- چنچنه - http://chenchene.com -

نان

Posted By Hasanagha On مهر ۲۴, ۱۳۸۶ @ ۵:۵۶ ب.ظ In غذاهای خارجی,نان | 20 Comments

توضیح: امروز روز جهانی تغذیه (روز نان) است! باور کنید من از خودم در نیاورده‌ام، این روز، روز جهانی نان است، حتما یادم بیاورید ما هم یک روزی را برای روز پلو نام گذاری کنیم!
من این نان را در نروژ خورده‌ام، دستور آنرا هم از یک دوست نروژی گرفته‌ام، ولی می‌دانم که هندی است. نروژی‌ها به آن می‌گویند نان برو (برو به زبان نروژی یعنی نان). تا حالا چند بار مجبور شده‌ام به نروژی‌ها توضیح بدهم که نباید بگویند “نان برو” چه نان به معنی برو است و برو به معنی نان در نتیجه می‌شود “نان نان”!
ملیت: هندی

مواد لازم:
● ٢ دسی لیتر شیر
● ٢.۵ دسی لیتر ماست
● ۵۵٠ تا ۶۵٠ گرم آرد
● ٢۵ گرم مایه خمیر (خمیر ترش)
● ١.۵ قاشق سوپخوری شکر
● ٢ قاشق چای خوری نمک
● ٢ قاشق چای خوری بیکن پودر
● ۴ قاشق سوپ خوری روغن زیتون

ظروف و وسایل لازم:
ماشین آشپزخانه (با دست هم می‌توانید خمیر را مخلوط کنید) یک سینی فر، مقداری کاغذ قنادی

طرز تهیه:
شیر را تا 37 درجه سانتیگراد گرم کنید، یک قاشق شکر و مایه خمیر را در آن حل کنید، بگذارید 20 دقیقه بماند. پس از 20 دقیقه، باقی مانده مواد را بجز آرد داخل ظرف بریزید و همزن را راه بیندازید و کم کم آرد را به آن بیفزاید.
دقت کنید بسته به نوع آرد شما، ممکن است مجبور شوید مقدار آرد را کم یا زیاد کنید، چیزی که مهم است نتیجه کار است، خمیر باید یک دست و همانگونه که در تصویر می‌بینید زیاد شل نباشد، همان گونه که در تصویر می‌بینید خمیر به شکل تپه‌ای سرپا ایستاده و ولو نمی‌شود. فقط به خاطر داشته باشید که خمیر را یا با ماشین یا با دست خوب ورز بدهید. وقتی خمیر آماده شد یک قاشق چای خوری روغن زیتون ته ظرف خمیر بریزید و خمیر را روی آن قرار بدهید و یک قاشق چای خوری روغن زیتون هم روی آن بریزید.
حالا یک پارچه نم دار روی ظرف خمیر بکشید و بگذارید در یک جای گرم (تقریبا 37 درجه) بماند تا خمیر ور آید. مدت آن تقریبا یک تا یک ساعت نیم است. بیشتر از این مدت نگذارید خمیر بماند.
وقتی خمیر آماده شد آنرا به ده قسمت تقسیم کنید و هر قسمت را اول گلوله کنید بعد هر کدام را به شکل بیضی‌هایی در آورید که ضخامت آن حدود 5 میلیمتر باشد. سعی کنید زیاد کلفت نشود چون هنگام طبخ هم پف خواهد کرد و اگر زیاد کلفت باشد داخل نان ها خمیر خواهد ماند.
درجه فر خود را تا 270 درجه سانتیگراد گرم کنید (مخصوصا اگر فر شما المان‌های کباب دارد از آنها استفاده کنید) در غیر اینصورت فقط المانهای بالایی را فعال کنید.
خمیرهای آماده شده را روی کاغذ قنادی توی سینی فر قرار بدهید و آنها را داخل فر گرم بپزید، بعد از تقریبا 3 دقیقه آنها را خارج کنید و پشت و رو کنید و دوباره داخل فر قرار بدهید پشت آنرا هم برای تقریبا یک تا دو دقیقه دقیقه بپزید تا نان ها خوش رنگ شوند. دقت کنید طرف اول آنها بیشتر باید بپزد.
معمولا می‌توانید در این نوع نان مقداری هم ریحان خشک شده یا سبزیجات دیگر که دوست دارید مخلوط خمیر کنید.
نوش جان کنید

Tweet [1]

Article printed from چنچنه: http://chenchene.com

URL to article: http://chenchene.com/?p=96

URLs in this post:

[1] Tweet: https://twitter.com/share

Copyright © 2010 چنچنه. All rights reserved.