- چنچنه - http://chenchene.com -

جوجه کباب

Posted By Hasanagha On خرداد ۱۹, ۱۳۸۶ @ ۷:۵۹ ق.ظ In غذاهای ایرانی,غذاهای گوشتی,کباب‌ها | 26 Comments

توضیح واضحات: بعضی از ما ملت به هیچ چیزی احترام نمی‌گذاریم! خانمی برداشته تقریبا همه دستور غذاهای چنچنه را بدون هیچ تغییری در این سایت منتشر کرده.[1 [1]][2 [2]]، انگار نه انگار که اینها زحمات کس دیگری است! من اگر این دستورات را بدون هیچ چشم داشتی با زحمت زیاد تهیه می‌کنم و اینجا می‌گذارم برای این نیست که منفعتی به من برسد، ولی با این حال این کار زیاد شایسته‌ای نیست، که کار دیگران را به نام خود در جایی دیگر منتشر کنیم و به خیال خود شاهکار هم کرده‌ایم یا به قول عده‌ای “زرنگی کرده‌ایم”.
ملیت: ایرانی

مواد لازم:
● ١.۵ استکان آب لیمو اگر لیموی تازه دارید بهتر است
● نیم قاشق چای خوری زعفران
● ١ قاشق چای خوری نمک
● ١ قاشق سوپ خوری روغن زیتون
● به مقدار کافی ذغال برای کباب کردن
● سبزی خوردن هم فراموش نشود

ظروف و وسایل لازم:
یک قابلمه یا کاسه تقریبا ۴ یا ۵ لیتری، تعدادی سیخ. اگر سیخ معمولی ندارید از سیخ چوبی یک بار مصرف استفاده کنید منقل.

طرز تهیه:
چند روزی هست اینجا هوا گرم شده، تابستان نروژ هم شروع شده، دیدم بد نیست روز شنبه را با کباب شروع کنیم.
اگر لیموی تازه استفاده می‌کنید آب لیموها را بگیرید. آب لیمو، زعفران، نمک و روغن زیتون را در ظرف مخلوط کنید.
اگر وقت کافی و حوصله دارید، اول پوست مرغ را کامل بکنید. پوست را دور نیندازید برای کباب کردن از آن استفاده خواهیم کرد. گوشت مرغ را از استخوان‌ها جدا کنید، سپس آنرا به قطعات یک اندازه تقسیم کنید. قطعات 3 تا چهار سانتیمتری خوب است. پس از قطعه قطعه کردن مرغ، پوست مرغ را هم به قطعات مورد نیاز تقسیم کنید. حالا قطعات مرغ را داخل ظرف مخلوط آب لیمو بریزید و بگذارید حداقل 4 ساعت بماند. من معمولا شب قبل گوشت مرغ را آماده می‌کنم و داخل مخلوط آبلیمو می‌خوابانم برای روز بعد.
هنگام کباب کردن، قطعات سینه مرغ را قبل از اینکه به سیخ بکشید داخل یک تیکه پوست مرغ بپیچید و بعد به سیخ بکشید، دلیل این کار این است که گوشت سینه مرغ هنگام کباب کردن زود خشک می‌شود، با استفاده از پوست مرغ از خشک شدن کباب جلوگیری خواهید کرد. اگر پوست مرغ به اندازه کافی نبود، قطعات ران مرغ را بدون پوست به سیخ بکشید. دقت کنید قطعات یک اندازه را با هم به سیخ بکشید و اگر قطعات بزرگ و کوچک هستند سعی کنید سیخ‌ها یک نواخت شوند، در این غیر این صورت قطعات کوچک زودتر از بزرگ‌ها کباب می‌شوند و برعکس بزرگ‌ترها دیر تر.
برای کباب کردن جوجه کباب باید دقت کنید که گوشت مرغ زودتر از گوشت گوسفند یا گوشت‌های دیگر کباب می‌شود، در نتیجه نیاز به آتش بسیار قوی ندارید. من معمولا اگر گوشت گوسفند هم بخواهم همراه آن کباب کنم جوجه‌ها را در حاشیه می‌گذارم و گوشت گوسفند را در وسط، به این صورت حرارت کمتری به مرغ می‌رسد در ضمن سعی می‌کنم سیخ جوجه کباب‌ها را بیشتر زیر و رو کنم تا یک نواخت کباب شوند. سعی کنید جوجه کباب‌ها زیاد از حد کباب نشوند، در غیر این صورت کباب شما خشک خواهد شد.
همراه با جوجه کباب می‌توانید گوجه فرنگی هم کباب کنید و آنرا با ماست خیار یا ماست موسیر و چلو سفید سرو کنید.

نوش جان کنید

Tweet [3]

Article printed from چنچنه: http://chenchene.com

URL to article: http://chenchene.com/?p=87

URLs in this post:

[1] 1: http://banoo.net/index.php?topic=199.msg549

[2] 2: http://banoo.net/index.php?topic=547.0

[3] Tweet: https://twitter.com/share

Copyright © 2010 چنچنه. All rights reserved.