۵ آبان
۱۳۸۶

با خودم گفتم تا فصل انگور تمام نشده این نوشته را منتشر کنم تا دوستان بتوانند بهره ببرند.
توضیح یک نکته بسیار مهم قبل از شروع:
توجه داشته باشید که اگر در این پروسس نظافت را رعایت نکنید، مخمر شما ممکن است به باکتری‌های دیگر (مزاهم) آلوده شود و در چنین صورتی مخمر خراب خواهد شد و شرابی هم که با این مخمر تولید کنید خراب خواهد شد.

نکته اساسی اینکه مخمر شراب که در طبیعت موجود است چندان مورد اعتماد نیست و می‌تواند باعث شود که شراب ما خراب شود یا در بهترین حالت شراب چندان خوبی از آب در نیاید. همچنین برای تولید شراب‌های مختلف نیاز به مخمر ها از گونه‌های مختلفی داریم. بطور مثال روی پوسته انگور نوع دیگری از باکتری پیدا می‌شود بنام (acetic bacteria) این باکتری باعث تولید سرکه می‌شود.
اینکه آیا باید برای تهیه شراب از مخمر استفاده کرد یا نه بارها دوستان بحث کرده اند عده‌ای بر این اسرار دارند که مخمر وحشی که روی دانه‌های انگور موجود است برای تولید شراب کفایت می‌کند این ادعای چندان درستی نیست، چه مخمر وحشی گاهی اوقات از کیفیت خوبی برخوردار نیست و باعث می‌شود که شراب یا خراب شود یا در بهترین حالت شراب خوبی از آب در نیاید. به همین دلیل است که معمولا برای تولید شراب مرغوب باید از مخمرهای از قبل تهیه شده استفاده کرد. (لایه نازک پودر مانندی را که روی دانه های انگور مشاهده می‌کنید مخمر وحشی شراب است، البته می‌تواند باکتری‌های دیگری هم در آن موجود باشد که چندان مساعد نیست).
نگاهی به این دو لینک بیندازید لینک اول لینک دوم، در هر دو لینک همان گونه که مشاهده می کنید انواع مختلف مخمر شراب یافت می شود. بعضی انواع برای شراب‌های قوی (16 تا 20 درصد) در نظر گرفته شده و بعضی دیگر برای شراب معمولی (10 تا 14 درصد) مورد استفاده قرار می‌گیرد. حتی برای مزه و عطرهای گوناگون مخمر های گوناگونی یافت می شود. در حقیقت مخمر یکی از محتویات مهم در شراب سازی است که شراب را خوب یا بد می کند در نتیجه سعی کنید همیشه بهترین مخمر را تهیه کنید. دلیل اینکه اینجا روش درست کردن مخمر را می نویسم به این دلیل است که متاسفانه در ایران نمی توان مخمر تولید حرفه ای خرید.

تکثیر مخمر (انواع مختلف آن فرقی نمی‌کند)

مواد لازم:
● یک قاشق چای خوری مخمر شراب (Yeast)
● یک قاشق چای خوری شکر
● 1.25 دسی لیتر (یک چهارم پیمانه آب)
● چند قطره آب لیمو
● یک قاشق سوپ خوری آب پرتقال

ظروف و وسایل لازم:
یک بطری در دار، یک قفل هوا

طرز تهیه:

آب را با شکر مخلوط کنید و بگذارید بجوشد وقتی یک جوش خورد مخلوط را بگذارید سرد شود. وقتی سرد شد چند قطر آب لیموی تازه به آن بیفزاید آب پرتقال را هم بیفزاید، همه این مواد را در یک شیشه بریزد شیشه باید در داشته باشد و در آن حتما پلاستیک یا چوب پنبه باشد، اصلا از در فلزی استفاده نکنید. بعد یک قاشق پودر یا مایع مخمر را به آن اضافه کنید و شیشه را خوب تکان بدهید. در بطری باید قفل هوا داشته باشد در غیر اینصورت خواهد ترکید.
حالا شیشه را در جایی که حرارت حدود 21 تا 25 درجه داشته باشد نگهداری کنید تا مخمر تکثیر شود.
برای مصرف می‌توانید مقداری از مخمر تکثیر شده را مصرف کنید، بعد باقیمانده آنرا را مجددا به روش بالا تکثیر کنید. با این روش می‌توانید تا ابد مخمر داشته باشد.
چند نکته در رابطه با مخمر شراب یا مخمر آبجو ودیگر باکتری‌های از این نوع
همان گونه که آگاهید برای تولید الکل در شراب یا آبجو یا هر نوع دیگری از تولید الکل، شما با افزودن مخمر به میوه (مثلا انگور) که دارای قند است در یک پروسس “تخمیر” شراب (الکل) بدست می‌آورید. در این پروسس قند موجود در انگور یا هر میوه دیگری به مرور زمان پس از تخمیر بوسیله مخمر به گاز اکسید کربن و الکل اتی‌لیک تبدیل می‌شود. فرمول زیر را در کلاس درس شیمی معدنی حتما به یاد دارید!؟ البته اگر سر کلاس خواب نرفته باشید!
C6H12O6—>2CO2 + 2C2H5OH
برای اینکه این پروسس استارت زده شود نیاز به موجودات زنده‌ای داریم که از نوع باکتری هستند. این باکتری‌ها را مخمر یا به زبان انگلیسی Yeast می‌گویند.
مخمر (Yeast) شراب و آبجو انواع مختلفی دارند(مثل هر باکتری دیگری). این مخمرها بستگی به نوع خود، الکل تولید شده از آنها نیز متغییر خواهند بود. مثلا بعضی مخمرها مقاومت کمتری دارند و توانایی تولید الکل بیشتر از هفت هشت درصد را ندارند و وقتی درجه الکل داخل مایع به این حد رسید این مخمرها (باکتری‌ها) می‌میرند، در نتیجه پروسس تخمیر متوقف می‌شود. البته ممکن است که به علت کمبود قند در مواد هم این پروسس متوقف شود، حتی اگر باکتری‌ها (مخمرها) نمرده باشند، و به علت کمبود قند مخمرها خواهند مرد (قند موجود در ماده‌ای که از آن شراب تولید می‌کنید خوراک مخمرها هستند). ولی حتی اگر شکر هم در مایع موجود باشد بعضی از مخمرها در یک درجه بخصوصی از الکل خواهند مرد و در نتیجه پروسس متوقف خواهد شد. به همین دلیل هم هست که بعضی شراب‌ها شیرین تر از دیگر شرابها هستند. این شیرین بودن شراب به این معنی است که قبل از اینکه قند داخل مایع کاملا تمام شده باشد، درجه الکل به حدی رسیده که مخمرها مرده‌اند و در نتیجه پروسس الکل سازی متوقف شده، در نتیجه باقی مانده قند داخل مایع (شراب) باعث شیرینی شراب می‌شود. اگر شما مخمر بسیار قوی استفاده کنید، قند بطور کامل در مایع شراب تمام خواهد شد و باعث متوقف شدن پروسس می‌شود چنین شرابی بسیار (brut, extra dry, sec) (خشک) به فارسی یعنی بسیار ترش و کم شیرینی خواهد شد.
پس اگر خواسته باشیم که شراب‌های قوی تری را تولید کنیم، نیاز به مخمرهایی داریم که در برابر الکل مقاوم تر باشند.
برای شرابهای اپریتیو مثل شراب پورتو از مخمرهایی استفاده می‌کنند که تا 19 یا 20 درصد الکل مقاوم هستند و در درجات بالاتری می‌میرند در نتیجه با مصرف انگورهای بسیار شیرین و افزودن مقداری شکر هنگام پروسس باعث می‌شوند که درصد الکل موجود در شراب به حد پورتو یعنی 19 درصد برسد.
در شراب‌های معمولی درصد الکل بین 10 تا 14 درصد است. معمولا شراب‌هایی که %10 درصد یا کمتر الکل دارند شراب‌های خوبی نیستند و قابل نگهداری در دراز مدت نیستند. همچنین شراب‌هایی که 14 درصد الکل دارند معمولا شراب‌های بسیار Sec هستند Sec در اصطلاح شراب به شرابی می‌گویند که مقدار قند موجود در آن بسیار کم است و معمولا ترش مزه و گس هستند در عوض شراب‌هایی که درصد الکل آنها کمتر هستند معمولا شیرین‌تر هستند.
البته این را هم بگویم که شما می‌توانید مخمری بسیار قوی داشته باشید ولی تصمیم بگیرید که پروسس را در حد بخصوصی از الکل متوقف کنید در چنین صورتی شما نیاز به مواد شیمیایی دارید که باعث کشتن این باکتری‌ها (مخمرها) می‌شود تا به وسیله آن عمل تخمیر را متوقف کنید. معمولا این کار را در شرایطی انجام می‌دهند که می‌خواهند مقداری از قند داخل شراب را نگه دارند تا شراب کمی شیرین شود و زیاد Sec یا ترش نشود.
این مقاله به زبان انگلیسی را هم در رابطه با مخمر طبیعی بخوانید

 1. راستش را بخواهید نمی دانم پاسخ شما را چه بدهم! این یقینا به علت استفاده از مخمر اشتباه است هر مخمری عملی انجام می دهد که با دیگری فرق می کند. یقینا آن چیزی که شما بدست آورده اید نمی تواند شراب باشد.
  در هر دستوری که من خوانده ام جملگی هشدار می دهند که نباید از مخمر دیگری بجز مخمر شراب استفاده کرد.

 2. سلام خدمت خسن آقا عزیز، من برای تهیه شراب آلو از مخمر کیک یا همون بیکینگ پودر استفاده کردم ، 2 روزی طول کشید تا تخمیر آغاز شد و کارها خوب پیشرفت تا 2 روز بعد از صاف کردن شراب و کنار گذاشتن جهت ته نشینی لرد آن ، روی سطح شراب حبابهای بسیار ریزی مثل کلونی ایجاد شده اند که دقیقا نمی دانم چیست آیا کپک است یا فعل وانفعالی طبیعی است؟ در ضمن بوی الکل شراب خیلی کم شده.

 3. سلام، فقط عرض کنم که “مخمر آبجو” رو اگر کسی توی ایران احتیاج داشت به راحتی می تونه از هر داروخونه ای به همین اسم بخره. فکر می کنم استفاده دارویی هم داره. ولی همه داروخونه ها دارند و می تونید با اعتماد به نفس برید و بگین مخمر آبجو می خوام و اونها هم یه قوطی قرض مخمر بهتون می دن که معمولاً 50 تایی هست.

 4. سلام . من یه بار از مخمر کیک استفاده کردم برا شراب، خوبم بود. این بار تکثیر که میخام بکنم اصلا تخمیر نمیشه برا تکثیر. آبلیمو شکر آب همه چی مثل قبل ولی کار نکیکنه.لطفا راهنمایی کنید. ممنون .بای

 5. in alice ba sepehr zano shoharan hatman bezarid haminjory ahmagh bemonan ina motmaenan seyed ham hastand lol

 6. من اطلاع چندانی از تهیه آبجو ندارم

 7. سلام حسن آقا !
  من پدر بزرگم ساقی بود ، بهم گفته بود واسه تهیه آبجو میشه ( ماع الشعیر معمولی خرید و یک قاشق چای خوری مخمر نانوایی ( تخمیر خمیر )و یک قاشق غذا خوری شکر ) قاطی کنیم و سر بطری رو پلم کرد و تا 3 الی 4 روز در جای نسبتا گرم نگهداری کرد و بعد از این مدت آبجو ما حاضر است . البته ناگفته نماند که من خودم فعلا امتحان نکردم چون اینجا که هستم به راحتی می توان آبجو عالی خرید ولی رفتم ایران باید امتحان کنم که چطور میشه ، راستی نظر شما چییه ؟ آیا راه دیگری وجود دارد؟ ( یا اصلا بهتره چی کار کرد ، آخه من عاشق آبجو هستم می ترسم تو ایران نتونم دوام بیارم ) ببین به چه روزی افتادیم واسه تهیه یک بطری نوشیدنی باید دست به هزار کار بزنیم.

 8. میشه مخمر روی شراب رو پرورش داد ولی من از روش آن اطلاعی ندارم این کارها روشهای علمی است و بعضا نیاز به ابزار لابراتواری دارد و محیط پرورش باکتری!
  برای خریدن مخمر آبجو روی نت می تونید بخرید با یک جستجو روی نت خرید آن بسیار آسان خواهد بود.

 9. سلام ممنونام از جوابت می تونی بگی مخمر آبجو از کوجا تهیه کونم راستی میشه مخمری که روی ‍پوست انگور هست رو جدا کرده وپرورش داد تا تعداد آ یاد بشه اگه میشه لطفا روش ان رو هم توضیح بده با تشکر

 10. سلام من مایه خمیر نانوایی رو تو مائ الشعیر ریختم البته شکر هم ریختم و در شرایط تخمیر قرار دادام یعنی قفل هوا زدم در دمای 23 درجه قرار دادام داخل آن گاز دی اکسید تولید میشه بعد از 10روز میزان گاز کم میشه بعد از15روز در ان رو باز میکنم 1سی سی هم الکل ناداره اگه میشه توضیه بده چکار کونام ممنون


  پاسخ:
  مخمر تولید آبجو و شراب با مخمر نان فرق می کند. من هیگاه با مخمر نان مشروب درست نکرده ام نمی دانم عکس العمل چه خواهد بود

 11. سالام میخخاستم بدونم مایه خمیر نانوای را تو آبجو ایرانی بریزیم تخمیر میشه الکل بندازه

 12. ba salame mojadad.
  mamnon az rahnamaei vali ba tavajohe be in darajeha masalan1.035 vase har miveei na faghat angor ke ma bad az 1 hafte dabe serkaro tahvil migirim.
  mamnon misham age nazaretono begin
  vase inke behtar manzoramo befahmin(masalan angoro andakhtimo be har sorati darejeye absanjo roye 1.035 tanzim mikonim
  aya be nazare shoma ghabl az 15~20roz(marhale takhmire1)angor serke nemishe va gheili torsh nemishe.)
  mamnon va montazer

 13. ba salam khedmate ostade aziz.
  man emsal 50 litr siaho 20 litr sefid andakhtam
  tanha soeale man dar morede ezaf kardane shekar hastesh
  chon man baed az 10 roz ehsas kardam dare torsh mishe va angor ezafe kardam va ba hydrometr be adade 1.04va 1.06 resondam
  hala mikham bedonam ke 1-darajeye absanj dar marhale aval chand bayad bashe(roze avale dabe kardan)
  2-age bekhaim shekaro az aval ezaf konim darajeye ab sanj kodom adado neshon bede ke dg shekar ezaf nakonim.
  ba sepas

  به جدول مربوطه در دستور مراجعه کنید

 14. سلام به شما عزیزان خوب .

  این نان شیرنی بسیار خوشمزه هست اگر طبق دستور درست کنید خیلی‌ راحت میتونید بپزید و نوش جان کیند.

  معصوم از کانادا

  نان گاتا

  مواد لازم خمیر:
  تخم مرغ 3 عدد
  کره یا مارگارین 250 گرم
  شیر 125 میلی لیتر
  آرد به میزان لازم
  مایه خمیر 2/1 قاشق چایخوری
  بیکینگ پودر 4/1 قاشق چایخوری
  نمک 4/1 قاشق چایخوری
  مواد لازم میانی خمیر:
  کره 170 گرم
  آرد تفت داده شده 100 گرم
  شکر 60 گرم

  چگونگی تهیه
  تمام مواد خمیر را به جز آرد با هم مخلوط کرده سپس با مفتول همزده تا مواد با هم ترکیب شود. کم کم آرد را اضافه کنید تا خمیر نرم و لطیفی به دست آید و در ضمن به دست نچسبد. سپس خمیر را به 6 تا 7 قسمت تقسیم کرده و هر کدام را شانه کرده روی آن دستمال مرطوب قرار می دهیم. به مدت نیم ساعت استراحت داده. در این مدت می توانیم مواد میانی را آماده کنیم. کره و شکر را با همزن بزنید آرد تفت داده شده را اضافه کنید و خمیر به دست آمده را داخل یخچال قرار دهید.
  پس از ورآمدن خمیر گاتا از مواد میانی به اندازه یک گردو برداشته داخل (وسط) هر خمیر گذاشته و به همان صورت شانه کرده خمیر را می بندیم. یکی یکی خمیرهای آماده شده را به کمک وردنه به شکل دلخواه که می تواند دایره یا مربع یا مستطیل باشد باز کرده و خمیر نباید نازک باشد داخل سینی قرار داده بعد از آن روی آنرا یک تخم مرغ زده شده مالیده و با چنگال روی آن خطوط ایجاد کرده و در فر 200 درجه سانتیگراد (شماره 5 فرهای شماره ای) به مدت 25 تا 30 دقیقه یا تا زمانیکه روی گاتا طلایی شود قرار دهید.

 15. سلام،
  با تشکر از مطالب خیلی خوبتون. که برای ما که توی ایرانیم و دسترسی نداریم خیلی کمک می کنه.
  راستش من می خوام اولین شراب خودم رو بزارم. تمام تلاشم هم بر این هست که بهترین طعم رو داشته باشه.
  چند تا سوال داشتم.
  1 – مخمرهای خوب شراب هیچ کاربردی ثانویه ای هم دارند که به واسطه ی اون بشه، در ایران اون ها رو بدون دردسر تهیه کرد؟
  2 – آیا از مخمر ابجو برای تهیه شراب می شه استفاده کرد؟
  و اگر جواب سوال های بالا “نه” است، برای استفاده از مخمر وحشی چه کارهایی می شه انجام داد (با توجه به اینکه دیگه نباید انگورها رو شست)، که احتمال خراب و یا سرکه شدن شراب کم بشه؟ آیا قرص یا مواد خاصی رو می شه استفاده کرد؟ و یا این پیشنهاد که آقای “فرشاد” در بالا گفت که دو سه روز اول بگذاریم هوا به انگورها برسه تا باکتری ها مخمر سریع تر رشد کنن، عملی هست؟

  ممنون.
  —-
  پاسخ:
  خیر مخمر شراب با مخر آبجو یکی نیست. در مورد اینکه مشیه ماده دیگری بجای مخمر استفاده کرد پاسخ منفی است.
  در مورد اینکه بگذارید هوا بخورد تا مخمرهای خود انگورها فعالتر بشوند هم تئوری درستی نیست. بطور کلی در پروسه شراب سازی باید حتما از نفوذ هوا در داخل مخزن شراب جلوگیری شود.

 16. خسن آقا با عرض پوزش به نوشته‌ی قبلی من این توضیح رو اضافه کنین که مخمر نان گونه‌ای از Saccharomyces cerevisiae هست که ممکنه طعم مناسب گونه‌های شراب‌سازی رو نداشته باشه و مقاومت کمتری در برابر الکل داشته باشه. با این حال در شرایط ضروری میشه استفاده کرد. این هم چند منبع:
  http://gomestic.com/cooking/using-bread-yeast-in-homemade-wine-and-beer/
  http://www.joyofwine.net/wine101.htm
  http://www.squidoo.com/use-bread-yeast-for-wine-making

 17. من با اجازه‌ی خسن آقا چند تا نکته رو عرض کنم:
  اول در مورد مشکل مخمر: در حالت کلی مخمر نان و شراب با هم فرق دارند و انواع بسیار گوناگونی هم دارند. اما مخمر معروف Saccharomyces cerevisiae که به مخمر «واقعی» شراب معروف هست هزاران ساله که هم برای نان و هم شراب استفاده می‌شه.
  http://en.wikipedia.org/wiki/Yeast
  خوشبختانه این مخمر در ایران هم به عنوان مخمر نان به راحتی پیدا می‌شه. بر روی بسته‌بندی «خمیرمایه‌ی فوری نان» رضوی محصول آستان قدس نام مخمر ساکارومایسز سرویسیه درج شده و با خیال راحت می‌تونید اون رو مصرف کنید (در فروشگاه‌های تهران هم پیدا میشه). در مقاله‌ای هم که جناب خسن آقا در مورد مخمر طبیعی معرفی کردند ذکر شده که این گونه مخمر مقاومت بالایی در مقابل الکل داره و تا می‌تونه تا بیش غلظت بیش از ۱۳٪ تخمیر انجام بده.
  اما من خودم استفاده از مخمر طبیعی رو امتحان کردم و کاملا جواب می‌ده. هر چند مزایا و معایب خودش رو داره. مهمترین مزیتش اینه که گونه‌های مختلفی از مخمر بر روی انگور یافت میشن که محصول تخمیر اون‌ها طعم و خواص بهتری به شراب میده. مهمترین عیبش اینه که انواع باکتری‌ها و قارچ‌های دیگه هم روی پوست انگور وجود دارند که تعدادشون خیلی بیشتر از مخمر هست. اما خوشبختانه به علت تولید الکل در فرایند تخمیر فعالیت باکتری‌ها و کپک‌ها متوقف میشه و بعد از ۱ تا ۳ روز دگه فقط مخمر شراب هست که داره فعالیت می‌کنه. بنابراین بهتره در این دوره دمای محیط چندان بیشتر از ۲۰ تا ۲۳ درجه نباشه (تا باکتری‌های مضر فعالیت کمتری داشته باشند)، و همینطور اکسیژن کافی در اختیار مخمر باشه تا بتونه تکثیر بشه. اکسیژن رسانی با هم زدن مخلوط در روزهای اول امکان‌پذیره. همچنین این هم زدن باعث میشه که الکل به همه‌ی نقاط مخلوط(خصوصاً سطح) برسه تا از کپک زدن جلوگیری بشه.
  دقت کنین در مرحله‌ی اول تخمیر که با تکثیر شدید مخمر همراه هست (۴ تا ۷ روز) نیاز به اکسیژن کافی هست پس درب ظرف رو در این مدت نباید بست و حتی از قفل هوا هم نباید استفاده کرد. می‌تونین با یک حوله‌ی تمیز روی ظرف رو بپوشونین که از ورود گردوغبار و باکتری‌های مزاحم جلوگیری بشه. در استفاده از مخمر طبیعی نیازی به قرص کمپدن هم نیست چون اصلا اون رو از بین می‌بره.
  بعد از این که تعداد باکتری‌های مخمر به حد کافی رسید باید از رسیدن هوا به مخلوط جلوگیری کنیم تا از تولید محصولات ناخواسته مثل سرکه و همچنین فعالیت باکتری‌های مضر جلوگیری بشه. (سرکه محصولی هست که از اکسید شدن الکل (اتانول) بدست می‌آد.) در عین حال باید دی‌اکسید کربن حاصل از تخمیر از ظرف خارج بشه تا فعالیت مخمر ادامه پیدا کنه. پس در مرحله‌ی دوم، پس از قدری صاف کردن مخلوط اون رو داخل بطری ترجیحا شیشه‌ای بریزید. (استفاده از بطری پلاستیکی توصیه نمیشه چون مواد اسیدی به تدریج با جداره‌ی ظرف واکنش داده و باعث ورود ترکیبات مضر به داخل مایع میشه) بعد یک لوله‌ی پلاستیکی (مثل شلنگ هوای آکواریم) رو از درب پلاستیکی یا چوب‌پنبه عبور داده و روی دهانه‌ی بطری کیپ کنید. سر دیگر لوله رو داخل یک بطری پر از آب با درب باز قرار بدین. سر داخل بطری شراب نباید داخل مایع شده باشد. به این ترتیب شما یک قفل هوا ساخته‌اید. اندکی بعد حباب‌های گاز دی‌اکسید کربن را مشاهده خواهید کرد که از انتهای لوله‌ی داخل آب خارج میشوند و این نشانه‌ی موفقیت شماست. سرعت خروج این حباب‌ها نشانگر سرعت تخمیر است و توقف آن به شما پایان تخمیر را اطلاع می‌دهد.

 18. با سلام و خسته نباشید اقا می خواستم بدونم که همین قرص کامپدن رو میشه بجای مخمر به شراب اضافه کرد؟

  ——
  پاسخ:
  نه نمی شود، قرص کمپدن برای از بین بردن باکتری های مزاحم است مخمر باکتری شراب است و برای تخمیر مهم است

 19. salam khasteh nabashid
  mikhastam nazaramo beheton begam
  dastor ghaaeeaton khobeh
  ama ba tazeen behtar misheh
  va kami saligheh
  ba tashakor bye

 20. سلام
  به زبون ساده انگور سیاه را له کرده درون ظرفی سر بسته ریخته و در جای تاریک می گذاریم.
  اولن برا چند وقت؟
  دومن دما چه جوری باشه؟
  مخمر از این جور چیزا هم نه گیر میاد نه صرف میکنه دنبالش بگردی
  حالا عزیز دلم با این تفاصیر شراب به دست خواهد امد؟
  ایا می شود شراب را با عسل مخلوط کرد؟
  ممنون میشم جواب بدی

 21. باید بگم که خسته نباشی،من به روش شما شراب درست کردم و بسیار بسیار عالی شد.یعنی محشر توی عمرم ندیده بودم ،حتی عالی تر از شراب های شیشه ای و البته پاکتی های ایتالیایی مخصوص غذا که من می گرفتم.راستش من برای تخلیه هوا ابتکار زدم و اون هم استفاده از شلنگ سرم بیمارستانی است اگه تونستم عکسش رو میفرستم.در هر صورت جاتون خالی بسیار عالی بود.چه رنگی چه ظعمی،چه مزه ای، چه گیرایی.بازم دستت درد نکنه.مرسی

 22. سلام
  خره چون با هم رفیقیم. عجب خری هستی.

 23. سلام
  کسی که به دیگران تهمت حروم زاده میزنه اگه شجره نامه اش رو بشنه اونوقت میفهمه که خودش چند تا بابا داره. این هم واسه تو شیوا خانم. احتمالا تخم و نره کس میخی تو رو هم کس دریده هایی مثل همین آشپز باشی میشناسن. خار و مادر هر چی نا مسلمون و هر چی مسلمون مپل تو رو باید سوار خر کنن.
  —————
  خُسن آقا: هم ایشان که خود را آلیس می نامند و هم آن یکی که خود را سپهر می نامد هر دو از یک آی پی آمده اند
  60.48.181.108

 24. پیشنهاد میکنم دهن به دهن این حروم زاده نذاری . تخم و نره ناقص و چموش مسلمون رو تو بهتر از من میشناسی . خواستی بهم بگو تو ایمیل شجره نامه ش رو برات بفرستم تا بفهمی کیه 🙂 به تو و هیس و زیتون فعلن گیر داده . جای دیگه حناش رنگ نداره . این هر چند وقت عقده هاش ورم میکنه میخواد وبلاگ نویس ها رو یا بندازه جون هم یا جنگ زرگری درست کنه . بیخیالش شو !! بعد هم جون مادر احمدی نژآد یه غذای جدید بذار . بابا مردیم از گرسنگی … چقدر کم کار شدی ….

 25. سلام
  در مورد شله زرد حق با شماست. در مورد آبا و اجدادت هم باید بگم که شمر هم از جمله همون عربهای نفهمه. هر موقع تونستی فرق بین اسارت و آزادی- اسلام و اعراب- اسلام و آخوندهای ملعون رو تشخیص بدی اونوقت لایق نظر دادن در مورد امام حسین (ع) و دین شریف اسلام هستی. و سوم اینکه حال من خیلی خیلی هم خوبه. شما چطورید؟؟؟
  بنده هم میتونم بدون دلیل بهت تهمت فلان بودن و بهمان بودن بزنم ولی لااقل یه خورده در مورد چیزی که باهاش بی جهت مخالفی تحقیق کن تا وقتی که توی یه جمع که مخالفت هستن میخوای صحبت کنی یه رفرنسی داشته باشی.
  —————
  خُسن آقا: هم ایشان که خود را آلیس می نامند و هم آن یکی که خود را سپهر می نامد هر دو از یک آی پی آمده اند
  60.48.181.108

 26. واقعا عالیه شاید کلمه عالی هم برای این همه ذوق کم باشه ممنونم خیلی به دردم خورد
  فقط یه سوال داشتم: میشه آموزش غذاهایی که میشه با اسفناج درست کرد رو بگید؟ البته من طرز تهیه تمام غذاهاتون رو نخوندم ولی تا اینجا اسمی از اسفناج نبود
  ممنون میشم
  پایدار باشید

 27. alice خانم اول از همه شعله زرد نیست و شله زرد است. دوم از اون بنده ترجیح می دهم اجدادم شمر باشند تا حسین شهید.
  سوم حال شما خوبه!!!؟ که همین طوری بی خود و بی جهت گریبان منو می گیرد. اگر شما دوست دارید در اسارت اسلام و قوم عرب بمانید مشکل از شماست نه بنده.

 28. سلام
  فقط میتونم بگم که یه احمق تمام عیاری. مزخرفاتت رو در مورد شعله زرد آبا و اجدادیت خوندم. چرند تویی و اون اعتقادات احمقانه و جاهلانت.

 29. آب سیب رو بگیر بریز توی یک ظرف شیشه ای دقت کن ظرف یا باید چوبی باشد یا شیشه ای در غیر اینصورت اسیدی که در سرکه هست باعث می شود که فعل و انفعالات شیمیایی انجام بشه.
  در ظرف رو ببند و ظرف رو در یک جای تاریک و با حرارت ثابت (20 درجه سانتی گراد) نگهداری کن. در ظرف رو فقط برای اینکه گرد و خاک وارد مایه نشه می بندیم و حتما باید هوا به مایع برسه تا آب سیب تبدیل بشه به سرکه در غیر اینصورت میشه شراب. اگر خواسته باشی که عمل سرکه سازی زودتر شروع بشه یک کمی سرکه به آب سیب اضافه کن تا عملیات تخمیر زودتر شروع بشه.
  سرکه رو می تونی از هر نوع میوه ای درست کنی درست مثل شراب فقط فرقش با شراب در این است که در مدت پروسس باید حتما به سرکه هوا برسد و در شراب سازی نباید هوا به مایع برسد.
  در مورد هسته و اینکه نباید هسته های انگور له شود حق با جنابعالی است، ولی تا حالا تو دیدی که هنگام له کردن انگور هسته ها تا آن درجه له بشوند که روغنشان خارج شود!؟ برای اینکه تو بتوانی از هسته انگور روغن بگیری باید واسیلی پیشرفته داشته باشی که فقط احمدی نژاد و اون دختره که بمب اتم توی زیر زمینی خونشون ساخت دارند!! پس زیاد سخت نگیر انگور را با خیال راحت له کن هیچ هسته ای له نخواهد شد و یا حداقل آن اندازه له نخواهد شد که روغن بیندازد. مثلا برای له کردن انگور پاچه هایت را بالا بزند و با پا برو توی ظرف و شروع کن به له کردن.
  اگر می خواهی تولید انبوه بکنی یک وان حمام بخر و سوراخ پایینش را با لوله وصل کن به یک خمره بزرگ مثلا ده هزار لیتری و با پا برو توی وان هی له کن تا آب انگور به صورت خودکار برود توی خمره!!

 30. سلام . ببین من تقصیر ندارم . روشی که من نوشتم همون روش اُمُلیه که ما تو ایران به خاطر نبود مواد و وسائل اجرا میکنیم ! البته این قسمتشو اشتباه نوشتی . مخمر تاثیر نمیذاره همون قرص کامپدن که تو می اندازی تاثیر داره . حالا چرا ؟ ببین تخمیر همین طوری هم شروع میشه و اصلن ربطی به مخمر نداره . حتا من انگور رو آب گرفتم و گذاشتم برای شراب بدون مخمر و تخمیرش آغاز شد بعد از 2 روز . من کلی آزمایش کردم و نتیجه گرفتم انگور قرمز یا شآنی رو اگه قاطی هر انگوری کنی یا به تنهایی استفاده کنی , تخمیر خود به خود آغاز میشه و هیچ نیازی به مخمر نداری . ولی انگورهای دیگه مخصوص انگورهای سفید رو به تنهایی بکار ببری , باید حتمن مخمر استفاده کنی مخصوصن انگور سفید که اصلن بدون مخمر تخمیر نمیشه . یکبار با یه خوشه انگور تست کن تا ببینی . مهم اون قرصه که کارش اینه که هر نوع آلودگی و پارازیت مزاحم و آلودگی که تو مایع اولیه شراب یا انگور باشه رو از بین میبره و مانع فساد شراب میشه و تو روش صنعتی هم ازش استفاده زیادی میشه . میشه گفت با اون قرص 99% شرابت سرکه و خراب نمیشه . بعد هم وقتی تو مخمر میزنی و از این قرص استفاده میکنی چرا انگورها رو نمیشوری ؟ چون تاثیری تو کار تو نداره . ما که نمیشوریم برای اینه که مخمر در اختیار نداریم و پکتین میخواهیم .
  بعد هم من تصور میکنم اون دستگاهی که نوشتی دستگاه صنعتی باشه و تخم ها رو له نمیکنه . ایران هم از این دستگاههای صنعتی هست که باهاش ابلیمو یا آبغوره میگیرن که فقط کارش له کردن انگوره بدون آسیب رسوندن به تخم انگور . تا جایی که من شنیدم وقتی تخم انگور له میشه یه روغن در میاد از مغزش که اون روغن باعث کپک شراب میشه و صابونش به تن من بدبخت هم 2 بار خورده و شرابم بعد از 4 روز کپک زده روش البته اینم اضافه کنم که تخمیر آغاز میشه و خوبم کار میکنه ولی کپک مزاحم میشه و بو و طعم رو خراب میکنه و تلخ ! کلن هر نوع چربی باعث کپک شراب میشه و نمیدونم تو مطمئنی که تخم انگور ها له میشدن ؟
  یه احتمال هم هست و اونم اینه چون تو روش صنعتی از این مواد استفاده میشه , شکستن تخم انگور مشکل ایجاد نمیکنه و تو روش های خانگی بدون مواد شیمیایی مشکل ایجاد میشه !
  در مورد خوشه انگور هم من ننوشتم نباید بریزیم . اتفاقن نسبت یک به 5 باشه توی شراب خیلی طعمش عالی میشه . اون دوستت سوال کرده بود که ریختن خوشه یا تخم انگور چون چوبی هستن باعث میشه که الکل سمی تولید بشه منم گفتم تا وقتی تقطیر نکنی و از شراب عرق نخواهی بگیری نمیشه و تو شراب الکل سمی تولید نمیشه . یا مثلن توی آبجو که خرده های چوب بلوط میریزن و هیچ الکل چوبی تولید نمیکنه و فقط طعم دهنده ست چون تقطیر صورت نمیگیره . اتفاقن یه روش شراب که با آب انگور تولید میشه همه خوشه هاش رو هم آب میگیرن . ولی ایرادش اینه که طعم این شراب رو هر کسی دوست نداره چون هم شیرینیش کمه و هم کمی ترش و گس . البته نظر شخصی خودم بود و جسارت نباشه …
  در آخر یه تشکر هم بکنم بابت دستور کرپ که دیروز درست کردم و خیلی عالی بود . ممنونم ازت . خیلی عالی بود … یه خواهش هم داشتم : میتونی دستور ساخت سرکه رو بنویسی ؟ یه چیز عجیبی برات بگم از خنده میمیری . من سرکه درست کردم شده شراب . به انگور نمک زدم و بجای اینکه سرکه بشه شده یه شراب شور با الکل وحشتناک !!!! کار کاره آخونداس !!!!!

 31. سلام
  مرسی بخاطر جواب.
  یه خواهش!!!!! ممکنه غذاهایی که توی سسشون شراب قرمز یا سفید استفاده میشه رو هم آموزش بدین. تو تلویزیون آلمان زیاد نشون میدن منتها از اونجائیکه ذائقه ما ایرانیها با اونها فرق میکنه حوصله اینکه ریسک کنم و بد در بیاد رو ندارم. بخصوص که اونقدم آشپزیم خوب نیست که ابتکار به خرج بدم و از خرابی به آبادی برسونمش.
  گفتم شاید شما چند مدل امتحان پس دادشو بتونین به من هم یاد بدین.
  قبلاً مرسی

 32. شیواجان اگر مثل من توی مزارع انگور کار کرده بودی نمی‌نوشتی هسته انگور نباید له بشود.
  عزیز دلم توی اون مزارع دستگاه‌های عظیمی دارند که همه چیز را له می‌کند، حتی سوسک و مارمولک و الخ.
  شراب‌های تولید این مزارع هم گاهی اوقات به قیمت هر بطری صدها بلکه هزاران دلار دست به دست می‌شود
  عزیز دلم اگر شراب شما خراب می‌شود به دلیل این است که از مخمر استفاده نمی‌کنید، چونکه مراحل اولیه تخمیر خیلی حساس است و اگر تولید الکل سریع شروع نشود باکتری‌های مزاحم به سراغ شراب می‌آیند.
  من حتی قسمتی از خوشه انگور را هم با انگور له می‌کنم چون یک مزه کس مطبوعی به شراب می‌دهد.

 33. با اجازه خسن آقا :
  هسته های انگور نباید جدا بشه چون ربطی به تولید الکل چوب یا صنعتی نداره . فقط نباید خرد بشن چون باعث تولید روغن میکنه و شراب فاسد میشه و کپک میزنه به علت وجود چربی .
  تنها زمانیکه قرار باشه از شراب عرق گرفته بشه نباید هیچ ماده چوب مانندی در شراب یا تفاله موجود باشه در اونصورت الکل چوب تولید میشه که سمی هست . در واقع تا زمانیکه عمل تقطیر صورت نگیره الکل سمی بوجود نمیاد . شرط احتیاط هم هست موقع تقطیر یک سوم عرق اولیه رو دور میریزن …

 34. با سلام خدمت آشپز باشی بزرگ
  میخواستم بدونم آیا لازم است هسته ها را قبل از تخمیر جداکنم. چه چیزی میتواند الکل سمی (متیلیک) تولید کند؟

 35. پاسخ میکرا: استراگون همون ترخون هست روزمارین رو نمی شه بجای ترخون استفاده کرد چون کمی شرین طعم هست در ضمن عطر و بوی اون هم با ترخون فرق می کنه.

 36. دوباره سلام خسن آقا
  من یه نموره جوریدم دستور غذاهاتو رو.
  خیلیهاشون رو اصلا تو زندگیم ندیده بودم.
  دست مریزاد
  حالا یه سوال؟؟
  آقا اجازه؟؟ ما تو آلمان ترخون نداریم بجاش رزماری بریزیم یا استراگون یا هیچکدوم؟؟؟
  مرسی از جوابتون

 37. سلام
  وااااااااااییی خیلی عالیه
  نوشین گفته بود سایتتون خوبه اما خوب این پنج متر هم از محشر اونورتره.
  با اجازه لینکتون کردم. واسه من مثل باغ بهشته که باید هی بهش سر بزنم.
  خیلی خیلی موفق باشین و همش غذای خوشمزه بپزین و دستورش رو به ما هم بدین که یه نوایی ببریم.
  اگه دلتون خواست و دوست داشتین به من هم سر بزنین.
  شب و روزتون بخیر

 38. سلام مرسی از جواب . واقعن لطف کردی . راستی یه چیزم بگم بدونی واسه اطلاعات عمومیت خوبه . جدیدن الکل طبی های ایران رو 75% میدن و باقیش آبه . قبلن 97% میدادن . بعد هم اینکه تنها چیزهایی که توی ماکرو فر خوب میشه یکیش پیتزا هست . یکیش نخود فرنگی و یا سبزیجاتی از این قبیل هست که بخواهی سبزی رنگش رو حفظ کنی و طعمش رو و سریع بپزه . یکی سیب زمینی تنوری هست . یکی هم ماهی که اینا واقعن محشر میشه . باقی چیزها همونطور که گفتی واقعن افتضاح میشه . من کیک هم درست کردم و خیلی بد شد ! مزه ش خوب میشه ولی مثل سنگ در میاد ! دلیلش اینه که گرما اول اینکه یک نواخت نمیرسه و بعد هم با سرعت درست میشه . در صورتیکه کیک و نون نباید سریع بپزن و خود رطوبت این مواد به پخت کمک میکنه ولی ماکرو رطوبت رو سریع از بین میبره و همه چیز رو خشک میکنه . به هر حال ممنونم . برات نامه میدم .

 39. سلام
  میشه طرز تهیه زرشک پلو با مرغ و تهیه چند نوع ترشی هم آموزش بدید
  پیشاپیش ممنون

 40. پرنیان خانم نان در ماکرو فر نمی شود درست کرد. اگر از من بپرسید در ماکرو فر هیچ غذای قابل قبولی نمی توان درست کرد. ماکرو فر فقط به درد گرم کردن می خورد تازه آن هم غذا رو خراب می کنه هیچ چیز مثل تنور و فر معمولی نیست.

 41. اولا من جانک میلم رو هم همیشه قبل از پاک کردن کنترل می‌کنم، میلی از تو نبود.
  در مورد اینکه می‌تونی از ودکا هم برای این کار استفاده کنی جواب مثبت است فقط مشکل این هست که لیکور نمی شود چون لیکور باید حدود 40 درصد الکل داشته باشد و درنتیجه لیکوری که با ودکا درست کنی درجه آن یقینا کمتر از 40 یا حتی 30 درصد خواهد شد.
  از میوه های دیگر هم می توانی استفاده کنی.
  من این دستور رو برای برادرم توی ایران فرستاده بودم از الکل طبی استفاده کرده بود خیلی مزخرف شده بود یک بار که آمده بود اینجا دادم لیکور تولید خودم رو خورد همچین کیفور شده بود که نگو. بهترین الکل الکلی است که از شکر خالص تولید شود در نتیجه الکلی بسیار خالص می شود و هیچ بوی زائدی بجز بوی الکل ندارد.
  از شراب هم نمی توان لیکور درست کرد. مثل اینکه بگویی آیا می شود از آخوند آدم درست کرد پاسخ این آخری هم منفی است.

 42. سلام خوبی ؟ 4 تا نامه واست دادم بی جواب …. تو هات میل که میری از جانک ایمیل منو در میاری به هات میل ابله بگو من جانک نیستم !!! یه منو داره که ست میشه !
  بعد هم یه سوال . مطلب لیکور رو که نوشتی میخوام بدونم که میشه لیکور رو با ودکا درست کرد ؟ و اینکه بجای آلبالو از میوه های دیگه استفاده کرد ؟ مثلن تمشک یا انار دون شده ؟ یا شاه توت ؟ و دیگه اینکه آیا با شراب هم میشه لیکور درست کرد ؟ صرف نظر از درجه الکلش منظورمه . یعنی توی شراب مثلن آلبالو بریزی ؟ یا ویسکی ؟ یا تکیلا ؟ احتمالن الان میگی چه گندی در میاد ! محض دونستنه فقط .
  بعد هم اینکه میشه از الکل طبی هم استفاده کرد ؟ و اینکه از کجا بفهمیم که الکل سفیدی که از داروخونه میخری الکل تقلبیه یا نه ؟

 43. سلام لطفا طرز تهیه نان را در ماکرو نیز توضیح دهید
  متشکرم

 44. علی آقو کاکو به عرض مبارک برسونم که آش کارده بلد نیستم، تازه اگر دستورش رو هم پیدا کنم، مواد اولیه‌اش توی اروپا گیر نمی‌یاد کاکو. من از بی بی م شنیدم می گفت علف آش کارده (آخه یک نوع علف هرزه هست) فقط در قسمت جنوبی شیراز توی کوه و کمرا پیدو میشه! عاقلان دانند! حقیر بی تقصیر ام کاکو. این اطلاعات رو بی‌بی‌م قبل از اینکه عمرشه بده به شومو بَرَم تریف کرد. آخه چند سال پیش که بعد از سالها رفته بودم شیراز ازشون آش کارده خواستم، بی‌بی‌م این توضیحاره او موقع برم تریف کرد.
  کاکو راسش ِ بخوی من دلُم هوی کنگر ماست کرده، اتفاقا کنگر هم فقط توی همون کو‌هوی جنوب شیراز گیرت میات، اونم یک نوع خار وحشی هست.

 45. خسن آقو کاکو سلام. کم پیدایی. ما یه پستی و عکسی نوشتیم نمیدونستیم میشه بلوی جونمون. هر چی علیا مخدره هست از ایور و او ور ریخته رو سرمون و دستور درست کردن آش کارده را میخواد. قربون دستت اگر زحمتی نیست یه دستور کوتاهی بری درست کردن ای آش شیرازی البته از همو آشو که علی اکبر درست میکرد با گاریش دم سعدی میفروخت برامون بینویس تا اینا دست از سر ما بردارن. خدا عوضت یده. یه کاری بکن. راه دوری نمیره.

 46. من برای کسی در ایران نفرستادم ولی یکی دوبار خودم بردم ایران.
  بگو یکی برات بیاره

 47. باز تو ایران رو با لس آنجلس اشتباه گرفتی ؟؟؟؟؟ ای با 60 تا زن چادری محشور بشی ! تو ایران کارت اعتباری هست ولی هیچ مغازه ای ساپورتش نمیکنه و مغازه ها هم به اینترنت دسترسی ندارن اگه منظورت اینه , که این از این ! دوم اینکه این رفیق شفیقت ” ساقی ” هم میخواست برای من اینها رو بفرسته که گفتم نکن این کارها رو ! سرمو هنوز دوست دارم . فدای اون قد و بالات بشم ! پست ایران و گمرک رو نمیشناسی ؟ هر بسته ای از خارج میاد ایران باز میکنن و صد تا بلا سرش میارن بعد در خونه تحویل میدن . من هر ماه شکلات سفارش میدم ولی هر دفعه خدا تمام این شکلات های منو باز میکنن و آش و لاش میکنن و میدن به من ! حتا آدامس ! حالا تو تصور کن که یه مشت قرص مخمر مخصوص شراب و یه مشت قرص کامپدن و قفل هوا و الکل سنح ” اینو خودم دارم ” و ساخارین سنج و … بیاد تو کشور ایران و پست جمهوری اسهالی این بسته بی ناموس رو باز کنه !!!! صاف میان در خونه من که اینا رو میخوای چیکار کنی ؟ بالام جان وقتی تو ایران یه دختر دبستانی تو آشپزخونه هسته اتم رو میشکافه , لابد منم با مخمر , پلوتونیوم 90 بار میذارم تو دبه دیگه !!!!!! حالا دیدی تو از مرحله پرتی ؟
  بعد هم یه سوال . تو از اونجا به ایران برای کسی از این چیزا فرستادی یا نه ؟ اگه فرستادی طرف زنده مونده ؟ اگه مونده آدرس اون فروشگاهت توی سوئد رو بده من از اونجا بخرم ببینم فرجی میشه ؟ یه چیز باحالم بگم بخندی . سفارت آلمان گفت شما تا 40 سالتون نشه به شما ویزا نمیدیم ! خالا برین بوق بزنین ! بر دودمانشون لعنت . اینم از مزایای ایرانی بودن …
  بعد هم این احمق ها سواد ندارن . طرف تو ده گاوداری داشته گاوا رو فروخته اومده تهران یه مغازه شیمی زده ! من 2 هفه قبل کل ناصر خسرو رو زیر پا گذاشتم پیدا نکردم . میگم آب سنج ! میگه چیه ؟ میگم چگالی سنج ؟ یه دستگاه 10 کیلویی میذاره جلوم ! میگم شیرینی سنج ؟ میگه ساخارین سنجه ؟ اینقدر چرت و پرت بهم گفتن که برگشتم خونه و پشیمون شدم ! یه جا هم که داشت قیمت خون ننه ش رو میداد ! آخه کجای دنیا یه شیرینی سنج رو میدن 35 هزار تومن ؟؟؟؟؟؟؟؟؟ اونم تازه رنچ 1000 تا 1500 بود که به درد من نمیخورد و من 900 – 1200 میخوام که هم برای آبجو هست و هم شراب ! یه بار دیگه هم تو کار خدا دخالت کنی یککککککک نفرینی به جونت میکنم که کیف کنی ! فعلن امروز اوقاتم پریود شده چون 4 لیتر شرابم به ملکوت اعلا پیوستن و خیلی هم ناراحتم چون خیلی زحمت کشیده بودم براشون و یک هفته دستهام میسوخت برای درست کردنشون و یک ماه و نیم هم انتظار کشیده بودم و به شکمم تاید مالیده بودم برای خوردنشون :((

 48. با سلام!میشه لطفا طرز تهیه “تیرامیسو” را هم بنویسید.چون این دسر در اکتر قنادیهای ایران پیدا نمیشه .ممنونم

 49. مگه توی ایران شما کارت اعتباری بانکی ندارید! اگر پاسخ مثبت است پس می توایند از روی نت همه این اقلام را آنلاین تهیه کنید پس این بهانه ها بی خود است.
  تاز برای تهیه چگالی سنج شما باید بروید پیش آن مغازه هایی که وسائل لابراتوار می فروشند و بگویید چگالی سنج می خواهدی نه شراب سنج.
  بابا تو دیگه جقدر از مرحله پرتی.
  من این چگالی سنج رو اولین بار توی آزمایشگاه دبیرستانی که می رفتم دیدم.
  پس برای تهیه آن بگو چگالی سنج می خواهم کاپیچ!؟

 50. باز اومدی نسازی ها ! بابا مشکل اینه که مخمر شراب تو ایران نیست !!!!!! تو حالا هی بگو بدوش ! اومدی مشکلو حل کنی ؟ من 2 ماهه هنوز نتونستم یه شیرینی سنج بخرم ! چرا ؟ چون نمیتونی تو مملکت آخوندی بری بگی WineMetr میخوام ! باید بگی شیرینی سنج میخوام و اینا هم شعورشون نمیرسه ! رنج 900 – 1200 هم ندارن و رنج های بالا دارن . حتا همین چوب پنبه یا بطری رو اگه بدونی چه بلایی سر من بیچاره آوردن . چوب پنبه 20 تومنی رو به من دونه ای 200 تومن دادن !!!!!!! حروم زاده تر از ملاها این فروشنده ها هستن ! اونوقت یست شراب از کجا آدم گیر بیاره ؟!؟ همین مخمر آبجو رو با ترس و لرز از داروخونه میگیریم !!

Spam protection by WP Captcha-Free