۱۰ آذر
۱۳۸۷

ملیت: ایرانی
shirbrenj_1.jpg
مواد لازم:
● ٢۵٠ گرم برنج (برنج مخصوص آش نه برنج مرغوب)
● ١٢ دسی لیتر شیر (قابل توجه شیوا: یک لیتر برابر١٠ دسی لیتر است)
● ٢ دسی لیتر آب
● شکر، دارچین و روغن به اندازه دلخواه
● نصف قاشق کوچک چای خوری نمک
ظروف و وسایل لازم:
یک قابلمه تقریبا ۶ تا ٧ لیتری
طرز تهیه:
سال اولی که آمده بودم نروژ مرا به شام شب قبل از نوئل دعوت کردند، درضمن برای اینکه سطح توقع‌ام بالا نرود توضیح دادند که شام شب قبل از جشن نوئل در نروژ بسیار ساده است.
وقتی سر میز نشستیم، ظرف شیر برنجی را جلو حقیر گذاشتند، تعجب من باعث شد که صاحب خانه گمان برد که من از اندازه و سادگی غذا متعجب شده‌ام. می‌خواست عذرخواهی کند که توی حرفش دویدم و گفتم ما را گرفتی!؟ این غذا صد درصد ایرانی است و هیچ ربطی هم به عید نوئل شما ندارد! این یکی از آثار تهاجم فرهنگی است!
طرف که شاخ در آورده بود بیشتر توضیح خواست. برایش توضیح دادم و گفتم که این غذا در ایران بسیار مرسوم است و حتی می‌توان آنرا در مغازه‌های مخصوص خرید و به عنوان صبحانه خورد. در ضمن به او گفتم که اگر کمی تحقیق کنی می‌بینی که نروژ مدت زیادی نیست که به برنج دست یافته و برنج یک پدیده جدید و وارداتی است. در نروژ حالا چطور شیر برنج با نام ریسن گرُت (Risengrøt یا julegrøt) و حتی یول گرُت شناخته می‌شود بر من پوشیده است (“یول Jul” به زبان نروژی یعنی نوئل و “گرُت Grøt” هم به غذاهایی گفته می‌شود که شکل و شمایل شیر برنج دارند).
این از تاریخچه شیر برنج در نروژ، تاریخچه ایرانی آنرا خودتان پیدا کنید.
برای تهیه شیر برنج، برنج، آب، شیر و نمک را داخل قابلمه بریزید و قابلمه را روی اجاق بگذارید و با حرارت ملایم همراه با هم زدن بجوشانید. سعی کنید حرارت زیاد نباشد همین که محتوی قابلمه با ملایمت بجوشد کافی است. شیر برنج بعد از تقریبا ٢۵ دقیقه جوشیدن آماده است. کنترل کنید که دانه‌های برنج سالم نمانده باشند، برنج باید تقریبا له شود. در مدت جوشاندن شیر برنج سر قابلمه را نباید ببندید. اگر زیاد سفت شد و هنوز برنج له نشده بود کمی شیر به آن بیفزاید و بگذارید تا دانه های برنج خوب له شود.
هنگام سرو کردن آنرا با مقداری دارچین، شکر و کمی هم روغن سرو کنید.
shirbrenj_2.jpg
نوش جان کنید

۲۶ آبان
۱۳۸۷

ملیت: فرانسوی
baguette1.jpg نان بگت
مواد لازم برای خمیر ترش (پولیش):
● ١ دسی لیتر آب
● ١٠٠ گرم آرد
● ٣ گرم مایه خمیر (تقریبا اندازه یک نخود)
مواد لازم برای خمیر:
● ۶ دسی لیتر آب
● ١ کیلوگرم آرد
● ٢۵ گرم نمک زبر (نمک دریایی)
● ١٠ گرم مخمر (مایه خمیر)
● ٢٠٠ گرم پولیش (همان مقداری که در بالا تهیه کردیم)
طرز تهیه خمیر ترش (پولیش):
آب را تا ٣٠ درجه گرم کنید یک شیشه مربا را برای تهیه پولیش استفاده کنید. آب رو توی شیشه بریزید مایه خمیر رو در آب حل کنید و بعد آرد رو به اون بیفزاید، سر شیشه رو ببندید و شیشه رو به شدت تکان بدهید تا آرد و آب خوب مخلوط شوند. پولیش زمانی آمده است که حالتی یک دست و روان داشته باشد. سوراخ کوچکی در درب شیشه ایجاد کنید. سوراخ برای خارج شدن گاز تولید شده در خمیر ترش است، مخلوط کردن آب مخمر و آرد باعث خواهد شد که در پروسس بوجود آمده گازی تولید می شود که برای اینکه شیشه نترکد سوراخی را باید در آن تعبیه کرد. شیشه را برای مدت ٢۴ ساعت در یخچال نگهداری کنید تا روز بعد.
baguette2.jpg نان بگت
پولیش را برای این در تهیه نان بَگِت (Baguette) استفاده می‌کنیم که پروسس خمیر بگت کوتاه مدت تر بشود این کار همچنین باعث خواهد شد تا طعم بگت بهتر شود. حجم پولیش در مدت ٢۴ ساعتی که در یخچال قرار داده می‌شود تقریبا دو تا دو برابر و نیم خواهد شد. این پولیش را می‌توان در نان‌های دیگر هم استفاده کرد.
طرز تهیه نان بگت:
پولیش را یکی دو ساعت قبل از شروع از یخچال خارج کنید تا حرارت آن به اندازه حرارت محیط شود. آب را تا ٣٠ درجه گرم کنید و مایه خمیر را با ۵ دسی لیتر آن حل کنید، سپس همه مواد را داخل ماشین مخلوط کن بریزید، فراموش نکنید پولیش را هم باید به آن بیفزاید، باز هم فراموش نکنید ١ دسی لیتر از آب را نگه دارید برای مرحله بعد (مخلوط کردن خمیر در دو مرحله انجام می‌شود). ماشین مخلوط کن را با سرعت کم به راه بیندازید و بگذارید تقریبا ٣ دقیقه با سرعت کم مواد را مخلوط کند. در این مرحله خمیر سفت خواهد بود. سپس در مرحله دوم سرعت را زیاد کنید و ١ دسی لیتر آب باقی مانده را کم کم به آن بیفزاید این مرحله مخلوط کردن تقریبا ٧ دقیقه باید طول بکشد. خمیر زمانی آماده است که یک دست و یکنواخت شده باشد.
baguette3.jpg نان بگت
استراحت خمیر در سه مرحله باید انجام شود
مرحله اول:
ظرف خمیر را با پلاستیک‌هایی که در آشپزخانه استفاده می‌کنید بپوشانید (پلاستیک‌های نازک بسته بندی) و خمیر را در مکانی قرار بدهید که تقریبا ٣٠ درجه حرارت داشته باشد و نور نباشد. خمیر را برای ١ ساعت و نیم به حال خود رها کنید.
مرحله دوم
پس از اتمام مرحله اول خمیر را خارج کنید و آنرا روی میز آشپزخانه بگذارید. خمیر را نسبت به اندازه سینی فر خود تقسیم کنید، اگر طول سینی فر شما ۴٠ سانتیمتر یا کمتر است خمیر را ۶ قسمت کنید در غیر این صورت ۵ قسمت. من چون سینی فرم ۴٠ سانتیمتر است خمیر را به ۶ قسمت تقسیم می‌کنم. هر قسمت را گلوله کنید و روی میز بگذارید، برای اینکار معمولا نیازی به آرد نیست اگر خمیر شما کمی به دست می‌چسبید برای اینکار از کمی آرد استفاده کنید. روی گلوله‌های خمیر را با پارچه‌ای بپوشانید و آنرا برای ٣٠ دقیقه دیگر استراحت بدهید.
baguette4.jpg نان بگت
مرحله سوم
هر گلوله را یکی یکی روی میز آشپزخانه با وردنه غلتک کنید تا به شکل مستطیلی (بیضی) در آید سپس آنرا از طرف بلند مستطیل لوله کنید تا بشکل نان بگت در بیاید.
اگر سینی فر شما سوراخ سوراخ است می‌توانید نان‌ها را مستقیما روی سینی قرار بدهید، اگر سوراخ سوراخ نیست از کاغذهای مخصوص قنادی استفاده کنید، همان نوع کاغذی که می‌توان آنرا توی فر گذاشت بدون اینکه بسوزد، یک نوع کاغذ نسوز است. روی نان‌ها را با پلاستیک بپوشانید و آنها را مجددا برای پف کردن به حال خود رها کنید وقتی بگت‌ها دوبرابر شدند آماده پختن هستند.
پلاستیک را از روی آن بردارید و با تیغ صورت تراشی تیز روی آنها با فاصله یک سان چهار تا پنج بریدگی مورب بوجود بیاورید، سعی کنید بریدگی‌ها هر چه ممکن عمیق تر باشند فراموش نکنید این عمل را باید با سرعت و یک ضرب انجام دهید و از دست زدن به نان خودداری کنید در غیر این صورت پف آن خواهد خوابید و نان‌ها خوب از کار در نخواهند آمد.
با قلم موی آشپزخانه مقداری آب روی آن بزنید و آنرا در فری که تا ٢٣٠ درجه از قبل گرم کرده‌اید بگذارید. مدت طبخ معمولا بین ١۵ تا ٢٠ دقیقه خواهد بود، ولی همیشه نان‌ها را زیر نظر داشته باشید تا اگر درجه فر شما از دقت کافی برخوردار نیست زودتر یا دیرتر نان‌ها را خارج کنید. نان‌ها باید برشته باشند در غیر این صورت خمیر خواهند بود و خوشمزه نخواهند شد. نان بگت باید ترد و شکننده باشد.
در مدتی که نان‌ها در فر هستند اگر دوش دستی دارید، از همان‌هایی که سلمانی‌ها استفاده می‌کنند با آب سرد هر از گاهی یک دوش درست و حسابی به نان‌ها بدهید، اگر ندارید یک کاسه آب کف فر بگذارید تا آب آن همراه با پختن بگت‌ها تبخیر شود، این کار باعث خواهد شد که پوسته نان برشته و ترد شود.
baguette5.jpg نان بگت
نوش جان کنید

۱۲ آبان
۱۳۸۷

توضیح: فورماژ (Formage) به زبان فرانسه به پنیر گفته می‌شود، ولی این دسر یک نوع پنیر نیست، فقط فرانسوی‌ها به این نوع دسرها فورماژ می‌گویند. به همین خاطر هم من این را فورماژ نامیده‌ام. یک توضیح دیگر اینکه شما می‌توانید از همین دستور و با استفاده از میوه‌های دیگر دسرهای مختلفی درست کنید، روش کار یکی است، فقط توجه داشته باشید که از کیوی برای این نوع دسر استفاده نکنید! در غیر این صورت ژلاتین سفت نخواهد شد و دسر شما خراب خواهد شد.
ملیت: اختراع خودم
kirseber_formasj1.jpg
مواد لازم:
● ٢ عدد تخم مرغ
● ٢ دسی لیتر خامه مایع
● ۴ تا ۵ ورق ژلاتین (با ژله اشتباه نکنید ها!)
● ۴ قاشق سوپخوری شکر
● ١ دسی لیتر آب آلبالو
● ١ عدد لیمو
ظروف و وسایل لازم:
یک کاسه شیشه ای تقریبا ۴ لیتری، یک قابلمه کوچک، ماشین آشپزخونه (میکسر)
طرز تهیه:
kirseber_formasj2.jpg
توضیح: ورقه های ژلاتین که من استفاده می‌کنم هر کدام فقط ٢ گرم وزن دارند، یعنی در مجموع ده گرم ژلاتین مصرف می‌کنم. نکته دوم اینکه اگر آب آلبالویی که استفاده می‌کنید خیلی ترش است، مقدار کمتری از آنرا با آب مخلوط کنید، توجه داشته باشید که حجم کل نباید بیشتر از ١ دسی لیتر شود.
ورقه‌های ژلاتین را ۵ دقیقه در آب سرد خیس کنید تا نرم شود. در این مدت مواد دیگر را آمده می‌کنیم.
خامه مایع را هم با ماشین در یک ظرف جداگانه بزنید تا خامه سفت شود. دقت کنید خامه نباید بیشتر از حد زده شود در غیر این صورت بجای خامه کره حاصل خواهد شد. خامه را در یخچال بگذارید تا بعد.
با رنده پوست لیمو را رنده کنید، پوسته سبز رنگ لیمو را بخاطر عطر پوست لیمو استفاده می‌کنیم. بعد از آن آب لیمو را هم بگیرید.
شکر و دو تخم مرغ را با ماشین میکسر خوب هم بزنید تا سفید رنگ و کمی سفت بشود؛ دقت کنید خیلی مهم است که تخم مرغ و شکر خوب زده شود (تقریبا ۵ تا ٧ دقیقه باید زده شود). این را هم کنار بگذارید تا بعد.
حالا ژلاتین را آماده می‌کنیم.
ژلاتین را از آب خارج کنید و با دست بچلانید تا آب آن کاملا تخلیه شود، سپس آنها را در یک قابلمه کوچک روی حرارت ملایم همراه با همزدن آب کنید. بعد از پنج تا ده دقیقه ژلاتین‌ها آب خواهند شد.
حالا ژلاتین آب شده را با آب آلبالو مخلوط کنید و بعد آنرا با دیگر مواد در کاسه شیشه‌ای با چنگال خوب مخلوط کنید، ظرف را برای سفت شدن در یخچال قرار دهید.
فورماژ باید حداقل ۵ تا ۶ ساعت در یخچال بماند. من معمولا شب قبل درست می‌کنم برای روز بعد.
وقتی دسر آماده شد می‌توایند ظرف دسر را سر میز ببرید، یا اگر خواستید به قطعات کوچکتر تقسیم کنید ته کاسه را در یک ظرف بزرگتر آب گرم قرار بدهید تا فورماژ از بدنه کاسه جدا شود، سپس آنرا روی یک سینی وارونه کنید. بعد می‌توانید فورماژ را با احتیاط با چاقو ببرید.
kirseber_formasj3.jpg
نوش جان کنید