- چنچنه - http://chenchene.com -

شکر پلو

Posted By Hasanagha On خرداد ۱۴, ۱۳۸۵ @ ۱۱:۱۲ ق.ظ In انواع پلوها,غذاهای ایرانی | 4 Comments

وقتی ختنه سوران آیت الله حسنی کانادایی [1] بود باید این شکر پلو را تهیه می‌کردم متاسفانه بخاطر گرفتاری دیر شد با پوزش از ملای عزیز.
توضیح: شکر پلو را در شیراز همراه با خورشت قیمه سرو می‌کنند (تهرانی ها با مرغ) و معمولا برای عروسی یا خته سوران یا حتی عزا مورد استفاده قرار می‌گیرد، گاهی هم شیعیان شله زد خور در مراسم پلو خورانشان سرو می‌کنند. در ضمن در نظر داشته باشید که شکر پلو یک غذای معمولی نیست و معمولا آنرا به عنوان دسر استفاده می‌کنند و وقتی شکر پلو سرو می‌کنند حتما غذای دیگری را هم همراه آن سرو می‌کنند.
ملیت: ایرانی
shekarpolo1.jpg
مواد لازم:
● ٣ تا و نصفی لیوان برنج
● ٢ لیوان شکر (این مقدار تقریبی است، توضیح خواهم داد)
● ١ قاشق چای خوری زردچوبه
● ١ لیوان و نصفه آب سرد
● کمی زعفران
● ٢ قاشق سوپ خوری نمک درشت
● ٢ قاشق سوپ خوری خلال نارنگی
● ١ قاشق سوپ خوری شکر
● روغن به مقدار کافی

ظروف و وسایل لازم:
یک قابلمه تقریبا ٢ و یکی ۵ تا ۶ لیتری، آبکش، یک ظرف بزرگ

طرز تهیه:
توضیح: مقدار شکر را تقریبی نوشتم چون شکر در مناطق مختلف از غلظت متفاوتی برخوردار است بعضی شیرین تر از دیگری است، این موضوع را زمانی که اولین بار شکر پلو در نروژ تهیه کردم متوجه شدم. برای اینکه عیار شکر را بدست بیاورید بهتر است یک بار با شکر کم شکر پلو تهیه کنید و اگر شیرینی آن کم بود برای مرتبه های بعد آنرا تنظیم کنید در هر صورت بهتر است شیرینی آن کمتر باشد تا زیاد شیرین شود.
شکر را با آب مخلوط می‌کنیم می‌گذاریم چند جوش بخورد تا شکر خوب آب شود زعفران را به آن می‌افزایم، آنرا کنار می‌گذاریم.
آب در قابلمه می‌ریزیم و می‌گذاریم بجوشد وقتی جوشید برنج را که قبلا گذاشته‌ایم خیس بخورد آبش را خالی می‌کنیم و برنج را می‌ریزیم داخل آب جوشان یک قاشق چای خوری زردچوبه و دو قاشق سوپ‌خوری نمک درشت را به آن می‌افزایم و برای مدت چند دقیقه می‌جوشانیم (مدت جوشاندن برنج بستگی به نوع آن دارد) دقت کنید دانه‌های برنج له نشوند. وقتی برنج آماده شد آنرا در آبکش می‌ریزیم و آب سرد روی آن می‌ریزیم تا پروسه پختن متوقف شود.
قابلمه را روی آتش متوسط می‌گذاریم و کف قابلمه را روغن می‌ریزیم و برنج را در آن می‌ریزیم سر برنج را با دمکشک می‌بندیم حرارت اجاق را کم کنید و برنج را برای مدت ٢٠ دقیقه تا نیم ساعت دم می‌کنیم تا بخار در آن جمع شود. حالا برنج را از روی آتش بر می‌داریم آب کش را در ظرفی قرار می‌دهیم و برنج را با کفگیر کم کم می‌ریزیم داخل آبکش و مخلوط آب شکر را کم کم روی آن می‌ریزیم تا مخلوط شود بعد از اینکه همه برنج داخل آبکش قرار گرفت قابلمه را دوباره روی آتش می‌گذاریم شعله را کم می‌کنیم و برنج را که در داخل آبکش است با کفگیر به داخل قابلمه برمی‌گردانیم در آخر هم باقی مانده آب شکر را که در ته ظرف جمع شده روی برنج می‌پاشیم حالا سر قابلمه را دوباره با دمکش می‌بنیدم و شعله را کم می‌کنیم و آنرا دم می‌کنیم. معمولا ۴۵ دقیقه برای این مرحله کافی است.
برای تزئین شکر پلو از خلال نارنگی و پسته استفاده می‌کنیم. خلال نارنگی باید قبل از استفاده شیرین شود و روش شیرین کردن آن هم جوشاندن خلال‌ها است جوشاندن را باید چند بار تکرار کرد و هر بار آب آنرا عوض کرد بعد از هر بار جوش دادن خلال‌ها مزه کنید تا مطمئن شوید که تلخ نیستند این کار را تا تکمیل کار ادامه دهید بعد خلال‌ها را در آبکش بریزید تا آب آن خوب خارج شود. اگر حوصله شیرین کردن خلال نارنگی را ندارید می‌توانید از خلال نارنگی آماده شده استفاده کنید.
کمی روغن را داغ کنید و خلال ها را در آن بریزید و یکی دو چرخ بدهید زیاد نباید سرخ شود در غیر این صورت می‌سوزد و تلخ می‌شود یک قاشق شکر روی آن بریزید و هم بزنید تا شکر آب شود حالا آنرا همراه با خلال پسته برای تزئین روی شکر پلو بریزید.

shekarpolo2.jpg
نوش جان کنید

Tweet [2]

Article printed from چنچنه: http://chenchene.com

URL to article: http://chenchene.com/?p=62

URLs in this post:

[1] ختنه سوران آیت الله حسنی کانادایی: http://mollah.blogspot.com/2006/05/blog-post_17.html

[2] Tweet: https://twitter.com/share

Copyright © 2010 چنچنه. All rights reserved.