- چنچنه - http://chenchene.com -

سوپ گولاش Gulyás Leves

Posted By Hasanagha On آبان ۲۶, ۱۳۸۶ @ ۱۲:۱۹ ب.ظ In سوپ‌ها,غذاهای خارجی | 17 Comments

این سوپ را یک خانم مجار که همکارم هست به من یاد داده، سوپ بسیار خوشمزه‌ای است و خصوصا فصل زمستان بسیار می‌چسبد.
ملیت: مجار

مواد لازم:
● ۵٠٠ گرم گوشت گردن خوک
● ۵٠٠ گرم گوشت گاو یا گوساله
● نصف سلری روت [1] (Celery) (ریشه یک نوع کرفس [2]!!)
● ٢ عدد هویج
● ۴ عدد سیب زمینی
● ١ عدد پیاز بزرگ
● ٢ قاشق سوپ خوری رب گوجه، اگر از اون مدلی که در تصویر می‌بینید گیر آوردید بهتر است
● ٢ قاشق سوپ خوری پودر فلفل دلمه‌ای
● اگر سوپ را تند و تیز می‌خواهید یک مقدار هم فلفل هندی قرمز استفاده کنید
● ١ قاشق سوپ خوری زیره
● ١٠٠ گرم مارگارین (روغن گیاهی)
● نیم دسی لیتر روغن زیتون
● ۶ تا ٧ لیوان آب سرد
● ١ عدد تخم مرغ
● مقداری آرد
● نمک به اندازه دلخواه

ظروف و وسایل لازم:
یک قابلمه تقریبا ١٠ تا ١٢ لیتری

طرز تهیه:
gulyas_2.jpg
یک توضیح: باز دوباره نیاد بگوید گوشت گردن خوک از کجا گیر بیاوریم ها! اگر گوشت خوک ندارید گوشت گوسفند استفاده کنید، گوشت خوک از این نظر انتخاب شده چون طعم بهتری به سوپ می دهد. حالا که اینو نوشتم یادم افتاد به یک جوکی که سالها پیش در دوران جنگ باطل بر علیه باطل شنیده بودم.
می گن اون دوران بخاطر نبود بعضی از داروها وقتی به داروخانه برای یک دارو مراجعه می شد داروخانه می گفت این دارو را نداریم مشابه آنرا داریم. یک روز یک آخوندی می رود داروخانه داروی ضد سرفه بخرد. صاحب داروخانه در حال خروج از داروخانه به شاگردش می‌گوید این آقا را راه بیداز. می‌رود دنبال کارش وقتی برمی‌گردد می‌بیند آخوند جلو در داروخانه دستش را گرفته به یک درختی و مثل جنازه رنگ باخته و خشک سر جایش تکان نمی‌خورد. صاحب داروخانه می‌رود داخل از شاگردش می‌پرسد چه بلایی سر این بدبخت آوردی!؟ شاگردش می‌گوید داروی سرفه‌ای که می‌خواست نداشتیم بجایش داروی مشابه به او دادم و با خنده یک داروی اسهال را به صاحب داروخانه نشان می‌دهد.
این هم طرز تهیه گولاش:
این مقدار سوپ بسیار زیاد است (تقریبا برای یک لشکر پیاده نظام) من معمولا مقداری از آنرا فریز می‌کنم و روزهای سرد زمستان آنرا استفاده می‌کنم.
پیاز را به قطعات کوچک و هویج را به قطعات یک سانتیمتری خورد کنید و با ١٠٠ گرم مارگارین و نیم دسی لیتر (نصف یک لیوان) روغن سرخ کنید، نیازی نیست پیازها زیاد سرخ شوند، قبل از اینکه قهوه‌ای رنگ بشوند رب گوجه و پودر فلفل دلمه‌ای قرمز را به پیازداغ اضافه کنید و تا ده بشمارید بعد ۶ تا ٧ لیتر آب را به آن بیفزاید. دقت کنید وقتی می‌نویسم تا ده بشمارید برای این است که رب گوجه و پودر فلفل دلمه‌ای نباید بسوزد در غیر این صورت سوپ شما تلخ و تیره رنگ خواهد شد. گوشت‌ها را به قطعات کوچک خورد کنید و داخل قابلمه بیندازید، یک قاشق سوپ خوری زیره را هم به آن بیفزاید.
حالا در قابلمه را بگذارید و با شعله بسیار ملایم بگذارید گوشت بپزد. دقت کنید حرارت زیاد نباشد.
وقتی گوشت کاملا پخت سلری (ریشه کرفس!!) را به قطعات کوچک (نیم سانتیمتر در نیم سانتیمتر در یک سانتیمتر) خورد کنید، همچنین سیب زمینی‌ها را پوست بکنید و به قطعات یک و نیم سانتیمتری خورد کنید وقتی گوشت داخل سوپ پخت سلری و سیب زمینی را به آن بیفزاید و بگذارید اینها هم بپزند دقت کنید سیب زمینی‌ها له نشوند.
گلوله‌های آرد و سلری روت
گلوله‌های آرد:
یک عدد تخم مرغ را با نصفه قاشق چای خوری نمک مخلوط کنید و آرد به آن بیفزاید، مقدار آرد بستگی به اندازه تخم مرغ دارد به تخم مرغ آرد بیفزاید و همزمان ورز بدهید تا خمیری سفتی بدست آید وقتی خمیر آماده شد مقداری آرد را داخل یک بشقاب بریزید و از خمیر بدست آمده گلوله‌های بسیار کوچک تقریبا به اندازه یک O درست کنید. نیازی نیست همه خمیر را استفاده کنید نصف آن کفایت می‌کند، دقت کنید این گلوله‌ها وقتی در سوپ بپزد بزرگ خواهد شد، پس اندازه آنها را واقعا کوچک کنید.
وقتی سوپ آماده شد، گلوله‌های آرد را داخل سوپ بیندازید نمک به اندازه دلخواه بیفزاید و بگذارید چند دقیقه با سوپ بپزد، وقتی گلوله‌ها روی سوپ شناور شدند سوپ شما آماده است.
gulyas_4.jpg
نوش جان

Tweet [3]

Article printed from چنچنه: http://chenchene.com

URL to article: http://chenchene.com/?p=99

URLs in this post:

[1] سلری روت: http://no.wikipedia.org/wiki/Sellerirot

[2] ریشه یک نوع کرفس: http://www.whatamieating.com/?s=eller&b=28&d=21&t=main&r=All

[3] Tweet: https://twitter.com/share

Copyright © 2010 چنچنه. All rights reserved.