- چنچنه - http://chenchene.com -

ماست اسفناج

Posted By Hasanagha On اردیبهشت ۲۴, ۱۳۸۵ @ ۵:۲۶ ب.ظ In غذاهای ایرانی,غذاهای گیاهی,پیش غذا | 6 Comments

توضیح: اسفناج یکی از نادر مواد غذایی است که دارای خواصی این چنین است: محققین کشف کرده‌اند که اسفناج دارای نوع آنتی اکسیدان است که برای جلوگیری از رشد و تقسیم سلول‌های سرطانی بسیار موثر است، از پوکی استخوان جلوگیری می‌کند دارای مینرال‌های زیادی است و موارد بسیار دیگر که از حوصله این نوشته خارج است.
ملیت: ایرانی
mast_esfenaj1.jpg [1]

مواد لازم:
● ٢٠٠ گرم اسفناج تازه
● ٧۵٠ گرم تا ١ کیلو گرم ماست
● ١ عدد پیاز درشت
● ٢ تا ٣ عدد پر سیر
● روغن به مقدار کافی
● ١ قاشق چای خوری نمک و فلفل
● نیم لیوان آب سرد

ظروف و وسایل لازم:
یک قابلمه تقریبا ۴ یا ۵ لیتری یک ماهی تابه

طرز تهیه:
ریشه و قسمت‌های زائد اسفناج‌ها را از آن جدا کنید و دور بریزید باقی را داخل آب بریزید و بگذارید خوب خیس بخورد تا گل و لای آن خوب تمیز شود و بعد سه چهار بار آنرا آب بکشید تا باقیمانده گل و لای آن خوب تمیز شود. حالا باید به طریقی که در دسترس دارید اسفناج‌ها را بخار پز کنید. بعضی قابلمه‌های زودپز یک ظرفی همراه‌شان به فروش می‌رسد که شبیه به آب کش است این وسیله برای بخارپز کردن سبزیجات است یا اگر وسیله دیگری برای این کار در دسترس دارید از آن استفاده کنید نصف لیوان آب را در قابلمه بریزید و اسفناج‌ها را در داخل ظرف
mast_esfenaj2.jpg [2]
بخارپز بریزید و داخل قابلمه بگذارید و در قابلمه را ببندید اگر از زودپز استفاده می‌کنید لازم نیست در آن را محکم کنید کافی است سر آن را بگذارید. مدت بخارپز کردن تقریبا ٢٠ دقیقه است.
اگر وسیله‌ای برای بخارپز کردن ندارید به کمک چند عدد قاشق و چنگال کف قابلمه را بصورت ضرب دری بپوشانید تا از کف قابلمه کمی بالاتر بیاید بصورتی که نصف لیوان آب را که در آن می‌ریزید از روی قاشق‌ها نگذرد بعد اسفناج‌ها را با احتیاط روی قاشق چنگال‌ها بگذارید در قابلمه را ببندید روی اجاق قرار بدهید و با شعله ملایم برای حدود نیم ساعت بخارپز کنید اسفناج‌ها وقتی آماده هستند که کاملا نرم شده باشند.
آنها را از ظرف خارج کنید و در یک آب کش قرار بدهید تا آبش خوب برود.
پیاز را خورد کنید و با روغن پیازداغ درست کنید یک دقیقه‌ای به آخر اتمام پیاز داغ سیرها را هم خورد کنید و به آن بیفزاید چند بار هم بزنید تا سیرها کمی سرخ شوند در ضمن پیاز داغ گرفتن با کارد اسفناج‌ها را خورد کنید، وقتی پیازداغ تمام شد اسفناج‌های خورد شده را به آن بیفزاید و برای تقریبا ٧ تا ١٠ دقیقه سرخ کنید بعد آنرا کنار بگذارید تا خوب سرد شود. وقتی اسفناج خنک شد با ماست مخلوط کنید نمک و فلفل بزنید.
ماست اسفناج را با نان سنگک یک بار به عنوان پیش غذا به خرد چند تا از دوستان نروژی دادم از آن روز هر وقت به خانه ما می‌آیند سراغ خوراکی را می‌گیرند که نامش را هم بلد نیستند تکرار کنند.

mast_esfenaj3.jpg [3]

نوش جان کنید

Tweet [4]

Article printed from چنچنه: http://chenchene.com

URL to article: http://chenchene.com/?p=61

URLs in this post:

[1] Image: http://chenchene.comimages/mast_esfenaj1.jpg

[2] Image: http://chenchene.comimages/mast_esfenaj2.jpg

[3] Image: http://chenchene.comimages/mast_esfenaj3.jpg

[4] Tweet: https://twitter.com/share

Copyright © 2010 چنچنه. All rights reserved.