دقیقه داخل فر با درجه 200 سانتیگراد بگذارید تا کمی برشته شود بعد نان‌ها را خارج کنید و مخلوط گوجه فرنگی را روی آنها بریزید و با چنگال خوب به خورد نان‌ها بدهید. بعد از اتمام کار آنها را در سینی‌ای یا پیش دستی قرار بدهید و سرو کنید.
یک بطر شراب Jacob’s Creek Shiraz cabernet 2004 هم سر میز بگذارید تا بفهمید دنیا یعنی چی.
باور کنید حتی احمدی نژاد را هم اگر بدهید دست من یکی دو هفته بعد با این جور شام‌ها چنان آدمش می‌کنم که برایتان عربی برقصد.
tapas3.jpg [3]
نوش جان کنید

Tweet [4]

Article printed from چنچنه: http://chenchene.com

URL to article: http://chenchene.com/?p=74

URLs in this post:

[1] Image: http://chenchene.comimages/tapas1-b.jpg

[2] Image: http://chenchene.comimages/tapas2-b.jpg

[3] Image: http://chenchene.comimages/tapas3-b.jpg

[4] Tweet: https://twitter.com/share

Copyright © 2010 چنچنه. All rights reserved.