- چنچنه - http://chenchene.com -

شله زرد (شمری)

Posted By chenchene On اسفند ۲۱, ۱۳۸۴ @ ۱۰:۲۵ ق.ظ In دسرها,غذاهای ایرانی | 31 Comments

توضیح: یکی از هموطنان از من تقاضا کرده بود اینجا روش تهیه شله زرد رو توضیح بدم برای این دوست میلی ارسال کردم و نوشتم: می‌خواهید آبروی نداشته خُسن آقا به عنوان یک وبلاگ نویس ضد مذهب در بین وبلاگ نویس‌ها برود!؟ تازه بعد پاسخ شمر [1] را چه بدهم؟
متاسفانه بخاطر اینکه میل به فینگلیش نوشته شده بود این دوستمون نوشته منو بد برداشت کرده بودند در هر صورت تصمیم گرفتم شله زردی درست کنم و طرز تهیه رو یک جوری تنظیم کنم که شیعیان شله زرد خور نتونن از اون بهره‌ی معنوی ببرند. البته با اجازه شمر!
این شله زرد شمری رو می‌تونید روز تولد شمر [1] یا برای مراسم چهارشنبه سوری درست کنید و برای گچی کردن شیعیان [2] روی آنرا هم بجای یا حسین و یا علی یا چرندیاتی از این دست با کلمه یا “شمر” تزئین کنید.
ملیت: ایرانی
شله زرد
مواد لازم برای چهار ظرف نمونه توی تصویر :
● 2 لیوان برنج
● 4 لیوان شکر
● گلاب یک چهارم لیوان (اگر در دسترس ندارید چندان لازم نیست)
● 2 تا سه قاشق سوپ‌خوری کره
● خلال بادام سه چهارم لیوان
● خلال پسته به اندازه دلخواه
● زعفران به اندازه لازم
● دارچین به اندازه لازم
● چند قطره کنیاک هنسی!! (فقط مخصوص شله زرد شمری)
● تقریبا 14 لیوان آب سرد

ظروف و وسایل لازم:
یک قابلمه تقریبا 7 تا هشت لیتری

طرز تهیه:
برنج رو قبل از استفاده حتما خوب با آب گرم شستشو بدهید و چند بار آب آنرا خالی کنید، پس از آن روی آن آب گرم بریزید و برای سه چهار ساعت بگذارید خیس بخورد.
آب برنج را خالی کنید بعد آنرا همراه 14 لیوان آب داخل قابلمه بریزید و بگذارید جوش بیاید، سعی کنید حرارت زیاد نباشد در غیر این صورت برنج به ته قابلمه خواهد چسبید. کافی است برنج و آب به آرامی بجوشد. وسط‌های کار کمی زعفران به برنج و آب بیفزاید تا همراه با مرحله آخر بجوشد. مقدار زعفران را خودتان تصمیم بگیرید کم کم بیفزاید و هم بزنید و بگذارید چند دقیقه‌ای بجوشد، اگر کم بود مقدار دیگری بیفزاید به صورتی که رنگ شله زرد (زرد) شود.
وقتی دانه‌های برنج تقریبا له شده (یعنی دنه‌ها نباید سالم بماند) اگر احیانا در مدت طبخ آب برنج تمام شد مقداری آب گرم به آن اضافه کنید در این مدت تمام وقت آنرا زیر نظر داشته باشید و مدام بهم بزنید در غیر این صورت برنج به کف قابلمه خواهد چسبید، هرچه به آخر طبخ نزدیک تر بشوید امکان چسبیدن ته قابلمه بیشتر می‌شود در نتیجه در اواخر کار مدام شله زرد را هم بزنید کمی مانده به آخرهای کار وقتی تقریبا برنج‌ها خوب نرم شد شکر ، گلاب کره را به آن بیفزاید و هم بزنید معمولا نیازی به افزودن آب نیست چون مقدار آب داده شده کفایت می کند ولی برنج‌های گوناگون مقدار آب بیشتر یا کمتری نیاز دارند.
شله زرد
برای خلال بادام‌ها روش‌های مختلفی وجود دارد، خلال بادام را بعضی در آخر طبخ شله زرد توی شله زرد می‌ریزند و بعضی زودتر دلیل این کار این است که بعضی دوست دارند خلال بادام سفت باشد و بعضی برعکس دوست دارند خلال بادام نرم باشد این بستگی به سلیقه خود شما دارد. اگر مطمئن نیستید می‌توانید خلال بادام را در ظرفی جداگانه بجوشانید و هنگامی که نرومی (سفتی) آن باب میل شما بود آنرا کنار بگذارید و در آخر طبخ شله زرد خلال بادام را به شله زرد بیفزاید و کمی هم بزنید و بگذارید چند دقیقه‌ای بجوشد.
دقت کنید وقتی شله زرد آماده است که زیاد شل نباشد وقتی آنرا در ظرف می‌ریزید نباید ولو شود و حالت آش داشته باشد البته دقت کنید شله زرد وقتی سرد شد هم مقداری سفت‌تر خواهد شد. ولی خوب وقتی تمام شد زیاد نباید شل باشد.
بعد از خاتمه کار شله زرد را در ظرف بریزید و با دارچین و خلال پسته آنرا تزئین کنید.
نوش جان کنید

Tweet [3]

Article printed from چنچنه: http://chenchene.com

URL to article: http://chenchene.com/?p=53

URLs in this post:

[1] شمر: http://shemr.blogspot.com/

[2] شیعیان: http://www.leader.ir/

[3] Tweet: https://twitter.com/share

Copyright © 2010 چنچنه. All rights reserved.