۱۸ آبان
۱۳۸۴

می خور که به زیر گل بسی خواهی خفت      بی مونس و بی رفیق و بی همدم و جفت
زنهار به کس مگو تو این راز نهفت      هر لاله که پژمرد نخواهد بشکفت
روش تهیه شراب زیاد طولانی می‌شود به همین جهت آنرا در دو بخش خواهم نوشت.

C6H12O6—>2CO2 + 2C2H5OH

خلاصه: فرمول بالا پروسسی است که در عمل آب انگور را به شراب تبدیل می‌کند. قند موجود در انگور پس از تخمیر بوسیله مخمر به گاز اکسید کربن و الکل اتی‌لیک تبدیل می‌شود.
ملیت: ایرانی
sharab_tasting.jpg

مواد لازم:
● ٢٠ کیلو گرم انگور قرمز تیره، آبدار و شیرین
● مقداری آب، مقدار را بعدا توضیح خواهم داد
● ١ میلی لیتر یا یک چهارم قاشق چای خوری متابی سولفیت دو پتاسیم، یا می‌توانید از قرص هایی که در بازار موجود است بنام Campden ، ٢ عدد از این قرص ها را برای این کار استفاده کنید
● ۶ گرم پودر مخمر به انگلیسی به آن yeast می‌گویند این مخمر با مخمر نان فرق دارد، لطفا از مخمر نان استفاده نکنید
اگر برای تهیه مخمر در ایران با مشکل روبرو هستید می توانید مخمرهای خوبی روی نت پیدا و خرید کنید. این یک آدرس، آدرس های بیشتر هم هست روی گوگل جستجو کنید پیدا خواهید کرد.

حداقل ظروف، وسایل و ابزار مورد نیاز(لازم):

● دو ظرف بزرگ پلاستیک مثل سطل تقریبا ٣٠ لیتری این ظرف باید سرداشته باشد و با در آن بتوان سر آن را خوب محکم کرد و از نفوذ هوا به داخل ظرف جلوگیری کرد. درضمن یک سوراخ به اندازه چند میلیمتر روی در آن وجود داشته باشد تا بتوان از طریق آن گازهایی که در شراب تولید می‌شود را به خارج هدایت کرد. نگاه کنید به این تصویر
● یک وسیله‌ای برای جلوگیری از نفوذ هوا به داخل سطل، نگاه کنید به این تصویر (شماره 3)،
این وسیله را تا یک سوم حجم آن پر از آب می‌کنیم و در سوراخ تعبیه شده در سر سطل قرار می‌دهیم تا از نفوذ هوا به داخل سطل جلوگیری کنیم و همزمان گازهای موجود در شراب بتواند از آن خارج شود اگر این سوراخ و جود نداشته باشد گاز داخل شراب سر سطل را با فشار زیاد باز خواهد کرد.
● یک هیدرومتر یا دنسی متر (گمان می‌کنم به فارسی به آن چگالی سنج می‌گویند)، وسیله‌ای برای اندازه گیری وزن مخصوص این وسیله را می‌توانید از مغازه هایی که وسایل آزمایشگاه می‌فروشند بخرید (تصویر شماره 1و2).
● یک شلنگ برای انتقال شراب به بطری و موارد دیگر (تصویر شماره 4)
● تعداد زیادی بطری برای شراب آماده شده.
● چوب پنبه برای در بطری‌ها
● وسیله‌ای برای نصب کردن چوب پنبه‌ها
● پارچه جهت استفاده بعنوان فیلتر
چند توضیح بسیار اساسی قبل از شروع:
اساسی ترین مساله در تهیه شراب نظافت است. بخاطر همین مساله هم هست که در قران گفته شده ” النظافت و من الیمان!!” تمام ظروف و ابزار مورد استفاده باید قبل از هر بار استفاده حتما استرلیزه شوند تا از نفوذ باکتری های مزاحم جلوگیری بعمل آید. برای اینکار یا از پودرهایی که برای این کار به فروش می‌رسد استفاده کنید یا ابزار را با آب جوش ضد عفونی کنید.
نکته اساسی دوم جلوگیری از نفوذ هوا به داخل سطل تخمیر است. در طول مدت تخمیر حتی ال امکان باید از نفوذ هوا به داخل مخزن جلوگیری کرد و هنگامی که برای نمونه برداری یا انجام مراحل مختلف مجبور به باز کردن در مخزن می‌شویم باید این کار در مدت کوتاهی انجام دهیم تا از در مجاورت هوا قرار دادن مایع به مدت زیاد خوداری شود.
اگر دو نکته بالا رعایت نشود شراب خراب خواهد شد.

طرز تهیه:
اول از همه و مهم تر از همه در امر شراب سازی نظافت است. پس قبل از شروع همه وسایلی را که استفاده می‌کنید خوب استریل کنید برای اینکار بهتر است از مواد شیمیایی مخصوص این کار استفاده کنید اگر مواد شیمیایی در دسترس ندارید می‌توانید با مایع ظرف شویی تمیز کنید ولی به خاطر داشته باشید که وسایل را با آب گرم و تمیز خوب آب بکشید تا مواد صابونی به خوبی و بطور کامل از بین برود.
در ضمن از انگور تازه و سالم استفاده کنید و حتما انگورهای خراب و کپک زده را از آن جدا کنید. درضمن از شیرین ترین نوع انگور برای اینکار استفاده کنید هرچه قند انگور بیشتر باشد مقدار درصد الکل شراب بیشتر خواهد شد.
انگورها را از خوشه جدا کنید البته نیازی نیست که در این کار زیاد دقت کنید. فقط در نظر داشته باشید که خوشه‌های انگور محتوی ماده‌ای است به نام تانین که باعث دبشی شراب می‌شود و مقدار این شوخه‌ها نباید از ٢٠ درصد کل شوخه‌ها تجاوز کند یعنی اگر وزن شوخه‌ها بدون انگور دو کیلو باشد کمتر از چهارصد گرم آنرا می‌توانید در انگورها رها کنید پس نیازی به دقت در دانه کردن انگورها نیست فقط کافی است 80 تا 90 درصد شوخه ها را از دانه ها جدا کنید.
پس از جدا کردن دانه ها آنها را با وسیله‌ای له کنید البته فقط برای اینکه آب آن خارج شود، نیازی نیست که کاملا له شود. دقت کنید هسته های انگور زیاد خورد نشود چون هسته ها هم محتوی تانین هستند و باعث دبشی بیش از حد شراب می‌شوند.
پس از له کردن انگورها آنها را در ظرف تخمیر همان سطل تقریبا ٣٠ لیتری که در بالا توضیح داده شد بریزید متا بی‌سولفیت (آلترناتیو دو عدد قرص Campden ) را در یک لیوان آب حل کنید و به انگورها بیفزاید. این عمل برای استریل کردن انگورهاست تا از نفوز ناپاکی و باکتری های مزاحم جلوگیری شود. اگر این ماده شیمیایی در دسترستان نیست می‌توانید آنرا استفاده نکنید ولی در این صورت امکان اینکه شراب شما خراب بشود وجود دارد.
۶ گرم پودر مخمر را هم به آن بیفزاید و سر ظرف تخمیر را با یک پلاستیک بپوشانید. یک توضیح: معمولا شش هزار سال پیش وقتی شراب درست می‌کردند از این گونه مواد شیمیایی در دسترس نبود با این حال شراب درست می‌کردند تنها اگر شما از مخمر استفاده نکنید مشکل این خواهد بود که عمل تخمیر دیرتر شروع می‌شود و در نتیجه امکان فاسد شدن شراب وجود دارد.
مقداری آب ولرم (با 20 درجه سانتی گراد حرارت) را روی آب انگور و تفاله ها بریزید به صورتی که فقط انگورها را بپوشاند بیشتر نریزید در غیر این صورت الکل شراب شما کم خواهد شد.
در این مرحله با هیدرومتر مقدار قند انگور را اندازه بگیرید و درصورت نیاز مقداری شکر به مخلوط بیفزاید. اگر مطمئن نیستید می‌توانید دو تا چهار کیلو شکر به مخلوط بیفزاید. ولی اگر انگور شما بسیار شیرین است نیازی به شکر نیست.
هیدرومتر یا دنسی متر برای اندازه گیری مقدار قند انگور استفاده می‌شود. برای اندازه گیری می‌توانید مقداری از مایع را در ظرفی بریزید و هیدرومتر را در آن بیندازید مقدار درجه هیدرومتر باید حدود 1.090 را نشان دهد. در نظر داشته باشید که این درجه برای آب برابر است با 1.000 پس اگر این مقدار کمتر از 1.090 نشان داد به این معنی است که قند انگور شما کم است و باید به آن بیفزایید. اگر مطمئن نیستید بی دلیل سر خود را درد نیاورید در بدترین حالت شراب شما از الکل کمتری برخوردار خواهد شد. برای اینکه از این مشکلات نداشته باشید شیرین ترین انگور موجود در بازار را خریداری کنید.
اگر مقدار قند آب انگور را اندازه گرفید مقدار قند را یادداشت کنید چون بعدا در خاتمه کار برای اندازه گیری و محاسبه الکل موجود در شراب به آن نیاز داریم. اگر هیدرومتر ندارید بی خیال اندازه گیری الکل شوید فقط دست دعا بسوی امام زمان دراز یا یک نسخه از این طرز تهیه را در چاه جمکران بیندازید تا شاید شراب شما را 12 درجه (درصد) کند!! هاهاها!
پس از انجام این کارهای مقدماتی سطل را در مکانی که حرارت بین 18 تا 22 درجه دارد قرار بدهید. این مساله مهم است چون مخمر مورد استفاده فقط در این شرایط می‌تواند عمل کند. یک توضیح دیگر اینکه مخمرهای گوناگون در شرایط حرارتی مختلفی خوب عمل می‌کنند ولی نگران نباشید درجه حرارت تا زمانی که از 25 تجاوز نکند خطری وجود ندارد در ضمن اگر درجه حرارت از 18 پایین تر بیاید عمل تخمیر دیرتر انجام می‌شود. سعی کنید درجه حرارت را 20 و در همین حدود نگاه دارید تا نتیجه خوبی بدست بیاورید.
پس از یک روز یا دو عمل تخمیر شروع خواهد شد، البته اگر از مخمر استفاده کنید، اگر از مخمر استفاده نکنید این مدت یکی دو روز به تاخیر خواهد افتاد.
نکته اساسی: هیچگاه بدون مخمر عمل تخمیر انجام نمی‌شود حال چگونه است که می‌توان بدون مخمر شراب درست کرد؟ رمز این کار در لایه بسیار نازک پودر مانندی است که روی پوست انگور وجود دارد این لایه که اگر دقت کنید آنرا می‌توانید روی پوست انگور سیاه به راحتی ببینید. یک انگور شسته نشده را با دست تمیز کنید خواهید دید که وقتی دست روی آن می‌کشید لایه سفید رنگی که روی آن است پاک می‌شود. این لایه همان مخمر طبیعی است. البته بخاطر داشته باشید که انگورها را نباید شست در غیر این صورت این مخمر‌ها از بین خواهند رفت.
در این مدت (مرحله اول تخمیر) روزی یکی دوبار با یک چوب تمیز یا یک وسیله پلاستیک پوسته روی آب انگورها را به پایین بفرستید و مخلوط کنید تا عمل تخمیر متوقف نشود. همیشه سر سطل را پس از این کار خوب بپوشانید.
پس 9 روز با استفاده از پارچه نازکی (فیلتر) پوست و تفاله انگور را از آب آن جدا کنید و آب انگور را برای مرحله دوم تخمیر در سطل بریزید. بد نیست اگر مقداری از لرد مایع به مرحله دوم منتقل شود لرد ها باعث سرعت بخشیدن در عمل تخمیر مرحله دوم خواهند شد.
اینبار باید حتما در سطل را خوب ببندید تا از نفوذ هوا به داخل سطل جلوگیری شود و همچنین وسیله تخلیه گاز را هم روی در سطل نسب کنید تا گازی که از عمل تخمیر بوجود می‌آید از سطل خارج شود بدون اینکه هوا وارد سطل شود. ویدئو یک دقیقه‌ای که این پروسه را نشان می‌دهد (این ویدئو چند سال بعد از نسخه اولیه این نوشته به متن اضافه شده)
پایان بخش اول. بروید، انگور بخرید و همین فردا شروع کنید تا دفعه بعد تا باقیمانده را برایتان توضیح بدهم.
بخش دوم
به سلامتی

لینک های جالب در باره شراب
راز شراب شیراز

 1. سلام و خسته نباشید
  شراب من روش بعد از ۵ روز یه ذره کپک زده چیکار کنم
  میشه استفاده کردش یا اینکه نجاتش بدم

 2. اگر قرار بر افزودن ودکا باشد خوب خود ودکا را نوش جان کنید.
  شراب را کسی با ودکا قاطی نمی‌کند.

 3. سلام
  میشه برای بیشتر شدن الکل شراب ، بهش جداگانه الکل مثلا وودکا اضافه کرد؟
  اینجوری میشه برای مدتی نگهش داشت یا درصورت اضافه کردن الکل خراب میشه؟

 4. سلام من برای لح کردن انگورهارو با دریل و مته هم زدم و الان نزدیک ۵ روزه انگورها تح نگرفته و ترش هم نشده بوی الکل هم بسیار زیاد دارد تقریبا ۴۰ روزی میشه که انگورهارو داخل بشکه ریختم آیا شرابها خراب شده ؟

 5. موقع شیشه کردن احتمال میدم ته همه شیشه ها که شسته بودم کمتر از یک بند انگشت آب بوده یعنی مثلا ۱۰ قطره آب ، باعث خراب شدن شراب میشه؟

 6. با سلام الان ١٢ روز هست که انگور دون کرده انداختیم توی دبه بعد ١٢ دبه رو باز کردیم برا له کردن انگور بوی تند الکل داره مزه هم تلخ یکم ترش شده یعنی یه چیزی بین این دوتا
  میخواستم بیینم شراب خراب شده نشده قابل استفاده هست

  —-
  پاسخ: دلیل نکرده شراب خراب شده باشد. با اطلاعاتی که دادید شراب نباید خراب شده باشد. ترشی آن به این دلیل است که همه قند موجود در شراب به الکل تبدیل شده

 7. سلام خسته نباشید
  من ۶۰لیتر شراب انداختم تو دبه ۱۰۰لیتری براش سوپاپ گزاشتم نباتم اضافه کردم الان ۱۸ روزی میشه روز ۴ام شروع کرد به خارج کردن گاز ۵یا روز ۶ گازش تموم شد ۲ روز پیش ک در دبه را ک باز کردم بوی الکلش میومد ولی بوی خیلی تندی داره ایا شرابم خراب شده میترسم خراب شده باشه ممنون میشم راهنمایی کنین

 8. سلام.من امسال ۶۰۰ کیلو انگور برای شراب خریدم.با اینکه چندین بار درست کردم.ولی امسال بعد از ۲۲ روز همه تفاله شرابم ته نشین شده. حس میکنم ه دلیل دمای زیاد محیط اطراف بشکه ها بوده؟ میخواستم بدونم احتمال وود مشکل دیگه ای هست یا نه؟ ممنون میشم اگر راهنماییم کنید.ali

 9. اگر متن و توضیحات رو خونده باشید نوشتم که تفاله ها باید خارج شوند و بعد برای ته نشین کردن لرد شراب آنرا برای مدتی در مکانی سرد تگهداری کرد

 10. سلام و درود
  من حدود 40کیلو انگور را له کردم و چون گرد سفید رنگ روی انگور بود مخمر نزدم و عمل تخمیر هم زود انجام شد ولی الان نزدیک دوماه گذشته و تفاله ها ته نشین نمیشه و همچنان در سطح ظرف به صورت پف کرده ایستاده به نظر شما خراب شده ؟چرا ته نشین نمیشه

 11. شراب پس از فیلتر کردن آماده نوشیدن است ولی معمولا شراب را مدتی استراحت می دهند تا بهتر شود. اگر شراب از خصوصیات مرغوبی برخوردار باشد معمولا آنرا سالها انبار می کنند تا کیفت آن بهتر هم بشود. ولی معمولا شرابهای که در خانه ساخته می شود از چنین مرغوبیتی برخوردار نیست و حتی کیفیت نگهداری طولانی مدت را هم ندارد.
  درنیتجه باید آنرا در همان سال اول نوشید.
  اگر بخواهید شراب را برای مدت بیشتری نگهداری کنید باید شراب شما حتما بالای 12-13 درصد الکل داشته باشد.

 12. سلام عزیز’میخواستم بدونم شراب چه زمانی آماده خوردن میشه ؟ چند ماه زمان میبره؟

 13. با سلام بنده مقدار ٧٠ کیلو انگور شانى و با توجه به دستورات و وعایت بهداشت در دبه ١٠٠ لیترى گذاشتم ولى دماى منزل ما پایین بوده و تا روز چهارم هیچ خروجى از گاز نداشتم ، دوستان به ما گفتند دماى منزل کمى بالاتر بره و یکبار هم کل دبه را هم بزنیم ما هم زدیم و بین پوسته هاى انگور گاز دیدیم و روز بعد هم با وجودى که خروج گاز را ندیدم مجدد هم زدیم و بسیار گاز و کف داشت ، امروز روز هفتم هست ، گاز تندى دارد و بوى الکل هم به مشام میرسد، و ما همچنان خروج گاز نداریم ولى بوى الکل میاید و گاز تندى هم دارد ، آیا خراب شده؟ خواهش میکنم راهنمایى کنید . به هم زدن ادامه دهیم؟

 14. با سلام دوستان من ۲۰ روز پیش انگور رو گرفتم و طبق دستور انجام دادم همه کار رو فقط از مخمر استفاده نکردم و تا دیروز واقعا همه چی عالی بود خوبم تخمیر شده بود فقط با یه سهل انگاری و نزدیک کردن بخاری به شراب دمای شراب به شدت بالا رفت که فک می کنم ۵۵_۶۰ می شد حالا تفاله ها رو جمع کردم و صافش کردم به نظرتون کاری میشه کرد؟

 15. سلام خواهش اگر میخونید جواب بدید من دو شب پیش تقریبا 18کیلو انگور شانی رو توی دبه ی 25 لیتری ریختم و قفل هوا رو هم گذاشتم اما چون حس کردم شیرینیش خوبه دیگه شکر بهش اضافه نکردم،دبه رو هم توی اتاق گذاشتم که دما میانگین بین 24 تا 26 درجس،الان دو روز گذشته اما هیچ گازی از قفل هوا خارج نشده،این دلیلش چی میدونه باشه؟از سفت بودن درب دبه و قفل هوا مطمئنم،آیا چون شکر یا عسل اضافه نکردم میدونه دلیل باشه که گازی خارج نشده؟

  ———
  پاسخ:
  اولا دو روز برای چنین پروسه ای کافی نیست معمولا 3 تا 5 روز طول می کشد تا پروسه شروع شود
  درضمن اگر مخمر نزده باشید یقینا ممکن است پروسه طولانی تر هم بشود حتی ممکن است خراب شود

 16. درود.من به مقدار کم در حد دو کیلو اقدام به شراب ریزی کردم.اما در همون اول بعد از 2 روز یاسه روز روی مایع کپک میزنه.تا جایی هم که تونستم نکات بهداشتی رو رعایت کردم.قفل هوا هم زدم.انگور خراب هم نریختم.سه بار این کار رو کردم و هر سه بار کپک زده. اشکال کجاست به نظرتون.

  ——–
  پاسخ:
  کاکو مارو سرکار گذاشتی؟ کسی با 2 کیلو انگور شراب درست نمی کنه که

 17. در ضمن باید بگم که بعد از سه روز مایع شراب رو مزه کردم و دیدم که شیرین هست و ته مزه تلخی داره ایا این شیرنی به مرور از بین میره و چگونه کمک کنم که از مایع شراب گاز خارج بشه ایا راه حلی وجود داره یا اینکه مخمرهای موجود در شراب کافی نیست یا ازبین رفته

 18. سلام من سه روز پیش شراب انگور قرمز «شانی»گذاشتم بعد در روز دوم پوسته ها رو اومدن وکاملا ورم کرده وقتی در دبه رو باز میکنی بوی الکل خفیفی هم به مشام میرسه و حباب های خیلی ریزی در روی سطح اون دیده میشه و اگه هم بخوره خیلی کم حالت جوشیدن هم داره ولی از قفل هوا بعد از سه روز هنوز گازی خارج نشده اولا میخوایتم بدونم در سیر درست قرار گرفتم یا نه و دیگه اینکه چرا گاز خارج نمیشه ایا باید کاری انجام بدم ؟ دما هم تقریبا ثابت و26درجه هست ولی گاهی در شب به24هم میرسه و برای جلوگیری از ایجاد اختلاف دما در شب و روز شبها دورش ی پتو میزارم به نظرتون این اشتباه؟ دلیل اصلی خارج نشدن گاز چیه و من باید چه کنم

  پاسخ:
  اول اینکه بعضی وقت ها بیشتر از 3 روز طول می کشد تا فعالیت قابل رویت بشه.
  دوم اینکه دقت کنید سر مخزن کاملا کیپ هست در غیر این صورت گازها از درزهای موجود خاجر می شوند در نتیجه شما آنرا در قفل هوا مشاهده نخواهید کرد.
  سوم اینکه اگر دستورات نوشته در وبلاگ را دقیق خوانده باشد حرارت یقینا نباید 26 درجه باشد درجه حرارت نباید بیشتر از 25 باشد سعی کنید حتما حرارت را از 25 کمتر نگهدارید. بهترین روش برای تصمیم درجه حرارت بستگی دارد به مخمری که استفاده می کنید هست. ولی معمولا بین 20 تا 23 یا حتی 24 درجه هم قابل قبول است ولی یقینانه بیشتر.
  اگر با همه این شرایط تخمیر شروع نشد بعد از 5 روز از این روش برای نجات شراب کمک بگیرید
  http://blog.eckraus.com/making-a-wine-yeast-starter-to-restart-a-stuck-fermentation

 19. شراب آلبالو یا هر میوه دیگری فرق چندانی با هم ندارند. پروسه شراب سازی از تخمیر قند میوه شراب بدست می اید پس فرق چندانی ندارد چه نوع میوه تنها تفاوت در گرفتن آب میوه است وگرنه فرق چندانی نیست.

 20. سلام میخواستم شراب البالوبندازم ولی راهکارهامتفاوت
  هستندکسی راهکارصحیح رومیدونه لطف دارین.

 21. دردی همان ته نشین شراب است. آنرا باید با خاجر کردن شراب از ظرف جدا کرد سعی کنید هنگام جدا کردن از سیفون استفاده کنید و لوله سیفن را به ته ظرف نزنید.
  دردی شراب باعث می شود که شراب شفاف نباشد. شراب هرچه شفاف تر باشد بهتر است.

 22. سلام باید دردی رو بعد از چند روز ازش جدا کنیم صافش کنیم؟ اگر دردی رو واسه همیشه ازش جدا نکنی چه اتفاقی میوفته؟ به نظرم مستیش بیشتر میشه تو حالت دوم

 23. سلام عذر میخوام ۶سال پیش شراب ریختم رنگش مثل خون بود صاف کردم تو دبه های ۲۰لیتری پلاستیکی ریختم الان رفتم سراغش رنگش خیلی روشن شده به نظرتون چون ۶سال تو دبه پلاستیکی بوده امکان داره واسه ادم ضرر داشته باشه،

  پاسخ:
  مشکل هست بدون دیدن و چشیدن شراب برای من دستورالعمل صادر کنم.
  با پوزش

 24. سلام.
  چهار دبه شراب کشمش قرار دادم. که بعد چند روز سرعت تخمیر در یکی از دبه های (نسبت به سه دبه دیگر) خیلی بیشتر است و تغریبا 3/4 کشمش ها جدا شده و به سطح اومده.این من رو نگران میکنه؟ ایا ممکنه سرکه شده باشه؟؟

  پاسخ:
  دلیل نکرده سرکه شده باشه. سرعت بالای فعالیت نشان از مقدار بیشتر قند یا قوی تر بودن مخمر است

 25. سلام خسته نباشید ، ببخشید سوال داشتم ،4 تا بشکه شراب شاهتوت گیرم اومده ، ولی متاسفانه مزش ترشه و مزه الکل توش کم هست اثری از کبک تو بشکه ها نیست ، خواستم ببینم راه هل چیزی داره

  ——–
  پاسخ:
  اگر پروسه شراب تمام شده دیگه کاری نمی شه کرد. برای ترش بودن آن می توانید مقدار شرین کننده به آن بیفزاید

 26. سلام ممنون از مطالب باحالتون
  من شراب انداختم ولی مخمر نزدم و متاسفانه یکی از دبه ها بعد از 30 روز کپک خیلی کمی زد و مزش کمکم روبه ترشی رفت من متا بی سولفید زدم که مخمراشو بترکونه و کپکم از بین برد و الان ترشه خواهشا اگه میشه کاری کرد که طعمش درس شه راهنمایی کنید.سپاس


  پاسخ: اگر کپ زده که دیگر قابل استفاده نیست. بی سولفید را باید هنگام شروع کار می زدید
  این شده مثل مصداق نوشدار پس از مرگ سهران

 27. درود بر شما.
  من امسال برای درست کردن شراب اقدام کردم. قفل هوا هم براش گذاشتم.چند سال قبل شراب درست کردم بدون قفل هوا که هنوز هم چند شیشه ازش مونده و خیلی هم بهتر شده.اما شراب امسال بعد از صاف شدن و انتقال به بطریهای شیشه ایی،روی بعضیهاش کپک زده!!!!!! دلیلش چی میتونه باشه؟امیدوارم تا قبل از ژانویه پاسخ شما رو دریافت کنم چون توی مهمونی سال نو،مقدار زیادی از شراب مصرف میشه و میترسم مشکلی برای مهمانها پیش بیاد. آیا شراب خراب شده؟و دلیلش چی میتونه باشه؟ البته از همین شراب امسال مصرف کردیم و تا الان اتفاقی برامون نیوفتاده!!!!! الکلش هم خوبه درست مثل مزه اش! بدجوری درمونده شدم با این اتفاق.ممنون میشم اگه راهنماییم کنید.

  ——–
  پاسخ:
  کپک زدن شراب همیشه نشانه باکثری مزاحم در مایع است

 28. سلام من چند دبه شراب انداختم. و تفاله ها رو جدا کردم. تا چند روز پیش اثری از کپک نبود الان چند تا از دبه ها کپک زدن اما بقیه سالم هستن. همه هم یک جا نگهداری شدن. باید چکار کنم. ممنون

 29. باسلام وخسته نباشید

  من 4بشکه انگور قزوینی شراب انداختم که هر چهارتا شراب شده ولی یکیشو که اومدم صاف کنم لایه نازکی از کپک روش گرفته.ولی وقتی چشیدم الکل داشت مثل بقیه.الان میخام بدون اونی که کپک زده رو میشه استفاده کرد یا نه؟باتشکر

  پاسخ
  اگر کپ زده خود برای سلامت مظر است و قابل استفاده نیست

 30. سلام استاد به محض ورود به مرحله دوم یعنی صاف کردن شراب متوجه لایه سفید رنگ بر روی شراب شدم آیا امکان دارد مخمر باشد؟یا مشکلی برای شراب پیش آمده.ممنون از راهنمایی شما دوست عزیز.

 31. بطور کلی دمای دوران تخمیر نباید بیشتر از 25 باشد وقتی شما آنرا در دمای 29 درجه قرار بدهید باکتری های شراب ساز نفله می شوند و از تحرک باز می مانند.
  بکینگ پودر چه ربطی به شراب سازی دارد!؟

 32. چهارده روز برای چه!؟ یقینا تفاله ها که روی شراب قرار دارند فاسد شده اند. ممکن است خود شراب آسیب ندیده باشد. ولی در اصل معنی نمی دهد اگر تخمیر انجام شده باشد یعنی در مایه الکل موجود باشد دیگر دلیل ندارد شراب خراب شود.
  خلاصه کلام اینکه از راه دو نسخه نوشتن کار ساده ای نیست شما باید مزه کنید ببینید آیا شراب شراب شده یا نه آب فاسد شده انگور است

 33. سلام
  من 16 روز پیش شراب انداختم
  شکر و مخمر هم اضافه نکردم
  روز دوم و پنجم محتویات بشکه رو هم زدم
  از روز 7ام تا 14ام هر روز هم زدم
  امروز که درب بشکه رو باز کردم تا شرابو از تفاله جدا کنم یه لایه ی خیلی خیلی نازک روی محتویات بود
  روی یکی از بشکه ها که یک روز دیرتر انداخته بودم هم لکه هایه پراکنده بود
  تفاله ها هم هنوز کامل پایین بشکه نرفتن
  شرابم خراب شده دیگه یا اگه فردا از تفاله جداش کنم درس میشه؟

 34. با سلام.بنده حدود 15 روزه که شرابم رو انداختم و همه ی مراحل تمیزی ان را رعایت کردم ولی هنوز متاسفانه تخمیر شروع نشده.با این حال کپکی مشاهده نمیکنم و بوی ترشیدگی ان هم کم میباشد.یکبار بکینگ پودر استفاده کردم ولی الان بعد از دو روز با هم تخمیر شروع نشده.الان دوروزه که از دمای 24 درجه برداشتمش و گذاشتمش توی دمای 29 درجه ولی باز هم تخمیر شروع نشده.ممنون میشم اگه راهکاری بهم نشون بدین.تشکر

 35. با سلام.سوال و جوابها قدیمی هستن و امید به پاسخگویی ندارم
  اما در هر صورت.
  بنده شراب سفید با انگور نشسته و مخمر نان انداختم .از ابتدا قفل هوا گذاشتم و در ظرف را کیپ کردم و برای هم زدن فقط دبه را تکان دادم بعد ده روز حباب بسیار کم شد که صاف کردم و دوباره قفل هوا گذاشتم.فقط مساله این است که طعمش خیلی شیرین شده.اما بوی الکل رو داره.آیا مخمر اضافه کنم یا بیشتر صبر کنم؟


  پاسخ:
  چرا مخمر اضافه کنید اگر قبلا فعل و انفلات انجام می شده تنها دو دلیل می تواند فعل و انفعال را متوقف کند یکی تمام شدن قند محلول است و دیگر درصد بالای الکل که البته این دومی بستگی دارد به نوع مخمر شما بعضی مخمر ها در زیر 15 درصد اکل متوقف می شوند بعضی حتی تا 22 درصد هم فعال می مانند.
  در هر صوت تصمیم با خود شماست اگر شراب به اندازه کافی اکل دارد نیازی نیست ادامه کار البته آن هم باز بستگی دارد به سلیقه شما بعضی راب شیرین دوست دارند و بعضی دیگر شراب سک (Sec)

 36. سلام من شراب انگور گذاشتم بعد از تخمیر که به خوبی انجام شد ، بعد از تقریباً 4 ماه مقداری رو ریختم داخل شیشه مقداری رو نگه داشتم برای بعد مقداری که در شیشه بود رو خورتم هم رنگ خوبی داشت هم تعم خوب حالا بعد 6 ماه رفتم بقیه رو خالی کردم مزه ترشی میده نشونی از کپک هم نداره فقط مزه ترش میده الکل هم داره . دلیل این ترشی چیه و چجوری میشه رفع کرد اگر جوابی بهم بدین ممنون میشم .

  پاسخ:
  دلیل ترشی می تواند این باشد که تمام قند موجود به الکل تبدیل شده به همین دلیل قندی در شراب موجود نیست. این اتفاق زمانی می افتد که پروسه تخمیر کاملا متوقف نشده بوده به همین دلیل باقی مانده قند پس از مدتی تخمیر و به الکل تبدیل شده.

 37. ریختن توی دستگاه تقطیر کار صحییحی نیست چه ممکن است الکل چوب تولید شود الکل چوب بسیار سمی است
  گرچه گذاشتن در فریزر کار درستی است ولی راه کار ساده تر آن این است که وقتی قند موجود در شراب کاملا به الکل تیدیل شد برای مدت 3 تا 4 هفته شراب را برای صاف شدن به حال خود در جای خنگ نگهداری کند.
  پس از این مدت تمام مخمرهای موجود در شراب ته نشین خواهند کرد یا به علت نبود قند در محلول خواهند مرد. آنوقت می توانید پس از تسویه و صاف کردن شراب با مقداری شکر شراب خود را به دلخواه شیرین کنید.
  توجه داشته باشید که شراب شیرین چندان مطبوع نیست.
  من به شخصه شراب بسیار سک (کم شیرینی) دوست دارم.
  برای تشخیص مقدار شیرینی شراب می تواین به لینک زیر مراجعه کنید.

  http://winefolly.com/tutorial/wine-sweetness-chart/

 38. یکی از دلایل ترش شدن هوا خوردن یا ممکنه از مخمر هاش باشه ک نوع بدی بودن متاسفانه من کامنت بالا رو دیر دیدم ولی خب میگم برای آیندگان گاهی وقتا در آواخر دوره تخمیر شراب شروع می کنه به ترش شدن یعنی امروز امتحان می کنید کیفیت خیلی خوبی داره و عطر خوبی داره ولی طی چند روز هر روز ترش تر میشه در این موقع اگر از زمان انداختن بیش از یک ماه می گذره و می دونید ک قابل خوردنه و هنوز خیلی خیلی ترش نشده می تونید بزاریدش توی فریزر یا یخچال تا مخمر هاش کشته بشن و دیگه بیشتر ترش نشه اگر هم ک خیلی ترش شده بریزیدش توی دستگاه تقطیر

 39. اگر شراب فاسد شده باشه دیگه کاری نمی تونید بکنید.

 40. سلام من چند تا دبه انگور سیام گرفتم الان ۵۰روزه گذشته هفته پیش احساس کردم بوی ترشی میده برای همین از تفاله جداش کردم و کلا تو ی دبه ربختم و الان احساس میکنم ترشتر شده ولی کپک یا چیزه دیگه ای نزده فقط گازش زیاد شده باید چیکارش کنم لطفا کمک کنید میشه کاریش کرد ؟حیفم میاد بریزمش دور لطفا کمک کنید حیاتیه

 41. سلام از حرفاتون نهایت استفاده کردم من ۱۰۰کیلو انگور شیرین و خوشرنگ انداختم ولی متوجه شدم داره ترش میشه و از دونه جدا کردم آبشو جدا کردم تو ی دبه ریختم الان احساس میکنم ترشتر شده میخواستم ببینم میشه درستش کرد یا باید بریزمش دور لطفا کمک کنید واقعا حیفم میاد بریزمش دور ؟؟منتظرتون هستم

 42. درود.50روز پیش شراب انداختم تا1هفته پیش مزه و رنگش خوب بود.ولی الان ترش شده؟ ایا میشود کاریش کرد سرکه نشه؟

 43. سلامی مجدد.تازه 2 روزه انداختم.بار اول شرابم با انگور محلی شیراز و خودم از تاکستان چیدم و دلیلی برای متابی ندیدم و بسیار شراب خوب و خش رنگی شده.اما 2 روز پیش 180 کیلو انگور بسیار خوب قزوین انداختم که متابی سولفید هم به میزان که فرمودید ریختم.اما در حال سرچ کردن بودم راجب این ماده که دیدم جایی نوشته
  For the rest of us, add sodium metabisulphite to the juice to kill off wild yeast.
  خب اگر این راست باشه دیگه پکتن ها یا همون مخمر وحشی ها هم مردن و باید مخمر اضاف کنم.ایرانم که مخمر نیست اگر برای دعا برم جمکران گیرم بیاد ! خخخ
  البته الان کشمش هم انداختم و فوق العاده مخمر های طبیعی خوش فعاله و قفل هوا مرتب کار میکنه…آیا اکر در حد 300 سی سی از اوون رو که مخمر اکتیو داخلشه بریزم داخل شراب میتونه نقش مخمر رو ایفا کنه برام ؟

 44. سلام.من شیوه ی شمارو اجرا کردم و بعد از له کردن به اندازه پیشنهادی شما متابی سولفید استفاده کردم.اما الان جایی خوندم که مخمر وحشی هم میکشه ! من مخمر ندارم خراب میشه شرابم ؟

  پاسخ:
  معمولا شراب را باید با مخمر درست کرد. چیزی را که توضیح نداه بودی این بود که آیا پروسه شروع شده یا نه آیا فعالیتی در داخل مایع مشاهده می کنید یا نه!؟

 45. دلیل نکرده قفل دست ساز باعث این شده باشد مگر اینکه قفل هوا بدهد.
  اگر فعل و انفعالات شیمیایی در این مدت سه روز زیاد بوده یقینا همه قند موجود در محلول به الکل تبدیل شده و به همین دلیل شراب ترش خواهد بود.
  اگر هنوز مخمر ها زنده باشند یقینا می توانید با افزودن شکر فعالیت تخمیر را افزایش بدهید.
  البته باید توضیح بدهم که من هیچگاه از مخمر نان برای شراب درست کردن استفاده نکرده ام. و حتی گمان نمی کردم ممکن باشد از این نوع مخمر برای شراب بتوان استفاده کرد!

  می بهشید اگر پاسخ دیر دادم معمولا چند روز یک بار این بخش را سر می زنم

 46. سلام
  اول تشکرمیکنم از مطالب بسیار ارزنده تون
  آقا من سه روز پیش مقدار 40 کیلو انگور قرمز شآنی کوهی رو با طی مراحل زیر دبه انداختم
  1.حبه کردن تمامی انگور ها و دور ریختن انگورهای لهیده که به نظر خراب میومدن
  2.له کردن اونها البته تقریبا 20درصدشون له نکرده باقی موند
  3. 3 قاشق غذا خوری مخمر نان رو با آب انگور له شده و 2 قاشق غذاخوری شکر در ظرف جدا گانه کامل هم زدم و گذاشتم تا نیم ساعت بمونه که اکتیو شه.سپس به کل مخلوط اضافه کردم و هم زدم.
  4.مقدار 2 لیوان شکر با آب انگور مخلوط کرده و به مخلوط اضافه
  5.انگور ها رو توی دبه ریختم و قفل هواشو به کار انداختم.
  یک روز بعد از انداختن حباب مشاهده شد.امروز هم که روز سومه درشو باز کردم و به مدت کوتاهی همش زدم.یه کمی از آب انگور برداشتم برای تست.با اینکه وقتی درو باز کردم هیچ بوی سرکه ای نمیداد ولی مزه اش به نظرم ترشه
  1.آیا میتونه این ترشی به خاطر این باشه که مخمر زیاد استفاده کردم و همه قند ها تبدیل به الکل شده(اینم بگم انگورم خیلی شیرین بود)
  2.آیا این زیاد استفاده کردن مخمر شرابو خراب نمیکنه
  3.اینجا به خاطر کمبود امکانات مجبور شدم قفل هوای دستی درست کنم(بطری آب،شلنگ آکواریوم).بطری تا نصفه آبه .این شلنگ دقیقا باید تا کجای آب بره پایین؟چون همونطور که میدونید هر چی شلنگ بیشتر بره پایین فشار استاتیکی بیشتره و حباب سخت تر میاد بیرون یا اگه تا ته بطری بره اصلا حباب نمبده ولی وقتی یکی دو سانت تو آب باشه حباب میده.
  4.بیشترین حباب مربوط به روز بعد از دبه انداختن بود و روز به روز داره میزان حباب ها کمتر میشه که این به معنی کند شدن فرایند تخمیره.به نظرتون خیلی زود این اتفاق نیافتاده؟
  5.آیا میتونم الان بهش نبات یا شکر اضافه کنم؟

 47. شراب همه میوه ها یک سان است و فرقی با هم ندارد.

 48. سالام ببخشید طرز تهیه شراب شاه توت رو میخوام میشه کمک کنید حیاتیه؟؟؟؟؟؟؟؟

 49. سلام ببخشید من طرز تهیه شراب شاه توت رو می خواستم بخدا شاه توت گرفتم خراب میشه میشه کمک کنید؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 50. با سلام 20 روزه شراب گذاشتیم .هر سال به 20 روزه میرسه امسال هم 20 روزه رسید اما 3 تا از دبه ها مزه ی ترشی میده.حالا سوالم از شما اینه: با توجه به اینکه روی دبه سبک شده و تقریبا” لایله کمی از مواد وجود داره آیا میتونیم صاف کنیم که دیگه ترش تر نشه؟ و سوال دوم اینکه یک لایه خیلی نازک شبیه به کپک روی یکی از دبه ها که درصد ترشیش بالاست نشسته تاکید میکنم یک لایه خیلی نازک که جلوی نور قابل رویت است لطفا” راهنمایی بفرمایید آیا دلیل بر خرابیست؟

  ——
  پاسخ
  به نظر می آید که شراب شما خراب شده اگر لایه سفید دارد دلیل این است که باکتریهای مزاحم شراب را فاسد کرده اند.

Spam protection by WP Captcha-Free