- چنچنه - http://chenchene.com -

شامی بادمجون

Posted By Hasanagha On اردیبهشت ۲, ۱۳۸۵ @ ۵:۲۳ ب.ظ In غذاهای ایرانی,غذاهای گوشتی | Comments Disabled

توضیح: این نوع شامی در حقیقت شامی نیست چون شامی را به گونه‌های دیگر درست می‌کنند اما این نوع همبرگر (یا همان شامی که گفتم) را مادرم درست می‌کرد، اینکه آیا کسان دیگری هم این نوع شامی بادمجان را درست می‌کنند یا اینکه نه را واقعا نمی‌دانم. توضیح دیگر اینکه این نوع همبرگر یا شامی را می‌توانید برای موارد دیگری هم استفاده کنید. من گاهی اوقات از آن به عنوان همبرگر استفاده می‌کنم، گاهی اوقات هم آنها را روی آتش کباب می‌کنم و بجای کباب کوبیده به شکم ملت می‌بندم، مخصوصا اگر خواستید به پیک نیک بروید می‌توانید شب قبل آنرا درست کنید و در فریزر منجمد کنید و روز بعد آنرا با خود ببرید تا به مقصد برسید یخ آن آب شده و می‌توانید آنها را روی آتش کباب کنید. من حتی گاهی اوقات مقدار زیادی از آن درست می‌کنم و در فریزر نگهداری می‌کنم و روزهایی که حوصله آشپزی ندارم مصرف می‌کنم. خلاصه مثل آچار فرانسه می‌ماند برای خیلی مواقع قابل استفاده است. یک توضیح دیگر: مامان ایسان سوال کرده بود که چرا دیگر مطلبی نمی‌نویسم. دوست عزیز این گونه کارها حوصله و روح شاد می‌خواهد، وقتی ایران در حال ویران شدن است دیگر حوصله‌ای برای آدم باقی نمی‌ماند.
ملیت: ایرانی
shami_badaemjo1.jpg
مواد لازم:
● ١ کیلو گرم گوشت چرخ کرده
● ٢ عدد پیاز
● ١ کیلو بادمجان
● ١ کیلو گوجه فرنگی
● ١ قاشق چای خوری نمک
● ١ قاشق چای خوری فلفل
● روغن به مقدار کافی

ظروف و وسایل لازم:
یک قابلمه تقریبا ۴ یا ۵ لیتری، ماهی‌تابه، یک قالب (به تصویر نگاه کنید) مقداری پلاستیک

طرز تهیه:
shami_badaemjo2.jpg
اول شامی‌ها (همبرگرها) را توضیح می‌دهم بعد میروم به سراغ خورشت یا شامی بادمجان مربوطه.
پیاز ر پوست بکنید و با رنده یا ماشین آشپزخانه خوب رنده (خورد) کنید و بعد با گوشت چرخ کرده مخلوط کنید، نمک و فلفل بزنید و آنرا در قابلمه روی آتش بسیار ملایم بگذارید و خوب ورز (مخلوط) کنید تا یکدست شود.
همان گونه که در تصویر می‌بینید من برای قالب زدن همبرگرها (شامی‌ها) از سر قوطی استفاده می‌کنم این یک سر قوطی بستنی یک کیلویی است که حالت یک قالب دارد و تقریبا ضخامت همبرگر ٨ تا ١٠ میلیمتر و قطر آن ١٢ سانتیمتر می‌شود اگر قالبی کوچکتر یا بزرگتر هم داشتید اشکالی ندارد فقط نباید زیاد از حد بزرگ یا کوچک یا کلفت و نازک بشود، چیزی در همین حدود خوب است.
حالا یک پلاستیک چهل، پنجاه سانتیمتر عرض و طول که تمیز باشد را روی میز پهن کنید و مقدار تقریبا ١٠٠ تا ١۵٠ گرم (بستگی دارد به اندازه قالب شما) روی پلاستیک قرار بدهید به صورتی که در یک طرف پلاستیک قرار بگیرد بعد طرف دیگر پلاستیک را روی گوشت چرخ کرده قرار بدهید و با قرار دادن قالب روی پلاستیک و فشار دست به گوشت فرم همبرگر بدهید سپس با برداشتن قالب و پلاستیک همبرگر را با احتیاط از روی پلاستیک بردارید و آنرا یا مستقیما در ماهی تابه داغ با کمی روغن برای سرخ کردن قرار بدهید یا اینکه به صورتی که در تصویر می‌بینید آنرا روی پلاستیکی دیگر در داخل یک سینی بچینید تا برای منجمد کردن در فریزر آماده شود بعد از اتمام همه همبرگرها می‌توانید آنها را در فریزر قرار دهید تا منجمد شوند بعد هم می‌توانید آنها را به دلخواه بسته بندی کنید.
اگر می‌خواهید از شامی‌ها شامی بادمجان درست کنید. بادمجان را پوست بکنید و با مقداری روغن سرخ کنید پس از خاتمه، همبرگرها را در قابلمه بچینید و بادمجان‌ها را هم روی آنها قرار بدهید و گوجه‌ها را هم ورق ورق برش بزنید روی آنها بچینید یک لیوان آب به آن بیفزاید نمک و فلفل بزنید و روی آتش ملایم بپزید دقت کنید مدت طبخ فقط برای بادمجان‌ها هست، شامی‌ها از قبل سرخ شده‌اند ونیاز چندانی به پختن ندارند و معمولا بین ١۵ تا ٢٠ دقیقه کفایت می‌کند.
شامی بادمجان را می‌توانید هم با نان سرو کنید هم با چلو و بصورت خورشت.
shami_badaemjo3.jpg
نوش جان کنید

Tweet [1]

Article printed from چنچنه: http://chenchene.com

URL to article: http://chenchene.com/?p=60

URLs in this post:

[1] Tweet: https://twitter.com/share

Copyright © 2010 چنچنه. All rights reserved.