۱۲ مهر
۱۳۸۶
سوال: شراب چه زمانی آماده خوردن میشه ؟شراب پس از فیلتر کردن آماده نوشیدن است ولی معمولا شراب را مدتی استراحت می دهند تا بهتر شود. اگر شراب از خصوصیات مرغوبی برخوردار باشد معمولا آنرا سالها انبار می کنند تا کیفت آن بهتر هم بشود. ولی معمولا شرابهای که در خانه ساخته می شود از چنین مرغوبیتی برخوردار نیست و حتی کیفیت نگهداری طولانی مدت را هم ندارد.
درنیتجه باید آنرا در همان سال اول نوشید.
اگر بخواهید شراب را برای مدت بیشتری نگهداری کنید باید شراب شما حتما بالای 12-13 درصد الکل داشته باشد.
سوال: چرا من اندازه‌ها را با دسی لیتر و لیتر می‌نویسم و خواسته‌اند که این اندازه‌ها را با قاشق و پیمانه بنویسم:برای دقت در کار باید از اندازه‌هایی استفاده کرد که برای همه شناخته شده است. پیمانه و قاشق اندازه‌های دقیقی نیستند زیرا باید اول توضیح داد که پیمانه یا قاشق چه اندازه است. نه کسی توضیح داده که پیمانه چه اندازه ای است و نه قاشق. این گونه اندازه‌ها مبنای دقیق و علمی ندارند.
برای رفع شدن مشکل توضیح می‌دهم:
یک لیتر هزار میلی لیتر است.
همزمان یک لیتر ده دسی لیتر است.
در نتیجه یک دسی لیتر برابر است با 100 میلی لیتر.
برای اینکه همه این معیارها را یاد بگیرید و احیانا آنها را مورد استفاده قرار بدهید، این توضیح را در نظر داشته باشید:
یک بطری نوشابه کوچک 33 سانتی لیتر یا 330 میلی لیتر است.
منظور همان نوشابه‌هایی است که هنگام نوش جان کردن ساندویچ می‌آشامید.

 • هموطنی بنام (s_b323) سوال کرده‌اند:
  سلام دوست عزیز من تازه به انگلیس اومدم وزیاد هم غذا بلد نیستم واقعا از شما ممنونم که در مورد برنج باسماتی و پخت آن بیشتر توضییح دهید واینکه خمیر مایه به انگلیسی چی میشه ؟
 • خمیر مایه به انگلیسی yeast گفته می‌شود و معمولا در فروشگاه‌های مواد غذایی یافت می‌شود. البته معمولا دو نوع آن را می‌توانید تهیه کنید، یک نوع آن تازه است که ترجیها بهتر است ولی مدت زیادی نمی توانید آنرا نگهداری کنید، یک نوع هم به صورت پودر است و می‌توانید آنرا برای مدت طولانی نگهداری کنید. البته همانطور که نوشتم نوع تازه آن بهتر است و نتیجه کار بسیار بهتر می‌شود.
  در مورد برنج باسماتی و دیگر برنجها هم توضیح دادن مشکل است چون مدت جوش دادن هر نوع برنج مخصوص همان نوع برنج است و باید خودتان با گرفتن زمان بهترین زمان را برای نوع برنجی که استفاده می‌کنید پیدا کنید.
 • عده ای از دوستان در باره استفاده از گوشت خوک سوال کرده اند و اینکه گوشت خوک در ایران نیست و …
 • دوستان در اکثر غذاها بجای گوشت خوک می‌توان از گوشت مرغ اسفاده کرد چون گوشت معمولا در اینگونه دستور غذاها ذکر خواهم کرد. درضمن می‌توان از خوک وحشی بجای خوک اهلی استفاده کرد گوشت خوک وحشی حتی از گوشت خوک پرورشی هم بهتر است.
 • من روی قسمت روی نان با قلم روغن زیتون زدم که نان خوشرنگتر شود ولی زیر نان من خیلی خوب نپخته بود چون روی ان من قسمت گریل فر رو روشن کردم البته بعد از گرم شدن خود فر و خیلی زود روی نان برشته شد ولی زیر ان خام بود ایا این طبیعی است و چکار کنم نانم خشک نشود
 • مشکل نان بازاری بخاطر نازک بودن آن در همین است، یا خشک می شود یا خمیر اگر زیاد طبخ شود خشک می شود و اگر کم خام. برای اینکه نان شما خشک نشود می توانید ضخامت آنرا کمی بیشتر کنید. فقط در نظر داشته باشید که در ایران نان را چند دقیقه بعد از اینکه خنک شد در پارچه یا پلاستیک می پیچند تا خشک نشود در صورتی که در اروپا نان را بدون محافظ ساعتها نگهداری می کنند و بخاطر ضخامت نان خشک نمی شود.
  در مورد سوال دوم شما برای اینکه زیر نان شما هم برشته شود بخاطر داشته باشید که در ایران نان را در تنور می پزند که بدنه تنور قبل از چسباندن نان بسیار گرم است و در نتیجه پشت آن هم تا اندازه ای پخته (برشته) می شود. درصورتی که در فرهای خانگی چنین امکانی وجود ندارد.
  من برای این منظور یک وسیله ای دارم که توی اروپا برای تهیه کرپ Crepé استفاده می کنند و نان را چند لحظه قبل از قرار دادن در فر روی این وسیله قرار می دهم اگر این وسیله را در دسترس ندارید می توانید و صفحه های فر استفاده کنید و چند لحظه قبل از قرار دادن نان در فر آن را با سینی فر روی صفحه حرارتی فر قرار بدهید.
 1. وقتی شراب تولید گاز می کند به این معنی است که مقداری قند در شراب بوده که پس از بطری کردن تبدیل به الکل شده و در نتیجه مقدار گاز تولید کرده. شراب اشکالی ندارد تنها عیب آن این است که شراب گاز دار است.
  بعضی شراب ها را گاز دار درست می کنند

 2. سلام دوست گرامی یه سوال داشتم لطفا راهنماییم کنید حدودا یک ماه پیش شراب صاف کردم داخل بطری ریختم تا یک هفته پیش گاز دار نبود اما حالاگاز تولید کرده شراب بالا می آید لطفا بگیر چکار کنم باتشکر

 3. سلام کمتر فعالیت میکنید حسن اقو کجایین

 4. حسن اقا با انجیر کال چکار میشه کرد

 5. حسن اقا بعد از سلام با انجیر کال چکار میشه کرد؟. براتون موفقیت ارزو میکنم

 6. سلام خسته نباشید
  من ۶۰لیتر شراب انداختم تو دبه ۱۰۰لیتری براش سوپاپ گزاشتم نباتم اضافه کردم الان ۱۸ روزی میشه روز ۴ام شروع کرد به خارج کردن گاز ۵یا روز ۶ گازش تموم شد ۲ روز پیش ک در دبه را ک باز کردم بوی الکلش میومد ولی بوی خیلی تندی داره ایا شرابم خراب شده میترسم خراب شده باشه ممنون میشم راهنمایی کنین

 7. سلام سؤال من از شما سرور گرامی این است که چه مدت زمان باید انگور در ظرفی که همه مراحل اولیه رو سپری کرده بمونه که به مرحله شراب رسیدن برسه
  با سپاس

  —–
  پاسخ
  اینو دیگه با مزه کردن باید پیدا کنید معمولا بعد از دو سه ماه شراب قابل مصرف است شرابهایی که می گزارند کهنه شوند شرابهای با کیفیت بالا است. خصوصا اینکه باید مقدار الکل آن بیشتر از 13 درصد باشد در غیر این صورت شراب نمی تواند مدت زیادی دوام بیاورد و همچنین باید بطری هایی که شراب در آنها نگهداری می شوند کاملا درهایشان با چوب پنه محکم بسته شده باشد تا از نفوذ هوا به داخل شراب جلوگیری شود.

 8. با سلام خدمت شما چهار روز هست که شراب شاه توت انداختم روز دوم خروجی گاز از قفل هوا با سیار عالی و همراه با بوی الکل بود اما از روز سوم به بعد بوی الکل تبدیل شده به بوی ترشی و خروجی گاز کمتر شده اما منظره آیا شراب حالت عادی داری یا خراب شده ممنون از لطفتون

  پاسخ:

  نه شراب دلیل نداره خراب بشه. وقتی تخمیر ادامه داره یقینا بعد از چند روز از مقدار گاز کم می شه چون قند موجود در شراب در حال تمام شدن هست

 9. درورد برشما . بنده به یک مورد بسیار نادر خوردم
  بعد از ساف کردن و بطری کردن شراب شاهد ترکیدن سر یکی از بطزری ها شدم
  و هنوز در حال فعل و انفعال هستش لطفا راهنمایی بفرمایید

  پاسخ:
  توضیح به اندازه کافی داده شده. با این حال توضیح دیگری بر واضحات می دهم:
  پروسه خیلی ساده است یا شما در محلول تان قند دارید یا ندارید.
  اگر قند موجود باشد و هم زمان مخمر زنده هم وجود داشته باشد یقینا که پروسه ادامه خواهد یافت و گاز تولید خواهد شد در نتیجه بطری شما خواهد ترکید.
  حالا برای اینکه جلو این پروسه دیرهنگام گرفته شود باید به مایع yeast stop یا همان متوقف کننده مخمر بیفزاید تا پروسه تخمیر متوقف شود و گاز تولید نشود.

 10. س . بعد از تخمیر اولیه شراب میشه آب انگور له شده تازه بدون شکر و پکتین مخلوط شراب تخمیر شده کنیم ایرادی ندارد

 11. سلام. یکی از میان وعده های معروف نروژ گرنولا بار (بیسکوییت غلات؟) هست. شما درست میکنید معمولا؟ طرز تهیه خاصی سراغ دارید؟

  پاسخ:
  نه من بلد نیستم

 12. با سلام
  من برای بار دوم شراب میندازم با انگور شانی
  سال گذشته کیفیتش فوقالعاده بود ولی امسال با همون روش پیش رفتم ولی بوی بدی شبیه بوی فاضلاب ازش ساطع میشه چیکارش کنم مشکلش چیه

  —–
  |اسخ:
  حتما فاسد شده اگر فاسد شده دیگه کاریش نمی شه کرد

 13. سلام میخاستم بدونم میشه از البالو یخ زده هم شراب تهیه کرد؟ممنونم.

  ——-
  پاسخ:
  آره میشه از میوه های یخ زده هم شراب درست کرد به شرط اینکه میوه ها هنگام منجمد کرده تازه بوده باشند.

 14. سلام دوست عزیز میخواستم طریقه های پیوند کردن تاک را برمن تشریح کنید ممنون اگر به سوال من جواب دادید

  پاسخ:
  من خودم هنوز موفق به این کار نشده ام هر وقت شدم به چشم!

 15. با درود و خدا قوت خدمت حسن آقا سالار
  مشتی دمت گرم که کارت اساسی درست هست
  سوالی داشتم!
  میخواستم بدونم بهترین جایگزین به جای شراب قرمز و یا سفید در آشپزی چی هست؟

  ——-
  پاسخ:
  کسانی در بعضی غذاها آبجو هم مصرف می‌کنند. ولی این به معنی جایگزین بودن برای شراب نیست، ابجو در بعضی غذا ها استفاده می‌شود. جاگیزین دیگری برای شراب یافت می نشود. البته اگر در ایران برای تهیه شراب مشکل دارید می توانید شراب بدون الکل استفاده کنید این نوع شراب جایگزین خوبی بجای شرابهای الکل دار است.
  درضمن خدا کیست که بتواند به خُسن آقا قوت بدهد خُسن آقا خودش یک پا خداست!

 16. how to make bastani irane

 17. how to make bastane irane

 18. ba salam I always read ur useful site and it is really good, now can u tell me if I want to make some (gol kalam shoor) how can i do that?
  and can u plz email me very soon because now in Australia is season for (gol kalam) and it will be finish very soon.

 19. سلام
  طرز تهیه دوغ مشتی تو مایه های سروستان شیراز ترش گاز دار تو چنچنه موجود هست?

 20. سبزیجات تحمل سرمای زیر 10 تا 15 درجه سانتی گراد را ندارند در نتیجه باید زمانی کشت کنید که مطمئن باشید درجه حرارت در شبانه روز بیشتر از 10 تا 15 درجه است.
  می توانید قبل از کشت در بیرون از خانه در منزل با استفاده از نور مصنوعی پیش کست بدهید و بعد آنها را بیرون از خانه بکارید.

 21. با عرض معذرت جناب Dashacleاین گیاه ترشک هست و با کارده متفاوته کارده از خانواده Araceae یا گل شیپوریه واسم [علمیش Biarum است نه Rumex هنگام خرد کردنش دست آدم کاملا میسوزه و گاه تاول میزنه و بیشتر خاصیتش مربوط به اینه از نظر ظاهری کمی شبیه ولی با توجه به اسم علمی که کنارش نوشته شده گیاه نشون داده شده ترشک هست!!!!!

 22. اگه آش کارده رو کسی میخواد درست کنه من دستورشو بزارم

 23. حسین اقا برای کاشت سبزیجات در ویرجینیا که هوا نسبتا سرد است چه فصلی مناسب است

 24. سلام خسن آقا

  عید تون مبارک

  لطفا اگه میشه زحمت طرز تهیّه کالباس و سوسیس خانگی رو هم بکشید.

 25. سلام همشهری،

  متشکرم از هر دو پاسخ شما. فقط محض اطلاع خدمتتان عرض کنم که Sorrel (در انگلیسی) همان کارده است – http://www.squidoo.com/sorrel

  ارادتمند
  Doshocle

 26. دوباره سلام همشهری،

  چی فکر میکنید اگر پاسخ ها به ترتیب عکس ظاهر شوند؟ بدین معنا که آخرین پاسختان در صدر پاسخ ها ظاهر شود – در این صورت خواننده همیشه از سوال و جواب تازه ای بهرمند میشود.

  ارادتمند
  Doshocle

  پاسخ
  چنین امکانی در ورد پرس وجود ندارد. یا حداقل من چنین گزینه ای توی ستینگ ورد پرس ندیده ام

 27. همشهری با سلامی گرمتر از همیشه،

  و با تشکر از پاسخی که داده بودید – به چشم؛ هر ۲ سوالم را خدمتتان دو باره مینویسم:

  ۱- طرز تهیه ” اش کارده ” و ۲- دستور ” تر حلوا ”

  از راهنمایتان سپاسگزار خواهم شد.
  با سپاس فراوان
  Doshocle

  متاسفانه آش کارده بلد نیستم در ضمن برای درست کردن آش کارده به کارده نیاز است که در اینجا پیدا نمی شود

 28. ba salam
  . doghe ghaz dar ra chetor dorost mikonan ba tashakore faravan

 29. طرز تهیه ی عرق کشمش رو و سگی رو میخواستم؟؟؟
  —————-
  پاسخ:

  چیزی به نام عرق سگی نداریم. در مورد عرق کشمش هم دم دستگاه می خواهد من چنین دیستگاه هایی ندارم.

 30. ba salam
  man ye goraz zadam mikham bedonam chejori angalhaye gosht o az beyn bebaram

  پاسخ:
  اول شما از کجا می دونید که گوشت انگل دارد!
  دوم اینکه گوشت را که نمی شود انگل زدایی کرد.
  سوم اینکه بنده نه خودم متخصص گراز هستم نه جد و آبادم از کجا بدانم گراز را چطور باید لنگل زدایی کرد.
  همون انگل های آخوندی را اگر ما بتوانیم بزداییم هزار هنر کرده ایم!

 31. به کدام سوال پاسخ ندادم همشهری؟
  می بخشید اگر پیام شما رو دریافت نکرده ام یا از کنار آن عبور کرده ام منظور چنین نبوده یقینا پیام شما لابلای دیگر مطالب مخفی مانده یا دیده نشده!
  در هر صورت اگر پیامتان را مجددا تکرار کنید سعی می‌کنم تا آنجا که امکان داشته باشد پاسخ بدهم.

 32. سلام همشهری،
  مدتیست که به سئوال های طرفداران چنچنه پاسخ نداده اید. امیدواریم که سرتون به امور خیر و شاد گرم باشه.

  با انتظار و سپاس،
  Doshocle

 33. خسن اقوو کاکو طرز تهیه دوغ که از دوغ سروستون هم بهتر بشه
  ممنون

 34. باز هم سلام همشهری
  در ایام ماه رمضان در شیراز، در دکان های اشی، معجون جالبی درست میکردند در سنی های بسیار پهن، به نام “تر حلوا” – که معمولا با افطار صرف میشد – به ان “لرزونک” هم میگفتند چون ژله ای داشت – آنرا به شکل لوزی میبریدند و سرو میکردند – [شبیه مسقطی اما ۱۰ برابر ابعاد، لغزنده و لرزان]
  اگر طرز تهیه “ترحلوا” را هم توضیح دهید ممنون میشوم.

  با سپاس،
  Doshocle

 35. سلام همشهری
  من هر سال کلی “کارده” و سبزیجات دیگر در باغچه سبز میکنم ولی هرگز “اش کرده” نه خورده ام و نه دستورش را بلدم. ممنون میشم اگر طرز تهیه اش را توضیح دهید – بیاد روزهای کودکی ، راه باغ ملی، و بوی خوشمزه ی اش کارده ی دوره فروش.

  با سپاس ،
  Doshocle

 36. با عرض سلام و خسته نباشید
  من حدود 80 کیلو گرم انگور سیاه رو با روشی که فرمودید تو یه بشکه پلاستیکی ریختم و برای نتیجه بهتر حدود 5 کیلو شکر هم به اون اضافه کردم ولی مساله ای که منو نگران کرده استفاده از 10 عدد قرص مخمر آبجو top levure برای شراب بوده است که نمیدونستم نباید از مخمر آبجو استفاده میکردم. میخواستم بپرسم آیا شراب من خراب میشه و اینکه باید چیکار کنم. خواهشن راهنمایی کنید این مساله خیلی نگرانم کرده.

  ———-
  پاسخ:
  نکته اول هر سخن جایی و هر نکته مکانی دارد! اینکه می‌خواهید شراب درست کنید چرا از مخمر آبجو استفاده کردید! دوم اینکه چرا ده عدد قرص مخمر اصلا چیزی بنام قرص مخمر من نشنیده بودم قبلا! نکند شما قرص Campden استفاده کرده‌اید که اگر اینکار را کرده باشید مقدار آن هم زیاد هست در نتیجه به احتمال زیاد مخمرهای موجود در پوسته‌های انگور را هم این قرص‌ها لت و پار کرده‌اند و دیگر خبری از شراب نخواهد بود.
  اینکه پرسیدید چکار کنید باید منتظر بشوید ببینید نتیجه کار چه می شود. من اگر جای شما بودم دست دعا و نیایش به درگاه امام زمان می بردم بلکه او کمک کند این شراب شما را نجات بدهد! (این جمله آخری جهت شوخی بود لطفا جدی نگیرید دست نیاش هم به سوی هیچ بارگاهی دراز نکنید!)

 37. من عرق خرما بلد نیستم ولی معمولا برای عرق گرفتن باید مواد را همراه با مخمر گذاشت داخل دستگاه تقطیر آنرا تقطیر کرد

 38. سلام مرسی ازاینهمه اطلاعات مفید شراب یا عرق خرما به چه صورت تهیه میشود ؟

 39. salam mishe lotfan dastoore sabziye ashe shole ghalamkar ro baraye man bazarim, nemidoonam az har sabzi cheghadr bayad berizam? mamnoon

 40. من شناختی از این مخمر ندارم

 41. سلام وخسته نباشبد من از ایران و اتفاقی به سایت شما امدم برای درست کردن ابجو خانگی به سایت های زیادی رفتم یه قرص مخمر ابجو خریدم به نام top levure که مال فرانسه میباشد ایا میشود هز این بجای مخمر که قاطی می کنند استفاده کرد..اگه میشه لطفا جوابم را به email خوذم ارسال کنین..قربانتان هم وطن………..

 42. آقا خیلی مخلصیم میتنین دونر کباب گوشت یا همون شارمای گوشت رو توضیح بدین چطور درستش میکنن

 43. drod bar shoma hosn agha
  mn ye soali dar mord tahchin dashtm
  mishe tahchin ro ba morgh kamel dorost krd ya hatman bayd ostokhonhash ro joda krd????????
  mersi az matalen ghashnhet:)

  چرا نمی شده وگی اگر بخواهید انرا داخل تهچین قرار بدهید مشکل می شود یک مرغ کامل را وسط ته‌چین گذاشت وگرنه چرا نشود

 44. جو یا گندم را برای مدت تقریبی 5 روز در آب خیس کنید. وقتی دانه های جو یا گندم شروع به جوانه زدن کردند آنها را از آب خارج کنید و در مکانی خشک کنید معمولا برای خشک کردن از اجاق اسفتاده می شود.

 45. سلام.خسته نباشید.بی زحمت طرز تهیه مالت(برا آبجو) را می خواستم توضیح بدین.مرسی

 46. فر شما اگر المان کباب داشته باشه می تونید با قرار دادن کباها در زیر آنها کباب کنید فقط یادتون باشه که در فر باید باز باشه

 47. ba salam man chatori mitonam kaba kobideh ra dar fer dorost konam .misheh jawab mano hatman beden chon waqaan mikham dorost konam ba tashakor ,sheila

 48. مایه خمیر به نروژی اسمش هست gjær تو همه فروشگاه های مواد غذایی هم پیدا می شه!

 49. سلام حسن آقا! من تقریبا تازه واردم و اینجا برای خریده بعضی مواده غذایی مشکل دارم.یعنی اسمشو به نروژی نمیدونم و اینکه از کجا میشه خرید. !مثلان واسه پیراشکی میخوام مایه خمیر بخرم.میشه بهم کمک کنین و بگین اسمش به نروژی چی و از کدوم فروشگاه بخرم؟ ممنون

 50. .Ba salam mikhastam tarze tahyeye sarshir ro azaton soal konam. Ba tashakor

Spam protection by WP Captcha-Free