- چنچنه - http://chenchene.com -

خوراک یا خورش مرغ

Posted By Hasanagha On خرداد ۴, ۱۳۸۶ @ ۷:۵۷ ب.ظ In غذاهای ایرانی,غذاهای گوشتی | 17 Comments

این خوراک یا خورشت مرغ از اختراعات خودم هست، به همین دلیل هم نامی برای آن ندارم. اگر نامی به نظر شما می‌رسد که گویای شکل و شمایل این خوراک هست لطفا دریغ نفرمایید.
ملیت: ایرانی

مواد لازم برای دو یا سه نفر:
● ٢ عدد سینه مرغ (منظور سینه یک مرغ است، هر دو طرف آن )
● ٣٠٠ گرم قارچ
● ١ عدد پیاز متوسط
● ١ پر سیر
● ٢ تا ٣ دسی لیتر خامه مایع یا کرم فرش
● ١ قاشق چای خوری نمک و فلفل به مقدار دلخواه
● مقداری جعفری و ریحان (همان مقدار که در تصویر می‌بینید کافی است)
● روغن به مقدار کافی
ظروف و وسایل لازم:
یک قابلمه تقریبا ۴ یا ۵ لیتری و یک ماهی‌تابه
طرز تهیه:

اول سوسی را برای خوراک تهیه می‌کنیم و بعد آنرا به مرغ می‌افزایم. پیاز را خورد کنید و در روغن سرخ کنید. قارچ ها را بشوید و به قطعات یک سانتیمتری خورد کنید، وقتی پیاز طلایی رنگ شد قارچ‌ها را داخل پیازداغ بریزید و سرخ کنید تا قارچ‌ها هم سرخ بشوند.
در آخرهای سرخ شدن قارچ‌ها سبزی‌ها را هم به قطعات بسیار ریز خورد کنید و داخل ماهی‌تابه هماره با پیاز و قارچ یکی دو چرخ بدهید تا کمی سرخ شوند، در آخر هم سیر را خورد کنید و به آن بیفزاید. سیر نباید زیاد سرخ شود در غیر اینصورت تلخ خواهد شد. بعد از سرخ شدن همه مواد، کرم فرش یا خامه مایع را به آن بیفزاید نمک و فلفل بزنید و مزه کنید. سوس را کنار بگذارید تا بعد.
حالا سینه مرغ را به اندازه نیم سانتیمتر در نیم سانتیمتر به طول ٣ یا ۴ سانتیمتر خورد کنید. دلیل خورد کردن به این اندازه این است که مرغ را فقط می‌خواهیم سرخ کنیم و اگر اندازه قطعات بزرگ باشند یا خوب سرخ نمی‌شوند یا اینکه خواهند سوخت. مقدار خیلی کم روغن در ماهی تابه بریزید و بگذارید خوب گرم شود. بعد از اینکه روغن خوب داغ شد، قطعات مرغ را در آن بریزید مدام هم بزنید با این کار از جمع شدن آب در مرغ جلوگیر می‌کنید، آنرا در تمام مدت هم بزنید تا مرغ فقط سرخ بشود. وقتی که رنگ قطعات مرغ طلایی رنگ شد آماده است. زیاد سرخ نکنید در غیر این صورت مرغ خشک خواهد شد. فقط دقت کنید حرارت زیاد باشد تا مرغ سرخ شود نه آب پز.
در آخر هم سوس و سینه مرغ سرخ شده را در قابلمه بریزید و بگذارید چند دقیقه با حرارت بسیار بسیار ملایم یکی دو جوش کوچک بزند. اینکه می‌گویم جوش بزند، منظور این نیست که قل قل کند، منظور این است که مرغ مزه سوس را بگیرد. اگر سوس خوراک کم بود می‌توانید با افزودن کمی آب آنرا بهینه (عجب واژه‌ای!) کنید.
این خوراک را می‌توانید با چلو سفید سرو کنید.

نوش جان کنید

Tweet [1]

Article printed from چنچنه: http://chenchene.com

URL to article: http://chenchene.com/?p=86

URLs in this post:

[1] Tweet: https://twitter.com/share

Copyright © 2010 چنچنه. All rights reserved.