- چنچنه - http://chenchene.com -

سبزه نوروز

Posted By chenchene On اسفند ۵, ۱۳۸۴ @ ۹:۳۱ ق.ظ In نوروزی | 8 Comments

یک توضیح: از دو هفته پیش هرچی دنبال دوربینم می گردم پیداش نمی کنم، گم شده همه خونه رو زیر و رو کردم پیداش نکردم با اینکه تصمیم داشتم یک دوربین جدید بخرم ولی دلم می خواست اونو برای این وبلاگ نگه دارم چون اول با طرز کارش عادت کرده بودم و قلقش دستم اومده بود و دوم اینکه عکس های اینجا زیاد نیاز به رزولوشن بالا نداره. حالا هم اگه می بینید عکس ها کمی تاریک شده بخاطر این هست که هنوز وقت نکردم تمام کتابچه دوربین جدید رو بخونم و هرکاری کردم تمام عکس‌هایی رو که از نزدیک می گیرم خیلی تاریک می شن. اگه کسی می دونه این دوربین چه مرضی داره خوشحال می‌شم راهنمایی کنه. اسم دوربین هست Nikon Coolpix S4.
adas_1.jpg
توضیح دوم: توی یکی دو هفته آینده سعی می کنم اگر تونستم مواد مورد نیاز رو پیدا کنم و بخرم و همچنین وقت کردم و این دوربین هم کرم نریخت چندتا شیرینی عید نوروز رو اینجا توضیح خواهم داد. به امید اینکه اونهایی که بلد نیستند شیرینی عید درست کنن تنبلی رو کنار بزارن و حتما شیرینی های عید رو درست کنند، مخصوصا اونهایی که بچه دارند هم بچه هاتون رو با آداب و رسوم ایرانی بهتر آشنا می کنید و هم خودتون دلی از عزا در میارید.
ملیت: یقینا ایرانی

مواد لازم:
● یک لیوان عدس
● یا یک لیوان گندم
● مقداری آب

ظروف و وسایل لازم:
یک بشقاب یک کاسه و یک تیکه پارچه.
gandom_1.jpg
طرز تهیه:
مجبور نیستید هر دو نوع سبزی رو سبز کنید یا حتی اگر گندم در دسترس ندارید می تونید از دانه های جو هم استفاده کنید فرق چندانی با هم ندارند و قبل از اینکه مشخص بشه گندم هستند یا جو سیزده بدر سر رسیده و دیگه نیازی به اونها ندارید.
اول میرم سراغ عدس چون عدسی رو که در عکس می‌بینید چند روزی هست که تنجه زده و زودتر هم شروعش کردم.
عدس رو شب قبل از شروع کردن توی یک کاسه بریزید و آب روی اون بریزید تا از روی عدس‌ها رد بشه و تمام اونها زیر آب باشند. در عرض 24 ساعت عدس‌ها خوب آب جذب خواهند کرد و حتی بعضی شون شروع به دهن باز کردن می‌کنند.
بعد از 24 ساعت عدس‌ها رو بریزید توی یک بشقاب و روی اون با پارچه که خوب خیس کردید بپوشونید سعی کنید از این به بعد پارچه خشک نشه و هر وقت پارچه خشک شد کمی آب روی اون بریزید تا عدس‌ها خشک نشوند.
معمولا بعد از یکی دو روز عدس‌ها شروع به تنجه زدن می کنند مواظب باشید که در تمام مدت پارچه خیس باشه.
gandom_2.jpgبعد از اینکه عدس‌ها همگی تنجه زدند و شروع به نشون دادن قسمت سبز خود شدند، پارچه را از روی آن بردارید و دقت کنید که عدس‌ها رو هر روز آب بدهید و مخصوصا اگر در جای گرم نگه داری می‌کنید ممکن است که حتی دو بار در روز مجبور به آب دادن آن بشوید به علت اینکه خاک در سبز کردن سبزی استفاده نمی کنیم دانه‌ها برای رشد نیاز به آب مداوم دارند در غیر این صورت زرد رنگ و حتی خشک می‌شوند، همچنین سعی کنید آنها را در مقابل آفتاب قرار بدهید. اگر در جایی مثل نروژ هستید که در این فصل از سال آفتاب کم پیدا می‌شود سبزی را زیر نور مهتابی یا چراغ های مخصوص گیاهان قرار بدهید در غیر این صورت سبزی شما زرد خواهد شد.
برای سبز کردن گندم هم به همان روش عدس عمل کنید فرق چندان بین این دو نیست فقط دانه‌های گندم بخاطر اینکه کوچکتراند اولا کمی بیشتر گندم استفاده کنید دوم اینکه وقتی خواستید یکی دو روز پس از خارج کردن از آب آنرا در پارچه بپیچید یعنی هم زیر آن باید پارچه باشد هم روی آن چون نیاز به آب بیشتر است در غیر این صورت زودتر از عدس خشک خواهد شد.
معمولا برای مناطقی مثل ایران دو هفته قبل از عید اگر شروع به سبز کردن بکنید کافی است ولی برای این جایی که من زندگی می کنم بخاطر کمبود آفتاب نیاز به وقت بیشتری دارید. معمولا اگر از همین فردا یا پس فردا شروع کنید سبزی خوبی برای عید خواهید داشت.
adas_2.jpg
پ.ن.:
همان طوری که sh در نظر خواهی نوشته باید دقت کنید بعضی دانه‌ها اصلاح نژاد شده‌اند و خیلی سریعتر از دانه‌های اصلاح نشده رشد می‌کنن. بنا به نوشته sh در آمریکا گویا عدس در عرض یک هفته رشد می‌کنه (آمریکایی ها همه چیزشون گنده ست!) .
شکوفه جان سمنو هم توضیح نمی‌دم چونکه نه بلد هستم و نه از سمنو خوشم میاد، من هر چیزی رو که خودم دوست داشته باشم یاد گرفتم در نتیجه غذاهایی رو که زیاد علاقه نداشته باشم یاد هم نگرفتم و در نتیجه نمی‌تونم اینجا هم توضیح بدم.
پ.ن. دوم: این تصویر زیر امروز 14 اسفند گرفته شده گندوم بعد از دوهفته
gandom_3.jpg
سبز باشید

Tweet [1]

Article printed from چنچنه: http://chenchene.com

URL to article: http://chenchene.com/?p=49

URLs in this post:

[1] Tweet: https://twitter.com/share

Copyright © 2010 چنچنه. All rights reserved.