- چنچنه - http://chenchene.com -

شیلینگ بُلر Shillingsboller

Posted By Hasanagha On شهریور ۱۲, ۱۳۸۵ @ ۱۰:۳۶ ق.ظ In شیرینی‌ها,غذاهای خارجی | 10 Comments

skillingsboller1.jpgاین متن در دوران جدال دنیای اسلام با دانمارک نوشته شده بود ولی بعلت دردست نداشتن تصاویر آنرا روی نت نگذاشتم. پس از توضیح زیر شوکه نشوید این توضیح مربوط به آن روزها ست، در هرصورت شیرینی را هروقت از فر درارید تازه است!!
توضیح: دیدم مسلمونا جنگ حیدری نعمتی خستگی ناپذیر با شیرینی دانمارکی راه انداختن و ایام عید هم هست و امت همیشه پشت صحنه!! هم نیاز به شیرینی جایگزین دارند و همچنین امت همیشه در صحنه با نروژی‌ها صلح موقت برقرار کرده‌اند! (البته فعلا)، تصمیم گرفتم یک شیرینی نروژی را آموزش بدم تا بلکه امت همیشه پشت صحنه در این ایام مبارک عبادی سیاسی عید باستانی بی شیرینی نمونند! صلوات!!!
نام این شیرینی، (Shillingsboller) است، بُلر با تشدید روی ل به انواع شیرینی گفته می‌شود که گرد هستند و معمولا با مخمر نان درست می‌شوند. شیلینگ هم واحد قدیمی پول نروژ است. این شیرینی را به این خاطر شیلینگ بُلر می‌گویند چون قدیم‌ها آنرا در مغازه‌ها به یک شیلینگ (واحد قدیمی پول نروژ) می‌فروخته‌اند. (سال 1874 یک کرون معادل 30 شیلینگ بوده)
ملیت: نروژی
skillingsboller2.jpg

مواد لازم:
● نیم لیتر شیر
● 125 گرم روغن نباتی
● 50 گرم مایه خمیر
● 125 گرم شکر
● 800 گرم آرد
دارچین [1] به اندازه کافی (توی طرز تهیه توضیح می‌دم)
● 1.5 تا دو قاشق چای خوری هل [2]

ظروف و وسایل لازم:
ماشین هم زن آشپزخونه، وردنه، سینی فر 2 عدد

طرز تهیه:
125 گرم روغن را آب کنید، شیر را هم کمی گرم کنید و روغن را با آن مخلوط کنید به صورتی که حرارت مخلوط حدود 37 درجه سانتی گراد بشود.
مایه خمیر (خمیر ترش) را خورد کنید و در ماشین همزن آشپزخانه بریزید مخلوط شیر و روغن را به آن بیفزاید و ماشین را راه بیندازید، حالا شکر را هم به آن بیفزاید و هم بزنید تا مخلوط شود. هل را به آرد بیفزاید و هم زمان که ماشین در حرکت است کم کم آرد را به آن اضافه کنید تا خمیر تقریبا سفت شود به صورتی که تقریبا خیلی کم به دست بچسبد زیاد سفت نشود و زیاد هم شل نباشد.
skillingsboller3.jpgروی ظرف را پلاستیک بکشید و خمیر را برای 45 دقیقه به حال خود رها کنید تا خمیر پف کند و حجم آن دوبرابر شود.
پس از اینکه خمیر آماده شد به مقدار خیلی کم آرد روی میز آشپزخانه بریزید و خمیر را روی آن بریزید و آنرا به صورت تصویر پهن کنید.
دو سه قاشق روغن نباتی رو آب کنید. پس از پهن کردن خمیر با قلم موی آشپز خونه روی خمیر پهن شده کمی روغن بمالید فقط دقت کنید دو سه سانتیمتر لبه بالایی رو روغن نمالید و در عوض هنگام لوله کردن خمیر آب بمالید، آب مالیدن لبه بالایی برای این است که این دو سه سانتیمتر لبه به صورت چسب عمل کند.
حالا مقداری دارچین را روی تمام سطح خمیر (قسمتی که با روغن چرب کردید) بجز آن قسمتی که برای آب زدن هست بپاشید. بعد روی دارچین هم شکر بپاشید و مقداری کشمش را هم روی همین قسمت بپاشید. حالا قسمتی رو که خالی گذاشتید رو با یک قلم موی آشپزی آب بزنید بعد از طرفی که دارچین، شکرو کشمش پاشیدیت شروع به لوله کردن خمیر بکنید، نگران نباشید اگر خمیر کمی به میز چسبیده آنرا جدا کنید و ادامه بدین و بپیچید، آخر سر فرم مورد دلخواه را بدست خواهیم آورد. خمیر را لوله کنید به صورتی که کناره‌ای که آب مالیده‌اید در آخر بصورت چسب تمام لوله خمیر را بهم نگه دارد حالا شما یک لوله خمیر دارید تقریبا به طول یک متر (کمتر یا بیشتر) و به قطر پنج شش سانتیمتر اگر کمی ناصافی دارد آنرا مرتب کنید بعد بوسیله چاقو لوله را به قطعات 2 تا 3 سانتیمتری ببرید و آنها را روی سینی فر که از قبل با کاغذ مخصوص فر پوشانده اید بگذارید به صورتی که مقطعی که برش خورده روی کاغذ قرار بگیرد و طرف دیگرش رو به بالا باشد.
سعی کنید آنها را زیاد به هم نزدیک نچینید چون شیرینی‌ها باید بعد از این کار دوباره برای پف کردن به حال خود رها شوند تا مجددا پف کنند. حالا روی آنرا با یک پلاستیک بپوشانید و بگذارید برای 30 دقیقه مجددا پف کند.
پس از 30 دقیقه پلاستیک را بردارید و روی شیرینی ها را کمی شکر درشت اگر در دسترس ندارید شکر معمولی بپاشید و آنرا در وسط فر از قبل گرم شده قرار بدهید.
فر شما باید 225 سانتی گراد گرم شده باشد و شیرینی‌ها را 10 تا 12 دقیقه بپزید. پس از اینکه شیرینی‌ها پخت آنها را از فر خارج کنید و بگذارید خنک بشود. اشکالی ندارد آنها را می‌توانید حتی کمی گرم نوش جان کنید. پس از سرد شدن می‌توانید آنهایی را که نمی‌خواهد بلافاصله استفاده کنید در فریزر قرار بدهید و هرگاه خواستید استفاده کنید آنها را خارج کنید و کمی بگذارید توی فر یا مکرو فر و کمی گرم کنید و مصرف کنید دقت کنید اگر آنها را در مکرو فر می‌گذارید مدتش زیاد نباشد در غیر این صورت خیلی خشک و سفت خواهد شد، من ترجیح می‌دهم در فر معمولی گرم کنم.
skillingsboller4.jpg
نوش جان کنید

Tweet [3]

Article printed from چنچنه: http://chenchene.com

URL to article: http://chenchene.com/?p=66

URLs in this post:

[1] دارچین: http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%AF%D8%A7%D8%B1%DA%86%DB%8C%D9%86

[2] هل: http://en.wikipedia.org/wiki/Cardamom

[3] Tweet: https://twitter.com/share

Copyright © 2010 چنچنه. All rights reserved.