- چنچنه - http://chenchene.com -

سوهان (سُون)

Posted By chenchene On اسفند ۱۲, ۱۳۸۴ @ ۱۱:۴۱ ق.ظ In شیرینی‌ها,غذاهای ایرانی,نوروزی | 8 Comments

توضیح: شیرازی‌ها می‌گن سُون البته منظور سوهان هست. این سُون را من از بچگی می شناسم و همیشه مادرم و دیگر خانم های شیرازی برای عید نوروز درست می‌کردند. اینکه فقط شیرازی این سوهان را درست می‌کنند یا در نقاط دیگر ایران هم آنرا درست می‌کنند را من هیچ اطلاعی ندارم. اگر کسی اطلاعی دارد خوشحال می‌شوم اطلاعات خود را در پیام گیر در اختیار من بگذارد.
ملیت: ایرانی
sohan1.jpg
مواد لازم (معمولا این مقدار را باید دو یا حتی سه برابر کنید):
● روغن مایع 1 فنجان
● شکر 1 فنجان
● عسل 1 قاشق سوپ خوری
● بادام خلال شده به مقدار لازم (نگاه کنید به تصویر)
● خلال پسته

ظروف و وسایل لازم:
یک قابلمه تقریبا 2 تا 3 لیتری، یک سینی مسی یا نظیر آن

طرز تهیه:
sohan2.jpg
شکر، عسل و روغن را با هم مخلوط می‌کنیم و روی حرارت می‌گذاریم و هم میزنیم تا رنگ مواد طلایی رنگ بشود.
بادام خلال شده را توی مواد می‌ریزیم و حرارت گاز را کم می‌کنیم و مواد را با حرارت کم مداوم هم می‌زنیم تا بادام به رنگ طلایی درآید.
دقت کنید عسلی را که من برای سوهان استفاده کردم رنگش مثل عسل‌های ایرانی نیست (قاطی دارد!) به همین خاطر رنگ سوهان کمی روشن تر شده در اصل اگر عسلی را که استفاده می‌کنید از همان نوعی باشد که معمولا در ایران به فروش می‌رسد رنگ سوهان‌ها کمی تیره‌تر خواهد شد، طلایی رنگ نزدیک به قهوه‌ای روشن.
بعد از اینکه مواد به رنگ دلخواه رسید ظرف را از روی حرارت بردارید و بوسیله قاشق سوپ خوری مواد را روی یک سینی مسی یا نوع دیگری که به راحتی بتوان بعد از سرد شدن سوهان‌ها را به راحتی از سینی جدا کرد می‌ریزیم. دقت کنید برای اینکار باید کمی سریع عمل کنید تا مواد سرد نشود در غیر این صورت اگر مواد زیاد سرد شد کمی آنرا روی آتش گرم کنید تا راحت‌تر بتوان به آنها فرم داد. بعد از اینکه مواد را روی سینی ریختید مقداری خلال پسته روی سوهان‌ها بریزید. سوهان‌ها را بگذارید سرد شوند.
پس از چند دقیقه سوهان‌ها سرد خواهند شد، پس از سرد شدن به وسیله قاشق یا کارد یا کاردک یا هر وسیله‌ای مشابهی که در دسترس دارید سوهان‌ها را از سینی جدا کنید.
sohan3.jpg
نوش جان کنید

Tweet [1]

Article printed from چنچنه: http://chenchene.com

URL to article: http://chenchene.com/?p=50

URLs in this post:

[1] Tweet: https://twitter.com/share

Copyright © 2010 چنچنه. All rights reserved.