- چنچنه - http://chenchene.com -

خورش سبزی

Posted By Hasanagha On مهر ۲۴, ۱۳۸۵ @ ۱۰:۱۷ ب.ظ In غذاهای ایرانی,غذاهای گوشتی | 14 Comments

baghche.jpg [1]
این خورش غذای مورد علاقه من است، اگر هر روز هم بخورم سیری ندارم. به همین خاطر هم هست که باغچه کوچکی را مختص این کار هر تابستان راه اندازی می‌کنم تا بتوانم سبزی مورد نیازم را خودم به روش اکولوژیک تهیه کنم. عکس مقابل تصویر همین باغچه است
ملیت: ایرانی
مواد لازم:
● ١ کیلو گرم سبزی خورش (تره، جعفری، گشنیز و اسفناج)
● مقدار کمی شمبه لیله
● ۵٠٠ گرم گوشت سردست یا ران، ترجیحا ماهیچه
● لوبیا قرمز به اندازه دلخواه من تقریبا یک استکان استفاده می‌کنم
● ١ عدد پیاز
● ٢ عدد لیمو عمانی
● نیم قاشق چای خوری زردچوبه
● ١ قاشق چای خوری نمک
● روغن به مقدار کافی
● ٣ تا ۴ لیوان آب سرد
barbari_ba_khamirtorsh1.jpg [2]

ظروف و وسایل لازم:
یک قابلمه تقریبا ۴ تا ۵ لیتری

طرز تهیه:
توضیح: اگر سبزی تازه در اختیار ندارید می‌توانید از سبزی خشک استفاده کنید. برای استفاده از سبزی خشک، سبزی‌ها را یکی دو ساعت قبل از طبخ با کمی آب خیس کنید و بگذارید خوب خیس بخورد و آب افزوده شده را جذب کند. برای اینکار آب زیاد استفاده نکنید مقدار آب باید به اندازه‌ای باشد که وقتی سبزی‌ها خیس خورد دیگر آب اضافه‌ای در ظرف سبزی باقی نمانده باشد. آب را می‌توانید کم کم به سبزی خشک‌ها بیفزاید تا زمانی که سبزی‌ها خوب خیس خورده باشند. با این روش سبزی‌های خشک تقریبا مثل سبزی تازه عمل خواهند کرد.
لوبیا قرمز را شب قبل در آب سرد بگذارید خیس بخورد و روز بعد قبل از تهیه خورش آب آنرا خالی کنید و با مقداری آب لوبیاها را بپزید. دلیل اینکه لوبیاها را جداگانه می‌پزیم این است که لوبیا معمولا دیرتر از گوشت می‌پزد و اگر آنرا همراه با گوشت بپزید ممکن است قبل از پختن لوبیاها گوشت شما پخته باشد در نتیجه باعث خواهد شد که گوشت زیاد له شود.
حالا سبزی‌ها را پاک کنید و با آب خوب بشویید وبا کارد یا ساطور خوب خورد کنید.
گوشت را به اندازه‌های خورشی قطعه قطعه کنید. پیاز را هم برای پیاز داغ گرفتن خورد کنید. مقداری روغن را در قابلمه بریزید و روی آتش بگذارید و پیاز را در آن با حرارت ملایم سرخ کنید. پس از سرخ شدن پیاز قطعات گوشت را همراه با شمبه لیله روی پیاز بریزید، شعله را کمی بیشتر کنید و چند دقیقه‌ای با افزودن نیم قاشق چای خوری زردچوبه سرخ کنید. پس از اینکه گوشت سرخ شد سبزیها را روی گوشت بریزید شعله را کمی بیشتر کنید و سبزی ها را همراه با گوشت سرخ کنید در تمام مدت آنرا هم بزنید تا هم نسوزد و هم خوب سرخ شود. سبزی ها وقتی سرخ شده‌اند که رنگ آنها کمی تیره رنگ شده باشد پس از سرخ شدن سبزی‌ها سه لیوان آب سرد روی آن بریزید لیمو عمانی‌ها را با یک ضربه جانانه کاراته دست بشکنید بدون اینکه آنرا از هم جدا یا خورد کنید و داخل قابلمه بیندازید و شعله را کم کنید، حرارت را چنان تنظیم کنید که گوشت بسیار بسیار آرام بجوشد. مدت طبخ بستگی به گوشت شما دارد در ضمن خورش حتما باید با حرارت بسیار کم پخته شود تا قوام بیاید به همین خاطر پس از تقریبا ۴۵ دقیقه گوشت را چک کنید اگر خوب پخته شده نمک به آن بیفزاید و لوبیا‌های پخته شده را هم به آن بیفزاید و بگذارید چند دقیقه‌ای با هم بجوشد.
یک توضیح هم همینجا بدهم که بعضی شیرازی‌ها نیایند اعتراض بکنند. من یادم می‌آید قدیم‌ها وقتی من بچه بودم مادرم توی خورش سبزی بجای لوبیا قرمز سیب زمینی خورد شده استفاده می‌کرد. اگر دوست داشتید می‌توایند بجای لوبیا قرمز یکی دو سیب زمینی را پوست بکنید و خورد کنید (تقریبا به اندازه های 2 در 2 در2 سانتیمتر) و آنها را بجای لوبیا قرمز 20 دقیقه قبل از اتمام خورش داخل خورش بریزید و بپزید.

images/khorosht_sabzi2.jpg [3]

نوش جان کنید

Tweet [4]

Article printed from چنچنه: http://chenchene.com

URL to article: http://chenchene.com/?p=67

URLs in this post:

[1] Image: http://chenchene.comimages/baghche.jpg

[2] Image: http://chenchene.comimages/khoresht_sabzi1.jpg

[3] Image: http://chenchene.comimages/khorosht_sabzi2.jpg

[4] Tweet: https://twitter.com/share

Copyright © 2010 چنچنه. All rights reserved.